Kilo Almak İçin ?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Hami20 tarafından 27 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Hami20

Hami20 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar Kilo Almak İçin Yüksek Kalorili Besinleri Tüketmemiz Gerektiğini Söylüyor Herkes , Ben Kilomdan Pek Memnun Değilim Boy;1.60 civarı , Kilo : 43..
    Sizce Kilo Aldıran Yüksek Kalorili Yiyecekler Neler Yada Sizin Tavsiye Edebileceğiniz Besinler Neler ? Yardımınızı Bekliyorum.fridge

2. Arrrrddddaaaa

Arrrrddddaaaa Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum, Bu yazı sana yardımcı olur diye düşünüyorum.

'Kilo almak isteyenler bilinçsiz bir şekilde kilo alma programı uygulamadan önce zayıflığın sebeplerini tespit etmeli ve ona yönelik tedavi yaptırmalıdırlar. Kilo vermek kadar kilo almak ta birçok insanın özlem duyduğu ama çoğu kez başaramadığı bir durumdur. Bunun sebeplerinden biri de kilo alma sorunu yaşayanların zayıflığın nedenlerini araştırmadan bilinçsizce giriştikleri kilo almaya yönelik çabalarıdır.
    Zayıflık Nedenleri Nelerdir?

Zayıflığın birçok sebebi olabilir.
    Yetersiz beslenme: Günlük alınması gereken kalori oranı harcanan kaloriden azsa zayıflama durumu ortaya çıkar. Bu oran herkese göre değişebilir. Günlük aktivite yaş kilo boy gibi unsurlar gözönüne alınarak kişinin günlük kalori ihtiyacı tespit edilir.
    Birçok kişi iyi beslendiğini söylemesine rağmen kilo alamadığını söyler. Ancak çoğu kez bu kişilerin beslenme alışkanlıklarına bakıldığında günlük öğünlerinin gereksinimleri için yeterli olmadığı farkedilebilir. Sihirli bir kilo alma formülü yoktur. Burada önemli olan kişinin kendine özgü ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ona göre kalori ihtiyacının karşılanmasıdır.
    İki farklı insan aynı şeyleri yemelerine rağmen biri kilo alabilir diğeri ise alamayabilir. Kilo almak için gerekli miktardaki besin ögelerinin hesaplanması ve kilo almaya yönelik uygulanacak diyette kullanılması gerekir. Kilo almak için alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması gerektiğinden her kişinin kendi enerji ihtiyacı belirlenmelidir.
    Hormonal sebepler: Yeterli kalori alınmasına rağmen yine de zayıflık görülebilir. Bazı hormonların (tiroid) fazla çalışması daha fazla enerji harcanmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum tespit edilmişse buna yönelik hormon tedavisinin alınması gerekebilir. Bunun içinde testler yapılması lazım. Endokrin ve metabolizma branşıyla ilgili bölümlere gidip bu testler yaptırılabilir.
    Bazal metabolizma nedir?
    Dinlenme esnasında vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmek için gerek duyulan enerji miktarıdır. Bazal metabolizma için sarfedilen enerji miktarı tüm vücut enerjisinin % 60 kısmını oluşturur. %30luk kısmı ise fiziksel aktivite sonucu harcanır. %10 ise yenilen gıdaların sindirilmesi için harcanan enerji oranıdır.
    Bazal metabolizmanın hızlı çalışması sonucu daha fazla enerjinin harcanmasına ve alınan gıdaların daha çabuk yakılmasına neden olur. Tiroid hormonu fazla salgılanıyorsa bu bazal metabolizmanın hızlanmasına neden olur ve kilo almak zorlaşır.
    Bazal metabolizmanın hızı cinsiyet yaş hormonlar gibi sebeplerden ötürü artabilir. Ayrıca bazı besinler (kafein) hızı artırabilir.
    Parazitler: Parazitlerin olması besinlerin emilimini etkileyebilir ve de bu kilo kaybına neden olabilir. İlaç tedavisiyle parazitlerden kurtulmak gerekir.
    Vitamin ve minerallerin yeteri kadar emilememesi,
    Besinlerin emilim bozukluğundan dolayı sindirilememesi gibi sorunlar kilo alamama sebeplerinden biri olabilir.
    Eğer kişide kilo almayı engelleyen fiziksel bir sebep yoksa zayıflık için psikolojik kaynaklı nedenler göz önünde bulundurulmalıdır. İştahsızlığın sebeplerinden biri de stres ve psikolojik hastalıklardır. Eğer böyle bir sebep varsa buna yönelik tedavi yapılmalıdır.
    Kısaca özetlemek gerekirse kilo almak için öncelikle kilo alamama nın nedenleri bilinmeli, sorun varsa giderilmeli ve de sonra kilo alma diyeti geliştirilmelidir.'

pr bunu beğendi.
  3. master50

master50 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bendede aynı sorun var benim de boyum 164 kilo 45 hormanal bir bozukluk yok doktora gittim çok kez galiba dengesiz beslenme ama ben dengesiz beslendigimi dusunmuyorum.

4. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Değerli üyemiz ;
    Forumda, ezbere yani sıfırdan diet listesi istemek doğru olmadığı gibi kurallara da aykırıdır.

Size önerimiz öncelikle forumda bir müddet zaman geçirmeniz, makaleleri ve üyelerin beslenme başlıklarını okumanızdır. Besinlerin 100gr içeriklerini inceleyip ne kadar protein-yağ-karbonhidrat-vitamin-mineral-sıvı almanız gerektiğini ilgili başlıklardan öğrenip kendi vücut tipiniz, hedefiniz, yaşam tarzınız ve ekonomik durumunuza uygun beslenme programı çıkarınız.
    Hala tereddütleriniz varsa, forumda kurallara uygun başlık açarak üyelerin yorumlarına başvurabilirsiniz.

ilginizi çekebilecek başlıklar :
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...76&postcount=2
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...kni-t8692.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-f24.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...r-b-l-f53.html

Lütfen 1.dakikanızı ayrırak forum kurallarını okuyunuz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.
    Bodyforumtr Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş