Kas Gelişimi Bir Sağkalım Adaptasyonudur

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve bonatschi tarafından 16 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.923
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  Kas Gelişimi Bir Sağkalım Adaptasyonudur

  Hızlı bir şekilde kas geliştirmek için, kas gelişimi mantığını iyice anlamak lazımdır. Kas gelişimini bir ego tatmini aracı veya moda olarak görmekten ziyade, fizyolojik bir yapılanma olarak görebilmek önemlidir. Bu bakış açısı şu nedenlerden ötürü önemlidir: Vücudun fizyolojik mekanizmalarını anlamak daha bilinçli bilimsel yöntemlerle çalışmak ve son moda kas geliştirme programlarına sorgulayıcı yaklaşmak açısından yararlıdır. Ayrıca kas gelişiminin fizyolojik mekanizmasını öğrenmenin motivasyonunuzu artırıcı özelliği de vardır, motivasyon ise hızlı kas gelişiminin olmazsa olmazlarındandır.


  Kas Gelişimi İçin Bir Neden
  Kas sadece siz daha “cool” bir görüntü istiyorsunuz diye gelişmez. Ayrıca salonunuzdaki son teknoloji aletleri kullanmanız da sadece kas gelişimi için yeterli değildir. Üstelik kas gelişimi için etkili egzersizleri yapmanız da kütle inşaa etmeniz için yeterli olmayabilir. Şunu unutmayın, kaslarınız sadece onlara gelişmeleri için geçerli bir neden verdiğinizde gelişirler.


  Kaslar Neden Gelişir
  Kaslar tek bir fizyolojik nedenden ötürü gelişir. Bu neden, vücudunuzdaki bütün fizyolojik değişimleri tetikleyen nedenle aynıdır: Hayatta kalmak için çevresel koşullara adapte olmak

  Bir kas hücresi yoğun olarak etki altında kaldığında, içsel olarak bir takım hasarlara uğrar: Protein fibrilleri tahrip olur ve glikojen depoları hızla parçalanır. Eğer hücre bu tarz etkilere uzun süre maruz kalırsa, hayatta kalma şansı azalır. İdmanlar arasındaki dinlenmelerde kas hücresi yenilenmek ve kendini onarmak için fırsat bulur. Bu yenilenme sürecinde kas hücresi, maruz kaldığı etkilere karşı kendini tolere etmek için yapısına daha fazla unsur eklemek ister: Daha fazla protein fibrili, daha büyük glikojen depoları ve enerji üretimi için daha fazla enzim. Buradaki mantık şudur: Eğer kas hücresi ilerde benzer gerilimlere ve etkilere yine maruz kalırsa, hayatta kalmak ve direnmek için daha fazla şans bulacaktır, çünkü içerisinde daha fazla unsur bulunduruyordur artık.

  Kas geliştirmek için bu prensipten faydalanırız. İdmanlarda hücrelere yepyeni gerilimler ve etkiler yükleriz, böylece hücrenin yenilenme sürecinde daha fazla unsurla büyümesini tetiklemiş oluruz, kasın büyümesi de işte böyle olur.

  Kısacası kas gelişimi vücudumuzun, bilimsel yöntemlerle antrenman yapmamıza karşı verdiği bir hayatta kalma tepkisidir.

  Çeviren: Bonatschi  Kaynak: Muscle growth is an adaptation for survival

  http://www.bigmusclesfast.com/why-muscle-growth.html
   
  Son düzenleme: 16 Haziran 2009
  redbaron_, kaotik, sohbetseli ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
 2. sevketsengul
  Offline

  sevketsengul Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  28
  Okurken çok keyif aldım,konuyu çok güzel açıklamış ve benim gibi yeni başlayanlar için ilham verici bir yazı.
   
 3. kaotik
  Offline

  kaotik Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2007
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  138
  Ödül Puanları:
  53
  harika bir yazı çeviri için teşekkürler..
   

Sayfayı Paylaş