Koşu mu Hızlı Yürüyüş mü?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve seyfeddinali tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

Koşu mu Yoksa Hızlı Yürüyüşmü Yağları Yakar ?

1. Koşu

oy sayısı 27
    52,9%
  2. Hızlı Yürüyüş

oy sayısı 24
    47,1%
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. seyfeddinali

seyfeddinali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mrhaba arkadaslar. 3-5 yerden kulağıma "koşu kasları eritiyor, hızlı yürüyüş ise yağları yakar" diye laflar duyuyorum. fakat forumda yağları yakmak için koşu yapın deniyor. Hangisi Doğrudur?

2. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    kosu bandında templou yürümenı tavsiye ederim tempolu kosucaksan hafıf yumusak bir zemınde kosmalısın kosu bandında da tavisye etmem
    kosuda yagları yakar hızlı yuruyeste kosmak kasları erıtcenı sanmıyorum

3. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Yanlış duymuşsun yok öyle birşey :) koşuda yürüyüşte kardiodur.

4. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    valla 12.seviyede 30 dakika boyunca koşarım fakat 8.seviye de 10 dakika yürüyemem :)

5. DenizcanRecber

DenizcanRecber Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Koşu yaptigin zaman daha cok yag yakarsin ve bu yag vucudunun heryerinden orantili olarak gider. Gerek omuzlardan gerek kollardan kucultebilir ama abartili olarak degil

6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    koşu diz eklemlerine çok büyük yük bindirir. özellikle koşu bantlarında ve sert zeminlerde. yani her yerde koşamazsınız.
    eğimli ve tempolu yürümek sağlık açısından daha yararlıdır.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  7. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    benim bildiğim yürüyüş yağ yakar.koşu ise sıkılaştırır.bir profosyonel sporcu paylaşmıştı facebook ta.her gün 45 dk yürürsen 1 yılda ortalama 10 kg verirsin sadece yürüyüşle.koşarak kasların yakılması tamamen yalan aksine koşu sıkılaştırır thums:

8. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Yağ yakımı yaşa bağlantılı olarak belli bir nabız aralığında gerçekleşir. Bir çok koşu bandında bu aralık belirtilmiştir. Yağ yakım nabız aralığı üstünde nabız yakalamak ise "kardiyo" nun asıl kelime anlamı olan kalp ve dolaşım sistemini güçlendirme antremanına girer. Bu yüzden burada esas amaç önemli. Hızlı yürüyüş mü koşu mu değil, belirlenen amaç için hangi nabız aralığını yakalamalıyım'a cevap bulmak daha doğru olacaktır.

wrestler bunu beğendi.
  9. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    koşu da yağ yaktırır yürümekte builtmanın dedıgı gibi belli bir nabızı yakalamak gerek yağ yakmak için

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    sağlıklı yaşam için hızlı yürüyüş tercih edilir
    arada hızlı koşu ile nefes açabilirsin
    adı üstünde hızlı yaparsan hızlı kilo gider ama çok sağlıklı olmaz

11. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Yürüyüşün daha fazla yağ yaktırdığı ilerleyen senelerde tamamiyle hurafe olacak, yürüyüşte sadece antreman esnasında yağ yakılır ve hızlı koşuya göre daha fazla "yağ" yakılır ama antremandan sonra metabolizma normale döner anlık olarak yağ yakılmış oluyor yani, sprint,interval gibi yüksek yoğunluklu koşularda vücut antreman sırasında yürüyüşteki kadar yağ yakmaz glikojen depolarından kullanır daha çok ama metabolizma ağırlık antremanlarındaki gibi aşırı hızlanacağı için antremandan sonraki 24-48 saatte daha fazla kalori harcamış olursunuz bu da daha fazla yağ yakmak demek,ayrıca kısa sürede şiddetli kardiyolar kasları koruma konusunda uzun süreli hafif kardiyolara göre daha etkilidir.

Aynı şey 15-20 tekrarlı egzersizlerle 4-6 tekrar arası egzersizler için de geçerli, daha kısa sürede daha yüksek efor sarfettiren uzun vadede daha çok yağ yaktırır.

Ama bunu şuan memlekette 3 aylığına yazıldığım geçici salondaki hocaya anlatamadım salonda koşmak yasak o sebeple yürüyoruz bu yaz :D

Son düzenleme: 30 Temmuz 2012
  12. Jake Tyler

Jake Tyler Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Son on gündür sürekli yaptığım birşey var. Toplam mesafe 10 kilometre , 1 kilometre yürüdükten sonra 250 metre koşuyorum.. Hızlı tempo yürüyüş , hızlı tempo koşu.. Ben gayet iyi bir şekilde yağ yakımına ve sıkılaşmaya devam ediyorum.. öneririm.. Bazı günler , sadece yürüyorum 10km. İkisini ayırcam diyorsan 2km koşcağına , 10 km yürümeni tercih ederim.

13. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Koşu kadar iyi bir kardiyo hareketi yok bence

14. aht

aht Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    kosumu yuruyusmu deılde maksımum yag yakımı ıcın kosu bandında 5 6 dakıka kadar 6 7 ıle ısınma daha sonra 4 dakıkalık maksimum kosu ardından 2dakıkalık 4 ıle yuruyus bu sekılde 3-4 kere yapın maksımum yag yakımı oluyor 2 dakıkalık cok dusuk tempo ıle yuruyusun sebebıde gılıkojen depolarını tekkarr doldurmaktır.

15. emrahozsahin

emrahozsahin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kocaeli-Körfez
    koşu bandında 7 km hızda koşmayı denedim baktım 30 dakikadan fazla koşamıyorum ve az kalori yakıyorum ondan sonra 7 km hızda yürüyüş yapmayı ve bunu 1 saat yapmayı denedim bunu başardığımı anlayınca o kadar kendimi zorlamaya ne gerek var diyip diyete başladığım günlerden itibaren sadece her gün 8 km yürüyüş yaptım ve bunu da 7 km hızla dışarıda yaptım diyetle birlikte 19 kilo verdim yani önemli olan bana göre süre.. koşabiliyorsan 1 saat koş ama 20 dakika koşacağıma ben 1 saat 1.5 saat kendimi çok zorlamadan nefes nefese kalmadan yürümeyi tercih ederim..

16. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

Forumda ilgili bölümler okunmadan konu açılmıştır.Aşağıdaki bölümlerdeki sabit başlıkları okumanızı rica ederiz.

Link : https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-f24.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-b-l-f53.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/antrenman-bodybuilding-fitness-f22.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yak-c-lar-ve-f18.html

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş