Kick Boks'a Başladım Sorularım Var

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve OnuncuTorun tarafından 20 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. OnuncuTorun

OnuncuTorun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar,
    Dün yani çarşamba günü kick boksa başladım. Haftanın 3 günü (Pazartesi-Çarşamba-Cuma) saat 20:30 ve 22:30 arası antrenmanlar. Merak ettiğim bir kaç soru var, ciddi anlamda bilgili kişiler cevaplarsa sevinirim.

1.) Her kulüp maçlara katılıyor mu? Çünkü ben maçlara katılmayı çok istiyorum fakat her kulüp katılıyor mu bilmiyorum, maçlara katılmak için üstün başarı göstermek gerekiyor mu?
    2.) İlk antrenmanda baya koştuk, boruların üstünden atladık kısacası uzun süre ısındıktan sonra karşımızdakine tekme ve yumruk atmaya başladık. (Çok çok uzaktan, birbirimize yaklaşmadık bile) İlk antrenman doğru olmuş mu sizce? Olması gereken bu mudur? Bunun bana pek bir katkısı olmadı aslında, pek bir şey öğrenmedim yani.
    3.) Kick boksta'da kuşak olayı var mı? Siyah-Kırmızı vb.?
    4.) Az çok bir şeyler öğrenebilmek için bu sporu en az ne kadar yapmam gerekli?

2. AzizShavershian

AzizShavershian Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    1-Her kulüp maçlara çıkarmayabilir bunu hocana sorman gerek
    2-ilk antrenman doğru geçmiş ilk antrenmanda zaten ilkönce gard almayı yürümeyi felan öğretirler
    3-Her salonda kuşak yoktur ama bazı salonlarda vardır(benim gittiğim salonda yoktu)
    4-6 ay ila 1 yıl kadar gitmen lazım (ben 6 ay gittim bi kaç yumruk tekniği ve tekme teknikleri öğrendim)

3. OnuncuTorun

OnuncuTorun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Peki savunma için ciddi anlamda yararlı bir spor mu?

4. tute

tute Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28

hocam vücut geliştirmeyle paralel mi gidiyorsun? nasıl böldün günleri?

5. OnuncuTorun

OnuncuTorun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Şu an için paralel değil. Vg 7 Nisanda başlayacak ve o zamandan itibaren birlikte yapacağım. Aynı günler, 17:30 - 18:30 arası Vg, 20:30 - 22:30 arası kick boks olacak.

tute bunu beğendi.
  6. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    İlk olarak; her salon maçlara katılmaz daha doğrusu katılacak diye birşey yok bu tamamen hoca ile alakalıdır hoca maça çıkacak sporcu yetiştiriyorsa çıkabilirsin yetiştirmiyorsa çıkamazsın. Keza diploması olmayıp bu işi yapan insanlarda var özel fitness salonlarının hocalığını yapıyorlar diploma varmış gibi. Buna da çok denk geldik.

İlk antrenmana gelecek olursak; Açıkcası ben yanlış buldum çünkü ilk antrenmandasın ve gölge boksu yapar gibi teknik çalışıyorsun öyle mi ? Bu hiç kimsenin tekniğini geliştirmez. Yumruk atarken omzun çeneni kapatması gerektiğini öğretmez. Low kick atarken yerdeki ayağının nasıl hareket edeceğini low kick' i nasıl atacağını öğretmez. Middle kick atarken belin nasıl olacak vurduğun bacağın nasıl olacak öğretmez. Açıkcası benim hoşuma gitmedi ha belkide eksik yazmışsındır ona kıyasla böyle yorum yapıyorumdur oda var. Isınma olayı filan güzel ama iş tekniğe gelince sınıfta kaldı yani.

Kick boks da kuşak olayı tabiki var ancak her salonda olmaz. Gerçekten amacı sporcu yetiştirmek olan salonlarda olur 3 ayda 1 yada 4 ayda bir kuşak sınavı yapılır kuşak yükselir sporcu.

Teknik öğrenme kısmına gelince; Genelde tekniklerin insan vücuduna oturması 6 aydan başlar ama insanlar genelde yumruk atıyormuyum tekme atıyormuyum o zaman öğrenmişim derler ancak emin ol teknikler 6 aydan önce oturmaya " başlamaz " sadece bilirsin ve uygularsın ama en doğru şekilde en doğru tekniği atman gerçekten uzun zaman alır. 6 ay bile değil 3 ayda sokaktaki birine karşı kendini savunabilirsin çok rahat bir şekilde tabi bu yüzde 40 hoca yuzde 60 senle alakalı bir durum. Mümkün olduğunca tartışmalardan uzak dur. Eğer sen sporcu olmak istiyorsan sporcu adam düzeni ve disiplini sevmeli kavgayı sevmemeli tartışmaları konuşarak halletmeyi sevmeli. Aksi halde içinden çıkılmaz yani.

VE SON VE ÖNEMLİ OLAN KONU; 17:30 - 18:30 arası Vg, 20:30 - 22:30 kick boks demişsin. Eğer bunu yaparsan kısa bir süre dayanırsın ve kaslarını aşırı derecede yıpratırsın. Bunu yapman demek sadece kendine zarar vermen demek. Şiddetle de reddediyorum bu programı. Yapacaksan eğer Pazartesi çarşamba cuma vg salı persembe cumartesi kick boks filan yap yani bir gün biri bir gün biri. Günler sana kalmış. Yeniden diyorum sakın ve sakın senin dediğin şekilde yapma. Eğer hocan bunu yapmana izin vermiyorsa direk oradan ayrıl lütfen. Vücuduna zarar vermeni istemem.

Bu kadar açıklama umarım sana yardımcı olur dostum hayırlı günler.

7. John Philipi

John Philipi Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Profosyonel Boksör
    Benimde en çok dikkatimi çeken şey ağırlık kaldırma programıyla aynı anda boks antrenmanı yapılıyor olması oldu kesinlikle yanlış olduğunu yıpratıcı olduğunu zarar verici olduğunu gelişim ''engellemek'' adına da bire bir olduğunu düşünüyorum.

noyanaktas bunu beğendi.
  8. AzizShavershian

AzizShavershian Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    o birazda senin elinde olan birşeydir mümkün olduğunca gardını yüzünden düşürmediğin sürece pek sıkıntı olmaz tabiki boksörlere göre daha savunmasız olursun :)

John Philipi bunu beğendi.
  9. Octagonx

Octagonx Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    3-Evet Var.Sinavlari 3 ayda bir yapilir
    4-Gelisdigin surece yap.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

10. serhat6161

serhat6161 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhabalar
    bende kick boxa başladım kafama takılan bir şey var bu kuşak işi maçlarda nasıl oluyor yani mantık olarak herkes kendi kuşağıyla yapıyordur ve benim çabucak aksatmadan kuşak yükselttiğimi düşünelim rakiplerim daha zorlu olacaktır fakat ağır ağır yükselterek düşük kuşaklarda maça çıkarak kazanma şansım daha yüksek olur yani avantaj ve dezavantajları kafama takıldı bilgilendirirseniz sevinirim
    teşekkürler

11. UZİKONİGRASSE

UZİKONİGRASSE Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    53
    ŞİMDİ İLK OLARAK HER KLÜP MAÇLARA KATILMAZ BELGELERİ TAMSA VE EGER SPORCULARI KATILIP KENDİNİ KANITLIYCAK SEVİYEDEYSE KATILIR
    2. OLARAK ISINMA İYİ AMA SANA GARDI DURUSU YÜRÜMEYİ VS ÖĞRETMEDEN NE YUMRUĞU TEKMESİ ATTIRIYO ONLAR SONRAKİ SEVİYO
    3 EVET KUSAK VAR 3 BAZEN 4 AYDA Bİ KUSAK SINAVI OLUR KLÜBE GÖRE DEĞİŞİYO
    4 EĞER AMACIN PROFESYONELLİKSE 4 5 SENE AMA KENDİNİ KORUYCAK KADARSA 5 6 AYDA TEKNİKLERİN TAM OTURUR 1 SENEYE GÜZEL KOMBİNELER YAPARSIN SANA GÖRE DEĞİŞİR SANA KALMIŞ BİİŞİ

12. Prostagma

Prostagma Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Ögrenci
    Ilk antrenmaninda rakibe yumruk tekme atman iyi bir baslangic degil. Ama söyle bir seyde var; gec basladiysan o kurs ileridedir ve seninde onlara ayak uydurman gerekir. Herkes ile tek tek ilgilenemez hoca

Sayfayı Paylaş