Kilo vermek isteyenlere tavsiyeler.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve SNIPES44 tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. SNIPES44
  Offline

  SNIPES44 Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2012
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  18
  Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan;
  Düşünce biçiminizi değiştirin
  - Diyet, kısa süreli bir yarış olarak değil uzun soluklu bir maraton olarak düşünülmeli.

  - Diyette mükemmellik beklentisi bireyde suçluluk hissi yaratır. Diyet listesi, esnek olmalı ve bireyle bu durum konuşulmalı.

  - Birey pozitif duyguyu önemsemeli, küçük farkların bile uzun vadede iyi sonuçlar getireceğine ikna olmalı.

  - Diyet süresince olabilecek her şey bireye önceden anlatılmalı, kilo vermenin yavaşlaması hatta duraklamaya gireceğinin normal olduğu açıklanmalı ve bu durum, bir kriz gibi değil aşılması mümkün bir durum olarak izah edilmeli.

  - Kilo verme amacı irdelenmeli, hedefin gerçekliği ve güçlülüğü tartışılmalı ve ortak bir karar verilmeli.

  - Diyet yapmak bir kamp gibi, belirli bir süreyi yasaklar ve aç kalma duygularıyla geçirmek yerine bir yaşam biçimi olarak konumlanmalı.

  - Amaç sadece ‘rakamsal hedef’e ulaşmak şeklinde belirlenirse hedef yakalandıktan sonra bilinçaltı başka şekilde çalışmaya başlar.

  - Birey eğer çok sıkı bir diyet programına maruz kalmış, sevdiği besinleri diyet süresince hiç yiyememişse bu yeme özlemiyle baş edemeyebilir.

  - Yüksek proteinli ve karbonhidratsız diyetlerde, vücut kas dokusu kayba uğradıysa metabolik hız yavaşlar ve kişi eski yeme düzenine döndüğünde çok daha fazla kilo alabilir.

  - Birey yaşam biçimi değişikliği ve yeni alışkanlıklar edinmek konusunda kendisine gerçekçi ve anlayışlı davranmazsa, verilen her bir kilo, diyeti bırakınca geri gelir. Değişim kolay değildir, bunu kabul edip sabırla ilerlemek gerekir.
   

Sayfayı Paylaş