kemik yapısı hakkında...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve herokyar tarafından 10 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. herokyar

herokyar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar, foruma henüz üye oldum, gerçekten çok başarılı bir site olmuş.

yaşım 21 ve 170 boyum var. yalnız bileklerim biraz ince yapıdalar. bir sene evvel birkaç ay kadar da bb yapmışlığım var.

bilekleri nasıl kalınlaştırabiliriz? (gerek bb anlamında gerekse beslenme anlamında öğrenmek istiyorum)

teşekkür ederim...

2. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda daha önce de çok mesaj gördüm. Her bir tartışmadan da öyle kesin bir sonuç çıkmadı ama sana bildiğim gerçekleri örneklerle anlatmaya çalışayım.

Özellikle 20'li yaşlardan sonra kemik yapısının değişmesi pek mümkün değildir. Çünkü beden kemik gelişimini tamamlamış yada tamamlamak üzeredir.

Kemik yapısı ile ilgili olarak özellikle kalınlık meselesi çoğunlukla kalıtsal (genetik) yapıyla alakalıdır. Bununla birlikte çevresel faktörlerde büyük rol oynar.

Bunu bir örnekle açıklayayım. Örneğin benim babam ve amcalarımın bilek kemikleri çok kalındır. Ancak benimkiler çok kalın değil. Bunu babam ve amcamların köyde daha çocuk yaşlarda ağır çalışmasına bağlıyorum. Örneğin babam yaz ayları boyunca 15-20 kiloluk bir teneke ile ambardan römorkları buğday ile yüklermiş. Yani ağırlığın 20 kilo olduğunu düşünürsek ve römorku doldurmak için en az 70-80 teneke doldurması gerektiğini düşünürsek bu çok ağır bir çalışmadır. Sadece bu değil buna benzer pek çok çalışmayla geçmiş hayatı. Dolayısıyla bilekler ihtiyaca yönelik olarak ve dayanıklılık göstermek için kalınlaşmışlar.

Bazı gençlerin bilekleri ise hiç çalışmadan bile kapkalın oluyor. Böyle pek çok tanıdığım var. Sonuç olarak genetik yapı zayıf olsa bile çalışmayla güzel sonuçlar elde etmek mümkün. Ancak konu kemik yapısıysa ancak çocuk ve ergenlik yaşlardaki gayret etkili olcaktır diye düşünüyorum.

Bununla birlikte sen yine de spora başla. Ancak 1-2 yıl çalışmakla kemik yapını değiştiremezsin. Zaten bu 1-2 yılın sonunda kemik yapından çok kas yapınla ilgilenmeye başlayacaksın. Ve çok ama çok olumlu sonuçlar alacaksın. Ve düzenli beslenmeye ve çalışmaya devam edersen bileklerinin de kalınlaşması olasıdır tabikii. Ama bariz sonuçlar için 5 yıldan fazla süren bir süreç ancak etkiyi hissettirecektir.

Tabiki herşey çalışmadan da ibaret değil. Forumda beslenmeye yönelik pek çok bilgi var. Bunları takip et. Beslenme konusunda sadece aldığın kalori mikatrlarına değil vitamin ve minerallere de önem ver. Biliyorsun Kalsiyum, d vit. , magnezyum gibi minerallerin kemik gelişimine büyük katkısı vardır. Bu konuda tam bir liste yapmak gerekirse bir sporcu için:

1. Kalsiyum
    2. Magnezyum
    3. B grubu vitaminleri
    4. C vitamini
    5. E vitamini
    6. ALA
    7. Çinko
    8. Demir

sürekli kullanılması gereken vit ve minerallerdir.

Başarılar dilerim.

onur\m/arda bunu beğendi.
  3. herokyar

herokyar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    CURL değerli yorumların için çok teşekkür ederim

4. gollom

gollom Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci(kimya)
    Yer:
    izmir
    Sadece genetik yada agır calısma belirlemez kemik yapısını, ınsanın yapısını zamanında geciliren hastalıklarda etkiler yapıyı menenjit ,sinizit gibi anabolizbayı etkileyen hastalıklarda yıpratır vucuttu ve beklenen duzeyde calısmamasını saglayabılır

5. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    yazımın içindeki çevresel faktörler bunu da kapsar. Gerçi ben olumlu etkileri yazmışım. Seninki olumsuz etkilere iyi örnek olmuş.

anabolizba değil anabolizMa

6. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaaşlar ben 15 yaşındayım mart ayında 16 ya gireceğğim kemiklerim kalın biraz ama bileklerim normal kalınlıkta bileklerimi çok kalınlaştırmak istiyorum kemik boyum 1.79 ama cılız görünmüyorum pek yağlı değilim kemik gelişimim devam ediyomudur sizce süt içersem boyum daha uzarmı ne olur cevap yazın

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben askerdeyken, geldiği boydan daha uzun olarak dönen insan gördüm. Bunu da topluca barfikse bağlamıştık.
    Sen daha 15 yaşındasın, boy uzaman devam eder eğer buna engel olacak özel bir sebebin yoksa. Ancak eğer genetiğin boy uzunluğu olarak sınıra geldiyse boyunu uzatamazsın, ancak eklemlerini açarak bi kaç cm uzayabilirsin.

Forumda arama yaptırırsan bu konuyla ilgili başlıklar var.

Kemiklerin enlemesine büyümesi ise uzun seneler devam edebilir. Kalınlaştırmak uzatmaktan daha kolay.

8. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kemiklerimin kalınlaşmasını istiyorum uzamasını değil özelliklede bilek sizce bilek kemiklerim için ne yapmalıyım amuda kalkarak durma baş aşağ ı ellerimin üzerinde durma falan ne yapmalıyım

9. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hayır tek el üzerinde amuda kalkıp ağzınla kuş tutarsan kemiklerin hemen kalınlaşır.

Sen ayakların üstünde dur bence uzun bir süre daha kaplan1222,

Bir de şu forumu bütün sayfalarıyla OKU
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/normal-bir-erke-boyu-ka-t2759.html?t=2759&highlight=uzamas%FD

10. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    abi benim adım ibrahim ben 179-180 boyundayım yani bana yetiyor bu boy çevremdeki çoğu insan kısa onlara deve gibi değil dew gibi bakmak istiyorum kemiklerimin kalın olmasını istiyorum bunun için sordum bi arkadaşım vardı sınıfta ondan duymuştum takla atmak amuda kalkmak bileklerin kalınlaşmasına yardımcı olur demişti boyumun daha fazla uzamasını istemiyorum

11. ufuk320

ufuk320 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    curl abicim ben 20 yaşındayım yaklaşık 3 4 senedir tesisatçıda çalışıyorum ''nasıl oldugunu eminim duymuşsundur'' ama bileklerim çok ince yanı kıyaslama sadece kızlarla yapılabilir diyebilirim ben nasıl bir adamım anlamadım walla çok önceki yıllardan beri 8 kiloluk dambılla çalışıyorum fakat inanılmaz ince :S

kısa bi adamda deilim yani

Son düzenleyen: Moderatör: 19 Aralık 2008
  12. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    bilekler sadece yanlamasına gelişmez diye biliyorum ..yani yana da genişler kalınlık olarak da hacım kaznabilir. oval da olabilir yuvarlakda

13. ufuk320

ufuk320 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bilemiyorum artık bişiy yapamam gereken yaşta beslenmem yeterli değildi diye düşünüyorum yapacak bişiy yok kendimi böyle sevmeye çalışıyorum :)

Sayfayı Paylaş