Kendi kendimi bitirdim.

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Ozan Özsavaş tarafından 28 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Ozan Özsavaş

Ozan Özsavaş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese selamlar. Konuyu açmak amacım malumunuz üzre içimi dökmek :)
    Direk konuya giriyorum, biraz uzun olabilir kusuruma bakmayın.
    Temel bilgilerim : 173 boy, 120 kilo :(
    21 yaşındayım, 8 yaşına kadar çok zayıf bir çocuktum. Zayıflığıma çare olarak bana yedirip içirdikleri polen, balık yağı vb şeyler yüzünden birden kilo almaya başladım. daha sonra 7. sınıfta başlayan fastfood bağımlılığım iste tabiri caizse duruma iyice tüy dikti :) 15 yaşında,9. sınıftan 10. sınıfa geçtiğim yaz en sevdiğim aktivite olan "big king xxl yiyerek discovery channel izleme" ritüeli sırasında hepsi birbirinden iyi vücuda sahip sporcularla ilgili programa denk geldim ve bir saat içinde spor konusunda ne kadar bilgisiz olduğumu fark ettim. öyle ki bu güne kadar ben neden böyle bir şey yapmadım diye şaşırdım. anında annemi aradım ve beni bir spor salonuna yazdırmasını istediğimi söyledim. şansa bakın ki annem de o sırada namık ekin hocanın ortağının eşi ile kahve içiyormuş. ertesi gün eşyalarımı alıp namık ekin spor salonuna doğru yola koyuldum ve 7 yıllık maceram başladı. orada spor acemiliğmi attıktan sonra aniden salon kapanınca ortada kaldım, bir iki salon deneyip tutturamadıktan sonra (sadece bende mi olur bilmiyorum, her salonda antreman yapamıyorum. salona ısınmam lazım) 5 yıldır devam ettiğim şu anki salonuma yazıldım.

Spor işine o kadar ısınmıştım ki 18. yaş günümü spor salonunda geçirdim :D üniversiteyi kazandığım sene 80 kilodaydım ve düzgün bir kas yapım vardı. ne yağlıydım ne kuru. fakat üniversiteye başlayınca sporu bıraktım. kışın 90 kiloya çıktım, yazın 2 ay staj yaptım ve her gün fast food yiyerek 100 kiloya ulaştım. staj bittikten sonra yazın da en güzel günlerinin etkisiyle her gece alkol almaya başladım. öyle bir rutinim vardı ki akıllara zarar; akşam üstü 4-5 gibi kalkar 1.5 porsiyon kebap yerdim, gece deliler gibi alkol içtikten sonra en az 2 hamburger menüsü ve alkole devam. 1.5- 2 ay boyunca bu düzeni sürdürdüm ve 120 kiloya ulaştım. daha sonra araya okul, sınav, yeni okula kayıt stresi derken 120 kiloda kaldım ve spor benim için çok uzak mazide kaldı. öyle ki salona gittiğimde ölüm haberi aldım, salondaki üyelerin hemen hemen yarısından fazlasının değiştiğini gördüm, ortam çok yabancı geldi.

şu anki durumum da bu. aşırı kilomdan dolayı 5 dk tempolu yürüyemiyorum, spor namına tüm bildiklerimi unuttum desem yeridir, parasız kaldım ve motivasyonum sıfır. eskiden 80 kg bastığım barda şimdi 20 kg ile çalışmak da moralime tuz biber ekiyor.

bu güne kadarki en zor maratonuma başlıyorum, artık sadece disiplin değil, acıya dayanıklılık da gerek. bunları yazınca biraz olsun içim rahatladı. eğer okuduysanı ve bana yorum yaparsanız çok mutlu olurum.
    hepinize selam ederim.

2. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Selam;
    Hatalarının farkına varmışsın ve başlamak bitirmenin yarısıdır felsefesi ile yola çıkacak olursak doğru yoldasın ,belki eski günlerine geri dönmen uzun zaman alıcak ama denemeğe değer sencede öğle değilmi ?

3. Ozan Özsavaş

Ozan Özsavaş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    haklısın. bunların bilincinde başlayamam aslında bilinç altımın bu işin altından kalkabileceğimi bildiği için olabilir.

okuyup yorum yaptığın için çok teşekkür ederim dostum. :D

4. TycoLoN

TycoLoN Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    PeNa'ya aynen katılıyorum, artık yaptığın yanlışları da bildiğin için doğrusunu yapman daha da kolay değil mi :)

5. Rhea

Rhea Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    spor salonundaki kisilere takilma bence tak kulakligini isine bak :) eskiden 80 lere inmissin, suanda inmemen icin hic bir neden, sen yine ayni sen :)

6. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    samimi bir yazı olmuş hepsini çok okudum şimdi şuradan başlamak istiyorum alkol ve gece hayatı vb şeyler ilk başlarda çok renkli eğlenceli gelir insana mutlu ve huzurlu hissedersin sonra iş hergün alkol düzensiz beslenmeye varırsa birde gece hayatı eklenirse işte o zaman kabus olur insanda ne enerji kalır ne sağlık nede huzur hatta nede para onun için ara sıra olmalı bu tip şeyler sen hatalarını çok geçmeden anlamışsın tekrar eski ne kuru ne yağlı günlerine dönebilirsin bunda şüphen olmasın ha zaman alır ama olacak o kadar bir yerden yavaş yavaş başlamalısın ayrıca bende her spor salonunda çalışamıyorum bu konuda biraz araştır salonları hangisi hoşuna giderse orada çalış yada evinin bir odasını spor salonuna çevir derim son olarak sağlıklı mutlu huzurlu bir ömür dilerim sana

7. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    bence 90 kilo hedef koy kendine, 90 kiloya inene kadar ağırlıkla işin olmasın, senin mümkün olduğunca fazla kalori yakman lazım, 5 dakika tempolu yürüyüşte yoruluyorsan, dinlenip tekrar et iyice tükenene kadar. bir süre sonra hem bu 5 dakika artacak, hem de dinlenme süren kısalacak. bir yandan da kilo vereceğin için işler iyice kolaylaşacak. birde şu an üzerinde hamlıkta var onuda atacaksın. işin özeti 2-3 ay dişini sıkarsan bu dediklerimin hepsi sağlanacak ondan sonra devam etmen çok daha rahat olacak, en zor süreçtesin şu an.
    diyet yapma, önümüzdeki yıllarda sürekli besleneceğin bir sistem oturt. yani ileride devam ettiremeyeceğin 700 kalorilik bir diyet yerine, uzun yıllar uygulanabilecek 1800 kalorilik bir beslenme tarzı seç kendine.

frkncftc6 bunu beğendi.
  8. ZWEX

ZWEX Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    merhaba benimde seninkine benzer bir sorunum var bende salonda ölüm haberi aldım nedense gidesim gelmiyor salona başka salona geçicem. inşallah tekrar eski ne kuru ne de yağlı günlerine dönersin. iyi günler :)

9. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Yaşadığın şehri bilmiyorum fakat tavsiyelerim şu şekilde;

Öncelikle büyük bir spor kompleksine yazıl, havuzu filan olan. Semt salonlarında spor yapmak seçici biri için gerçekten zor oluyor. Hem sosyal hayatının bir parçası haline getirmen lazım.

Youtube da ve facebookta spor ile ilgili sayfalara abone ol, motive edici olabiliyorlar. Bir beslenme düzenini benimsemeyi dene, örneğin paleo. Yaz günlerini bol aktiviteli geçir mesela bir bisiklet edinip turlara çıkabilirsin, veya koşu ve trekkking gruplarına takılabilirsin. Fitnessta takılı kalmana gerek yok.

Umarım üniversiteyi okurken ayrı bir ewde kalıyorsundur, yurtlarda beslenmeye özen göstermek çok zor oluyor, ama yapılabilir.

eski haline dönmemen için hiç bir sebep yok.

kolay gelsin.

10. Ozan Özsavaş

Ozan Özsavaş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    okuyup yorum yapan herkese çok çok teşekkür ediyorum. konuyu açıp kaçmış gibi oldu ama bilgisayarımdaki arızalardan dolayı aranıza katılamadım affedin.

fakat ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. hamlığı attım, animal cuts'ıma kavuştum, düzenimi tekrar oturttum. salona gitmek artık günümün bir parçası haline geldi çok şükür. o uzun yolu yarıladım sayılır :p

istanbulda yaşıyorum. gittiğim salona çok ısındım 2. evim gibi kaç yıldır. ayrı ev de değil direk ailemle kalıyorum. bu yüzden yemek sıkıntım yok :)

11. Megist

Megist Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Allah sana sabır versin. Umarım istediğin şekilde olur herşey. En azından yeniden adım atmak isteyişinle, 1-0 önde başlıyorsun.
    Kolaylıklar dilerim.

12. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Abi basarilar diliyorum. Cok dogru bir karar vermissin. Bu arada takipteyiz konuyu sık sık guncelle :). Ya da gunluk ac merak ediyoruz :D

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Sayfayı Paylaş