Kilo Almak- Azimle 1 Haftada 3,5 Aldım ama ??( Aşırı hızlı metabolizmam var)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve adrapapupa tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar, yaklaşık bir yıl önce kilo -alamama- problemime ilişkin bir yardım konusu açmıştım ve şuan ; 8 gün önce 20 Ocak' ta bir vücut geliştirme salonuna kilo -alabilmek- için başladım. Başladığım tarihte kilom 65.10 kg idi. 1 hafta sonrasında yani 27 Ocak: dün tartıldığımda kilom 68.50 kg olduğunu farkettim. 1 hafta gibi kısa sürede 3.40 kg almak başta beni mutlu etti ama sonra farkettim ki spora başlamadan önce 79cm olan göbek bölgem 85cm ye çıkmış ve bu beni gerçekten ürküttü. Vücut geliştirmeye başlamamın sebebi metabolizmamın gerçekten normalden fazla hızlı olmasıydı, vaktinde diyetisyenlere gittiğimde oldu ama verdikleri programlarda aşırı yağ vardı kısacası sağlıksız beslenmemi önermişti haliyle uygulamadım ve faydasını göremedim.Son çare olarak salona başladım. İstediğim vücut tipi plaj diye tabir edilen tip. Ham dolsun boyum 188, şuan kilom 68.50 ama göbek kısmımdaki yağlanmayı ve hacimlenmeyi görünce biraz irkildim ve korktum.Siz tecrübeli arkadaşlardan istediğim aşağıya yazdığım günlük beslenme programım üzerinde yağlanmadan kilo almam için gerekli olan değişiklikler konusunda bana yardımcı olmanız. Hocamın verdiği ağırlık programı eksiksik ve doğru bir şekilde zorlansamda pes etmeyerek bitirmeye çalışıyorum

Ve bazı arkadaşlar mutlaka yazacaktır beyaz ekmeği kaldır diye , ekmeği kaldırırsam yeterli karbonhidrat alamayacağımı düşünüyorum ve hergün muazzam miktarda et özellikle beyaz et yemem gerektiğini söyleyen arkadaşlarda olacaktır. öğrenci evinde kalıyorum mağlum üniversite, maddi sıkıntılarım elbet var. Kimisi protein tozu kullan diyor sizce 1 hafta önce başlamış biri için doğru olur mu? ( madem maddi durumun yok nasıl protein tozu alacaksın diyenlerde olacaktır, rusya da protein tozları çok uygun fiyata satılmakta ve oradan alma durumum mevcut)

boyum 188, şuanki kilom 68.50
    Beslenmem:

sabah kahvaltısı
    * 4 haşlanmış sarısıyla birlikte yumurta
    * 1 kupa bardağı süt yarım yağlı sıcak süt.
    * 1 tam beyaz ekmek arası tost ( içinde bolca peynir , ketçap ve sucuk var ) yağ sürmeden yapıyorum.

ara öğün( spordan önce)
    * bir porsiyon makarna yada pilav
    * 1 adet muz
    * metro çikolata

öğle yemeği ( spordan sonra)

* bir adet fıstıklı yada fındıklı çikolata kare şeklinde olan 80 gramlıklardan ( salonda çalışmam bittiği gibi yiyorum)
    * 1 adet muz
    * o gün evde hangi yemek varsa 1 porsiyon da ondan ( genellikle tavuk yada kırmızı et oluyor )
    * yarım beyaz ekmek

ara öğün

* bir kase yoğurt

yatmadan önce
    * 1 kupa süt
    * meyve olarak ne varsa portakal elma armut vs

yorumlarınız için teşekkür ederim, güzel zamanlar.

2. sthammer

sthammer Guest

Kahvaltidaki 4 yumurta sarisini 2 ye indir ve beyaz ekmek tostu kaldir onun yerine yulaf ezmesi ve yogurt ekle.. Spordan once metro cikolata olmaz yerine biraz lor peyniri ekleyebilirsin ucuz kaynak.. Spor sonrasi yine cikolata ve betaz ekmegi kaldir, aksama dogru yine bir ogun sebze ve et uygun olur tavuk gogus uygun fiyatli..
    Yatmadan once meyve olmaz, lor ya da light kasar peyniri olabilir..

İlk 3 ay protein tozu gereksiz.. Genel olarak protein eksik, karbonhidrat ve yaga yuklenilmis, yaglanman normal..

umutyasinkoc bunu beğendi.
  3. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    yumurta sarısını tüketmemin sebebi içindeki enerji ve protein, çünkü et ve balık tüketmediğim için proteini ya yumurtadan yada tozdan almam gerekmez mi?

4. sthammer

sthammer Guest

Sarisinda sadece protein yok yag da var, 4 beyaz 2 sari daha uygun bence..

5. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    yumurta sarısını dediğiniz gibi yapacağım. beyaz ekmek tostu kaldır demişsiniz, beyaz ekmeğin besin değerinde karbonhidrat oranı çok yüksek ve yağ yok. kilo almam için karbonhidrat yüklenmem gerektiği için beyaz ekmek tercih ettim , yanlış mı etmişim? // spordan önce metro çikolata yememi salondaki fitness eğitmeni söyledi, enerji ihtiyacım için önermişti yanlış bir bilgi mi ?

6. mtnergl

mtnergl Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    80 gramlık çikolata yiyeceğine 100 gr tavuk yiyebilirsin.Tavuk daha ucuza gelicektir :)

sthammer bunu beğendi.
  7. sthammer

sthammer Guest

Hayatinizdan 3 beyazi cikarin diye bir soz vardi, beyaz un tercih edilmemeli ayrica ekmek genelde enerji kaynagi olarak kullanilmaz(iffym haric) ve kullanilacaksa da tam bugday daha mantikli, bunun disinda yagsiz sossuz makarna, bulgur ve yulaf ezmesi olabilir.. Tost un yagi yok demissin o sucugun 3/1 i yag.. Fitness egitmeni iyimis :) antrenman oncesi metro cikolata onerdiyse ciddiye alma bence..

3duLa bunu beğendi.
  8. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    tostu sucuksuz yapabilirim içine sadece kaşar peyniri koyabilirim.. // beyaz unun neden zararlı olduğunu hala anlamadım ekmeği enerji için değil karbonhidrat için kullanıyorum mağlum kilo alma dönemindeyim henüz. peki metroyu da çıkarttım ve gidip yulaf ezmesi satın aldım. marka olarak bi önemi var mı? 500 gramı 3,50 tl ye aldım yanılmıyorsam 100 gramda 13,5 gram protein vardı içinde

9. sthammer

sthammer Guest

Yulaf icin lifalif kullaniyorum, cok farketmiyor, yogurtla karisinca iyi gider..
    Hangi besinde ne kadar protein, karb, yag var iyice arastirman gerekli, kasar peynirinde yuksek protein var ancak bir o kadar da yag var.. Sabah sen karbonhidrat icin ekmek yerine yulaf ezmesi koy..

10. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    zahmet edip vaktinizi ayırıp yazıyorsunuz çok teşekkür ederim, sabah yediğim o 1 ekmek zaten midemi çok rahatsız ediyordu şimdi yulaf ezmesi ile rahatlayacağımı düşünüyorum. internetten basit bi hesap yaptım. 188 boy 70 kilo olarak hesapladım; kilo başına 1.5 protein ve 4.3 karbonhidrat hesapladığımda günlük 105 gram protein ve 301 gram karbonhidrat çıktı? sizce uygunmu bu gramlar metabolizması aşırı hızlı ve kilo alma döneminde olan biri için ? ( ek olarak bugün 10. günüm ve bugüne dek haftada 6 gün gidiyordum ve 1 gün vücudumu dinlendirip gitmemi önerir misiniz ? yoksa kasları az az yorup her gün gitmemi mi önerirsiniz ? )

11. sthammer

sthammer Guest

Rakamlar normal, kilo alamazsan protein ve karbonhidrati kademe kademe arttirirsin, saglikli yaglara da yer verebilirsin..
    Yeni baslayan ve ozellikle kilo almak isteyen birinin haftanin 6 gunu antrenman yapmasi dogru degil, kaslar calisirken degil, dinlenirken gelisir.. Haftada 3, en fazla 4 gun ideal..

12. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    tekrardan teşekkür ederim, son olarak ilk 3 gün kollarım 3 cm birden gelişmişti ve ağrı da vardı bir kaç gün geçince ağrıyla birlikte hacmi de kayboldu bunun sebebi ne olabilir ?

13. sthammer

sthammer Guest

Muhtemelen kolunu antrenmanin hemen sonrasinda olctun sicak halde, genelde 1-2 cm fark olur soguk haliyle ve bu normal..

14. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  15. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    kaç gram yada kaç dilim tüketmeliyim tam buğday ekmeği?

16. adrapapupa

adrapapupa Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    birşey öğrenmek istiyorum, aşırı karbonhidrat tüketimi göbekte yağ yapar mı ? söylediğiniz günden bu yana tostu ve beyaz ekmeği çıkarıp yerine tam tahıllı ekmeği koyup sabah kahvaltıda 100 gram yulaf ezmesi ve gün içine öğünler halinde bölünmüş 330 gram mısır gevreği tüketiyorum, ek olarakta yukarıda da yazıyor 3 tabak makarna veya pilavı da tüketmeye devam ediyorum; şuna dikkat ettim göbek çevremde aşırı yağlanma boy gösterdi. sizce ne yapmalıyım ? bu yağlanmanın önüne nasıl geçebilirim ve kilomda 70 oldu / bulk dönemini bırakmam için ideal kaç kiloya ulaşmamı önerirsiniz boy 188/ haftada 4 gün salonda antremanlarıma da devam ediyorum

Sayfayı Paylaş