Kinoa-quinoa

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve kfks tarafından 6 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. kfks

kfks Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar önce merakınızI giderip kinoanın sporcu beslenmesindeki inanılmaz faydalarından bahsedeyim.

Besin Savaşçısı olarak tanımlanıyor. Kinoa ve yağ karışımının İnka ordularını çoğunlukla günlerce süren askei yürüyüşlerde ayakta tutmak için kullanıldığını biliyormuydunuz? Karışım savaş topları olarak bilinmekteydi.Darı büyüklüğünde olan Kinoa Chenopodium ya da "Kazayağı" bitkisinin tohumuna aittir. Ispanak ve İsviçe pazısının akrabasıdır. Kiona'nın soluk sarıdan kırmızıya, kahverengiden siyaha bilinen 1800'ü geçkin çeşidi vardır. Tohumu yumuşak ve kremsidir ama sert bir kuyruğu vardır. Kinoa tohum, un, ve tahıl olarak mevcuttur.
    Neden Kinoa Yemeli?

Besin değeri bakımından Kinoa şaşırtıcı bir tahıldır. Birleşik Devletlerdeki Besin ve Tarım Organizasyonu (FAO) besin değerini süt tozu ile karşılaştırmıştır. Kinoa diğer tahıllardan daha fazla protein içermektedir. Kinoa'nın bazı çeşitleri %20 den fazla proteine sahiptir. Kinoadaki proteinin eşsiz olmasının nedeni tamamlayıcı olup bütün gerekli amino asitlere sahip olması ve amino asit lizini, metiyonin ve sistin açısından gerçekten yüksek olmasıdır. Onu diğer tahıllara ekleyerek o proteinleri de tamamlayabilir. Metiyonin ve sistin açısından düşük olan soyayı da tamamlayabilir. Kinoa; demir, potasyum ve B6, niyasin ve thiamin gibi riboflavinler açısından zengindir. Aynı zamanda magnezyum, çinko, bakır, manganez, ve bazı folatlar (folik asit) açısından da iyi bir kaynaktır. Kinoa kansere ve enfeksiyona karşı özelliklere sahip olabilen ve kolstrol emilimini engelleyebilen en az 16 farklı triterpine saponin içermektedir.

İstanbul' mısır çarşısında bulabilirim umuduyla birçok yere sordum ama kimse adını bile bilmiyordu.

Acaba daha önce pilava ve buuğdaya alternatif olan bu ürünü duyanınız oldu mu?
    Teşekkürler.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

Son düzenleme: 6 Aralık 2010
  2. Tbone

Tbone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Konuyu hortlatmak olucak ama bu kinoa yı yeni sports international ın dergisinde gördüm ve şok oldum.Aklımda kalanları aktarayım.

Besin içeriği 100 gr ' da 69gr karbonhidrat 13.5 gr protein 4gr yağ bol lifli demir ve magnezyum içeren bir ürün.

Temin edebilen bir arkadaş varsa çok makbule geçer.

3. ikarabulut78

ikarabulut78 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13

4. rsxer

rsxer Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    migroslarda 18 tl ye satılmaya başladı

hortladı bu ürün piyasada...

5. Ginobili

Ginobili Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu urunu deneyen olmadimi hic ben bayagi arastirdiktan sonra bgn temin ettim fazla bir sekilde, hatta gittigim bi migrosta kalmamisti bile calisani ellerine geldiginde hemen bittigini soledi baska bir migrostan temin ettim , buradada deneyen varsa ogrenmek isterim

Edit: 500gr dimyat marka 26tl

Sayfayı Paylaş