Kaslar için ideal dinlendirme süresi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Otkakönmişkılıç tarafından 23 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Otkakönmişkılıç

Otkakönmişkılıç Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Nerede hatırlamıyorum ama bir yerde okumuştum,büyük kas grupları için dinlenme süresi olarak 96 saat yeterli yazıyordu.
    Ama 1 bölgenin haftada 1den fazla çalıştırılmasının gereksiz olduğunu düşünenler de var.Sormak istediğim mesela ben göğüs antrenmanımdan 96 saat(4 gün) sonra başka bir göğüs antrenmanı yapsam yanlış bir şey mi yapmış olurum?Soruyu göğüs için sordum,çünkü her bölgeyi haftada 2 kez girecek zamanım yok zaten,yani bu yaptığım yanlış bir şey değilse göğüse biraz öncelik vereceğim.

Göğüs programım: (21 aydır vg yapıyorum)
    Bench press 4x10-6
    Dumbbell bench press 3x10-8
    Dumbbell fly 3x10
    İncline bench press 3x8-6
    İncline dumbbell fly 3x8

***Hem bench p. hem dumbbell bench p. gereksiz demeyin,bench press ile göğüs maksimum gerilimde adeta yırtılırken,dumbbell bench press ile alt-kenarlar çok iyi çalışıyor.İkisi kesinlikle aynı hareket değil,vurduğu yerler farklı.Bunu da belirtmek istedim.

Son düzenleme: 23 Nisan 2011
  2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Ağır bir idmanda bölgeler arası ortalama 5-6 gün gibi bir dinlenme süresi idealidir bence. Kasların daha yenilenme sürecini bitirmeden tekrar aynı bölgeye basmak gelişimi olumsuz yönde etkiler. Tabi bu yenilenme süresi beslenme ve dinlenmenin kalitesiyle doğru orantılıdır.

3. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    1. gün : göğüs - biceps -üst mide
    2. gün : omuz - triceps
    3. gün : sırt - kanat- alt mide
    4. gün : bacak
    5. gün : dinlenme sonra tekrar programın başına donuyorum olumlu sonuclar elde edıyorum kasların 3 gün dinlenmesi yeterli bence.

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu şekilde yaklaşımda bulunan kişilere sorulması gereken olay şu olmalı:

"kaç tane şampiyon yetiştirdiniz?!...")))

4 gün rekuperasyon süresi ?!...(( daha neler görülecek acaba?!!!...(

bu sporun hiçbirinde görülmeyecek bir husustur!...

profi müsabıklar bile ,maça çıkmadan önce en fazla 3 gün istirahat süresi ile ölümüne yapacakları karşılaşmalar için kaynakları doldururken?!...

antrenman sonucu "atp " kaynaklarının dolumu ve diğer rekuperasyonlar için 48 saat yeterlidir...) tabi ki "sakatlık ekstra olağan bi durum yoksa?...

5. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Ne yani 48 saat sonra aynı bölgeyi tekrar çalışabilirmiyiz? ..

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    buyuk kaslar 72 dıye bılıyorum uzman body cının önerısıydı kucuk kaslarda 48 saat dıyordu. bende haftada 1 kere calısıyorum her bolgeyı

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    eğer maraton koşmamış ,ya da 5 raund x 3 dakika dövüşmemişsen, ''evet'', 48 saat optimum rakamdır...tüm kaynaklar dolar...)

8. Savaş23

Savaş23 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Garson
    Yer:
    Kocaeli
    Küçük kas grupları 48 saat büyük kas grupları 72 saat.

9. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    48 saat bencede yeterli. ancak beslenme duzgunse. zaten hissedersin onuda. onun dışında. boksorler - yuzuculer - yada sprinterler ne yapsın. bir gogus calıstın diye bir hafta yatamazsın :D ama .alışma metodun farklıysa o zaman deişir. cunku bu şekilde uygulanan sistemlerde var. yani her bolgenin haftada bir çalışılması. bu şekildede başarılı sonuç alınır. şahsen ben aldım. ama o zaman gerektende kalori ve karbo hesaplarını detaylı gozdden geçirmelisiniz. yağlanma riskine karsı. soyleki : haftada 3 gun her yer bolge bir kere olmak uzere bir program uyguluyorsun diyelim. bu durumda donusumlu bir karbonhidrat dengesi kurmalısın. yani çalışma gunlari yuksek karbo , dinlenme gunleriyse dusuk yada orta seviyelerde karbo alımı. ancak haftada 4 - 5 her adale 2 kez olacak şekilde giriyorsan. bu sefer karbonhidrat ve kaloride cokta kısıtlamaya gerek kalmaz. kendinde iyi netice vereni uygula derim ben ikisinide denemek lazım. ben p.tesi gogus- sırt giriyorum mesela. perşembe gunune kadar cok rajat toparlanıyorum ve bir ikinciyi girmeye guzum oluyor. o zaman 3 gun daha neden beklemeliyim bunu anlayamıyorum. ama gogus ve sırt gibi iki buyuk kası girmekle hacim alamazsıngorusleri vde var. buda bireye gore değişir. ben alıyorum. alamayan varsa aksini yapmalıdır.

10. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Arkadaşlar bilimsel olarak süreler doğru ancak kişi kendi deneyip kendi bulacak. Body deneme yanılma sporudur. Dersin ki atıyorum "biceps 2 günde dinlenir" adam her gün biceps girer hayvan gibi kolu vardır. yada "göğüse haftada 1 kere girmen lazım küçülür" dersin adama 2 kere girer 4, 4lük göğüsü vardır. Kişiden kişiye, aldığı supplemente, beslenmesine, gün içi yaptıklarına ve dinlenmesine göre değişebilen konu bunlar.

11. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar burada şunu açığa kavuşturmak lazım. Arkadaş dinlenme derken tamamen off günleri kast etmemiş. 1. gün göğüs bastım bi daha ki göğüs idmanı için ne kadar ara vermem gerekiyor şeklinde soru. 2-3 gün arayla göğüs basmak bana hiç mantıklı gelmiyor. Misal: 1 göğüs ise 2. başka grup 3.off 4. başka grup 5.başka grup 6. off mantığından düşünürsek ortalama 5-6 gün bölgeyi dinlendirme uygun duruyor.

12. tyly12

tyly12 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    haftada 2 kere göğüs ve biceps giriorum aralarında 3 yada 4 gün oluo szce 72 saat göğsün dinlenme süresi için yeter mi?

13. deimos

deimos Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ARFF Memuru
    Yer:
    İstanbul
    Selamun Aleyküm arkadaşlar ben 12/24 12/48 şeklinde vardiyalı çalışıyorum gündüzden geldiğim gün salona gitmiyorum onun dışında önemli bi şey olmadığı sürece diğer günler gidiyorum önceliğim karın bölgesi ama adam akıllı bi program yapamadım nasıl bi program yapmam gerekir deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

14. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    her kas grubunu 2 veya 3 kere çalıştırabileceğin bir program bul :)

15. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    72 saatten itibaren kaslar yavaş yavaş salıyo kendini bencede 48 saat ideal

16. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    kesinlikle kişiden kişiye değişiyor ama genel kanı olarak söylenmiş.

Sayfayı Paylaş