kaslanma eğilimi olan vücut tipiyle fitness ve salon antremanları

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve enternasyonal_salala tarafından 25 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    selamlar.
    erken yaşta yapılmış spor ve genetik yatkınlık sonucu (erkek tipi) kaslanmaya müsait bir vücut yapım var. 1,70 boy-64 kiloyum şu an. ama kaslar hacmen yağa göre daha dar oldukları için, yağ oranı yüksek emsal bir kadına göre daha derli toplu duruyorum siluet olarak. buraya kadar güzel.

şimdi, "erkek tipi" dedim ya. kalın bir bel, basensiz kalça, iri calf kaslarını filan kapsıyor bu görüntü. (fotoğrafta çok belli olmamış bu arada)
    benim istediğim; ince bel, kıvrımlı bir vücut, daha makul calflar, daha dik popo ve üst kollar biraz toparlanmalı.

spor salonuna başladım yeni. haftada 3, belki 4 gün gidebiliyorum. ama sabah saatlerinde gittiğim için, ortalıkta dolanan ve sadece asistan gibi bişeye benzeyen çocuk bana "şundan şu kadar, bundan bu kadar" diyor. başka kimse olmuyor ortalıkta ve ben "sol dizimde menisküs başlangıcına benzer bişeyler var" dememe rağmen, ısrarla dizimi zorlayacak aletlere çıkarıyor beni.
    bundan hareketle; istediğim vücut tipine yönelik bir antreman yaptırılmadığı kanaatindeyim.
    yapmam gereken (aletli-aletsiz) egzersizlerle ilgili yardımcı olabilecek dostlar varsa, seve seve kulak kabartabilirim.
    (L carnitine ve/veya protein tozu tavsiye eder misiniz bu arada?)

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Öncelikle genetik olarak bazı kadınlarda erkek tipi kas kemik yapısı ya da kadın kıvraklığında değil erkek formunda yürüme olabiliyor.bunu hakaret ya da alay olarak söylemiyorum yanlış anlaşılmasın..çevremde erkek tarzı yürüyen 2 3 kadına denk geldim..
    Bunlar düzeltilebilir mi emin değilim ama konu sizdeki gibi sadece kas kemik yapısı ise yağ yakarak ve kas yaparak belli bir forma gelinebilir..

"benim istediğim; ince bel, kıvrımlı bir vücut, daha makul calflar, daha dik popo ve üst kollar biraz toparlanmalı. " buradan yola çıkalım..
    İnce belin tek formülü yağ yakmak ve daha sıkı durması için karın egzersizleri yapmak.bu aşamada oblik çalışılmayarak yanlardan kalınlaşması engellenebilir.

Popo için internette bilinen çok sporcu kadın var hatta öncesi sonrası resimleri var.düz bir popodan yuvarlak hatlı bir popoya dolayısıyla daha kadınsı hatlara kavuşmak mümkün.. en barizi brittany olsen.dir..
    https://www.instagram.com/p/-tRUWXgWgu/

Ya da abby pollock neredeyse anoreksik vücuttan rounded yapıya ulaşmıştır.
    Bunun için en temeli doğru formda yapılan squat türleri, lunge, deadlift , cable ya da direnç lastiği ile kick back, ters köprü vaziyetinde karın kaldırma vb..
    Üst vücut kalın diyorsanız yani geniş omuz, kalın alt sırt var diyorsanız bu bölgelereii hipertrofi tekrar aralığından uzak , 15 - 12 gibi tekrarla haftada bir çalışırsınız.amaç toparlama üst vücutta..
    Alt vücut için haftada en az 2 girebilirsiniz.asıl yuvarlaklığı alt vücut verecek.zira meme dokusuna ya da omuz da genişliği veren clavicula kemiğine yapacak çok bişey yok.
    Ayrıca hormon değerlerinize baktırabilirsiniz bir jinekologda.östrojen testosteron değerlerine baktırın.erkeklerde fazla östrojen kalçada kadınsı görüntü yapabildiğine göre tersi de mümkündür diye düşünüyorum.
    Menisküs konusunda salon hocalarından çok şey beklemeyin..fizyo terapistlik bir konu ama sporculara özel fizyo terapi hizmeti veren uzman ülkemizde az ve ulaşması kolay değil..
    Her vg ya da fitness.çıya dediğimi tekrarlayayım kendi hocanız olun..benim bile kendime detay dediğim hareketleri 1.gününde 15 yaşında gençlere yaptıran hocalar var..

Menisküslü bacakta ant. ile ilgili de bilgiye rastlarsam paylaşırım.takip ettiğim fizyoterapistler var..
    ama genel olarak erkeksi duran bir vücudunuz yok resimde gözükmüyor diyorsanız da çok azdır ya da kafaya takacak kadar değildir.
    Siz yine de yuvarlak hatlar için çalışın tabi ama zaman lazım unutmayın..

Son olarak günlük almanız gereken makro besin miktarını hesaplamadan ek besin almayın..belki de yemeklerle alıyorsunuzdur..tozlar açığı kapatmak içindir..

L carnitine konusu benim için hala şüphelidir amaç yağ yakımı ise..kandaki serbest yağ asitlerini mitokondriye ulaştırmada görevlidir denir..mitokondri de hücrenin enerji üretim merkezi.
    Ama o yağ asitlerinin serbest kalması için bişeyler yapılması lazım o da kardio..
    Koşmak,eliptik bisiklet vb olabilir..

3. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Uzun uzun yazdığınız için çok tesekkur ederim. Su an salondayim. Aksam eve gidince yazacagim. Yandan fotoğraf, bacak filan çektim. Daha detaylı görünüyor sanırım durum.

Hormonal bi bozukluk yok da. Genetik iste. Babaannemin vücut tipi de boyle
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2017 ---
    Bu arada ben 36 yaşındayım. Yani vücut 20 yas vücudu gibi tepki vermeyebilir bazı şeylere sanırım doğal olarak

4. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    yaş 36 mı? genetik olarak şanssız olduğunuzu düşünüyorsunuz üstelik. babaannenize teşekkür edin.

mshn55 bunu beğendi.
  5. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Şanssız demeyelim de, yer yer abartılı diyelim. Tesekkurler

6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Kalflar iyiymis gercekten ben de neredeyse hic yok :)

7. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Yandan resim olsa daha net görülür diyecektim ama yazmayı unutmuşum..isabet olmuş yeni resimleri eklemeniz..

Karşıdan bakınca diz çarpması, içe dönük ayak gibi sorunlar görmedim bence gayet düzgün..yandaki resimde de telefonu taşıyan elden gözükmüyor ama çok az anterior pelvic tilt var gibi..bu postürde karın daha önde alt sırt içerdedir..buda karın önde olduğu için göbekli gibi gösterir ama yanlış görüyor olabilirim..bende de var ama çok takmadığım için üstüne gitmedim ama çözen esnetme hareketleri yok değil..
    kalf bence üst bacağa göre normal..bilekler çok ince olmasa da kalında değil..çok daha kalın kalflı kadınlar ver çevremde..aslına bakarsanız daha itici olan barbie bebek bacağı dedikleri uzun, geniş kalça kemiği ve bacak aralarının boş olduğu durumdur.(tabi bu da genetik alay edilecek bir durum değil..böyle üyelerimi varsa yanlış anlamasınlar) özellikle crossfitin popüler olması ile çok fazla alt vücut çalışan kadın var..trend artık "thick and fit" dedikleri kalın quad.lar kaslı kalfler ve yuvarlak bir popo..zaten o kadar squattan sonra istemeniz de popo sıkılaşır hatları yuvarlaklaşır..

Yaşa gelince konu inatçı kasları büyütme değilse 36 yaş sorun olmaz..belki biraz metabolizma yavaşlamış olabilir ama yağlı bir vücut görmüyorum..

8. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    yoo kalflar geri kalanla orantılı o kalflar için adam öğldürücek kişiler tanıyorum. çalışmaya devam. popo isteğiniz minisküsünüzle çelişiyor. squatın envai çeşidi gerekir popoya burada usta abilerden iki arada bir derede harekeler isteyebilirsiniz bu beni aşıyor. lcarnitin protein tozu bir hedefe yönelik doğru yapılmış bir programa mantıklı eklemelerdir. hedef ne program ne eklemek mantıklı mı bu soruların cevapları sonucu verir. Hayal ettiği ile sahip olduğu arasında mutsuzluğu seçmiş bir kişi daha görüyorum. sağlıklı ve orantılı bir bedeniniz var bahane yok temiz ye pis çalış yola devam.

9. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    brittany olsen bana tabii ki asla cazip gelmedi :) ama egzersizlerine bakarıım tabii..
    https://www.instagram.com/p/-tRUWXgWgu/

abby pollock iyiymiş...
    "doğru formda yapılan squat türleri, lunge, deadlift , cable ya da direnç lastiği ile kick back, ters köprü vaziyetinde karın kaldırma vb.." demişsiniz. google search edip bunları çalışacağım. tekrar ve set sayısını kafama göre mi gideyim?

"L carnitine konusu benim için hala şüphelidir amaç yağ yakımı ise..kandaki serbest yağ asitlerini mitokondriye ulaştırmada görevlidir denir..mitokondri de hücrenin enerji üretim merkezi.
    Ama o yağ asitlerinin serbest kalması için bişeyler yapılması lazım o da kardio..
    Koşmak,eliptik bisiklet vb olabilir.."
    evet şu an salona gidiyorum 2 haftadır zaten. orada 25 dk koşu bandı, 10 dk eliptik vs yapıyorum zaten.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Nisan 2017 ---
    herkese mesajları için teşekkür ederim. akşam bayılmışım yorgunluktan, yazamadım.
    benim belli bi beslenme düzenim ol-a-mıyor maalesef. iş güç hem çok koşturmacalı, hem düzensiz. yine de buranın beslenme bölümüne de yavaş yavaş takılıp nelere ağırlık vermem gerektiğine dikkat edeceğim. bu işlerle ilgili bildiğim genel prensip: bol protein, lif, ve iyi yağlardan almak sağlıklı egzersizle beraber... ortaya bi karışık yapıp birkaç aya şekle şemale girmeye başlarım umarım
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Nisan 2017 ---
    di mi? ama aşırı abartılı popoları zaten cazip bulmuyorum. dolayısıyla dizimi çok zorlamadan da yapacağım bişeyler etkili olabilir belki.

şunu farkettim, yeterince güzel ısındıktan sonra dizime bişey olmuyor. ufak ufak interval koşu filan yapmaya başladım mesela koşu bandında bi iki seferdir. ardından eliptik vs. ve hayır ertesi gün hiçbir ağrıyla uyanmıyorum. bu benim için çok iyi bir haber.

bu arada boynumda 2 belimde de 2 noktada; yani toplam 4 adet sinir sıkışması (fıtık) var omurgamda. ama onlar da sanırım sırt kaslarından ötürü çok sıkıntı çıkarmıyorlar. (erken yaşta geçirilen bir trafik kazasında oldular. ilk yıllar çok sıkıntılıydı, zaman içinde hafifledi)
    yeterince ısınmazsam bunlar da riskte. ama iyi gidiyor herhalde ki, bi sorun yaşamadım

Son düzenleme: 27 Nisan 2017
  10. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    brittany olson'u çok örnek veriyorum kadınlara ama o hale gelsinler diye değil "istenince böyleyken böyle olunabiliyor ümitsizliğe kapılmayın" diye ;)
    Yoksa kendi de belirtmiş 6 sene ağır çalışarak kazanılmış bir kas dokusu o..istense de kolay değil o seviyeye çıkmak.

bacak hareketleri için antrenmanlı bir kişi değilseniz yani bacak konusunda ilk ayı atlatmamışsanız 3 er set 12 tekrar yapabilirsiniz..bir 15 tekrar ısınma seti ile başlayıp 3 set yapılabilir..sonraki aylarda da 15 ısınma seti ile başlayıp piramit sisteme geçip yine 3 set 12-10-8 devam edersiniz..
    bacak çalışmalarından önce quadriceps, hamstring , adductor ve abductor kasları dolayısıyla bunların eklemlerini stretching yaparak hareketlere hazırlamanız lazım..çevrenizde stretching hareketten önce kası yorar denir ama kası yormayalım diye eklemleri tendonları riske atmamalıyız..tüm halterciler, crossfitçiler esnetmelerini yapmadan antrenmana girmezler..
    başarılar..

enternasyonal_salala bunu beğendi.
  11. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Evet, biliyorum bunu. Hatta antrenman sonunda da yapmak gerekiyor değil mi? Boylece ertesi gün ağrı sizi tutulma vs olmazmış...

Ben Olsen baci'nin yanlış karelerine mi baktım acaba? Eskiden kaslı ve fit bir ablayken su an aşağı mahalleden mefaret teyze'nin vucuduna dondurmemis mi o abla vücudunu?

12. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    arada tek fark var mefaret teyzenin her adımda vibrasyon hacmi sayısı ile britany olsenin vibrasyon hacmi ve sayısı çok farklı.

mrthr35 bunu beğendi.
  13. Göki78izm

Göki78izm Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Bir erkek gözü ile bana ilk hali daha güzel göründü. Ama zevkler ve tercihler sonsuz

14. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    bu arada zatürree olmuşum. istirahat tavsiye etti doktor. gerçi iş güç yoğunluğunda çok mümkün görümüyor. depo kortizon, 10 tane antibiyotik iğnesi, ve bissürü ilaç daha verdiler.
    şu durumda sanırım salona gitmek mantıklı değil di mi... spor çantası bana bakıyor, ben ona.

15. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    geçmiş olsun bağışıklık sistemi direnci için hafif egzersiz olabilir ancak mevsim geçişi tehlikeli terleme duş falan zatürrede üşütmek spor yapmaktan daha tehlikeli. evinizde kondisyon bisikleti varsa 10 dakka binebilirsiniz. imkanım var üşütmem diyorsanız da tam kas gelişimi programı değil her zamankinin yarısı ağırlıkla yıkılmadım ayaktayım programı yapabilirsiniz. bu tavsiye tamamen salon bağımlıları içindir. içinizden gelmiyorsa yapmayın.

enternasyonal_salala bunu beğendi.
  16. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Evet en azindan bi koşu bandı, bi bisiklet yapmaya gideyim bari pazartesi gününden itibaren.
    Programın adi şahane. "Yıkılmadım ayaktayim" :)

Benim zatürree usutmekten değil, solunum hasarı verebilen maddelerle çalışıyorum işyerinde. Onlardan temellenen bir astım+zatürree hali. Birkaç hafta önce de oldu. Gene depo kortizon+antibiyotik filan yaptılar da. Geçmemiş meger

17. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    zatürre mikroptur zaafiyet bulursa yerleşir içeri girdikten sonra üşütmek tehlikelidir giriş sebebi ne olrsa olsun. bu arada antibiyotik kullanıyorsanız kefir yoğurt turşu boza tek tek ya da bera ber kullanın bağışıklık sisteminin başı bağırsak florasıdır antibiyotik onları da öldürür tedavi denen şey ilk önce ilk savunma kalkanını yok ediyor ilginç değil mi? bol b vitamini tevsiye ederim maddi imkan varsa sıvı cesaret ve hatırınızın geçtiği doktor varsa eneksiyon. hap da olur ama yarısı yolsa kayboluyor ona göre alın. en az 1.5 litre suyu ( kiilonuza göre ) saymıyorum bile
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Nisan 2017 ---
    sizin için menisküsü küstürmeyen popo hareketleri buldum 1) stiffleg deadlifts 2) glutekicks çeşitli aletlerle yapılabiliyor en kolay bulunanı yüz üstü yatıp bacakları dizden yukarı kıvırdığınız alete arka arka yanaşıp dizlerin ve ellerin üstünde geçip ayağı o kola dayayıp kaldırmak. 3) omuzları sehpaya ayakları yere koyuo göbeğinize ağırlık koyup kaldırmak. 4) roman chair gerekirse ağırlıkla.

ve doktorunuzda onal aldıktan sonra squat cinslerini de ihmal etmeyin. onların yeri başla ama squatsız bir başlangıç tapabilirsiniz. demekki o kadar da kötü değilmişim beni aşmıyomuş hehehe

Son düzenleme: 29 Nisan 2017
    freeletics bunu beğendi.
  18. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    sanki szin için yapılmış squatsız popo antremanı buyrun

19. enternasyonal_salala

enternasyonal_salala Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ay nasıl tesekkur etsem bilemedim. Supersiniz ya, çok saolun!!!

Beslenme tavsiyelerinizi de tutcam aynen.
    Birazdan iğne olmaya gidicektim, kefir filan ne bulursam toplar getiririm.
    Tekrar sagolun ya. Çok çok teşekkürler!

20. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    De demek lütfen yazdıklarımı aklınıza ve doktorunuza danışmadan kullanmayın imzama diklat edin. 6 Ay sonra bir öncesi sonrası bekliyoruz artık popo en inatçı yerdir 1 ayda moralinizi bozmayın.

Sayfayı Paylaş