Kilo Vermek!

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Efrahim tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Merhaba Arkadaşlar.

Aranıza yeni katıldım. 3-4 gündür yazılanları hep takip ediyorum. Özellikle Flexor hocamızın yazılarını hayranlıkla okuyorum :) ve diğer hocalarımızınkini de tabi :)

Asıl konuya gelirsek bu yazımda kilo vermekle ilgili sitede okudugum tartışmalardan, makalelerden derlemeler yapıp, kilo vermek isteyenlerin ne çeşit spor yapacaklarını seçmeleri açısından yardımcı olmayı amaçlıyorum. Ve son olarak da nacizhane kendi görüşlerimi ve kurduğum planı anlatmayı düşünüyorum.

Evet başlıyoruz:
    -Öncelikle kiloluysak veya yediklerimize dikkat ettiğimiz halde kilo veremiyorsak öncelikle bir hastanenin endokrinoloji servisine gidip; şeker değerine, insülin direnci ve tiroid değerlerine baktırıyoruz. Zaten bu saydıklarımda sorun varsa bırkın kilo vermeyi surekli kilo almak içten değil. O yüzden ilk adıma bunları yazdım.

-Sonrasında kesin bir karar veriyoruz. Çünkü kilo verme amacımız var ama sürekli ara verirsek kaybettiğimiz 2 kg yi 3 kg olarak geri alıyoruz. O yüzden fit bir vücut istiyorsak sonuna kadar devam etme kararı almalıyız (hatta kilo vermemiz bitse bile devam edeceğiz)

-Kararımızı verdikten sonra öncelikle gidip vücudumuzdaki yağ-su-kas-kemik oranlarını ölçtürüyoruz, bunu her gün görebileceğimiz bir yere asıyoruz. Sonra kendimize bir hedef koyuyoruz. Kısa vadeli ve ulaşılabilir hedefler koymak hepimiz açısından iyi olacaktır :)

-Vücut ölçülerimizi alıyoruz, onları da yazıyoruz ve onlarla ilgili de hedefler koyuyoruz :)

-Ve geldik asıl meseleye. Kesinlikle sadece diet veya sadece spor kilo vermek için yeterli değildir. Bunlar bir madalyonun 2 yüzüdür. Ancak ikisini bir arada yürütürsek bu işte başarılı olacağımızı bilmeliyiz.

-Diet seçiminde pek birşey söyleyemeyeceğim. Bi ton diet var şu an ketojenik, atkins, paleo dietleri vs vs gibi.Bu konuda sadece şunları söyleyebilirim: Diyetinizi belirlerken bazal metabolik hızınızı ve gün içinde harcadığınız enerjiyi göze alarak bir diyet hazırlamanız ve de ihtiyacınız olan enerjiden 1000 kalori altını almamaya özen göstermenizdir (yani 3500 kalori ihtiyacımız varsa 2500 altı almamamız gerekir). Ve de protein-karbonhidrat ve yağ dengelemesini iyi yapamız gerekir. Aklınızdan çıkarmamanız gereken şey bir diete başladığınızda onu yaşam tarzına getireceğinizi, ömür boyu o şekilde besleneceğinizi unutmamanızdır.

-Spor konusuna gelirsek burda tartışmalar başlıyor :) Bildiğim kadarıyla size eksik de olsa birşeyler aktarmaya çalışacağım. Bunlar arasından seçim yapacağız.

Kilo vermek için kardiyo yapmak kaçınılmaz bunda herkes hemfikir.

Ancak bu kardiyonun türünde tartışmalar var. İki taraf da tezlerini bilimsel temellere dayandırıyorlar. Gayet de seviyeli ve düzgün biçimde tartışıyorlar
    Gözlemlerimde 2 çeşit kardiyo antrenman stili gördüm.

*Birincisi klasik yöntem. Yani vücut yağ yakma aralığı diye bir sistem. Belirli hesaplamalar yaparak kalp ritmi yaşa göre x ile y arasında atarsa uzun bi süre 12. dk dan sonra vücut yağ yakmaya başlar şeklinde bir tezdir. Araştırmalarla da bu tezi desteklemektedirler

*İkinci yöntem ise yeni olan H.I.I.T. yani High Intensity Interval Training. Bu sistemde önce bir ısınma periodu, sonra belirli aralıklarla dinlenme ve yoğun yüklenme antrenmanı olarak. Örnek verecek olursak 2-3 dk ısınma, 1 dk hızlanma (yoğunluğu arttırma), 20 sn. dinlenme (yoğunluğu azaltma şeklinde de olabilir illa durmak anlamında değil), tekrar hızlanma , tekrar dinlenme... ve soğuma şeklinde. Bu tezlerini yine araştırmalarla desteklerler.
    Burada kesinlikle intervalli çalışmayla veya klasik yöntemle ile ilgili bilgi vermeyeceğim. Zaten bilgi birikimim buna el vermiyor. O yüzden diğer yazılardan bu bilgileri temin edebilirsiniz :)

İkinci bir tartışma ise vücut geliştirme salonuna girdiğimizde yapacağımız antrenman türü.

*Birinci görüşe göre ağırlık ve yüklenme antrenmanları yağ yakmada birebirdir. Yani alacağımız maximum ağırlıkla setlerimizi yaparsak normal bir vücut geliştirmeci gibi yağ yakımının da o denli iyi olacağını benimseyen bir görüş var. Bu kişilerin de çıkış noktası kaslar durdukları yerden enerji harcarlar bu yüzden de kas dokumuz artarsa enerji ihtiyacımız da artar. Bu yüzden kas dokusunu arttırmak yağ yakımında iyidir derler.

*Diğer bir görüşe göre de az ağırlık ve çok tekrar metodudur. Bu görüşü benimseyenlerin çıkış noktası da kaslarımızı az ağırlıkla çok tekrara marus bırakarak oluşan ısıyı arttırırız ve de bu sayede kalori harcarız tezidir.
    Sölediğim gibi kesinlikle metodlar ve görüşler hakkında bilgi vermeyeceğim. Kimseyi yanıltmak istemem doğrusu. Ben sadece okuduğum tartışmaları aktarıyorum. :)

Başka bir tartışma vg ile kardiyo aynı gün olur mu:

*Çoğunluk görüşüne göre vücut geliştirme antrenmanından hemen sonra kardiyo çalışmak kas yakmaya sebep olacağından vg sonrası kardiyo önerilmiyor.

*Karşı görüşe göre ise vg den sonra 40 dk dinlendikten sonra kardiyo yapılabilir diyorlar.

-Bu çalışma stilleri arasında karar verdikten ve programımızı belirledikten sonra spor yapmaya başlıyoruz.

-Hani vücut kas-yağ-kemik-su oranını ölçtürmüştük ya :) onu diet+spor programı esnasında her ay ölçtürüp hedefimize ulaşmış mıyız ona bakıyoruz. Ulaşmadıysak biraz daha yükleniyoruz, ulaştıysak kendimizi aşırıya kaçmamak üzere biraz şımartıyoruz.

-Eğer incelme katettiysek ne mutlu bize :) 1 ay sonunda gidip kendimize yeni kıyafetler alıyoruz. Motive olmak çok önemlidir.

Simdilik aktaracaklarım bu kadar. Umarım biraz olsun size yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden Kolay Gelsin :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:58 ----------

Öncelikle kendimden bahsedeyim. Ben 21 yaşındayım. Önceden sporcuydum ve üniversite hedeflerime ulaşmak için sporu brakmak zorunda kaldım. Ulaştım ama bedelini ağır ödedim. 95 kilo olarak sporu bıraktım ve 2 sene sonra şu an 145 kiloyum. Tekrar kilo vermeye karar verdim. Endokrine gittim kan değerlerime baktırmaya. Bir de baktım bende hipotiroid hastalığı var. Bilmeyenler için anlatmak gerekirse su içsen yarıyor :) İlaç kullanmaya başladım. Umarım ilaç tedavisi işe yarar.
    Benim izleyeceğim yol şu şekilde olacak :
    -İlk ay termojenik bi ürün kullanarak vücudumdaki su kütlesinden kurtulmak istiyorum. Araştırdıgım kadarıyla animal cuts işimi görecektir.
    -Sporu haftada 6 gün olarak yapmayı planlıyorum.
    -Tartışmalardan seçeceğim stiller:
    *Az ağırlık çok tekrar bir vg,
    *H.I.I.T. kardiyo (üzgünüm flexor hocam daha cazip geldi:))
    *Haftada 6 gün 1 gün vg 1 gün kardiyo şeklinde.
    -Belli bir diyete başlamadım çünkü hastalığım nedeniyle vücudumdaki su oranı çok yüksektir ve diyetisyene gittiğimde bana vereceği diyeti tahmin edersiniz kahvaltıda 5 dilim kepek ekmek vs şeklinde olacak. Sadece az az ve sık sık yiyerek metabolizmamı hızlandırmaya çalışıyorum ve iyot ve balık gibi tiroidimi hızlandıracak şeyler tüketiyorum.
    -Kardiyoyu yüzme olarak yapacağım yüzmeyi seviyorum :)
    -Şu an sömestr olduğu için okuduğum şehre gidince spora başlayacağım. Görüşlerinizi ve yardımlarınızı da bekliyorum. (biliyorum makale bölümünde yeri değil ama en kısa sürede bir günlük hazırlayacağım söz :)

kam1kaze ve boredom bunu beğendi.
  2. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Animal cuts 125 lira değerinde birşey onun yerine doğal olarak azaltmanın yolunu söyleyeyim sana ;
    1-Yeşil çay günde 2 bardak
    2-Bir tutam maydonozu kaynat iç
    3-Bol bol su tüket
    %65 değerinde ödem çıkmıştı bende , bunları yaparak ödem denilen birşey kalmadı tavsiye ederim.

bodyislife, Azi, boredom ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. brhmcr

brhmcr Guest

Kolay gelsin umarim istedigini basarirsin, bu arada aslen ben de Konyaliyim.

4. bugerekli

bugerekli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

şuna bir bakın arkadaşlar insan bu hale nasıl gelir ki. Ben de kiloluyum ama bunu görünce şükrediyorum

Sayfayı Paylaş