kendi sinemaniza sahip cikin

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 20 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    'Hollywood hayranlığını bırakın kendi sinemanıza sahip çıkın'

'Hollywood ayarındaki' Fransız yönetmen Luc Besson, 'Arthur ve Minimoylar'ın galası için Türkiye'deydi. Bu filmle yönetmenliği bıraktığını açıklayan Besson, başta gazeteciler, herkese "Hollywood hayranlığını bırakın, ulusal sinemaya destek verin." çağrısında bulundu.

Meşhur 'Taksi' serisinin, unutulmaz Leon'u, Jeanne D'arc efsanesinin yönetmeni Luc Besson, 1997'de 5. Element için gelişinden sonra bir kez daha Türkiye'de. Yönetmen bu kez son -ama gerçekten son- filmi "Arthur ve Minimoylar" için ülkemizde. Dün gece İş Sanat'taki gala öncesi Çırağan Sarayı'nda soruları cevaplayan yönetmenin huysuzluk yapabileceği bekleniyordu önceki tecrübelerden. Ancak kendisi herkesi şaşırtarak önce gazetecilere sabahın erken saatinde geldikleri için teşekkür etti, soruları özenle cevapladı ve gayet mütevazı bir portre çizdi. "Arthur ve Minimoylar" ile sonuna geldiği yönetmenlik serüveni için "Bu kadar film yapıp kendimi ifade edebildiğim için şükran duyuyorum. Kendimi tekrarlamak istemem." derken çekilen fotoğraflarına bakıp, "Çok kötü! Resim güzel; ama model kötü." yorumunu yaptı. Belli ki yıllar Besson'u da olgunlaştırmış. Ancak ülkemizdeki organizasyon işleri hâlâ belli bir olgunluğa gelmemiş ki Zaman, ne hikmetse özel röportajlar listesinde yer almıyordu ve üstelik bu bilgi son dakikada haber verildi. Neyse ki bunlardan haberi olmayan yönetmenimiz canayakın tavırlarını esirgemedi...

"Sinemadan beslenilmez"

"Arthur ve Minimoylar", ailesinden uzakta büyükannesiyle yaşayan Arthur adlı küçük bir çocuğun, evlerini arazi mafyasından korumak için kayıp dedesini ararken keşfettiği bambaşka bir dünyadaki maceralarını konu alıyor. Çocukluğunu ailesiyle birlikte Akdeniz civarında geçiren yönetmen, o yaşlarda dalışla ilgiliymiş daha çok. Televizyonun, sinemanın ve internetin olmadığı, balıklar ve kayalarla yarenlik ettiği dönemlerde kendisi de Arthur gibi farklı dünyalarda yaşarmış; hayalen tabii! Bütün filmlerinde de bu hayal dünyasından beslendiğini söylüyor ve film çekmek için sinemadan beslenmeye kesinlikle karşı çıkıyor; "Sinema için sinemadan beslenmek, kendi içinde evlenen aileler gibidir; ortaya canavarlar ve hilkat garibeleri çıkar." diyor. Bu yıllarda kendisine bir de yazı eşlik etmiş. Nitekim Arthur'un hikâyesi de öncelikle kitap olarak yayımlandı. Besson, "Ülkemdeki gazetecilerin 'Ne yapıyorsunuz? Ne yapıyorsunuz?' şeklindeki sorularından kurtulmak için kitabı yazdım. Çünkü filmi 5 yıldan önce çekemeyeceğimi biliyordum." dese de yazının sağladığı özgürlükten istifade ettiğini, hatta bunu 'suiistimal' ettiğini de gizlemiyor: "Filmde anlık görünecek bir arının çiçeğe konmasını, 15 sayfada anlattım. Müthiş!" Bu özgürlüğü keşfinin etkisi de var mıdır bilinmez; ama Besson bundan sonra film çekmeyecek: "30 sene sinemayla uğraşınca insan mücadele arzusunu yitiriyor doğal olarak. Çok uzun zamandır 10 film yapacağımı söylüyordum zaten. İnsan böyle bir sınırlama getirince daha titiz davranabiliyor. Başarılı bir yönetmenseniz Los Angeles'tan her hafta yeni bir proje gelir. Bunları değerlendirirken de yardımcı oldu bu kriter. Bir film daha olsun diye film yapmam." Neden 10, diye merak edenler için de "Yuvarlak bir rakam, on parmağımız var, Pamuk Prenses ve on cüceler.." gibi cevapları var!

10 bin yıl yetecek hikâyeniz var

Besson'un, Fransız sinema geleneğine hiç de benzemeyen filmleri eleştirmenlerce pek makbul değil. Gerçi o da kendini "Eleştirmenler kimin umurunda!" diye savunmuştu ama meğer Hollywood hegemonyasından o da dertliymiş. "Bütün ülkeler için ulusal sinemadan yanayım." diyen Besson, kendi filmlerinin de tümüyle Fransız filmi olduğunu söylüyor: "5. Element'in en az seyredildiği yer Amerika. Kahraman Amerikalı bir kadın değil, sözleri anlaşılmıyor, siyahî bir başkan var. Bu nedenle Amerika'da çok ilgi görmedi. Bir filmde çok hareket olması Amerikan filmi olduğu anlamına gelmez." Besson'a göre geçmişinden faydalanabilecek Avrupa sinemasına büyük rol düşüyor. Türk sinemasının ise "10 bin sene film yapacak kadar hikâyeye sahip!" olduğu görüşünde. Basının, Amerikalı yönetmen\ oyunculara aşırı ilgi göstermesini de eleştiren Besson, "Amerikan basınının Avrupa sinemasına hemen hiç yer vermediğini unutmayın!" diye iki arada bir derede gazetecileri de ikaz etti.

Elif Tunca
    20/12/2006

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yazarın anlatmak istediği kendi sinemamıza sahip çıkmamız olduğunu ancak bir iki cümleden çıkarabildim..

geçenlerde bülent kayabaş beyazshowa konuk oldu ve gençlere "yerli her filme mutlaka gidin maddi desteğinizi eksik etmemiş olursunuz" tarzında ifadeler kullandı..

buna malesef katılmıyorum..Türkiyede gelir dağılımındaki adaletsizliği ve yoksulluğu başbakan bile kabul etmişken, sinemaya gidiyorum diyen bile 2-3 ayda ancak bir gidebiliyorsa e artık her Türk filminede gitmeyelim..

Zahmet edipte daha kaliteli ,halktan uzak olmayan, bunalım karamsarlık kokmayan filmler yapsınlar..
    kaliteli yada eğlenceli bir hollywood filmi yerine sıradan bir yerli filmi izlemek parçası ucuz diye aynı fiyattaki ve daha komforlu avrupa araba yerine yerli kibrit kutusu gibi aerodinamiği olmayan bir kuş cinsi yerli arabaya binmeye benzer..

3. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    diez her hafta gidin diye mecbur tutan yok ama en azindan ayda bir kere gidilir. Bu bir senede 12 filim eder. 10 filim bile olsa cok iyi.

4. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bu DVD kiralama şansı sinemayı etkilemeye başladı sanki. Bizim arkadaşın dükkanı var, her gelen artık sinemaya gitmiyoruz diyor. 4-5 film alıp gidiyorlar.

5. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    sadece omu sarc hele bide internetten indirilen filmler
    ama sinemanin yeri baska

6. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Almanya ve Fransada 2004 den sonra sinemalardaki giseleri düstü. En kral filim berlin sinemasinda 2 hafta full dolu izlenirken bugün 3. günden sonra onlarca bos yer oluyor hatta onlar ne kelime :)

Sahsen bende kopya izliyorum. Ama türk filimlerine gidiyorum sinemalara . Bazende cok iyi filimlere gidiyorum ki sinema heyecani olsun.

7. GÖRKEM GÜRSOY

GÖRKEM GÜRSOY Özel Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SPOR SALONU
    Yer:
    ist
    SELAM ARKADAŞLAR
    çok güzel bir konuya deyinmişsiniz bu adrese gidip bakın 26 ocakta sinemalarda ÇILGIN DERSANE bende oynuyorum bu fılmde www.cilgindersane.com

8. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Tebrik ederim görkem. Sinemayada olta atmisin. Cok güzel. Bu filim mutlaka avrupaya gelir. Geldigi anda mutlaka sinemaya gidip izleriz.

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bende tebrik ediyorum..aslında arnold'ın hayatını okuyanlar bilir dünyanın en iyi bodycisi olduktan sonraki asıl hedefi iyi bir aktör olabilmekti..ee artık vali yakında başkan da olur..:) darısı sana görkem hocam...buarada böyle bişey olsa memleket acayip olurdu..supplementler ucuzlamış salonlar süper kurslar seminerler yarışmalar istemediğin kadar..rüya gibi . :)
    şaka bi tarafa sizide bu yolda görmek beni sevindirdi doğrusu..

sırf bu yüzden izleyecem bu filmi..fragmanda da sadece gözüm seni aradı görkem hocam..

10. GÖRKEM GÜRSOY

GÖRKEM GÜRSOY Özel Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SPOR SALONU
    Yer:
    ist
    TEŞEKÜR EDERİM ARKADAŞLAR

inşallah herşeygönlümüzce olur hedefler çok vede zor destek gerekiyor destek olmadan yapabılmek cok zaman vede sabır ıster benım hedeflerım daha bıtmedı ıyı bır sponsor bulmalıyım olursa hedeflerıme ulasmam kolaylasıcak kısmet :D

11. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Görkem sen almanya ya gel tasin. Burada süper sponsorlar bulursun.

12. GÖRKEM GÜRSOY

GÖRKEM GÜRSOY Özel Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SPOR SALONU
    Yer:
    ist
    Aslında ilk sponsor bulsam hemen gıderım oraya ama zor valla keşke dediğin gibi kolay olsa

13. dexterrr

dexterrr Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    çılgın dershane

filmi bekliyoruz merakla ;)

14. dexterrr

dexterrr Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    çılgın dersane

ben sevdim. eglenceli 100 dk gecirmek isteyenler mutlaka gitmeliler bu filme.. görkem ün oyunculugu ve karizması 10 numara ;) filmin en cok gülünen sahneleri görkem ün oldugu sahnelerdi bu arada :)

15. kaankaplan

kaankaplan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    basın
    Yer:
    ist
    sinemaya destek

türk sineması na destek sözü bence yapay iyi film olursa gider izlersin zaten reklama bile gerek yok bunun örnekleri çok çünkü
    son zamanlarda bir canlanmanın olduğu açık evet dergi sayısındaki artışda bunun göstergesi ama sektörü bu duruma getiren iyi filmlerdi anımsayın.: eşkiya.'yı umarım çıta düşmez bu anlamda son zamanlarda artan bir endişe var
    selamlar

Sayfayı Paylaş