kas kabından sonra toparlanma süreci

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve renkligoz tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. renkligoz

renkligoz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    herkese selam arkadaşlar. ben yaklaşık 1 senedir vücut gelişirme yapıyorum. şimdi 1 ay kadar ara vermeyi düşünüyorum. bu süre içinde kas kaybı yaşarmıyım. bir ay sonunda tekrar başladığımda ne kadar sürede vücut eski haline gelir?

2. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Tamamen göreceli sorular.Genel olarak beslenmene dikkat edersen bir ayda çok fazla birşey olmaz ne kadar sürede toparlanacağın sana kalmış ancak genel olarak 1-1.5 ayda toparlanılır.

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Tabiki bir miktar gider
    Çabuk toparlarsın

4. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    Elimde olmayan sebeplerle ben de uzun aralar vermek durumunda kalıyorum. Kimi zaman 4 ay kimi zaman 1 ay elime ağırlık alamıyorum.Ve sporu bıraktığımda , spor yaptığım kadar kaliteli beslenemediğim için ve normalde pek fazla karbonhidrat tüketmediğim için kilo veriyorum.

4 ay bıraktıktan sonra spora başladığımda ne olacağını çok merak ediyordum çünkü beni gören herkes küçülmüşsün ne olmuş sana demeye başlamıştı.2. haftadan sonra yeter artık ayarında bırak demeye başladılar.

5. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Ayarında bırak derken vg yi bırak değil sanırım ara vermeyi mi bırak demeye başladılar anlayamadım kusura bakmayın.Umarım vg yi bırak değildir.

6. renkligoz

renkligoz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar aslında bu sporda kas hafızası diye bişe duymuştum. yani bir müddet bıraktıktan sonra tekrar idmanlara başlayınca kas kendini çok çabuk toparlıyomuş. sitede flexor bi yazısında yanlış hatırlamıyosam bıraktığın sürenin üçte biri kadar zamanda tekrar eski haline dönüyomuş kaslar. mesela 60 gün ara verirsen kaybettiğin kası 20 günde tekrar kazanıyomuşsun. ama emin değilim. yanılıyo olabilirim. kimseyide yanıltmak istemem. siteyi araştırdım ama flexor un hangi bölüme yazdığını bulamadım...

7. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Kesin bir gün sayısı vermek doğru olmaz. Ben bu konuda bizim durumumuza uyarlayabileceğimiz bir bilimsel makale ile karşılaşmadım. Ama Flexor hocamız oldukça tecrübeli ve yıllarını bu spora vermiş bir kişi. O yüzden görüşleri, çalıştırdığı kişilerdeki gözlemlerini yansıtıyor olmalı.

Sen sıkı çalış, çok iyi beslen. Olacaktır. Evet kas hafızası var. Askerden döndüğümde ben bunu birebir yaşadım. Çok hızlı bir gelişim oluyor eski kilolara gelene kadar. 1yıl civarı bir ara vermiştim, yaklaşık 3 ayda toparladım. Bench press ve Squat hareketlerindeki güç artışına bakarak bunu söyleyebilirim.

Bu arada, normal kalori alımının biraz daha üzerine çıkmanı tavsiye ederim kas hafızasından faydalanırken. %10-%20 arası bir artış iyi olur sanırım. (ihtiyaca göre alt sınıra veya üst sınıra göre tercih yapılabilir)

technical1967 bunu beğendi.
  8. renkligoz

renkligoz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

teşekkür ederim değerli bilgilerin için 1 senede çok iyi bi gelişim kaydettim ilk defa ara vereceğim o yüzden tedirgindim biraz. değerli bilgileriniz için saolun...

9. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Kafaya takacak pek bir şey yok. 1 ayda çok bir kayıp olmaz. Mümkünse vücut ağırlığı ile tüm vücut idmanlar yaparak aktif dinlenme sağlanabilir. Böylece aynı zamanda active de-load yapmış olursunuz, uzun süre zorladığınız merkezi sinir sistemi dinlenmiş olur.

Karb'ları biraz kısabilirsiniz ama ara verdiğiniz dönemde proteini yüksek tutmaya devam edip, sosyal durumlar sebebiyle yenecek yemekler sebebiyle olacak yağ alımına dikkat etmek gerekiyor. Biraz su ve glikojen kaybı olabilir. Ayna da dolgunlukta düşüş olursa moral bozmamak gerek. Çalışmaya başlar başlamaz geri gelecektir. :)

Onun haricinde 1 senelik temeliniz var. Korkacak bir şey yok bence. :) Tatil için ara veriyorsanız keyifli bir tatil dilerim.

technical1967 bunu beğendi.
  10. renkligoz

renkligoz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tşk ederim

11. Roelly Winklaar

Roelly Winklaar Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Tecrübelerime göre hiç kayıp olmuyor.1 yıl bacak ve 4-5 aydır kol,göğüs felan çalışmıyorum,olduğu gibi kaldı aynı.tek birşey olur o da kolların hafif bir küçülüp yoğunlaşır,onun sebebide aktif olmadığı için birazcık su kaybetmesidir,çalışmaya başladıktan 3 gün sonra düzelir zaten.1 aylık bir ara kasların için yararlı olacaktır dinlenmeleri açısından,fakat 1 ay sonra tekrar başladığında tekrar hamlayacaksın ve çalıştırdığın kaslar ağrıyacak 2-3 gün boyunca.

Sayfayı Paylaş