Kaslarda Ağrı Açamama

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Nevbie tarafından 6 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Nevbie

Nevbie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda bununla ilgili fazlaca konu var biliyorum ama kimse spora ara verip vermemek gerektiğini söylememiş.

Spora başlayalı 2 gün oldu 2 gün önce ilk günümde önce 10 dk bisiklette ısındım. Aletin adını iblmiyorum tam ama yukarı aşşağıya gerdiriyordu elleri ondan 4x10 yapmamı söyledi hoca ağırlıkla hiç oynamadan yaptım.Ondan sonra onun ileri geri olanını 4x10 olarak tamamladım.Hafif kaslarımda yorgunluk oluşmuştu fakat devam ettim.Butterfly da da 4x10 yaptım ama tamamen kapatamadım ağırlığığı 3 ten 2 ye düşürdüm bende 3. setten sonra zar zor oa bitti.Sonra kolu 90 derece yukarı doğru kaldırmam gereken aleti kullanmamı söyledi fakat ne yaptıysam 45 ten fazla açamıyorum geldi 2 ye aldı ağırlığı gine olmadı sonra demiri çıkardı gine yapamıyorum rezil oldum millete sonra dedi bu olmadıysa sen latarel hiç yapamassın dedi 4x10 dene dedi sonra ilk seti yaptım ama sonra sanki bayılıcakmış gibi hissettim ve antremanı bitirdim.

Bu gün gine gidicem ama Göğüsümle kolarımın birleştiği noktada ve tricepslerimde inanılmaz ağrı var bırak ağırlık kaldırmayı kolumu kaldıramıyorum.Bu gün gidince ne yapmamı önerirsiniz.Yada gitmesemmi?

Yaşım 16 zayıf bir vücudum var.Pekte dayanklı olduğum söylenemez.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2. redlion999

redlion999 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Aynı şekilde benim de başıma geldi birçok kişininde geldiğine inanıyorum. Kendine 1 hafta müddet ver ve ağırlıkları yapabileceğinden az tut eğer çok fazla olur ise 1 gün ara ver. Genelde spor geçmişi olmayan ve ilk defa ağır yüklerin altına girenlerde gözükür( ağır göreceli bir kavram ilk başladığımda bench press i sadece bar ile yapıyordum ve senin durumuna gelmiştim)

Ben ilk seferinde çok iyi hatırlıyorum t-shirtimi çıkaramamıştım. Yorgunluktan değil kollarımı açamıyordum. 1. gün çok şiddetli olur zamanla geçer. dediğim gibi 1 hafta kendine süre ver.

Bana göre yapman gerekenler:

1-Ağırlık azalt. Kaslarını hiç kullanmadın şimdiye kadar. Tabi bununla birlikte eklem ve vücudunun diğer parçalarını da. 1 hafta kapasitenin altında ağırlıkla çalışmak şuan senin için yeterli. Kendini sakatlarsan(ben yaptım lifi zedeledim şimdi 5 kg ile çalışmak zorunda kalıyorum) benim gibi 2 hafta kapasitenin %25 ile çalışmak zorunda kalırsın.

2-Çok gerekmiyor ise spora ara verme. Ağrın olabilir ancak çok zorlamıyor ise düzenli git. Bu zamanı ne kadar çabuk atlatır isen o kadar iyi

3-Vücudunu dinle. Bu vücut alarm veriyor arkadaş. şu ana kadar 2 kere dinlemedim birinde koşu bandında eğimli koşarken gücten kesildim tökezleyip az daha önümdeki göstergelere kafa atıyordum,ikincisinde de ağırlığı fazla tuttuğum için lifi zedeledim.

4- İyi ısınmayı ihmal etme. Kendi adıma 15 dk koşu bandında 5.5-6 gibi hızlarda yürürüm. O arada kollarımı olabildiğince hareket ettirmeye çalışırım. Hocaların salon dolu olduğunda direk geçebilirsin der ancak sen hiç imkanın yoksa çok az ağırlıklarla yine ısınmanı yap.

5-Esnetme haraketlerini yapmayı unutma(önce ve sonra)

Konuyu açalı 3 gün olmuş zaten şu ana kadar geçmiştir bile o ağrılar. Maksat araştıran arkadaşların fikri olsun.

Son düzenleme: 9 Mart 2011
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu tamamen antrenörün ya cehaletinden, ya ilgisizliğinden ya da aymazlığından olan bir olay...

zira:

-bisiklet , ip atlama, koşu ile "ısınma " olayı tabir edilen, yani kasların,ligamentlerin tendonların, eklemlerin "yüke ,strese hazır hale getirilmesi devresi için asla yeterli değilidr!!!...

-ip, koşu ,bisiklet ile sadece "kan akışı, arter " hızlandırılarak ,kardiyo sistemi hızlandırılır...ancak, bölgelerin " spesifik kasıl ısınma "denilen harekete hazır hale gelme yetisini kazandırmaz...

-bu nedenle , " genel kültür fizik elzemdir, gerdirme vb de dahil" ...

-ve hatta hangi bölge çalıştırılacaksa "buna yönelik bazı jimnastik hareketleri" yapılması çok önemli...

yanlış anlamadıysam: 2 günlük sporcu , bisiklet ve üstüne hop göğüs hareketi" ?!!..(((((

önemli bir nokta da ,mümkünse yeni başlayanların aletlerden çok "serbest ağırlıklar "ile bir adaptasyon devresi geçirmesi...zira , modern makinalar genelde "sınırlı , izole hareket serbestileri "ile "kinesioloji "ile uyumsuz olarak ,belli bölgeler aşırı "stress" bindirebiliyorlar...

4. PraNgA4

PraNgA4 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Aynı şekilde benimde kollarımda var kollarımı en fazla 150-160 derece açabiliyorum tam 180 açamıyorum açıyorum bazen inat edip ama acıdan durulmuyor tam dirseğin iç tarafındaki eklemimde ağrı var..

Muhtemelen dün çalıştığım 3 set maximum tekrar barfiks ve şınav yüzünden oldu 6 ay aradan sonra sporda 3. günümdü fakat fazla zorlandım..

Kas gevşetici kullanmalımıyım sizce yada farklı bir öneri? Açmayı denemelimiyim alıştırmak için ?

Sayfayı Paylaş