Kas Yapmak Aynı zamanda da Yağ yakmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sanidin tarafından 2 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. sanidin

sanidin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Mehaba,
    Ben 2 aydır vücut geliştirme çalışması yapıyorum. Fazla kilom olmamakla birlikte, özelikle bacak kaslarımı geliştirmek, kas yapmak istiyorum, aynı zamanda da karın bölgesindeki az da olsa mevcut olan fazlalıkları eritip, belimin incelmesini sağlamak istiyorum. Boyum 1,72 m, kilom 70. Bu isteğimi aynı zaman diliminde gerçekleştirebilir miyim? Bu konuda engin bilgilerinize ihtiyacım var. Yol gösterirseniz inanın mutlu olacağım.
    Şimdiden ilgilerinize çok teşekkür ederim.[/b]

2. berrak betül akdemir

berrak betül akdemir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    sakarya
    valla banada bu konuda biraz yardım :!:

3. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam pump forever yağsız kas gelişimi için bir diyet yazmıştı oradan faydalanabilirsiniz ve birde definasyon başlığı altında bu konuda güzel şeyler yazıldı uygulayın emin olun sonuç alacaksınız başarılar..

4. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Az veya çok az yağlanmayla kas geliştirebilirsiniz ama hem kas yapıp hem yağ yakmak olmaz. Kas gelişimi için günlük kalori ihtiyacının üstüne çıkmak gerekir. Yağ yakımı içinde altına inmek. Eğer fazla kilonuz yoksa Mayıs'a kadar gelişim yapın sağlıklı beslenerek, havalar ısınıncada yağ kütlenisi düşürmeye başlarsınız. Ayrıca gelişimde kazandığınız kaslar metabolizmanızı hızlandırır ve sonra yağ yakmayı kolaylaştırır.

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    yazdıklarına kaltılmıyorum..kas yapıldığı zamanlarda ,yağ kütleside yakılabilir..yağsız kas kütlesini artırmanın yoluda budur zaten..bulk dönemlerde alınan kas kütlesi daha fazla olabilir ,ama yağsızlaşmaya yönelik dietlerde kas kütlesi artırılamaz diye bir kaide yok..tabiki bu söylediğim müsabaka öncesi definasyon dietleri için geçerli değil..ki bu durum bile bazı özel hallerde aşılabilir..bir insanın kas yapabilmesi için günlük kalori ihtiyacının üstüne çıkması,kilo vermek içinde kalori alımının altına inmesi gerektiğini yazmışsın.günlük kalori ihtiyacının üstüne çıkıldığı durmlarda sadece bulklaşarak kas kütlesi oluşturulur,yağsız kas kütlesini artırmak için veya yağ kaybederek kas kütlesi yapabilmek için besinlerin kalitesini değiştirmek yeterlidir.sana demek istediklerimi bir örnekle anlatacağım.örneğin günlük kalori ihtiyacı yaptığı antremanlarla beraber toplam 3000 kalori olan bir sporcunun,kas kütlesi oluşturmak için 4000 kal. aldığını düşünelim.bu şekilde kas kütlesi oluşturulur ama bulklaşarak.bu 3000 kalori alan kişi uygulamış olduğu 4000 kalorilik dietini 3000 kalorilik diete çevirmek için yağları çıkartarak(sıfırlayarak değil),basit şekerleride komplex karbonhidratlarla değiştirerek,antreman sonrası katabolik durumlarıda engelleyerek ,eğer gerekilyse protein miktarını belli bir oranda yükselterek,karbonhidrat ve yağ oranıda azaltılarak, yağ yakıp kas kütlesi oluşturmaya devam edebilir..yalnız bu kişinin bu şekilde yağ yakma olayı fazla sürmeyecektir,zaman gectikçe yavaşlayacaktır.bu şekildede yağ yakmaya devam edebilebilir ama zaman alır..seninde dediğin gibi yağ yakmak için belli bir süre sonra mutlaka günlük kalori alımın altına düşmek gerekir tabiki kayda değer bir definasayon kısa bir zaman zarfı içerisinde isteniyorsa..ama benim acelem yok diyenler,günlük kalori ihtiyacını karşılayarak,sadece besinlerin kalitesini yükselterekte yağ yakıp,kas yapabilirler.

Sercan59, OvO, kam1kaze ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  6. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu konuda haklısın biraz genelleme yaparak konuşmuşum. Demek istediğim arkadaş zaten fazla kilolu değil, onun istediği şişman bir insanın kilo vermesinden ziyade zaten sağlıklı bir kilodayken daha define hale gelmek olduğu için öyle dedim. Yani 70 kiloda yağ yakımı için karbonhidratlardan kısması ve kardiyo eklemesi gerekecek, o zamanda gelişim çalışmalarını kaldırması yada verim alması zorlaşacak diye düşündüm.

7. onur

onur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Barış senin dediklerin özellikle spora yeni başlayanlar için geçerli olacaktır fakat sporda belirli bir geçmişi olan bir sporcu protein oranını artırıp karbonhidrat miktarını kıstığında bir süre sonra ağırlık antrenmanlarından verim alamamaya başlayacaktır ,kullandığı ağırlıklar düşecektir ve bu şekilde devam ederse yorgunluk,isteksizlik gibi belirtiler de eklenip sonunda sürantre olacaktır .Bu hataya pek çok sporcu düşüyor benim düştüğüm gibi.Ben senin dediğin şekilde protein miktarını yükseltip ,karbonhidrat alımını azalttım .Sonuç olarak bir süre sonra aynı ağırlıkları basmakta zorlanmaya başladım .Sürecin bu şekilde ilerlemesine izin vermedim . Karbonhidrat alımını artırdım .Bu seferde kuvvette belirgin bir artış yaşadım .

8. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bence yapılır bu iş ama ne kas inşa etme konusunda ne de yağ yakma konusunda tam verim alınamaz aynı anda. En güzeli bodycilerin çoğunun yaptığı gibi iki döneme ayırıp, kas inşa etmeyi ve yağ yakmayı ayrı olarak yapmak. Böyle yapılırsa ikisi de çok daha hızlı ve verimli olacağından bence 2 ay kas yapıp 2 ay yağ yakmak, 4 ay hem kas yapıp hem yağ yakmaktan çok daha verimli olur.

9. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Sanidin,

Vucut gelıstırmede en sık ortaya cıkan durumla karsı karsıyasın, hem kaslarını buyutmek , ırılesmek, hemde daha yagsız olmak ıstıyorsun. Bunu ancak uzun suredır bu sporun ıcındeysen , vucudunu cok ıyı tanıyorsan, hangı beslenme ve antrenman programına nasıl tepkı verdıgını bılıyorsan yapabılırsın. Temel mantıkta sudur, kas yapımı ıcın proteın alımını
    yukselteceksın, kg basına 2.5 gr uzerıne cıkaracaksın, yag alımını neredeyse tamamen keseceksın, yaglanmayı azaltmak ıcınde karbonhıdrat alımını
    ıhtıyacından bıraz daha dusuk tutacaksın, bu arada antrenmanlarında haftada 5 gun en az olmak kaydıyla kendını her set zorlayarak 8-10 tekrarlı fakat kendıne gore agır kılolara gıreceksın, cardıonu ıhmal etmeyeceksın.

Ne kadar fazla sart ve degısken var, bunların uyumlu kombınesını bır kac senelık bodycıler bulmakta ve uygulamakta zorlanırken senın hedefıne tam olarak ulasman mumkun degıl demek ıstemem ama cok zor.

Antrenmana gırdıgınde bır yandan agır gırmen gerekecek, ancak kalorı ıhtıyactan az oldugu ıcın gucun cabuk tukenecek,
    bu da senın moralını bozacak ve sureklı o antrenman ıcın koydugun hedeften uzak egzersızler cıkaracaksın.

Bu kadar karmasık bır sıstemı uygulamak cıddı bılgı gerektırır, bu yuzden eger kılon dusukse bır donem ırılesmeye,
    kontrollu yeterlı karbonhıdrat / kalorı almaya ve agır kılolarla 7-8 tekrara yonelmelısın, yok eger kendını yaglı buluyorsan
    bol cardıo normal kılolar 8-10 tekrarlara yonelmelısın.

Hem oyle olsun hem boyle olsun dusuncesı yenıler ıcın sonuc getırmıyor, bana ınan, bellı bır hedef koy, o hedefe uygun program ve beslenme uygula ve ne olursa olsun en az ıkı ay programını bozma . Gunu bırlık kontrollerle yaptıgından supheye dusme sebat et.

Saygılar

GORS, Metal_aslan ve JohnnyTog bunu beğendi.
  10. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    tam tersine onur.benim söylediklerim sporda belli bir seviyeye gelmiş tecrübeli sporcular için daha uygun..spora yeni başlayan bir insanın düşük karbonhidrat yüksek protein alması gerektiği gibi bir düşünceyi hiç bir zaman benimsemedim,aksine yeni başlayan sporcuların ağırlıklı olarak önem vermesi gereken gıdanın herzaman komplex karbonhidrat olduğunu savunmuşumdur.eğer bir sporcu belli bir tecrübe ve birikime gelmişse,definasyon amaçlı dietinde protein miktarını arttırarak karbonhidrat miktarında azaltma yapabilir.ama bu azaltma dan kastım karbonhidratı kesme ,minumuma indirme şeklinde protein dieti gibi anlaşılmasın,aslında ben önceki yazımdada bu türde bir şeyi kastetmedim ama niye bu şekilde anlaşıldı anlamadım..definasyon dönemi karbonhidratta azalma,bir seferde yenilen karb. miktarının boyutunu küçültmek,akşam belli bir satten sonra karb.alınmaması,karbonhidrat alımının mümkün olduğunca erken saatlerde alınması şeklinde yapılabilir.benim karb. kısıtlamasından kastım budur..karbonhidrat alımı hiçbirzaman gerekli seviyelerin altına çekilmemeli,eğer seninde yaptığın gibi karbon hidratların gereğinden az alınması gibi bir hata yapılırsa,hem antreman performansınız düşer hemde mevcut olan kas miktarında azalma başlar...

nastenka bunu beğendi.
  11. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet verdiğim linkte bu sorununuza çözüm olacaktır arama yapsaydınız bu kadarda beklemezdiniz :!:

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=2825

kısacası definasyon sizin istediğiniz kas kaybı yaşamadan yağları yakmak evet pumpforewerin verdiği listede uygun

12. onur

onur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Barış ben de akşam belirli bir saatten sonra karbonhidrat alımında sınırlamaya gidilmesinden yanayım fakat mesele şu.Ne kadar azaltmaya gidilmeli ve bu azaltma birden mi yapılmalı yoksa zamana yayarak mı?Eğer bu soruların cevabını verecek olursak yavaş yavaş diyet olayına geliyoruz demektir .Doğru spora yeni başlayanların insanların kompleks karbonhidratlara daha çok yönelmesi gerekir .Ben spora başlayanlar karbonhidrat alımlarını azaltsınlar manasında söylememiştim .Sadece ilk başlarda kas yapmanın ve yağ oranını azaltmanın daha kolay olacağını söylemek istemiştim .

13. Lethality

Lethality Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu mesajı mecburen 2 topicede yazıcam ama ben hem haftada 1 kardio yapsam , 4 gün body yapsam , antreman günleri L-carnitinele beraber likit amino , protein tozu ve kreatin kullansam mantıklı mıdır? Şu an hacim yapmaya çalışıyorum ama hacim yaparken yağlanmiyim diyorum..

14. alsancak54

alsancak54 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar konu açmayı bilmediğim için buraya yazdım kusura bakmayın en kısa sürede onu da öğrenicez inş. :)
    benim yaş:16 boy:174 kilo:80 ve aşırı fazlalığımın olduğunun farkındayım.hedefim 65-70 kiloya kadar düşmek ve vücuduma belli bir şekil vermek.ama forumda ne kadar aradıysam da net cevap bulamadım aklımdaki soru işaretlerine.
    öncelikle benim aklımdaki süre 6 ay.bu 6 aylık zaman içerisinde hem istediğim kiloya düşüp,belli bir vücut yapabilir miyim.ayrıca diyet olarak nasıl bir diyet uygulayabilirim eğer forumda varsa bu diyeti bana link gösterebilir misiniz bulamadım çünkü.kas kaybımın olmasını istemiyorum.diyetin dışına çıkmadan sağlıklı biçimde sporumu da yaparak istediğim vücuda kavuşmak istiyorum.bi de boyumun uzamasını etkiler mi?
    yazdan 1-2 ay önce yaklaşık 2 ay salona gitmiştim fakat bazı sebeplerden dolayı bırakmıştım ama şimdi tekrar başlayacağım.bana uygun olan diyetin linkini verebilir ya da yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

15. Dek

Dek Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde buna benzer bir sorun var.
    Boyum : 174
    Kilo : 68

3 ay öncesine kadar 60 kiloydum.Çok zayıf görünüyordum.3 ay boyunca spor yapmadan sürekli yedim.68 kilo oldum ama şuan hatırı sayılır bir göbeğim oldu.Vücudum zayıf ama göbeğim var.
    Buda beni oldukça rahatsız ediyor.
    Sabahları aç karna 3 km koşmaya başladım ve beni zorlayacak şekilde ağırlık çalışıyorum.Ağırlığı fazla tutup tekrarı düşük tutuyorum.3 set, 6 tekrar şeklinde.
    Böyle yaparak göbeği eritip aynı zamandada kaslarıma hacim kazandırabilirmiyim? çünkü kaslarım oldukça zayıf görünüyor.

Fos4Lu bunu beğendi.
  16. hasan sefa

hasan sefa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki bu noktada kardiyo nasıl olmalı ? ve ne zaman yapılmalı ? ağırlık çalışmasının başı-sonu yada boş günlerde mi ?

Sayfayı Paylaş