katabolik etki

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve khephnes tarafından 13 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    evet, katabolik etki tüm vücutçuların korkulu rüyası olarak nitelenebilir. benim gözlemlediğim kadarıyla, katabolik etki hakkında insanların bildikleri sınırlı, ben dahil.

bu konuyu biraz da bilgi alışverişi açısından açtım.
    katabolik etkiyi minimize etmek için neler yapılmalı? özellikle antrenman esnasında, antrenman biraz uzun sürüyorsa katabolizmanın devreye girdiğinden söz ediliyor. bu yüzden antrenman, maksimum bir buçuk saatte bitirilmeli deniliyor.

genel olarak katabolizmaya dair neler söylenebilir?

2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    enteresan yahu. "abi kızla buluşucam yardım :(((" konularına mesajlar yağarken, böyle bilgilendirici ya da daha doğru bir tabirle bilgi alışverişi olabilecek, önemli konulara tek cümle edilmiyor. söylediğim şey bu başlıkla sınırlı değil, pek çok örneği var.

eminim ki forumdaki pek çok arkadaş benimle hemfikirdir.

3. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    özellikle antrenman 1 saati geçecekse antrenmandan 2 saat öncede ciddi miktarda protein almak gerekir,basit şekeride unutmamak gerekir,ayrıca antrenmanın tam ortasındada tekrar basit şeker almak gerekir kanımca,antrenmandan sonrası beslenme zaten malum.

khephnes bunu beğendi.
  4. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Uzun süren antremanlara kortizol hormonu etkisi var. Supplement olarak kortizolü indiren ürünler var. Bunlar dışında anabolikliği arttırmak için insülin tetiklenebilir. Ama bana kalırsa en önemlisi iyi bir uyku.

Rambo16, Azi ve khephnes bunu beğendi.
  5. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    katılıyorum.

bu anlamda antrenmandan yaklaşık 1.5-2 saat önce tüketilecek 100 gr yulaf ezmesi, hem gerekli olan kaliteli complex kh ihtiyacını -her ne kadar yulaf ezmesi proteini için tercih ediliyor olmasa da- hem de protein ihtiyacını karşılayarak antrenman sırasında vücudu katabolik etkilerden koruyacaktır.

post-workout için ise basit şeker tüketimi olarak, üzüm suyu en güzel tercih sanırım.

ps: draft, mesajını henüz gördüm. iyi bir uykudan kasıt, bölünmez bir uyku mudur? uyku bölündüğü zaman, GH üretimi vücut tarafından durdurulmakta mıdır? buna dair bir şeyler söyleyebilir misin?

Son düzenleme: 13 Temmuz 2012
    Erkan90 bunu beğendi.
  6. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    Bu son sorunun cevabını bende merak ediyorum.Son zamanlarda gece uykum bölünüyor 1 saat sonra falan ancak uyuyabiliyorum.Gelişime nasıl bir eksisi olur acaba?

7. gokoemmi

gokoemmi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    katılıyorum ben de her zaman antrenmana gitmeden yulaf ezmesi tüketirim.Çıkışta da yıkımı engellemek için basit şeker alırım insülini arttırması ve katabolik etkiyi durdurmak için. Uykuyla ilgili şu linki incelleyebilirsiniz https://www.bodyforumtr.com/vbforum/az-uykuya-dikkat-t52801.html

Son düzenleme: 9 Eylül 2012
  8. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Steroid kullanan biriysen katabolizm-antrenman süresi ilişkisini çöpe at. Onun dışında kütle kazanmaya yönelik bir diyetin içindeysen gün içinde yeterli kalori alımını, istenilen düzeyde makro besin alımını, kararında antrenmanını (kasları öldürmeden sadece onları gelişmeye iterek) yapar isen katabolizm konusunda endişelenmene gerek yok. Anabolik durumun daha ağır basacaktır. Fakat oran diğer şartların kalitesine göre değişir, bir sürü değişken faktörler var.

Ancaak, kilo vermeye yönelik nispeten düşük kalorili bir diyet içindeysen katabolik evreye ister istemez giriyorsun. Hele genetik olarak şanssız ve doğal isen bundan kaçış imkansız. Az veya çok zarar, tüm mesele bu.

Grendel ve khephnes bunu beğendi.
  9. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Nitro'ya katılıyorum bu konuda beyler bu forumdaki herkes beslenme,antrenman ve dinlenme hakkında az çok şey biliyor yani bizim en kötü halimizde bile katabolik bir etki için endişelenmemize gerek yok bizim için mesele anabolik etkinin az veya çok olmasıdır ama anabolik etki bazen umduğumuz gibi olmaya biliyor bu durumda gelişim yavaş oluyor ama sonuç olarak oluyor bu konuda da ayrıntılar devreye giriyor(antrenman öncesi beslenme şekli gibi) ve hepimizde biliyoruz ki bu işte en küçük ayrıntılar bile çok önemli.Ama beslenme olarak sorarsanı anabolik etkiyi bence en yüksekde tutan şey çok öğünle protein ve amino havuzunu hep dolu tutmak derim yani asla aç kalmayın.

10. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Katabolik etkiyi durdurmak adına özellikle antreman sonrası ve sabah kahvaltı öncesi olarak basit şeker (ör. üzüm suyu) idealdir, fakat kan şekeri hormonlarının ani değişimi yağlanmaya ve bununla birlikte başka sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir.

letsev bunu beğendi.
  11. _zgr_

_zgr_ Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale-İstanbul
    Basit şekerlerin tehlikeli olduğu kanısındayım,dikkatli ve uygun zamanlarda tüketilmeleri gerek ve tüketildiği zamanlarda da dozunun dikkatli ayarlanması gerek.Basit şekerler kan şekerinde dalgalanma yapabileceğinden Kortizolü tetikleyebilir. Basit şekerler hücrelerde insulin direnci oluşturabilir.Bu da hücreler için iyi bişey değildir :)
    Katabolik bir hormon olan kortizolü düşürmek için bir kaç takviyede ben yazayım hepsini
    bulabilirmisiniz bilemem :)
    - C vitamini (askorbik asit)
    -Theanine(Yeşil çayda bulunan bir amino asit)
    -Epimedium(Türkiyede azgın teke otu diye biliniyor aktarlarda bulmanız güç)
    -Magnolia Officinalis (bir manolya türü)-Bu bitkiyi içeren Relora diye bir ürün mevcut
    -Phosphatidylserine("Beyinde doğal olarak bulunan bir fosfolipid molekülü,İtalyada yapılan son çalışmalarda günde alınan 400-600 mg lık PS'nin antrenmandan sonraki kortizol seviyesini yüzde 15-30 oranında azalttığı gösterilmiş" )
    -Ashwagandha
    -Rhodiola(Adaptojenik bir bitki)
    -Melatonin

voltaj bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş