Koşu hakkında net bilgi. Ve koşu - kas ilişkisi hakkında..

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Astor tarafından 15 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Astor
  Offline

  Astor Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar. Öncelikle zaten koşma yürüme vs. kardio egzersizleri hakkında sayfalarca dolusu yazı varken neden bu konuyu tekrar açıyorsun diye düşünebilirsiniz. Fakat tüm yazılanları okuyorum 2 gündür devamlı çelişkili yorumlar yapılmış. Koşu hakkında yararlanmak üzere net ve kalıcı bilgiler oluşturulursa bu başlıktan yararlanan çoğu insanın yararlanacağını düşünüyorum.

  Öncelikle kendimden bahsedeyim. Uzun zamandır evde egzersiz yapıyorum. 5 6 senedir. Fakat hiç düzenli çalışmadım. Evde salondaki gibi bir düzen oluşturmaya gerek duymadım. Şu an 23 yaşındayım. 1 sene önceye kadar iyi bir vücudum vardı. Çok define bir vücut değildi. Ama bir hayli kas kütlesine sahiptim 1,80m boyum 80 kg kilom vardı, baya yemek yiyordum ve evde boş zamanlarımda mütemadiyen ağırlık kaldırıyordum.
  Bir beslenme programım yoktu ama yumurta ve eti zaten devamlı ve bolca tükettiğimden protein sıkıntısı çekmiyordum. Düzenli ev yemeği yiyordum.

  Son bir yılda metabolizmamın yavaşladığındanmı yada ev yemeklerinden ayrıldığımdanmı bilmiyorum, aynı düzene devam ettim ve 80'den neredeyse 85 87 kiloya geldim.

  Karnımda zaten hafif yağ birikintisi vardı. Şu an oturunca oluşan katlar baya büyüdü hatta belin yan taraflarında beni çok uyuz eden bombeler oluştu. Belim ve kalçam hayli yağlandı.

  Bende çok nadiren kullandığım koşu bandını kullanmaya başladım.

  Eskiden koşarken 30~35 dakika 9-9,5 km/h arası koşardım. Nefes nefese bitirirdim koşuyu. Nefes almanın önemini bilmiyordum o sıra..

  1 senedir sigaraya başladım. Performansımın da düştüğünü görüyorum bu yüzden.
  Şu an uyguladığım sistem 0 eğim, ilk 5 dakika 6km/h yürüyüş sonra 20 ila 25 dakika 9km/h koşu.
  Bu programı 5 gündür aralıksız uyguluyorum.
  Şimdi size kendi vücudumda gözlemlediklerimi yazacağım bu işten anlayan arkadaşlarım ne gibi hatalar yaptığımı ve nasıl yapmam gerektiğini söylerlerse memnun olurum.

  * Koşmadan önce ve sonra sadece bacaklara esneme hareketleri uyguluyorum.
  * ilk gün çok nefes nefese kaldığımı farketttim internette biraz bakındım nefes alıp verme tekniği uygulamaya başladım
  *ikinci gün, düzenli bir şekilde iki adımda nefes alıp iki adımda nefes verme tekniğini uyguladım. performansım inanılmaz arttı baya mutlu oldum. koşudan sonra baya enerjiktim ve hemen akabinde 30 şınav çektim duşa girmeden.
  *üçünü gün yine aynı nefes alıp verme olayını uyguladım, ikinci güne benzer bir şekilde enerjik bitirdim.
  *dördüncü gün biraz aç bir şekilde koşmaya başladım fakat yine nefes nefese kaldım bir hayli zorlandım. ama şu an zayıflamak için protein ve meyve ağırlıklı diet gibi bir şey uyguluyorum. O gün biraz aç bırakmışım kendimi.
  yine bu 4. gün sol bacağımda kaval kemiğinin yan tarafında ağrı oluştu. buz tedavisi uyguladım iyi geldi.
  * beşinci gün dietimi biraz daha düzelttim, koşarken yine nefes nefese kaldım. (nefes nefese kaldım derken. ben 2 adımda nefes al 2 adımda nefes ver olayını hiç bozmuyorum. Sadece çok yoruldğumu hissediyorum aldığım nefes yetmiyor sanki. Nabzımı ölçmek zor geliyor alette o yüzden onu kontrol edemedim. Zaten nabız çok değişkenlik gösteriyor.)
  4. gün ağrı giren yere yine ağrı girdi yine buz tedavisi uyguladım ve iyileşti diyebiliriz.

  Koşmanın dışında gün içinde ufak ufak vücut çalışmaya devam ediyorum.
  Barfiksim var dumbell setim var..

  Bugün 6. gündeyim. Giderek enerjik olmam gerekirken daha kötülediğimi düşünüyorum. Kilo vermişim ama.. Kas kütlem de eriyecek diye korkuyorum.

  Evet arkadaşlar burada gördüğünüz hataları yazarsanız çok sevinirim.

  Biraz uzun oldu ama..
   
  Son düzenleme: 15 Ağustos 2009

Sayfayı Paylaş