Kas Gelişimi Hakkında Soru İşaretleri?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Katre-i Matem tarafından 27 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Katre-i Matem

Katre-i Matem Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese iyi akşamlar.

Aklıma takılan ve tam anlamıyla bir cevabı olmayan gelişim konusunda sizlerden yardım almak istiyorum.

Kimileri gelişimin kaslarda acı, ağrı ve kasılma olduğunu ifade ederken, kimileri de bu belirtileri kasların yeteri kadar beslenememesi olarak ifade ediyor.

Herkes tarafından bilinir ki, VG'ye yeni başlayan bireylerde vücudun ham olmasından dolayı bu unsurlar oldukça belirgin haldedir.

Aynı durum benim için de geçerliydi.

Çalışma esnasında (özellikle son tekrarlarda) kasların çalıştığına dair yanma ve belirgin bir yorgunluk hissettim.

Ertesi gün ise çalıştığım bölgere baskı uyguladığımda tatlı bir ağrının varolduğunu saptadım.

Hatta ve hatta 2. antrenman gününde hocama dönerek:

- Hocam çalıştığım bölgelere baskı uyguladığımda tatlı bir acı oluyor.Bugün de ilk gün yaptığım hareketlerin hepsini mi yapacağım dediğim de bana gülümseyerek, buraların ağrıyor değil mi dedi ve de evet hareketlerin hepsini yapacaksın dedi.

İşte bunu duyunca hareketleri o ağrılarla nasıl yapacağımı düşündüm.

Ancak çalışmaya başladığımda ağrılarımı unuttum.

Buraya kadar herşey normal.

Ama o günden sonra yaptığım çalışmalarda, bu belirgin ağrılara pek rastlamadım.

Yani Bench Press yaparken hissettiğim o acı ve de ertesi gün göğüs kısmında oluşan ağrı artık olmuyor diyebilirim.

Hatta hareketi nizami yapıp yapmadığıma dair hocamdan yardım aldım.

Hareketi doğru yaptığım kanısına vardı ki buna bende emindim.

Ağırlık artırımına gittik ama yine de tam anlamıyla bir acı hissedilmiyor.

Merak ettiğim bench presste son tekrarlarda tükenme diye adlandırabileceğimiz bu durum, belirgin şekilde göğüste mi yoksa kollarda mı olmalı?

Kendimden örnek verecek olursam, bana uygun ağırlıkta son tekrar da tükenme sebebim göğüs ağrısı değil kollarımda derman kalmamasıdır. :)

Buna benzer lat pull down (kollar geniş göğse doğru çekiş) hareketinde de belirgin bir acı hissetmiyorum ayrıca son tekrarda tükenme sebebim kollar.

Örnekleri çoğaltmak gerekirse seated cable row hareketinde de son tekrarda tükenme sebebim kanat ağrısı değil, ağırlığı çekecek dermanın kalmamasıdır.

Acaba tüm bu durumlar normal mi?

Ancak şunu kesin olarak söylebilirim ki, arm curl hareketinde bicepslerin kasıldığını belirgin bir şekilde hissediyorum.

Özellikle Leg Extansion hareketi esnasında oluşan yanmalar kasların çalıştığına dair tatmin edici bir unsur.

Aynı şekilde mekik ve çakı hareketlerininde de bu hissin varlığından söz edebilirim.

Ek olarak şunları da söyleyebilirim.

Çalışmalara başlayalı 1 hafta oldu.

Bana verilen program

1- Bisiklet -- 5 dakika
    2- Bench Press -- 2x10 (Makinede)
    3- Butterfly -- 2x10
    4- Pull Down (kollar geniş göğse doğru çekiş) -- 2x10
    5- Seated Cable Rows -- 2x10
    6- Omuz Press -- 2x10 (Makinede)
    7- Arm Curl -- 2x10
    8- Triceps Push Down -- 2x10
    9- Leg Extension -- 2x10
    10- Leg Curl -- 2x10
    11- Mekik -- 2x25
    12- Çakı -- 2x25

Bu programı 1 ay boyunca aynı şekilde devam ettireceğim.

Tabi set sayılarında ve ağırlıklarda artırma olabilecek.

İlk olarak tüm hareketleri her antrenmanda uyguluyorum.(Antrenman günleri gün aşırı olacak şekilde.Pzt Çarş vs.)Triceps Push Down hareketini yaparken normal olarak derman kalmamaya başlıyor.

Bu nedenle de bu harekette tüm gücümü uygulayamadığımı düşünüyorum.

Bunun dışında program hakkında şöyle bir teklifim olmuştu hocama.

Hocam ben bu hareketleri günlere bölsem.Örneğin Pazartesi Göğüs-Biceps vs. tarzında.3 Göğüs ve 3 Biceps hareketi olsa nasıl olur?(Aynı şekilde diğer bölgeler için de 3 er hareket ve günlere bölünme.Salı Sırt-Triceps gibi.)

Cevap olarakta bu verilen hareketlerin temel hareketler olduğunu ve de kasların, vücudun alışabilmesi, ısınabilmesi için bu programı 1 ay boyunca yapmamın daha sağlıklı olacağını söylemişti.

Mantık olarak doğru.

Nasıl bir futbolcu maça başlamadan önce ısınma hareketleri yapıyorsa, biz de bir nevi ağır çalışmalara başlamadan önce kaslarımızı bu yoğun çalışmalar için hazırlıyoruz.

Tüm bu durumları değerlendirecek olursak yaşamış olduğum bu şeyler normal mi?

Yani bir yerlerde yanlış mı yapıyorum?

Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar...

Son düzenleme: 27 Ekim 2009
    LSG bunu beğendi.
  2. burakgullu

burakgullu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yaklaşık bir aydır hemen hemen aynı programı bende uyguluyorum ve sendeki bütün belirtiler aynen bendede var lat pullda benchde vs kollardan dolayı tükeniyorum bunlar kesinlikle olması gereken şeyler içiniz rahat olsun. Zaten hareketler için girdiğiniz ağırlıkların arttığını gördüğünüz sürece hiç bir problem yok o şekilde kasın güçlendiğini düzene girdiğini hissediyorsunuz.

Katre-i Matem bunu beğendi.
  3. Katre-i Matem

Katre-i Matem Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Genel olarak soru işaretlerini gidermek amacıyla üstadlarımızın da yorumlarını almak isterim.

4. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    adaptasyon programı işte tipik yeni başlayan herkese 1 ay yaptırırlar vücudun spora alışabilmesi için

5. Katre-i Matem

Katre-i Matem Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Bunun bilincindeyim zaten.
    Merak ettiğim şey bu değildi.
    Yazının tamamını okursanız, merak ettiğim şeyin bu olmadığı konusunda bana hak verirsiniz.
    Yine de yorumunuz için teşekkürler...

6. cokcu

cokcu Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Göğüs çalıştığınız zaman ağrı hissetmiyorsunuz, göğüs hareketlerinde kollarındaki güçsüzlükten dolayı yetersiz kalıyorsanız triceps hareketlerine önem vermeniz gerekiyor ki siz zaten triceps hareketlerine geldiğinizde dermanınızın kalmadığını söylüyorsunuz...
    Cevabı zaten yazınızda vermişsiniz. Ancak daha 1 hafta olmuş başlayalı, bir süre daha hocanızın verdiği antrenman rutinini uygulamalısınız. Size uygun bir program olup olmadığı için henüz erken.

Yardımcı kas gruplarının çalışmalarınızda önemi büyüktür.
    Göğüs çalışmalarında yük göğüstedir ancak triceps ve bilekler hareketin akışını sağlar.
    Oryantasyon için illa her antrenmanda bütün hareketleri çalışacaksın kuralı çözüm imkanlarınızı azaltacaktır.
    Halbuki triceps, bilek ve omuz çalışmalarınızı ayrı bir güne aktarmış olsanız bunun daha verimli olacağı kanısındayım. Dikkat ettiyseniz çakici kas gruplarını çalıştıran hareketlerde (curl) bir sorunuz olmadığını ancak itici kas gruplarınızı çalıştıran hareketlerde tükenmekten bahsediyorsunuz.(bu tricepsten kaynaklı olabilir.)

Önemli bir nokta da, girdiğiniz ağırlıklarda da bir yanlış olabilir.
    tşk...

7. Katre-i Matem

Katre-i Matem Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumunuz için teşekkürler.
    Bir nokta üzerinde durmam gerektiğini düşünüyorum.
    Arm Curl hareketinde sorunum yok.(çünkü kasların kasıldığını belirgin şekilde hissediyorum)
    Ancak tükenme olayı Arm Curlde'de mevcut.
    Yani son tekrarda bir daha tekrar yapamayacak kıvama geliyorum.
    Bu da normal bir durum.(Ağırlığı ona göre ayarlıyoruz)
    Ağırlıklar konusunda da problem olduğunu sanmıyorum.
    Yani asıl mesele tükenmek ya da tükenmemek değil.
    Arm curl ya da leg extansion gibi hareketlerde hissettiğim belirgin kasılma ve yanmayı göğüs hareketlerinde tam anlamıyla hissetmiyorum.
    Saygılar...

Son düzenleme: 29 Ekim 2009
  8. cokcu

cokcu Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Alışma döneminde sakatlık yaşama riskiniz var, eğer ki şu anda 3-5 aylık bir deneyiminiz olsaydı son tekrarı çıkartamama durumunuz normal olurdu, gelişme göstergesidir. Ancak alt yapınızın olmadığı düşünülecek olunursa, şu anda antrenman ağrısından önce hareketlere adapte olmaya ihtiyacız var. Ayrıca hareket listenizdeki çalışmaların neredeyse tamamı makinede statik hareketleri kapsıyor. Daha çok serbest ağırlıklar ile yapılacak olunan çalışmalar sizin için uygun olacaktır.

Örneğin; Bench Press'i serbest bar ile çalışabilirsiniz, aynı zamanda Butterfly hareketine gerek yok bunun yerine incline bench press olabilir. Çalışmalara alıştıkça "Incline dumbbell fly" şeklinde bir hareket daha uygun olur. Ancak şu anda NO "fly". Sıkıştırma hareketlerine ihtiyacınız yok çünkü önce kas, sonra şekillendirme... Ayrıca şınav'da oldukça etkili bir harekettir...

9. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Katre-i matem,

Göğüste yaşadığın sorun -kollari tuketip göğsü hissetmemek- tutuş kaynaklı olabilir. Hareketi nizami yaptığını hocan da kontrol ediyor zaten, ancak barı ne kadar dar tutarsan o kadar tricepse ne kadar geniş tutarsan göğse vurur, max. genişlikte yani ellerin nerdeyse bardaki ağırlıklara değecek kadar şekilde dene hissedersin göğsü. Bir ihtimal de tricepslerin çok güçsüz, göğüs daha zorlanamadan hemen tükeniyor (zor bi ihtimal), o zaman adaptasyonun bitince o kısma eğilirsin.

10. Katre-i Matem

Katre-i Matem Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Göğüsleri hiç hissedememe durumu yok.(Elbet hissediyorum ancak ilk günkü kadar net bir acı değil)
    Belirttiğin gibi bar tutuşuda normal.(Geniş bir şekilde)
    Kollardaki tükenme olayında da biraz mübalağa var.
    Demek istediğim son tekrarda kollardaki yorgunluk, göğüsten ağır basıyor.
    Setler arası dinlemenin ardından 2. sette 10 tekrarı nizami şekilde tekrar çıkarabiliyorum.
    Bench Press'i makinede yapıyorum şimdilik.
    Yavaş yavaş serbest ağırlık çalışmayı düşünüyorum.
    Yorumun için teşekkürler...

11. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Katre-i Matem benim durumumuda çok güzel açıklamış, bende benzer durumu yaşıyorum, 1 aydır spor yapıyorum, ama artık ilk haftadaki gibi bir kas acısı çekmiyorum, yorgunluk oluyor ama şöyle çalıştığıma dair bir belirti alamıyor, ertesi günün sabahında falan..

12. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bendede ilk haftadan sonra ağrı olmamıştı
    ta ki adaptasyon programanı bitirip yeni programa geçtiğim zaman yeniden başladı ağrılar

13. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA

Sayfayı Paylaş