Kendi Programımizi Kendimizin yazması

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve scorpi tarafından 4 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba
    genelde cogumuz programlarımızı antrenörlerie veya başkalarına yazdırıyoruz
    peki kendi programımızı kendimiz yazamaz mıyız bunun la ilgili bir kitap veya başka birşey yok mu..
    kuraları nelerdir.. hangi kriterlere göre ayarlamamız lazım hareketlerin önceligini ve hangi hareketler yapmamız gerektiğini

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    bunu ancak zamanla kazanacagin tecrubeler isiginda yapabilirsin,ama herseyden once bu isi cok iyi ogrenmelisin.

3. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bu ancak geniş bir bilgi birikimi ile olur.bu sporda ezber yoktur. araştırmak bol bol okumak ve en önemlisi anatomiyi iyi bilmek gerekir.

zigbog bunu beğendi.
  4. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    işte sorum bu bu bilgi birikimi nerden edinilebilinir kitap mı özel bir kurs mu başka birşey mi?
    birçok anotomi kitabı okudum ama bunun pek yeterli oldugunu sanmıyorum

5. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bu alışkanlığı zamanla kazanırsın,mesela sevdiğin hareketleri daha şevkle yaparsın onlara daha öncelik verirsin falan ama ben programımı kendim oluşturmama rağmen forumdaki hocalara 2 ayda 1 muhakkak danışıyorum,düzeltmeler yaptırıyorum ;)

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    Program yazmayı birçok kişi yapar ama bu birçok kişi ezbere davrandıgından dolayı kişi maxımum verim alamaz.sadece anatomi kitapları ile malesef olmuyor.Eryetiş hocanın bir lafı vardı;kızım anatomi ve fizyoloji bilgisi olarak benden kat ve kat üstün durumda,birde bendeki tecrübe olsa derdi Müjde Kurtaral için.vucut tiplerini ve kasların hangi hareketlere nasıl tepkiler verdiğini gözlemelyip programı bu dogrultuda olusturan kişilerdir antrenörler.yoksa her 60ytl veren gider alır belgeyi,salonuda açar.sürekli okumanın yanında elini taşın altına sokmakda kişinin kendi gelişimi açısından önemli rol tutar.İnternet en büyük nimetlerden biir bence.neden kitap değilde internet.Benim okuduğum bazı kitaplarda 2 şık verilmiş ve cümlenin sonunda bence her ikiside dogrudur demiş yazar.ama internette yüzdesel açıdan bir tartışma yaratılıyor ve tek bir dogru çıkıyor.bu sayede boşa harcanan bir zamanda soz konusu olmuyor.

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Proğram yazmak gerçekten tecrübe ve mantığın birleşmesidir

Benim kanatimce proğram yazarken kullanılan 3 sistem var

birincisi Yeni hocaların kullandığı metod bu benim tabirimle direk dolgu tipi proğram. buradaki mantık eksik ne ise o bölgeyi öğrenciye vermek fakat eksiklerin iyi gözlenmemesi ve diğer bölgelerin dikkate alınmaması bazen başarısızlıkla sonuçlanır

ikinci sistem ise zamanında bu tip hatalardan ders almış konuyu mantığıyla birleştirmiş ve araştırarak elemeye tabi tutuğu sistem bunada kendi tabirimde
    bağlantılı dolgu proğramı diyorum
    buradaki hoca kişiye önce karma proğram vererek kişinin vucudunu tanımaya çalışır vermiş olduğu karma proğram da her harekete yer verdiğinden kişinin alışma sürecini kısaltır.

sonraki aşama kişinin vucut çalışmalarını bölgelere ayırmaktır fakat önceden verdiği proğramı düşünerek hatasız pir proğram çıkarılmalıdır çünkü yeni vucut nasıl gelişirse öyle gider mantığını kafadan çıkarmayarak kişiyi bölgelere ayırır burada adeleler kendini göstermeye başlayacaktır daha doğrusu her adele kendi bünyesinde ve yapılacak düzgün harekette ortaya çıkacaktır..

sonraki aşamada hoca kişinin vucudunu tekrar inceler kişinin bu proğramlarda bazı adelesi çok iyi gelişirken bazı adelewside minimum düzeyde gelişmiştir karma ve bölge proğramı hocanın görüş açısını fazlalaştırmıştır .

hoca vereceği proğreamı belirler iyi gelişmiş adeleyi koruyarak eksik olan adeleyi tamamlamaya çalışıcaktır fakat bunları yaparken bağlantılı gurupları dikkate alarak proğram çıkarmalıdır. örnek üst göğüs eksikse tecrübeli bir hoca kişiye üst göğüs verirken omuz proğramındada ön omuz vermeli bağlantıyı kurmalıdır

yukarıdada verdiğim örnekte anlayacağınız gibi eğer omuza bir hareket verilecekse tüm hareketler ona göre verilmelidir ki bu binlerce hesap demektir :)

son bahsedeceğim sistemse kişi ayna karşısında bakar ve mekanik mantığı kullanır mekanik mantıkta ağırlığı kaldırdığında hangi bölge hareket ediyorsa o bölgeyi geliştirir mantığıdır fakat bu mantık bağlantılı dolgu mantığına ters düştüğünden kişi belli bir süre sonra bocalamaya başlar ve sürekli hareket değiştirerek gelişimini önler.

eğer salona ilk gittiğinizde hoca sizi soyundurup proğram çıkarıyorsa yanlıştır çünkü hiç bir hoca hangi kasın çalışkan ve hangi kasın tembel olduğunu bilemez çıkarılan bu proğramda hoca vucudunuza bakıp içeriyi gördüğünü idda etsede kimsenin böyle güçleri yoktur sadece size genetik özelliğinizden bahseder ama adele yarışında hangi adelenin önde gideceğini söyleyemez :)

Son düzenleme: 5 Temmuz 2007
  8. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    flexor bu yazindan sonra icimden "keske bu adam bastan beri benim hocam olsaydi" diye gecirdim,herhalde 1-2 sene ilerde olurdum simdiki halimdem.

ben cok olmasada biraz salon gezmisligim var,inan senin bu dedigin teknikleri kullanan hoca henuz daha gormedim ki bu teknikleri dahi bildiklerini zannetmiyorum.

9. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    kesinlikle bende bir iki sene önde olurdum herhalde flexor hocam olsaydı .2,5 -3 senedir bu sporun içindeyim ama ilk baslarda o kadar cok hata yaptık ki hocalar sayesinde, gerek beslenme gerekse antreman programlarında . Baya bir zaman kaybettik .neyse ki yaşım genç telafi ediyorum ;)

10. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu vücudumu bodyforuma ve değerli üyelere borçluyum diyebilirim.Mesela göğüslerim bi türlü istediğim seviyede değildi,Flexor hocanın press-açış yazısını okuduktan sonra uygulamaya geçtim,mükemmel bi gelişim aldım.Oysaki salonlarda öğrencilerine 4 press 1 fly göğüs programı yazan hocalar var :shock: Scwarz'ın omuzla ilgili yazısından omuza az ağırlık-bol gerilim yazısını okur okumaz uygulamaya başladım ve omuzlarım çok güzel gelişti.Oysaki salonlarda hocalar 60 kiloluk adamın eline 12 kg lik dumbbell ı veriyor lateral çalışsın diye :shock: Sadece 2 püf nokta sayesinde vücudumdaki en iyi yerler göğüs ve omuzlarım oldu artık :D Karasan'dan güçlü bicepsleri ama zayıf sırtı olanlar için daha etkili sırt çalışmak için barfikste asılma-straight arm pulldown ikilisini öğrendim,bi türlü geliştiremediğim kanatlarım şu an gelişmeye başladı,oysaki salonlarda hocalar genelde bu hareketi kızlara veriyolar,kaytarması ve haldır huldur yapılması kolay bi hareket olduğundan heralde :shock: Ve daha saymakla bitiremeyeceğim programımla ilgili bi çok püf nokta daha,yardımcı olanlara minnettarım :eek: Yani diyeceğim o ki,program konusu çok hassas bi konu çok ufak değişiklikler bile olumlu ya da olumsuz etkilemekte gelişimi,çok çok dikkatli değerlendirilmesi ve oluşturulması şart ;)

11. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    zaferin yazdıklarının kelimesi kelimesine katılıyorum.Bu spor adına 5 ay önce hiç bir şey bilmezken hatta protein tozlarına steroid gözüyle bakarken(düşün o derece yani) forumdaki herşeyi yavaş yavaş okudum ve inan o kadar çok şey değişti ki benim için.Bu sporun çok teknik olduğunu öyle iki dumbell kaldır pazu yap şeklinde olmadığını herkesin anatomisinin farklı olduğunu ve en önemliside insanın kendi vücudunu tanıması gerektiğini öğrendim.Burdan edindiğim bilgilerle ve zaferin söylediği gibi bazı püf noktalarla kendime uygun programı yapıyorum artık.Tabi eksiklikler oluyor onuda hocayla tartışarak tamamlıyorum fakat dediğim gibi en önemli şey vücudunu tanımak herkes farklı bir anatomiye sahip.

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet keşke sizin gibi kaliteli insanlarla aynı çatıda olsak hiç değilse sizin vucudunuz artarken benimde sosyal yaşantım artardı :)

salvadore_xp bunu beğendi.
  13. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    Belkide bu konularda en şanslı kişilerdenim vermiş olduğu proğramlarla vucudu istediği gibi yönlendiriyor

14. dagdeviren_58

dagdeviren_58 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    sivas
    FleXoR gibi bir hocam olsaydı keşke bu işi daha zevkle yapardım insanın tam güvendiği bir hocasının olması insanı daha iyi motive eder bence

Sayfayı Paylaş