Kiz Arkadasina Sarildi,hakkinda Sorusturma Acildi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Despo tarafından 9 Haziran 2006 başlatılmıştır.

1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Kerem PULGAT/KONYA, (DHA) SELÇUK Üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü 5’inci sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Talip Sefil, okulda kız arkadaşı 22 yaşındaki Yeşim Yükselen'in omuzuna elini atınca, dekanlık haklarında ‘Toplum içinde hoş karşılanmayacak bir vaziyette bulunmak’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. Dekanlık tarafından oluşturulan Soruşturma Komisyonu’na ifade veren Talip Sefil ile aynı bölümün 2’nci sınıfında okuyan kız arkadaşı Yeşim Yükselen, ahlaka aykırı bir davranışta bulunmadıklarını söyledi.

Talip Sefil, kız arkadaşının omuzuna elini koyunca, ülkücü olarak bilinen öğrencilerin saldırısına uğradığını ve dövüldüğünü iddia etti. Talip Sefil, “16 Mayıs tarihinde, A Blok’taki dekanlık binası giriş katında, kız akradaşım Yeşim Yükselen ve 2 arkadaşım ile sohbet ediyorduk. Bu sırada elimi, Yeşim’in omzuna koydum. Elim, Yeşim’in omuzundayken daha sonra adının Abdullah Kurtuluş olduğunu öğrendiğim bir kişi yanımıza geldi. Benimle dışarıda konuşmak istediğini söyledi. Dışarı çıktığımızda bana ‘Burada kızlarla yakınlaşmak yasak’ dedi. Ben de kendisini tanımadığımı ve bana karışmamasını söyledim. Bu şahıs bana ‘Seni ibreti alem için Dolunay Cafe’nin önünde vururum’ dedi. Siz kim oluyorsunuz diye sorduğumda ise ‘Teşkilatız’ diye karşılık verdi. Kurtuluş, daha sonra birden bana kafa vurdu. Arkadaşımla birlikte olay yerinden ayrılıp polis merkezine başvurdum'' dedi. Talip Sefil’in Lalebahçe Polis Merkezi’ne başvurmasının ardından, ifadesi alınan Abdullah Kurtuluş ise suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

DEKANLIK SORUŞTURMASI

Kavganın polise yansımasının ardından Fakülte Dekanlığı soruşturma başlattı. Dekanlık, hem Yeşim Yükselen’e hem de Talip Sefil’e iki ayrı yazı gönderdi. Yazıların birinde darp olayıyla ilgili, bir diğerinde ise, ‘Toplum içinde hoş karşılanmayacak bir vaziyette bulunmak’ iddiasıyla ifade alınacağı tebliğ edildi.

KOMİSYONA İFADE

Yrd.Doç.Dr. Adnan Doğan Buldur başkanlığında oluşturulan komisyon, iki arkadaşla birlikte olaya şahit olan, gençlerin sınıf arkadaşı İbrahim Aktan’ın da ifadesini aldı. Her üç kişi de ifadelerinde ahlaka aykırı harekette bulunulmadığını söyledi.

KİMSE NAMUS BEKÇİLİĞİ YAPAMAZ

Talip Sefil, “Kendilerini ‘Teşkilat’ olarak adlandıran grup, top sakallı, uzun saçlı ve küpe takanlara dayak atıyor. Fakülte yönetimi ise bunlara göz yumuyor'' derken, Sefil’in aynı bölümde okuyan 2’nci sınıf öğrencisi kız arkadaşı Yeşim Yükselen ise, “Kimse kimsenin namus bekçiliğini yapamaz'' diyerek olaya tepki gösterdi. Selçuk Üniversitesi’nde eğitim gören diğer öğrenciler de kendilerini ‘Teşkilat’ olarak adlandıran ve ülkücü gençlik olarak bilinen grupların baskılarından bıktıklarını ve artık çağdaş bir ortamda eğitim görmek istediklerini söyledi.

EL ELE TUTUŞMAK YASAK

Talip Sefil, Yrd.Doç.Dr. Buldur’un ifade sırasında kendilerine, “Okulda el ele bile tutuşmanız yasak. Toplumun huzurunu bozduğunuzdan dolayı ceza alırsınız'' dediğini iddia etti. Her iki öğrenci de Yrd.Doç.Dr. Adnan Doğan Buldur’a verdikleri ifadede, ahlaka aykırı bir davranışta bulunmadıklarını, okulda eli omza atmanın suç olmadığını söyledi. Olayla ilgili dinlenen şahitler de ifadelerinde Sefil’in, kız arkadaşının omzuna sarıldığını doğruladı.

ÖĞRENCİLERE BASKI KURULUYOR

Üniversite ortamında yaşadıklarına inanamadığını belirten Talip Sefil, “Elimi kız arkadaşımın omuzuna atmam uygunsuz vaziyetmiş. Okul kurallarına aykırıymış. Bu tür olaylar sadece benim başıma gelmedi. Üniversitede kendilerini ’Teşkilat’ olarak adlandıran bir grup, öğrenciler üzerinde baskı kuruyor. Daha çok birinci sınıf öğrencileri üzerinde bu baskıyı daha fazla hissettiriyorlar. Kendi kendilerine üniversitede yasaklar koyuyorlar. Bir ara top sakal, uzun saç ve küpeyi yasaklamışlardı. İstedikleri kişiyi okula almayabiliyorlar. Ne yazık ki üniversite yönetimi de tüm bu olan bitenlere kayıtsız kalıyor'' dedi.

Erkek arkadaşının okulda kendisine sarıldığı için suçlu ilan edildiklerini belirten Yeşim Yükselen ise, “Kimsenin kimseye baskı yapma hakkı yok. Bu tür şeyler bir üniversite ortamına yakışmıyor. Kimse kimsenin namus bekçiliğini yapmasın. Herkes kendinden sorumludur" dedi.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Doğan Buldur ise, soruşturmanın sürdüğünü belirterek, “Tehdit ve darp olayının yanı sıra erkek öğrencinin kız öğrenciye sarıldığı yönünde bilgi aldık. Bu nedenle hem tehdit ve darp hem de sarılma olayıyla ilgili soruşturma açtık. Soruşturma henüz tamamlanmadı. Daha fazla bilgi veremem'' dedi.

İŞTE KOMİSYON DAVETİYESİ

Yeşim Yükselen’e komisyon başkanı Yrd.Doç.Dr. Adnan Doğan Buldur tarafından imzalanarak 5 Haziran günü tebliğ edilen komisyon davetiyesinde şöyle deniyor:
    “Dekanlığımızın 28.05.2006 tarih ve 360/500 sayılı yazısı gereğince soruşturmacı olarak tayin edilmiş bulunmaktayız.

16.05.2006 tarihinde saat 14.00 sıralarında, Eğitim Fakültesi, A Blok içindeki ATM cihazı yanında Talip Sefil ile ‘Toplum içinde hoş karşılanmayacak bir vaziyette’ olduğunuz iddia ediliyor. İddia edilen olayla ilgili olarak savunma yapmak üzere 06.06.2006 günü, saat 12.00’da soruşturma komisyonu başkanı Yrd.Doç.Dr. Adnan Buldur’un A BLok 225 nolu odasında hazır bulunmanız gerekmektedir.''

DİĞER ÖĞRENCİLER DE TEPKİLİ

Selçuk Üniversitesi’nde öğrenim gören bir çok öğrenci, okulda ülkücü görüşlü öğrencilerin baskılarından bunaldıklarını söyledi. DHA’ya konuşan öğrencilerden Serhan Durmaz, “10 gün önce, top sakalım olduğu için ben de dayak yedim. Bazı gruplar tarafından eğitim hayatımız kısıtlanıyor. Bir çok öğrenci de aynı konudan tedirgin. Ama, konuşmaya cesaret edemiyorlar. Üniversite yönetimine suç duyurusunda bulundum. Ama, bir sonuç alamadım. Bu saldırıların bitmesini istiyorum. Demokratik bir üniversitede eğitimimi alıp, hayatıma devam etmek istiyorum'' dedi.

Haber Girişi: 08.06.2006 - 14:41
    Habertürk

2. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Sarıldığı için vatandaşa eziyet ediyorlarsa çok yanlış ama benim okuduğum üniversitede sarılma olayı biraz masum kalıyordu.Yani coşuyordu çiftler.Uyarı falanda olmuyordu.Selçuk üniversitesi sanırım kontrolcü ve gruplarla disiplin adına işbirliği yapıyor.Oldukça tehlikeli bir durum.

3. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    selcuk üniversitesinden yakın zamanda mezun oldum neyazıkki yukarda yazılanlar doğru olabilir

selcuk üniversitesinde "teşkilat" yani ülkü ocağının öğrenciler üzerinde baskı kurduğu doğrudur
    neyseki yıldan yıla azalıyorlar

4. HANS

HANS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bööle bi durum tahrik ve beraberinde suç doğura bilir..eger yönetici kısmı taraf tutuyorsa diğerleride taraf aramaya başlama çabası ve netice de gruplanma söz konusu olabilir çok tehlikeli fakat doğal dır..ama keser döner sap döner bir gün gelir hesap aranır..o zaman neden oluyor denmemeli suç olağan dışı karşılanmamalıdır.uygulayan ve hoşuna giden kısımların bilgisine..

5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    konya denilince bu turden konularda akan sular durur.bu turden sade arkadaslıkların temas olayına gırmesıne kesınlıkle izin verılmıyor.bağnazlıgın doğum yeri olarak son yıllarda kendını iyice belirginlestırdı.

6. mito

mito Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar sunu soyliyeyim bu olay, kiz arkadasinin omuzuna elini koyma meselesi degildir, karsi goruslu ogrencilerin birbirine satasmak amaciyla bahane bulmalarindan baska bir sey degildir...Guardbody bir de bu hareketi yapan insanlar, bagnaz olarak nitelendirdigin konya ve konyanin insanlari degil, disaridan oraya okumaya gelen ogrenci ve hocalaridir

7. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    katılıyorum.dışarıdan okumaya gelıp sonra fazla kurtlar vadısı yada hacı seyredıp ortaya atılıyorlar ama bu turden yaklasımların agırlıklı olarak konyada gerceklesmesı ve buna ust mercılerın musade gostermesı akıllarda soru işaretı yaratıyor.yoksa benim konyalılara bır lafım olamaz.

8. tahribat

tahribat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    arkadaşlar herkesin içinde dudaktan yapışma hatunu kurcalama durumlarına bende karşıyım ama bu el ele dolaşma sarılma durumuna kimse bişey diyemez çüşşşş diyorum...

bir de okula okumaktan başka maksatla niye geliyosunuz kardeşim ülkücüysen ülkücüsün solcuysan solcusun aşırı dinciysen aşırı dincisin banane... bu vatandaşları üniversite ortamının ırzına geçen orglar olarak görüyorum...

buna mukabil konyada ninja olayı doğrudur... şahit olduğum ninja vakkası!!!

ninja = siyah peçeli yüzü kapalı, üstü siyah çarşaf + altı siyah şalvar + siyah bot (lastik bot) ileeee salgano marka bisiklete binip hızla yokuş aşağa inen bacılarımıza ninja diyoruz.

9. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    onlara bide siyah güneş gözlüğü ekle ben bölesinide gördüm tramwayda yanıma denk geldi konyada
    tabii bunlar uç örnekler bunu tüm konya halkına mal etmek çok büyük yanlış olur

ama ne olursa olsun çarşafsa eğer altında silahmı var bombamı var yoksa içindeki kızmı erkekmi anlaşılmıyor
    kıyafet yasasıda burda zorunluluğunu ortaya koyuyor bence

ninja olayı iyiymiş bende penguen diyorum :D

Sayfayı Paylaş