Kilo almak.

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Dynamo tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Hadi kilo alalım!
    Hacim kazanmak için yememiz gerekiyor değil mi? Sanırım hepimiz bunda hemfikiriz. Eğer doğal olarak bu sporu yapıyorsanız, kas gelişimini sağlamak için yeterince kalori ve besin tüketmiyorsanız önemli ölçüde bir kas gelişimi elde edemezsiniz. Yeterince besin tüketmiyorsanız vücudunuz en yüksek seviyede kas –gelişimi yakalayamaz. Aslında yeterince yemezseniz, çok sıkı çalışmanıza karşı kas kaybı yaşarsınız. Bu yüzden de büyümek için diyetinize uymak mantıklı görünüyor. Ne kadar fazla yersen o kadar fazla büyürsün, değil mi?

İsterseniz o kadar da emin olmayalım!
    Eğer yeterince besin tüketmiyorsanız kas gelişiminiz zayıflaması doğru olsa da bu şu anlama gelmiyor: . Ne kadar fazla yersen o kadar fazla büyürsün! Esasında Ne kadar fazla yersen o kadar fazla büyürsün doğru ancak; bu daha kaslı bir hale geleceksin anlamına gelmiyor.

Bu da beni kızdırmıyor değil. Ben bir kişinin estetik ve kaslı bir fiziğe sahip olmaya çalışırken yaptığı en büyük hatanın şu olduğuna inanıyorum: daha fazla kas gelişimini sağlamak için vücuda çok fazla yağ sokarak aşırı miktarda abur cubur (çöp) tüketmek.

Sizinde bildiğiniz gibi eğer bu işi doğal olarak yapıyorsanız vücudunuz kısıtlı bir kas gelişimi kapasitesine sahiptir. Geliştirebileceğiniz kas miktarı vücudunuzun tüketilen proteini yeni kas inşa etmek için ne ölçüde sentezleyebileceğine bağlıdır. Bu da(vücudunuzun protein sentezi kapasitesi) sizin doğal testosteron seviyenize bağlıdır.

İstediğiniz miktarda yiyebilirsiniz; ancak basitçe vücudunuzun protein sentezleme limitini doğal olarak değiştiremezsiniz. Vücudunuzun kasa çevirebileceğinden daha fazla yemek yemek sadece size daha fazla yağ sağlar.

Bir benzetme
    Öncelikle kas gelişimi nasıl olur bunu iyi anlamak lazım. Bu olayı açıklamak için bir inşaat işçisini örnek verebilirim. Düşünün ki kaslarınız bir ev ve siz inşa etmeye çalışıyorsunuz. Ev inşası için kullanılan tuğlalar da a. Asitleri simgeliyor, işçilere verdiğiniz para da( böylece işi yapabilsinler) karbonhidratları ve yağları simgeliyor.

Son olarak da işçiler de protein sentezleme işlemindeki faktörleri simgeliyor( büyük ölçüde de testosteron). İşçilere tuğlayı getiren kamyon da insülini ( besinleri kas hücrelerine ulaştırmada önemli bir rol oynayan) temsil etsin.

Eğer işçilere yeteri miktarda tuğla(protein) vermezseniz binayı yeterince hızlı inşa edemezler. Sonuç olarak da ev hızlı inşa edilemez. Aslında işçilere ödeme yapmazsanız çılgına dönerler ve greve giderler ve evi yıkmaya başlarlar. (katabolizma. aşırı az miktarda kalori alımı). Bu yüzden de kas gelişimini desteklemek için yeteri miktarda protein ya da kalori tüketmeme daha yavaş bir kazanım sağlar.

Şimdi bir bakalım; eğer işçilere daha fazla tuğla yollarsanız(daha fazla protein) ne olur? Böylece evi daha hızlı inşa ederler çünkü hammadde(tuğla) eksikleri yoktur. Ancak bu Noktada daha fazla tuğla yollamak evin daha hızlı inşa edileceği anlamına gelmez çünkü işçiler bu kadar işi ancak yeterince zamanları olursa yapabilirler. Örneğin; elemanlarınız günde 1000 tuğla işleyebiliyorsa onlara 2000 tuğla vermek işe yaramaz. Onların iş kapasitesini aşar. bu yüzden de fazla tuğlalar ziyan olur.

Aynı durumda işçilerin maaşlarını arttırırsan ( kalori alımı miktarı) motivasyonları artar va evi daha hızlı inşa etmeye başlarlar. Ancak tuğlalarda olduğu gibi işçi maaşlarındaki zam da bir etki yapmayabilir. İşçiler fiziksel limitlerine ulaşacaktır. Bu limite ulaşıldığında maaşlarını istediğiniz kadar arttırın eve daha fazla tuğla ekleyemezler.

Söylemeye çalıştığım şey şu: vücudunuza besin yüklemesi yaparak kas geliştirmezsiniz. Besin ve kalori takviyesi tatmin noktasına ulaşana kadar işe yarar. Bundan sonra ise ekstra her kalori yağ olarak depolanır.

Bu yüzden de ne kadar yersen o kadar hacim kazanırsın tezi doğru olmasına karşı ekstra kilolar yağ formunda olacaktır, kas dokusu olarak değil.

Kaynak

http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_truth_about_bulking

flash41 bunu beğendi.
  2. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    kalori mantıgına inanmıyorum

3. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    bence çok doğru bir yazı olmuş vücut yakamadığı enerjiyi yağ olarak depoluyacaktır ne kadar fazla protein alırsak görüşüde yanlış ihtiyacımız kadar protein almamız lazım daha fazlasını vücut atıcaktır sonuç olarak herşeyden vücudumuzun yeteceğini düşündüğü miktarda almamız lazım

Dynamo bunu beğendi.
  4. bravehearts

bravehearts Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    benim almam gereken protein miktari 170 gr kadar benim aldıgım protein miktarı 220 gr kadar.
    karbon hidrat 250 kadar benim aldıgım 350 gr kadar.
    Peki ben neden yağ tutmuyorum ?
    Bence herşey kişinin yapısına bağlı , ailesinden gelen genlere bağlı.
    bu arada merak edenler için söylüyorum;
    boy 191
    kilo 76.5

5. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bu forumdaki üyelerin %80 i hatta daha fazla bir oranı spor yapıyordur.

Vücudun protein ihtiyacı 150 gram diyelim. 170 gram aldığında spor yaptığın için yağa kolay kolay dönüşemez zaten. Kh ler içinde geçerli.

Genetik etkenlerde çok önemli tabi bu konuda.

Efrahim bunu beğendi.
  6. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    genelleme yapıyoruz tabiki yoksa düzenli spor yapan birisinin metabolizması daha hızlı çalışacaktır dolayısı ile daha çok yakıcaktır yağ hem bu yüzden yağ tutmuyor olabilirsin hemde genetik olarak zaten vücudun yağ tutmuyordur

7. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
  8. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sitenin tekinden aldım çeviriyi. Ana kaynağı belirttim zaten yazının en altında.

Konu 2006 da paylaşıldığından göremedim. Kilitleyebilirsiniz.

9. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    bana kalırsa bu iş böyle yapılır ; yağla birlikte büyük bir kas kütlesi alınır ; daha sonra da diyete girip yağlardan büyük ölçüde kurtulunur ve geriye definasyonlu bir kütle kalır....

bravehearts bunu beğendi.
  10. bravehearts

bravehearts Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Phil_Heath'a katılıyorum ama o yağı almak kimine göre çok zor.

Phil_Heath bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş