Kilo vermem durdu...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve paulista tarafından 24 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. paulista

paulista Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    herkese merhaba. yaklaşık 4 aydır düzenli beslenmeye çalışıyorum. 120 kilodan 90 kiloya düştüm fakat neredeyse bir aydır kilo vermem kesildi. haftada 4 gün düzenli olarak en az bir saat olarak bisiklete biniyorum. sürekli evde egzersiz yapıyorum. hiçbir gazlı içeçek ve şekerli içeçek tüketmiyorum. haftanın bir günü istediğim bir yemeğe ayırıp geri kalan günlerde şu programı takip ediyorum.

sabah: hafif bir kahvaltı + musli + yeşil çay
    öğle: bir meyve
    öğleden sonra: salata + tavuk ızgara
    akşam: bir kase çorba + bir dilim çavdar ekmeği
    gece: bir meyve + yeşil çay

kahvaltımın içinde lor peyniri, 1 dilim hindi salam, domates, salatalık, 1 haşlanmış yumurta, light süt ile müsli var.

boyum 1.83 ve maalesef 90 kiloda kaldım. değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Aldığınız kalori harcadığınıza eşitlenmiş. Bu iki türlü olabilir, birinci ihtimalde vücudunuz küçüldükçe kalori ihtiyacı da azalmıştır ve kilo verirken yediğinizle yaklaşık eşit miktarda yemenize rağmen kilo vermeniz durmuştur. Örnek vereyim, sayıları tamamen atıyorum, 120 kiloyken günde 3000 kalori harcıyorsanız ve 2500 kalori aldığınız için kilo veriyorsanız, aylar içinde vücut hacmi küçüldükçe harcadığınız kalori 2500'e düşmüştür. Giren kalori=çıkan kalori olduğu için kilo vermeniz durur. Bu durumda aldığınız kaloriyi daha düşürmeniz gerekir, mesela 2000'e. Sayıları tamamen attığımı tekrar edeyim.

İkinci ihtimalde aldığınız kalori sabit hızla kilo vermeniz için gerekenden çok çok daha düşük olduğu için vücut açlık moduna girmiş ve günlük ihtiyacınız aşırı şekilde düşmüştür. Bu yüzden yediklerinizi azaltsanız bile döngüyü kıramıyorsunuzdur. Eğer durum buysa yediklerinizi azaltmak işe yaramaz, yarasa bile kas kaybıyla sonuçlanabilir, metabolizmayı hızlandırmak için 1-2 hafta yediklerinizi arttırmanız ve sonra tekrar diyete dönmeniz gerekir.

Hangisi olduğunu nasıl anlayacağım derseniz yukarıda mniktarlarını yazmadığınız yiyeceklerin kaç kalori olduğunu hesaplayın. Eğer 2000 kalorinin üstü alımınız varsa muhtemelen yediklerinizi azaltmanız gerekecektir. Bunu karbonhidratlardan yaparsınız. Eğer 1500-2000 arasındaysa muhtemelen vücut açlık moduna girmiştir,bir süreliğine kalorileri biraz daha arttırın.

Ne olursa olsun yediklerinizin içeriğini bilerek yiyin. Mesela bir kase çorba dediğinizde kasenin boyutlarına göre de değişir ama, mantar çorbasıyla mercimek çorbası arasında büyük fark vardır. Meyve derkeni elmayla muz arasında büyük fark vardır. Havuçlu,zeytinyağlı salata farklıdır, yeşil salata farklıdır. Hafif bir kahvaltı çok muğlak, tavuk ızgara tavuğun neresi, kaç gram, hafif kahvaltıdan kasıt ne, hangi çeşit peynir var, kaç gram, zeytinler yağ içinde mi,1 dilim çavdar ekmeği ne kadar büyük bir dilim? Yukarıda yazdığınız yemekler bu haliyle hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu yazdıklarınızla 1500 kalori de alıyor olabilirsiniz 3000 kalori de.

Genel hatlar bunlari başarılar.

paulista bunu beğendi.
  3. paulista

paulista Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    önce ilginiz için teşekkürler. sanırım yaptığınız teşhislerden ikincisiyle karşılaşmış durumdayım. verdiğim programda kesinlikle aşırıya kaçma söz konusu değil. mesela tavuk ızgara dediğim maksimum 100-150 gr. meyveler kaloir olarak yüksek olmayanlar. mesela; şeftali (adet): 42 kal, kavun (dilim): 21 kal, elma (adet): 63 kalori gibi.

salataya kesinlikle aşırı sos eklemesi yapmıyorum. sadece limon suyu bazen hardal koyuyorum. genelde 1 havuç, 1 salatalık, yarım domates şeklinde hazırlıyorum.

bu durumu biraz araştırdım ve plato dönemi diye bazı yorumlar okudum. bunun üzerine bir hafta diyeti kestim ve kalori alımını iki katına çıkardım. bir haftadır diyet programını yeniden uygulamaya başladım ama maalesef değişen bir durum yok.

dediğim gibi her gün kalori sayıyorum ve maksimum 700-800 kalori tüketiyorum. yeşil çayı bile tamamen şekersiz içiyorum. bir süre daha diyet programına ve spora devam edeceğim ama çözüm bulamazsam bir diyetisyene başvurmak en doğru yol olacak heralde.

4. paulista

paulista Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    87.5 kiloya inmişim. vücut tam 1 ay direndi ama neyseki pes etti. :)

5. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    tebrik ederim direnci kırmayı başarmışsınız:) beslenme listesinde akşam öğününe takıldım ben. hem çorba hem ekmek ikisi de karbonhıdrat yerıne geçen tercihler.onun yerine sebze,tavuk-balık yemek daha doğru olmaz mı?

6. paulista

paulista Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    belki olabilir ama o noktada biraz maddiyat biraz da iş gücünü ön plana çıkardım diyebilirim. :)

ama bazen çeşitli değişiklikler de yapıyorum, onu da belirteyim. 4 ay boyunca programa harfiyen uymak biraz zor oluyor. :)

Sayfayı Paylaş