Kavurma

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Pain&Gain tarafından 28 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    3-4 kilo kırmızı et alıp bundan kavurma yaptırsak ve kırmızı et ihtiyacımızı bu şekilde karşılasak iyi olur mu acaba ? çünkü her zaman kırmızı eti ızgara yapma imkanı bulamıorm ve mucburen az yağdada olsa kızartıyorum , az yağlı etten kavurma yaparsak hem soğuyunca yağları donmuş oluyo ve kolayca ayrılıyor böylece yağlarından da bi miktar kurtulmuş oluyoruz . Yorumlarınıza açığım :)

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    şu anda örnek gösterebileceğim bilimsel kaynakları yazamayacağım, ancak bugüne kadarki duyumlarımdan ve okuduğum kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla (özellikle ramazan aylarında haber bültenlerinin çoğunda belirttiği gibi) kavurma en sağlıksız ve kaçınılması gerekilen pişirme şekli..
    (detaylı bilgileri sen de internette biraz araştırma yaparak bulabilirsin)

3. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Zararıyla ilgili bi yazıya rastlayamadım .. ne gibi zararları varmış bonatschi hatırladıgın kadarıyla söleyebilir misin ?

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    sindirimi zor ve mide asidini artırıcı özellikte bir besinmiş..
    aynı zamanda doymuş yağ oranı son derece yüksek olduğundan koroner rahatsızlıklara ve kanser oluşumuna yol açma tehlikesi varmış..

bu bilgilere az önce google'da kavurma diye aratarak ulaştım ve düşüncelerimi bir bakıma tasdikledim.. ancak çok daha detaylı bir bilimsel açıklama bulamadım..
    doktor arkadaşlarımız varsa belki daha açıklayıcı olabilirler..

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Arnold'ın Bir Vücutçunun Eğitimi isimli kitabını hatırlayın, askerde çok pişmiş et yemek zorunda kaldığını, bu tür etlerin protein değerinde büyük azalma olduğu için, çok yüksek miktarlarda yemek zorunda kaldığını belirtiyordu, ayrıca aşırı kalori aldığındanda bahsediyordu.
    Kavurmada uzun süre pişirme şeklinde olduğu için, bencede iyi bir seçim olmaz, ve sindirimi konusuna girmiyorum bile, hangimiz kavurmayı fazla kaçırmayıp mide fesadı geçirmedik :D
    Eminim herkes hayatının bir döneminde kavurma yiyip, of patlayacam diyecek hale gelmiştir, ama bu bir biftekte, antrekotta olmaz, bir kilodan fazla yeseniz bile kavurma gibi bir sıkıntı yaratmaz.

6. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    hiç sevmem kavurmayı. küçükten alışamadım o etin tadına. normalde et yerim ama kavurma bana tuhaf gelmiştir. zaten kavurma eskiden etler uzun süre saklanamadığı için eti saklamaya ve uzun vadede tüketmeye yarayan bir yöntem. günümüz de bu şekilde saklama sorunu olmadığından hiç de gerek yok. et yemek istersen eyer kuşbaşı et al. çok az yağ koy tavaya eti dök tavaya biraz karıştır sonra eti kendi suyunda pişmeye bırak...gayet güzel oluyor....

7. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    cvp larınız için tşkler arkadaslar :) Az yağda düşük ateşte kızartmaya devam o zaman :)

Sayfayı Paylaş