Koku

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve txen10 tarafından 10 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. txen10
  Offline

  txen10 Yeni Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  158
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  0
  Selam,aklıma gelen birşeyi araştırmak istiyorum kendi bilgilerinizi ve fikirlerinizide paylaşırsanız çok güzel olur.merak ettiğim şey koku!

  biliyorsunuzki farklı kokular insanı fizksel ve ruhsal şeklde etkileyebiliyor hormonları tetikleyebiliyor buna göre düşünürsek antreman esnasında bizi tetikleyecek koklar varmıdır,performansımızı yükseltmebilirmi? bu konu hakında bilgilerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

  benim bulduğum bir yazı vaktiniz varsa okuyun:

  romaterapi, bitkisel özyağları kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için kullanarak bedenin iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor. Bu doğal terapi yöntemi, masaj, buğu, kompres ve mekanın kokulandırılması yoluyla fiziksel ve duygusal iyilik hali sağlıyor. DOĞANIN bize sunduğu en güzel nimetlerden biri, bitkilerin ağaçların [​IMG]çiçeklerin ve otların varlığı ve gücüdür. Bitkiler -özellikle aromatik bitkiler- çoğalmak, yaşamlarını devam ettirmek ve kendilerini korumak için çeşitli özler üretiyor. Bu özler, bitkiden buhar damıtma veya sıkarak özünü çıkarma yöntemiyle elde ediliyor. Elde edilen bitkisel özler ya da diğer deyişleriyle aromatik yağ, uçucu yağ, eterik yağ veya bitkisel özyağların her biri yüzlerce farklı içeriğe sahip; örneğin gül yağı, yaklaşık 300 farklı kimyasal bileşik barındırıyor.
  Aromaterapi, bu zengin içeriğe sahip bitkisel özyağları kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için kullanarak bedenin iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor. Bu doğal terapi yöntemi, aromatik özyağların etkin uygulama şekli olan masaj, buğu, kompres ve mekanın kokulandırılması yoluyla fiziksel ve duygusal iyilik hali sağlıyor.
  [SIZE=+0]Eski Mısır’dan bugüne…[/SIZE]
  Eski Mısır’da pek çok bitkinin mumyalama işleminde kullanıldığı biliniyor. Günlük ağacı ve mür gibi bitkiler eski kültürlerde, özyağları elde edilerek cildin iyileşmesi için merhem yapımında kullanılmış. Romalılar döneminde yapılan görkemli törenlerde yerlere biberiye atılarak üstüne basıldıkça ortamın güzel kokması sağlanırmış. Ünlü banyo sefalarında da pek çok çiçek ve otlar (gül, lavanta, kekik, defne...) kullanılmış.
  17. yüzyıldan itibaren bitkisel özyağlar tedavi amaçlı kullanımıyla karşımıza çıkıyor. 19. yüzyılda ecza sektöründeki gelişmenin sonucu, maliyeti daha düşük ve etkisi fazla, bitkisel ve sentetik ilaç elde edilebildiği için bitkisel özyağların kullanımı geri plana itilmiş. 1937 yılında Fransız kimyager Maurice Gattefosse’nin laboratuvarında çalışırken elini yakması bitkisel özyağların iyileştirici gücünü yeniden gündeme getirmiş. Gattefosse, yanan elini yakınında bulunan lavanta yağı kavanozuna daldırmış ve elindeki yanığın hızla iyileşmesiyle, bitkisel özyağları yakından inceleyerek iyileştirici özelliklerini yeniden keşfetmiş. Gattefosse’nin bilimsel çalışmaları, Fransız Dr. Jean Valnet ve bio-kimyager Margaret Maury tarafından sürdürülmüş.
  Aromaterapi sözcüğü, koku molekülleri (aroma) ile iyileşme (terapi) sözcüklerinin birleşmesiden oluşuyor. Özyağlar özellikle ilaç, parfüm, kişisel bakım ürünleri ile gıda sektöründe yoğun olarak kullanılıyor.
  Günümüzde aromaterapinin en yaygın kullanım şekli masaj. Bitkisel özyağların masajla bedene nüfuz etmesi çok kolay ve etkin bir uygulama. Masajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisiyle, bitkisel özyağların fiziksel iyileştirme gücü birleştiğinde kişiyi derin dinlendirerek iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor.
  [SIZE=+0]Kokuların fiziksel etkileri[/SIZE]
  Aromaterapide kullanılan yöntemlerden biri de mekanın kokulandırılması. Kişinin fizyolojik işleyişinde, koku alma duyusu önemli bir rol oynuyor. Bitkisel özyağların koku molekülleri burnumuzun içindeki koku reseptörleri tarafından beynimize ulaştırılıyor ve kokusal hafızamızı harekete geçirerek anılarımız, düşüncelerimiz ve duygularımız üzerinde etkili oluyor. Yani duygusal anlamda bize destek oluyor. Örneğin bazı kokular mide faaliyetini harekete geçirerek acıkma, gurultu veya bulantı gibi etkiler yapabiliyor.
  Özyağların zengin kimyasal yapısı bedene nüfuz ettiğinde kan dolaşımına girerek fiziksel sıkıntılarımızı iyileştiriyor. Örneğin okaliptüs, mikrop kırıcı özelliği ile mikrobik rahatsızlıklara karşı mücadele ediyor. Kısaca kokular çok güçlü fiziksel reaksiyonlar yaratabiliyor.
  Beynimizdeki kokusal hafızamız da çeşitli kokularla hareketlenerek anılarımızı canlandırabiliyor.
  Kokular, günlük hayatta hepimizin karşılaştığı fiziksel etkilere yol açıyor. Koklama sırasında çok az miktarda koku molekülü nefes yoluyla kana karışarak fiziksel reaksiyona sebep oluyor ya da koku molekülleri kokusal hafızamızı harekete geçirerek dolaylı yoldan fiziksel olarak etki edebiliyor.
  Araştırmalar, kokunun fiziksel etkilerinin boyutu konusunda ipuçları veriyor. Japon firması Takasago’nun yaptığı bir araştırmaya göre, çalışma mekanı limon özyağı ile kokulandırıldığında bilgisayar operatörlerinin yüzde 54 oranında daha az hata yaptığı görülmüş. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göreyse, Las Vegas’ta kumar makinelerinin bulunduğu bölge kokulandırıldığında yüzde 45 oranında müşteri artışı gözlenmiş. Ayrıca karabiber özyağının sigara içme isteğini engellediği ve huzursuzluğu azalttığı görülmüş.
  Kokunun etki alanı çok geniş. Aynı ortamda yoğun çalışan veya çok vakit geçiren bayanların adet dönemleri senkronize olmaya başlıyor (aynı günlere denk geliyor). Normalde hissetmediğimiz insan kokuları, hormonları harekete geçirerek bu duruma neden olabiliyor. Yapılan deneylere göre, uyku esnasında kokulandırma yapıldığında beyin dalgalarında hareketlenme görülüyor. Minimal koku molekülleri içeren bir karışım deneklere koklatıldığında, "hiçbir koku almadım" demelerine rağmen yapılan beyin dalgaları ölçümlerinde, yoğun hareketlenme tespit edilebilmiş.
  Bitkisel özyağların kullanımı
  Özyağlar, bitkilerin çiçek, tohum, kök, meyve, yaprak, dal, kabuk gibi pek çok parçalarından buhar-damıtma, sıkma (presleme) veya enfleurage (narin çiçeklerin katı yağ içine yerleştirilerek özyağlarının çıkarılması) metodu ile elde edilir.
  [​IMG]
  Bitkisel özlerin, günlük kullanımda (mekanın kokulandırılması, buğu, kompres gibi) çok dikkatle ve hassasiyetle kullanılmaları gerekir. Aromaterapide yöntemler kadar aromaterapistin kullandığı özyağların saflığı ve kalitesi de çok önemli bir yer tutar. Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalar, kullanılan yağların büyük bir bölümünün saf olmayan ve dolayısıyla fiziksel iyileştirme sağlayamayan yağlar olduğunu gösteriyor. Elde edilen sonuçlar ise şaşırtıcı; çünkü terapi gören kişiler kendilerini her geçen gün fiziksel ve duygusal anlamda daha iyi hissediyorlar.
  İlaçlarda olduğu gibi özyağların, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmaları ve kişinin ihtiyacına göre belirlenerek en uygun dozda kullanılması gerekiyor.  Aromatik özyağlar ve masaj
  • Tek başına masajı ele alırsak, doğal ağrı kesici olduğu bilinen endorfin seviyesini yükseltir, olumlu hormonal destek sağlar. Masajın lenf drenaj etkisiyle kan temizlenir ve dolaşım hızlanır. Hızlanan kan dolaşımı kas, doku ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini sağlayarak bedeni canlandırır. Dokunma duyumuz harekete geçerek beynimize olumlu sinyaller verir.
  • Özyağlarla yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına çok faydalı olur. Aromatik özyağların keyifli kokusu, duygusal kaynaklı fiziksel sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Örneğin, sinirsel kalp sıkışıklıkları, asabi nefes darlığı gibi sıkıntılarda özyağlarla nefes rahatlatılabilir, sakinleşme ve yavaşlama ile kişi kendini daha iyi hissedebilir.
  • Plasibo etkisi (psikolojik etkiyi ölçmek amacıyla kullanılan boş ilaç) aromaterapiyle de çok rahat sağlanabilir. Bu yöntem kişinin içsel iyileşmesini sağlayan, yan etkisi bulunmayan nadir yollardandır.
  • Aromaterapi, masajla maksimum iyileştirme özelliği sağlar.
  • Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır.
  • Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur.
  [SIZE=+0]Bitkisel özyağların özellikleri[/SIZE]
  Bitkisel özyağlar çok yoğun, aromatik kokulu, aktif ve kimyasal yapısı çok zengin uçucu sıvılardır. Her bitkinin kendine has bir kokusu, rengi, yapısı ve etkisi (kullanım şekli) vardır.

  [SIZE=+0]Bergamut:[/SIZE] Mikrop korucu, akne, yağlı cilt sorunları için ideal, strese karşı kişiyi canlandırır, dinlendirir, ferahlatır.
  [SIZE=+0]Karabiber:[/SIZE] Enerji verir, ısıtır, virüse karşı mücadele eder, yorgunluk alır, soğuk algınlığı ve midedeki sıkıntılar için çok faydalıdır.
  [SIZE=+0]Sedir ağacı:[/SIZE] Mikrop korucu, enrejiyi dengeler, solunum yolları ile ilgili sıkıntılara çok iyi gelir, stres ve hızlı tempoyu yavaşlatır.
  [SIZE=+0]Papatya:[/SIZE] Anti-depresan, diüretik, anti-allerjik, allerjik ve hassas ciltler için çok faydalıdır, uyku düzenler ve kas, kemik, eklem sıkıntılarına birebirdir.
  [SIZE=+0]Kişniş:[/SIZE] Ağrı kesicidir, stimüle eder, ısıtır, hazım sorunlarını giderir, sinirlilik, ağrılar için çok etkilidir.
  [SIZE=+0]Okaliptüs:[/SIZE] Mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkili, soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için ilk kullanılacak özyağdır.
  [SIZE=+0]Günlük ağacı:[/SIZE] Rahatlatır, dinlendirir, cildi gençleştirir, soluk almayı rahatlatır, korku, stres ve duygusal sıkıntıları yatıştırır.
  [SIZE=+0]Itır:[/SIZE] Dengeleyici, sakinleştirici, her tür cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen etkisinin yanında adet sıkıntılarına iyi gelir, bedenin su tutması ve selülit için etkindir.
  [SIZE=+0]Zencefil:[/SIZE] Enerji verir, ısıtıcıdır, ağrı ve sancıları dindirir, mide bulantısını keser, mide kramplarını engeller.
  [SIZE=+0]Yasemin:[/SIZE] Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğu kırar ve adet sancılarını dindirir.
  [SIZE=+0]Lavanta:[/SIZE] Ağrı keser, mikrop kırıcı, sakinleştirici, dengeleyici, tüm cilt sorunlarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmalarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, huzursuzluk, korku, uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır.
  [SIZE=+0]Limon:[/SIZE] Enfeksiyona karşı, bakteri ve mikrop kırıcı, canlandıran, soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları boğaz ağrıları ve ağız içi yaraları için etkindir.
  [SIZE=+0]Tefarik:[/SIZE] Anti-depresan, mikrop kırıcı, akne, mantar, kepek, tüm sıkıntılı cilt sorunları için yararlıdır.
  [SIZE=+0]Çam:[/SIZE] Balgam söktüren, nefes açan, mikrop kırıcı, tüm solunum yolları rahatsızlıkları, romatizma, ağrılı kas ve eklemler için etkilidir.
  [SIZE=+0]Gül:[/SIZE] Anti-depresan, afrodizyak, sakinleştirici, toksinden arındırır, allerjiler, dolaşım ve adet sıkıntıları, migren için faydalıdır.
  [SIZE=+0]Sandal ağacı:[/SIZE] Sakinleştiren, yavaşlatan, afrodizyak, depresyon, çekingenlik ve sinirsel sıkıntıları dengeler.
  [SIZE=+0]Kekik:[/SIZE] Enfeksiyona karşı, stimüle eden, mide sıkıntılarını yatıştıran, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkili..


  kaynak:http://www.bugday.org/printArticle.php?aID=31
   
  sleepy ve bonatschi bunu beğendi.
 2. txen10
  Offline

  txen10 Yeni Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  158
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  0
  Halterciler ne koklar?

  Haltercilerin yarışmadan önce kokladıkları madde önce amonyak. Bunu solunum yollarını açmak için kullanırlar. Ancak, bunun sanıldığı gibi fizyolojik bir katkısı yok. Yalnızca psikolojik olarak katkısı var. Amonyak pis ve biraz da keskin bir koku. Daha çok konsantrasyonu artırdığı düşünülüyor. Halterciler, antrenmanlar sırasında da amonyak koklar. Yarışma sırasında da amonyağı kokladıktan sonra tam hazır olduklarını hissederler. Bunun yanında solunum yollarını açmak için başka karışımlar da var. Ancak bunlar, dopinge girdiğinden sportif müsabakalarda kullanılması yasaktır.  kaynak:http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=5&soru_id=3805
   
 3. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.920
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  Gerçekten ilginç, önemli ve forumda eksikliği doldurulması gereken bir konuya dikkat çekmişsin.
  Koku duyusu motivasyon oluşturmada ve hedefe yönelik davranış oluşturmada önemi gözardı edilen çok önemli bir unsur.

  Pazarlama teorisiyle içiçe olduğumdan bu konuda çok okudum.
  Özellikle pazarlamacıların gerekli önemi vermediği bir duyudur koklama duyusu.
  Genelde insanları satın almaya motive etmek için görsel öğeler kullanılır.
  Oysa araştırmalar sonucu koku öğesinin doğru kullanıldığında bir ürünü sattıran en önemli fark yaratıcı unsur olabileceği anlaşılmış.
  Hatta merak edenler için kitabın adı: "Duyular ve Marka - Martin Lindstrom"

  Peki bunun VG sporuyla ne alakası var?
  Birçoğumuz bu sporu yaparken motive olmaya ihtiyaç duyarız ve başarılı bir motivasyon ve konsantrasyonla birlikte idman performansımız çok üst düzeylere çıkabilir.
  Üstün bir performansın en önemli getirisi de kaliteli kas gelişimidir.

  Bu durumda bizi motive ve konsantre edecek öğeler içerisinde kokunun öneminin ve etkisinin incelenmeye değer olduğunu düşünüyorum.
  Benim görüşüme göre de doğru kokular kullanıldığından motivasyon ve konsantrasyon artırılarak daha yüksek performansa ulaşmak mümkün.


  Buraya kadar yazdıklarım kokunun psikolojik etkisi üzerine yorumlarımdan ibaret.
  Aynı zamanda kokunun fiziksel veya biyolojik performans artırıcı etkilerinin olduğu da açık.

  Yukarda örnekte belirtildiği gibi haltercilerin yarışma öncesi solunum yollarını açmak için amonyak koklamaları sadece psikolojik değil, aynı zamanda fizyolojik etkileri de olan bir yöntem bence..

  Sonuç olarak bugüne kadar araştırmalarda arka plana itilen koku duyusunun, son zamanlarda artan ilgi ve yapılan yeni araştırmalarla birlikte pazarlama, eğitim, spor gibi değişik alanlarda kullanılabilecek birçok değişik etkisinin bulunacağını ve uygulanacağını düşünüyorum.
   
  txen10 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş