Kas Yırtığı Sorunu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mREys tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mREys

mREys Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Sakarya - Adapazarı
    Öncelikle tüm arkadaşlara iyi Geceler.

Benim izlere sorum şu olacak

ben spora son 2 yaz giderek başladım ve acemilik dönemimde hareketleri yanlış ve bilinçsiz yapmamdan dolayı kol kasımda sanırım yırtılma (kol kası bi yerden sonra ağırlı taşımıyor atıyor) meydana geldi.

Bu işle daha ciddi ilgilenmeye başladım ve kış döneminde tekrar basladım fakat bu sorun ortaya çıktı ve çalışmamı baya bi zorluyor.

sorun başlıca iç göğüs ( incline dumbell press, dumbell fly )hareketinde ortaya çıkıyor.

acaba bu kas yırtığı ilaçla tedavi edilebilirmi?

yada dinlenmemem mi gerek ?

Daha fazla uzatmayak tedavi tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu teşhisi kendiniz koyduysanız ki öyle anlaşılıyor, en kısa zamanda bir uzmana gözükünüz.
    Kendi tahminlerinize ve bizlerden gelecek önerilere göre davranmayınız.

Size verebileceğim tek ve en önemli öneri budur.
    Sağlık şakaya gelmez.

3. mREys

mREys Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Sakarya - Adapazarı
    ilgine teşekkürler. forumdaki arkadaşların fikrini alıp hastanenin yolunu tutacağım kesin çözüm için.

4. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bence kimsenin fikrini almana gerek yok direk bir hastaneye git ve emar çektir. artı eğer kas yırtığı ise tam tedavisi yok. gerekli durumlarda ameliyatı var fakat oda tam bir iyileşme sağlamıyor. geçmiş olsun

5. mREys

mREys Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Sakarya - Adapazarı
    İlgine Teşekkürler.

bir Ortopedi doktoruna Muayene oldum Kuiflex adlı bir ilaç verdi.

Endikasyonları:
    Eklem romatizması, diskopatiler, spondilartoz, lumbago, siyatalji, ve tortikollise bağlı kas ağrılarında; burkulma ve benzeri tramvalara bağlı ağrılarda kullanılır yazıyor.

umarım bu ilaçla tedavi olurum. yoksa bilinçsizliğin kurbanı olmak beni üzer..

6. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

tam olanını vereyim

KUİFLEX
    Draje

Tripharma

Etken Madde(ler):
    Fenprobamat 200 mg, Asetaminofen (Parasetamol) 200 mg

Piyasa Şekilleri:
    40 draje içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
    Yetişkinlere günde 3 kez 2 draje, ağrının fazla olduğu durumlarda günde 4 kez 2 draje tok karnına verilir. Çocuklara ve şikayeti hafif olan yetişkinlere günde 3 kez 1 draje verilebilir.

Endikasyonları:
    Kas iskelet sistemi hastalıklarında: Eklem romatizması, diskopatiler, spondil artroz, lumbago, siyatalji ve tortikolise bağlı kas ağrılarında; burkulma ve benzeri travmalara bağlı ağrılarda. Nörolojide: Hemipleji, parapleji, multipl skleroz ve serebral paralizide görülen kas spastisitesinde. Psikiyatride: Stres, aşırı yorgunluk gibi durumlarda ve elektroşok tedavisi öncesinde. Diş hekimliğinde: Diş çekiminden önce ve ağrılı çene kontraksiyonlarında kullanılır.

Kontrendikasyonları:
    Myastenia gravis'li hastalarla hamile kadınlara ve emzikli annelere verilmemelidir.

Uyarılar:
    Fizik gücü ve mental uyanıklığı azaltabileceği için, tedavi görenlerin motorlu araç kullanmamaları gerekir.

Yan Etkileri:
    Seyrek olarak allerjik deri döküntüleri ve fenprobamata bağlı olarak en çok uyuşukluk, mide bulantısı, ishal, parastezi, halsizlik görülebilir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, heyecan ve görme bozukluğu da ortaya çıkabilir. Asetaminofen kullanımı sonrasında agranülositoz, trombositopeni, pansitopeni, methemoglobinemi görüldüğü bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:
    Santral sinir sistemi depresanları, alkol ve psikotrop ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

klasik kas gevşetici vermiş. bu ağrıyı kesmekten ziyade kas gevşetici görevini görmekte yani kasların kendi kendini iyileştirme sürecine yardımcı. bunun yanında exen fort yada dolorex kullanabilirsin. bunlar kas gevşeticilerin yanında verilen ağrı kesicilerdir. tabi süreci nekadar az ilaç kullanarak atlatırsan vücut ve karaciğer için okadar iyi. tabi ağrıların çoksa bu dediğim iki ilaçtan birini kas gevşeticinin yanında kullanabilirsin.

tekrar geçmiş olsun

eklemek gerekirse bunun birde jeli var piyasada .. (doktorun sana verdiği ilaçtan bahsediyorum)

7. mREys

mREys Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Sakarya - Adapazarı
    durduk yere kendi kendine hiç bi ağrım yok. dambılla iç göğüs hareketleri yaparken ve ağır birşeyi ters bir şekilde tutunca çıkıyor. ( dirsekle omuz arasında. omuza yakın ön ve ya arka kol kısmında değil yani omuz ile arka ve ön kol arasında)

internetten araştırdığım kadarıyla sanırım bu kas yırtığı değil kasın bi kaç parçasının kopması.

ağrım olmadığı halde dediğin ilaçlarıda kullansam tedavi sürecini daha sağlamlaştırır ve hızlandırırmıyım ?.

İlaçlar bittiğinde en son dediğin gibi Mr çektireceğim.

8. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

eğer ağrın yoksa ilaçların tedavi sürecine pek bir katkısı olmayabilir. kas gevşetici kullanabilirsin ama ağrı kesiyiciye gerek olduğunu sanmıyorum.

artı eğer kas kopması olsa kasın kendini çekerek büzülmesi lazım ve böyle durumlarda tek yapılması gereken kas ameliyatı. bence senin kaslarında kütlesel bir incinme oldu ve uzun süreli bir dinlenme istiyor.

şuan bende sağ göğüs bölgemdeki ağrıdan dolayı yaklaşık yirmi gündür antreman yapamıyorum. tam hafifliyor ufak bir antreman yapıyorum tabi göğüs çalışmadan gene başlıyor ağrımaya . bu yüzden bende geçene kadar ağırlıklara dokunmamaya karar verdim. bence seninde yapman gereken tam geçene kadar ara vermen olacak ve bir an önce git bir emar çektir . çünkü internetten araştırmayla falan olacak bir durum yok . filmde ne olduğu bittiği görünür ve gereken önlemleri ona göre alırsın.

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kas eklem ağrıları için kas gevşetici verilmez..ortada tutulmuş ya da spazm geçirmiş bir kas olduğunu sanmıyorum..zaten çalışırken ağrıyor diyorsunuz..

bodyciler ne kullanmaları konusunda artık biyere kadar bilgi sahibi oluyorlar tecrübe ile..

fikrimi söyleyeceğim zira artık doktora gitmişsiniz..
    verilen kas gevşetici özellikli ağrı kesici gibi bir ilaç ama klasik bir kas gevşetici değil diye düşünüyorum..klasik kas gevşeticiler genelde tiyokolşikosid içerir ve miyoröleksan olarak adlandırılır bu grup..

kanımca kas zorlamaktan ve yanlış hareketten mütevellid ödem oluşmuş..ödem için en uygunu antienflamatuvar krem ve tabletlerdir diye düşünüyorum..ki sürekli kullanıyorum eklem,kas ağrılarında..bunlar genelde analjezik yani ağrı kesici özellikte taşırlar..

ilaç işini es geçmeyin..tablet yanında mutlaka ibuprofen içeren bir krem alabilirsiniz dolgit gibi..ilaçları mutlaka düzenli kullanın..göğüste alternatif hareketler bulun ve ağrıya sebep olan hareketleri yapmayın..hatta bir kaç hafta dinlenebilirseniz ilaç kullanım süresinde çok daha iyi olur..

son sorum doktor hikayenizi dinledi mi yani ne yaparken ağrıyor anlatabildiniz mi..yani dinledimi..genelde dinlemezler ;)

fırsat bulabilirseniz tavsiye üzerine iyi bir ortopedist bulup gidebilirseniz daha iyi olur..

geçmiş olsun..

10. mREys

mREys Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Sakarya - Adapazarı

ben anlattımda sanırım dinlemedi. kolumu omzumdan 180 derece döndürmemi istedi. gerçekleştirdim ağrının yerini gösterdim. bir de ne zamandır var dedi. 3 4 ay oldu dedim. kuiflex yazayım, iyileşmesse tekrar gelirsin dedi.

''
    kanımca kas zorlamaktan ve yanlış hareketten mütevellid ödem oluşmuş..ödem için en uygunu antienflamatuvar krem ve tabletlerdir diye düşünüyorum..ki sürekli kullanıyorum eklem,kas ağrılarında..bunlar genelde analjezik yani ağrı kesici özellikte taşırlar.. ''

kesinlikle zorlamaktan ve yanlış yapmaktan oldu doğrularını öğrendim çünkü. ödem tespitin gerçekten real bi yaklaşım oldu onuda göz önüne alacağım.

buradan fikir toplamamın sebebide buydu. doktorlar ilgilenmyior. işsiziz özele gidecek parada yok. tecrübeniz gerçekten çok değerli teşekkürler.

11. mREys

mREys Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Sakarya - Adapazarı
    kesinlikle katılıyorum 2 3 aydır devam etmiyorum. ilk ortaya çıktığı anla, dinlendirdikten sonraki arasında azda olsa iyileşme olduğunu fark edebiliyorum.

bayramdan sonra ilk işim Mr çektirmek olacak. ne var ne yok dökülsün ortaya. doktorun tahminine kalırsa işimiz zor. samanlıkta iğne aramak gibi birşey.
    sizede acil şifalar bir an önce sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

12. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    eyvallah kardeşim sağolasın.

Benim ağrılar da bayağı azaldı ama bir tavsiyemde ne olursa olsun daha önceden herhangi bir şekilde zarar görmüş kas ve kemik kütlelerinin direk soğuğa ve neme maruz kaldıklarında tekrar aynı problemler baş gösterebilmektedir. Bu yüzden de kendimizi direk soğuktan korumaya çalışırsak hem iyileşme hızlanıyor hemde yeni sorunların doğması engellenmiş oluyor.

:arrow:Tam olarak düzelmeden spora başlamayı düşünmüyorum açıkçası. Çünkü, ağrı tekrarladığında yapılan antremandan verim alamıyoruz, hemde ağrının geçmesine engel oluyoruz ve devam ederek kronikleşmesine de bir yerde zemin hazırlamış oluyoruz.[/QUOTE]

Tabi burada biraz vücudun dilinden de anlamak, sorunlarını ve nedenlerini araştırmakta gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Aralık 2009
    mert çelik bunu beğendi.
  13. casparov2

casparov2 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    kolunda son durum nedir ? mr felan çektirdin mi?

Sayfayı Paylaş