Kil Dönmesi Nedir ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Despo tarafından 24 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Kıl Dönmesi Nedir? Kimlerde, Nerede ve Nasıl Oluşur?

  Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani DERMOİD KİST veya PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, labirentler açması, peşinden labirentlere giren bakterin de katkısı ile etrafı iltihaplandırması; cerahatlı veya kanlı, pis kokulu akıntılar ve abseler oluşturmasıdır. Sert büro koltuklarında ve bilgisayar başında, özellikle kaykılık pozisyonda uzun süre oturanlarda veya uzun süre jip sürenlerde veya uzun süre otobüs yolculukları yapanlarda daha sık olur. Kıl dönmesi 16 ila 30 yaş arası kıllı ve gürbüz, genç erkeklerde, nadiren de genç bayanlarda oluşur. Oluş şekline gelince; kıllar yılan derisindeki gibi yivli veya pullu olup, dar ve sıkışık veya sürtünmeli ortamlarda kıpırdandıkça tek yönde ilerler. Saç telini iki parmak ile tutup hafifçe oğuşturunca bu hareketi açıkça görmek mümkündür. Benzer şekilde iki kaba et arasındaki herhangi bir serbest kıl, sürtünme, itelenme ve dönme mekaniği ile oluğun dibine doğru hareket eder. Hiperkeratoz ve aşırı terleme nedeni ile genişlemiş bir ter bezi ağzından deri içine girebilir, peşinden başka bir kıl geçebilir. Giderek bu minik ağız, kılların minik zorlaması ile genişler, deri hücreleri ter bezinin ve deliğin içine doğru yürür ve deliklerin iç yüzeyi cilt epiteli ile döşenerek minik bir tünel oluşur ve peşpeşe kılların buraya girmesi kolaylaşır. Uzun saç kılları bile girebilir. Bazan bir kaç kıl girdikten sonra tünel girişi iyileşip kapanabilir. Ama tünel içindeki kılların ve bakterilerin cilt altında derinlere doğru ilerlemesi ve iltihaplanmalar devam eder. Günün birinde mutlaka abseleşme ve fistülleşme olur. Fistül ağızlarının % 78'i oluğun sol kenarında ve % 82'si kıl giriş deliklerinin yukarı tarafında yer alır.

  Kıl dönmesinde Kuyruk Sokumunu Tercih Nedeni?

  Kuyruk sokumunu tercih nedeninde


  1. teori; sırttan dökülen kılların kaba etler nedeni ile oluşan derin olukta birikmesi; iki kaba etin birbirine veya oturulan zemine veya sert ve dar giysilere sürtünmesi ile kılların yürüyebilmesi; kapalı ortam nedeni ile oluktaki cildin incelmesi ve kolay delinip tahriş olması ve sert kuyruk kemiğinin baskısı nedeni kılların daha da kolay ilerlemesidir.

  2. teori; insan vücuduna ana rahmindeyken cilt elbisesi, pelerin şeklinde yukardan aşağıya giydirilir; cilt pelerinin fermuarı gibi kuyruk sokumunda kapatılır. Kapanma sırasında bir kısım cilt dokusu kıl olarak altta kalabilir. Kıllanma yaşına gelince bu bölgede kıllar büyüyerek dermoid kist oluşturabilirler. Kıl dönmesinin bir başka görüldüğü yer göbek çukurudur. Göbek çukuru derin ve kişi kıllı ise akıntı ve apse olabilir. Buraya da kıllar yürüyerek pis kokulu akıntılar, hatta nadiren, göbek etrafında veya karın içinde abse ve fistüller oluşturabilir.

  Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

  Kuyruk sokumunda veya anüsün arka yukarı tarafında az hassas küçük şişlikler kaşıntı, akıntı veya akıntısız , kıllı, kılsız, milimetrik delikler ve bazan de abse oluşmasıdır. Muayene ve tetkiklerde içi iltihabi granülasyon dokusu ve kıl dolu kese ve fisütller ve olayı çepe çevre sınırlayan ve kılların daha derinlere gitmesini önemli ölçüde önleyen kalın fibrotik kılıf görülür. Abselerin hacmi 1 cc'den 100 cc'ye kadar değişir ve kendini lokal ısı ve ağrı, sistemik ateş ve halsizlik ile belli eder.

  Kıl Dönmesi Doğuştan Olabilir Mi?

  Son yıllardaki araştırmalar, 16 yıllık tecrübemiz ve histopatolojik incelemeler hastalığın doğuştan değil sonradan kazanıldığını göstermektedir. Tedavi ve takiplerini yaptığımız 1000'den fazla hastanın hiç birinde kıl ve iltihabi tahriş ile oluşan granülasyon dokusu dışında farklı dokuya örneğin kıl ve ter üreten follikül ve ter bezlerine, müstakil deri dokusuna rastlanmamıştır. Bu bulgular hastalığın doğuştan olmadığını gösterir. Ancak kuyruk sokumunda, doğuştan kalan çukur ve delikler varsa bunlar kıllanma dönemi gelince az da olsa risk teşkil eder.

  Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sorunlar Gelişebilir?

  Kuyruk sokumunda abse ve akıntılar eksik olmaz. İkide bir ağrılı abseler nüks eder. Hastalık sağa sola genişler, bölge köstebek yuvasına dönüşür. Yani; dermal epitel denilen deri hücreleri, kılları peşinden kıl kesesinin ve deliklerin içine girip yeni yeni tüneller veya labirentler oluşturur; daha çok yatay, nadiren dikey yönde, çok yönlü olarak deri dokusu içinde ilerler. Labirentler içine giren kıl sayısı da, tahriş de artar; hastalık durmadan genişler, pek çok delikten zuhur eden pis kokulu akıntılar dayanılmaz olur. Yıllarca süren kronik, iltihabi akıntılar, nihayette, epidermoid kanser geliştirebilir. Veya hastalık, nadiren de olsa derinleşerek kalın bağırsak, rektum ve mesane içine ilerleyebilir, hatta mesane kanserine dahi yol açabilir. Haliyle bu durumda tedavi zorlaşır ve olaya multidisipliner yaklaşmak gerekir.

  Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  Bu güne değin fazla uygulanmış olan tedavi şekli cerrahidir. Cerrahi tedavi şeklileri çoktur ve hemen hepsinde sağlam çevre doku ile birlikte hastalıklı dokular genişçe çıkarılır, yara açık bırakılarak aylar süren pansuman ile kapanbası beklenir. Ya da yara çeşitli tekniklerle kapatılır. Kapalı yöntemlerden Limberg'in tarif ettiği, derin olduğu düzleyici flep rotasyonu, en radikal yöntemdir. Ancak 2 - 3 günü hastanede olmak üzere 5 ila 10 gün yatak istirahati, iki gün süreli hemovak dren geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi on gün yüz üstü yatılması ve üzerine oturulmaması, bir hafta su değdirilmemesi ve operasyon sırasında en ufak bir kıvrım gamze veya oluk bırakılmaması gerekir. Değilse nüks riski %10'u bulur. Bu nedenle alternatif yöntem araştırmaları devam etmiş ve Fenol ile oldukça etkili tedaviler yapılmıştır.

  KIL DÖNMESİNDE EN YENİ ALTERNATİF TEDAVİ: GÜMÜŞ NİTRAT ve FENOL

  Kıl dönmesinde alternatif tedavi olarak tarafımızdan geliştirilen sklerotik ve litik bir kimyasal ajan olan fenol ve ondan daha güçlü olan gümüş nitrat uygulamalarımız klasik cerrahi yöntemlere göre çok daha etkili olmuştur. Bu yöntemde eritilen gümüş nitrat aynen veya fenol, fistül ağızlarından veya foliküllerden içeriye verilir. Kılların yuvalandığı piyojenik granülasyon dokuları ve diğer patalojik dokular; ilaç etkisi ile hızla erir ve gri bulamaç halinde dışarıya akar. Mikro enstrümantasyonla labirentler ve fistüllerin içi temizlenir. Fistül girişleri gerekirse eksize edilir ve tekrar kıl girmemesi için sütüre edilir. Bu işlemler 15 dakikada tamamlanır. Hastalığın çok ilerlediği bazı hastalarda gerekirse labirentler kısmen veya tamamen açılır, kılların ilerde sorun çıkartabileceği gamzemsi çukurluklar ve kıvrımlar varsa küçük plastik ve estetik müdahale ile düzeltilir. Ama eskiden beri mevcut ve pilonidal sinüs oluşturmamış geniş çukurlara müdahale tavsiye edilmez. İşlem bitince labirentler antibiyotikli pomatla doldurulur ve hasta evine gönderilir. Günlük pansuman ve temizlik ve 1 hafta sonunda kontrole gelmesi öğütlenir. İyi kürete edilmiş labirentler genellile 1 haftada iyileşir. Ancak tavanı açılmış labirentelerin ve sinüslerin tamamen kapanması pansuman yardımı ile 2 ila 3 haftayı bulur. Bu sürenin illa da kısaltılması isteniyorsa, fistüllerin fibrotik duvarları, lokal anestezi altında, kürete veya eksize edildikten sonra sütüre edilir. Bu durumda işlem süresi 30 dakikayı bulur.

  Alternatif Tedavide Tam Başarı Şansı Nedir?

  Her işte olduğu gibi başarı, dataylarda gizlidir. İşin püf noktalarını iyi bilmek, titizlik yakın ilgi, hasta ve hekim işbirliği başarıyı belirleyen başlıca faktörlerdir. Sadece labirentleri kıldan arındırmak yetmez. Yeni kıl girişimlerine yol açacak mikro girişleri, en küçük şüphe arzeden gamzeleri potansiyel çukurları gidermek şarttır. Kurallara uyulursa, başarı tamdır.

  Nüks İhtimali Nedir?


  Kıl dönmesinin alternatif tedavisinde, kurallara uyulduğu takdirde, nüks (tekrarlama) ihtimali sadece % 3 - 5'tir. Sebebi de gözden kaçabilecek bazı mikroskobik kıl girişlerinin kalabilmesi veya hijyenik bakım kusuru sonucu oluşabilecek yeni kıl giriş delikleridir. Çaresi dikkat ve hijyenik bakımdır. Nüks halinde metodu değiştirmeye gerek yoktur. Hatta verilen eğitim sayesinde henüz başlangıç halinde iken yakalanacağı için çözüm daha basit ve sonuç kesindir.

  Nüksü Önlemek için Hastanın Uyması Gereken Kurallar ve Hijyenik Bakım Nedir?

  Hijyenik bakım, ince sıhhi temizlik demektir; şöyle ki; 1 - Hekimin önerdiği şekilde, hastalar temizlik ve pansumanlara riayet etmeli. Yara veya kıl giriş delikleri iyileştikten sonra, kuyruk sokumu oluğu hergün taharetlenirken yıkanıp silinerek boşta gezen kıllar temizlenmeli. 2 - Kuyruk sokumu sabah akşam giyinirken el ile 3 - 5 saniye fırçalanıp kıl, hav, yün ne varsa uzaklaştırılmalı 3 - Çok kıllı olanlar, 30 yaşına kadar kuyruk sokumu oluğunu, haftada bir kez kıl dökücü krem ile veya cımbızla temizlemeli, kaba etlerini genişçe traş ettirmeli. Otuz yaşından sonra, kuyruk sokumu cildi nispeten daha az terler ve kurur, giderek sertleşip kalınlaşır ve delinme riski kalkar. İster ameliyatla ister ilaçla tedavi olsun tedavi sonrası hijyenik bakım tedavisinin uzun süreli başarı şansını doğrudan etkiler.

  Alternatif Tedavilerin Yan Etkileri Nelerdir?


  Fenol ve gümüş nitrat; labirent dışında kaçırılmadığı sürece hiç bir yan etki oluşturmaz. Kaçırıldığında birkaç gün içinde aynı yerde enflamasyon, ağrı ve akıntı yaparsa da tedavisi lokal anestezi altında debridmanla sağlanır. İlaç hiç bir zaman damar içine verilmediği için sistemik etki oluşturmaz; dokulardan damar içine geçiş veya emilim olmaz; harici yan etki olmaz.

  Kıl Dönmesinde Alternatif Tedavinin Avantajları Nelerdir?
  1- Narkoz, yani genel anestezi gerektirmeyen, az invaziv, konservatif ve pratik bir küçük operasyondur.

  2- Hastanede veya evde yatmayı veya istirahati; tahlil ve tetkik gibi bir ön hazırlık gerektirmeyen, günübirlik uygulanabilen bir tedavidir.

  3- Nüks ihtimali çok düşük olup nüksetse bile aynı yöntemle, hem de çok daha kolay bir şekilde tedavisi kesinliğe kavuşturulabilir.

  4- Müdahale iz bırakmaz ve çok iyi estetik sağlar, anatomi bozulmaz.

  5- Hastaların bu alternatif müdahale için hekime, yarımşar saatten birer gün arayla 2 veya 3 kez uğraması yeterlidir; işten ve yolculuktan alıkoymaz.
  Prof.Dr.Nihat Bengisu

  Kaynak:nihatbengisu.com

  BAŞVURABİLECEK BİLİMSEL YAYINLAR

  1- Maurice B.A. and Grenwood R.K.: A conservative treatment of pilonidal sinus. Br J Surg: 51: 510, 1964

  2- Shorey, B.A.: Pilonidal sinus treated by phenol injection. Br J Surg. 62: 407 - 408, 1975

  3- Karidakis GE: Easy and successfull treatment of pilonidal sinus after explanation of its causative process. Aust NZJ Surg62: 385 - 389, 1992

  4- Vara - Thorbeck R., Mekinassi K., Bercnid S: Phenol treatment of pilonidal sinuses. Zentrabl Chir. 115: 777 - 780, 1990

  5- Schneider İH, Thaler K, Kökckerliğn F.: Treatment of pilonidal sinuses by phenol injections. İn J Colorectal Dis 9: 200 - 202, 1994

  6- Stansby G. Greatorex R: Phenol treatment of pilonidal sinuses of natal cleft Br. J Sung 76: 729 - 730, 1989

  7- Çetinkaya Z, Bülbüller N, Doğru O, Çifter Ç. Çetiner, M. Akkuş MA: Pilonidal sinusun cerrahi tedavisinde Limberg flep ile Karydakis flep yöntemlerinin karşılaştırılması. Kolon Rektum hast. Derg. 9: 26 - 29, 1999

  8- Wechselber ger G. Shoeller T.: Treatment of complicated pilonidal sinus. Eur J Surg (Norway) Oct 1999, 165 (10)p 1004

  9- Hegge HG. Vas GA Patka P. Hoitsma HF.: Treatment of complicated or infected pilonidal sinus disease by local application of phenol. Surgery 1987, Jul 102, 52 - 4

  10- Golligher j: Pilonidal sinus. in: Surgery of the Anus Rectum and Colon, 1989, pp 221 - 236

  11- Yabe T, Furukawa M.: The origin of pilonidal, sinus, J Dermatol 1995 Sep: 22 (9)696 - 9

  12- Stephens FO Stephens RB: Pilonidal sinus: management objectives, Aust NZJ Surg 1995 Aug: 65 (8): 558 - 60

  13- Sondenea K. Andersen E. Nesvik I. Soreide JA: Patient characteristics and symptoms in chronic plonidal sinus disease, Int J Colorectal Dis 1995; 10 (1): 39 - 42

  14- Palesty JA, Zahir KS., Dudrick SJ, Ferri S, Tripodi G.: N: YAG Laser surgery for the excision of pilonidal cyst: a comparison with traditional techniques. Laser Surg Med 2000,; 26(4): 380 - 5

  15- Khamis HAG, İsam MAS, Khalil Ras., Yousif IEA, Vidya PC, Micheal S, Andrew JW: Treatment of Pilonidal Sinus by Primary Closure with a Transposed Rhomboid Flap Compare with Deep Suturing: A Prospective Randomized Clinical Trial. Eur J Surg 1999; 165: 468 - 472

  16- Kitchen PRB.: Pilonidal sinus: Experience with the Karyadakis flap. Br J Surg 1996, 83, 1452 - 1455

  17- Senepati A, Cripps J and Thomopson Mr.: Bascom's operation in the day surgical management of symptomatic pilonidal sinus. Br J surg 2000, 87; 1067 - 1070

  18- Bascom J: Pilanidal disease: Long term results of follicle removal, Dis Colon Rectum 1983, 26: 800 - 7


  İLGİLİ WEB SİTELERİ

  1-www.library.nuigalway.ie/webpath/SKINHTML/SKIN122.HTM (Pilonidal sinusun histopatolojik görünümü)

  2- www.jcn.co.uk/article.asp.ArticleID=204(Dr.Dibyesh Bannerjee'nin pilonidal sinusa kilinik yaklaşım ile ilgili makalesi)

  3- www.gihealth.com/TREC2/articdes/plonidal.html (Pilonidal kist, sebebleri, belirtileri, tedavileri)

  4- www.fascrs.org/brochures/pilonidal.html (Pilonidal sinus. sebepleri, belirtileri, tedavi)

  5- www.geocities.com/Hotsprings/Villa/6315/lessons/surgery/pilonidal

  6 - www.suite101.com/article.cfm/9022/58138 (Her kıl dönmesi pilonidal sinüs müdür?) sinus.html (Pilonidal sinüste risk faktörleri, teşhis, tedavi)
   
  veaN, zhu.zhq, djburakgs ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. B3RkOvi
  Offline

  B3RkOvi Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2006
  Mesajlar:
  479
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  tsk despo...
   
 3. cNyT
  Offline

  cNyT Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2007
  Mesajlar:
  153
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Bende ihmal ettim biraz 6 cm yukarda resmen sırtıma doğru bir yerde daha oluştu ve operasyon daha zor bir hal almış. Çok çektim, halada çekiyorum.

  Herkes bu hastalığı basit bir şey olarak görür ama pekte sayılmaz. Kişiden kişiye değişiyor. Aman en ufak bir belirtisinde ihmal etmeyin.
   
 4. scorpiontr
  Offline

  scorpiontr Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bende aynı şekilde ihmal ettim ve halada ihmal etmekteyim ama suanda abse ve akıntı yok ama suanda kendimi iyi hissediyorum ama bu çözüm değil mutlaka tedavi olmak gerekecek . sonra bu bi sorun yaratabilir demişti eyer bir an önce tedavi olmasan doktor bana dedi. ancak iş ve birazda uyuşukluğumdan gidemiyorum ya.:)
   
 5. cNyT
  Offline

  cNyT Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2007
  Mesajlar:
  153
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Bende öyle yaptım pişman oldum hiç tavsiye etmem.
   
 6. dr.65
  Offline

  dr.65 Özel Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  kıl dönmesi

  Vücudun genelde kuyruk sokumunda oluşan iltahaplı bir durumdur.Çok uzun süreli oturanlarda görülür(örn:tır şöförleri).Tedavileri cerrahidir.Bölgedeki iltahap ameliyatla alınır.
   
  veaN ve djburakgs bunu beğendi.
 7. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.062
  Beğenileri:
  10.155
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
  dr.65 benim tavsiyemle gelen uzman genel doktordur kendisine beni kırmadığı için tşk ederim yaklaşık 3 yıldır öğrencimdir kendisinden daimi olacağı sözünü aldım ve kendisi bu bölümle ilgilenecek
   
  djburakgs bunu beğendi.
 8. Pain&Gain
  Offline

  Pain&Gain Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  251
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  0
  Şuan başlangıç seviyesinde kıl dönmesi oldu bende kuyruk sokumunda henüz bi akıntı kanama gibi bi belirti yok . Abim ameliyat olduktan sonra malum bölgeyi inceleme geregi duyarak farkına vardım yoksa fark etmezdim sanırım .Fazla geçiktirmeden 2 hafta sonra flan ameliyat olmayı düşünüyorum , başlangıç seviyesinde oldugu için çok fazla yatmam die umuyorum . Beni asıl düşündüren ameliyattan sonra spordan ne kadar uzak kalacagım :( eve iki dumbell almayı düşünüyorum , ameliyattan duruma göre 4-5 gün sonra hafif kilolarla sadece omuz kol çalışabilcam sanırım ayakta . Çünkü eminim doktora sorsam 1 ay spor yapma diecek , bende 1 ay spor yapmadan duramam :( bu konuda tecrübesi olan arkadslar varsa tecrübeleirni paylaşabilirler mi , ameliyattan kaç ghün sonra normal spor hayatlarına dönebildiler vs .. tşk ler :)
   
  veaN bunu beğendi.
 9. Doggy
  Offline

  Doggy Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  18
  sırf bu yüzden, lazer epilasyon düşünüyorum.
  ama fiyatlarıda pahalı :( :(
   
 10. yvzmst
  Offline

  yvzmst Üye

  Katılım:
  24 Mart 2009
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Mekik yaparken kıl dönmesi

  mrb arkadaşlar ben antremanda biraz fazla mekik cekiyorum. mekik cekerken kıl dönmesi ile karsılasmak istemiyorum öneriniz nedir ?yani bu sorunla karsılasmamak için ne yapmalı saygılar..
   
 11. himes
  Offline

  himes Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2007
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  68
  Ödül Puanları:
  0
  mekiğin kıl dönmesine neden olduğunu ilk kez duydum?böyle bişey varmı hakkaten?ben pek sanmıyorum
   
 12. lynx_engin
  Offline

  lynx_engin Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  235
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  38
  bende ilk defa duydum ama mantıklı olma şansı yüksek yumuşak zeminde mekik çekersen bişi olmaz sanırım
   
 13. yvzmst
  Offline

  yvzmst Üye

  Katılım:
  24 Mart 2009
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  ben duydum arkadaslar bi arkadasım söyledi mekik yapmaydı cok seviyorum siznle paylasayım dedim
   
 14. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.920
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  yvzmst

  Başlığınız ilgili konuyla birleştirilmiştir.
  Lütfen bundan sonra forumda ilgili başlıkları aratınız.
   
  yvzmst ve saydam bunu beğendi.
 15. cNyT
  Offline

  cNyT Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2007
  Mesajlar:
  153
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  bana bu ameliyatın ustası bir profesör mekik çekmenin bu soruna yol açabileceğini söyledi. ben de spora başladığım zamanlarda olmuştu. bağlantısı olabilir.
   
 16. ucgen
  Offline

  ucgen Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  43
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Meslek:
  TEKNİSYEN
  Yer:
  BURSA
  4 sene önce bende ameliyat oldum. ameliyatı çok kolay 1 gün hastanede yattım 15 günde iyileşti.bende mekik çekerken fark etmiştim iltihap olduğunu sürekli ağrıyordu.antremandaa kılların o bölgeye geçmesi daha kolay çünkü terli olunca deri yumuşuyor vee mekik haraketide kılların dönerek o bölgeye geçmesini kolaylaştırıyorr. zaten kıl matkap gibi döne döne o bölgeyi deliyormuş ve o bölgenin içi zamanla iltihaplanıyorr kıllarda içerde beslenerek büyüyür.benden tavsiyee eğer 30 yaşın altındaysanızz kıl dökücüylee o bölgeyi ayda bir temizleyin zaten kıllar bakterilerin oluşmasına iyi bir zemin hijyen açısındanda iyi oluyorr .30 yaşından sonra deri serrtleşiyormuş ve kıllar geçemiyormuş.sağlıcakla ;)
   
 17. Selim41
  Offline

  Selim41 Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  balıkesir
  bende bu sorunu yaşıyorum yaşım 16 5 ay önce bi filmde dar boxer giyen bi adamı örnek aldım boxer almıştım dar akıntı gelmeye başladı şimdi boxerdan nefret ediyom size tavsiyem prison breakteki gibi kilot giymek (bol olsun) mekikle alakası yok bu işin . ilk pişik olması gerekir kılların deriye delik açabilmesi için size tavsiyem korkuyorsanız gidin annenize eşinize ağda veya cımbız , krem traş filan temizleyin bol sabunlayın günlük bakım gibi tüm vücudu temizleyin

  benim sorum cerraha gittim bana pansuman yaptı ve ameliyat olman gerekir dedi . ameliyat olcağım gün tekrar bölgeye baktı delikleri göremedi garip konuştu bende vazgeçtim . fenol tedavisi olmak istiyom kocaelide varsa veya kür mür ilaç tavsiye leriniz esirgemeyin çok kişinin başı yanıcak bu hastalıktan ileride ... oturmayın spor yapın cilt güçlü kalın sağlam oğlur .
   
 18. veaN
  Offline

  veaN Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğenileri:
  42
  Ödül Puanları:
  38

  Peki alternatif tedaviyi önerir misiniz?
   
 19. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  2008 yılında ameliyat oldum, limberg flep yöntemi uygulandı, herhangi bir sorunla karşılaşmadım yıllardır. Alternatif olarak o dönemlerde gümüş nitrat tedavisini duymuştum ancak ameliyat en doğrusu olur.
   

Sayfayı Paylaş