Kas İnşa Etmek İçin Gerçekten, Pump gerekli mi?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve D.Wolf tarafından 29 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. D.Wolf
  Offline

  D.Wolf Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.306
  Beğenileri:
  2.188
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  istanbul
  Bazı insanlar pump in kas inşa etmek için vazgeçilmez bir unsur oldugunu söylerler..Aslında, ortada herhangi bir kanıt yok, pumping in kesin olarak işe yaradıgı ile ilgili, fakat yaşadıgımız vücut geliştirme cevresinde pumping in iyi bir kas inşası için gerekli oldugunu görebiliyoruz..

  Öncelikle, antrenmanda kaslarınıza pump etkisi yapabilmek için kaslarınızın anabolik durumda olması lazım, ancak o zaman başlayabilirsiniz antrenmana, bu bir sinyaldir..
  Bu bize vücudun ve hücrelerin yeteri kadar hidratlaştıgının(yani sulu oldugunu) ve büyümek için hazır oldugunu gösterir..

  Bazı günler antrenmana gidip, istediginiz gibi pump etkisini yakalayamayabilirsiniz..o zaman gerçekten bir antrenman cıkarmamış oluyorsunuz..vücudunuz size o an tek birşey söylüyor: vücut anabolik durumda değil,kas onarımı tamamıyla olamayacak, yani vücut hazır değil bu antrenmana..kısacası, o gün siz kas inşa edemeyeceksiniz..

  Pump ın anabolik etkiye sahip olup olmadıgı cok tartışılan bir konu, ama cogu profesyonel pump ın gerekli olduguna dair yemin bile ederler..Kaslara iyi bir pump etkisi yaptıgınızda, kaslarınıza çok fazla amino asit alımı yapacacak olan cok fazla besleyici kanı dagıtmış oluyorsunuz. Teorik olarak, bu olay büyük bir anabolik etkisi yapmalı.

  İyi bir pump a yönelik yapılan antreman şekli sarkoplazmik(kaslardaki ATP, kreatin fosfat ve glikojen oranlarını artırmak için yapılır, cok yorucu bir çalışma olup, hızlı gelişmek için yapılan bir yükleme dönemidir. kaynakàhttp://forum.mesomorphosis.com/training-forum/sarcoplasmic-hypertrophy-2400.html) ve mitokondriyal hipertrofiye neden olur. bu, antrenmanı bıraktıgınızda çok çabuk kaybedilen bir hipertrofidir..bu, miyofibril hipertrofiden(kaslardaki lif sayısının ve hacminin artması, bunun içinde negatif reps dedigimiz agır kilolu, hardcore antrenmanlar gerekli..kaynakàhttp://www.redwhiteandbluefitness.com/x.pro/ModShow/ShowPage/32296) tamamen farklıdır..Fakat, mitokondriyal ve sarkoplazmik hipertrofi, insan sınırların izin verdigi boyutta büyümek için gereklidir..

  Bilimsel olarak ispatlanmamışsa bile, pumping den kazanacagımız bir şeyler var gibi görünüyor..ama, söyledigim gibi, onu antrenmanınızın odak noktası haline getirilmesi dogru değil.. etkili bir antremanının ilkelerelerini hiçe sayarak sık sık pumping yapma , yapabileceginiz en büyük hataların başında yer alıyor ve yagsız kas kütlesi kazanma konusunda size hiçbir yararı olmayacaktır..


  50 tane pushups yaparak harika bir pump yakalayabilirsiniz, ama hepiniz biliyorsunuz ki bu kas inşa etmez,..mantıksız bir şekilde sadece pumping e yönelmek size hiçbir zaman bir şey katmayacaktır, üstelik hacim ve güç olarak kayıp yaşarsınız..Yine de, bulk döneminde yaptıgınız antrenmanınızı tamamladıktan sonra, pumping etkisini maksimize etmek için, destekleyici bir set olarak, rest-pause setleri ve drop setleri tercih edebilirsiniz ..Böylece vücudunuzun kas inşası potansiyelini maksimum düzeye çıkarmış olursunuz..

  Örnegin; göğüs antrenmanında, bench press te 5-6 tekrarlı “couple heavy set” leri yapabilirsiniz, sonra daha yüksek tekrarlı olan bir hareketle 8-12 tekrarlı dips hareketiyle bitirip, harika bir pump etkisi yaratabilirsiniz..eger, bu şekilde yaparsanız, kas liflerini değişik şekillerde etkileyip, her iki hipertrofiyi de amaçlamış olursunuz..bu yapabileceginiz en iyi yöntemdir..

  Unutmayın, pumping antremanlarınınızın odak noktası olmamalı(agır antrenmanlarda olmalı), ama iyi bir pumping , size vücudunuzun kas inşa etmek için hazır oldugunu ve bunu yapmak için ,potansiyelinizi maksimize etmeniz gerektigini söyler.  Çeviri: D.Wolf

  Kaynak: ironmagazine.com 'un 2008 eylül ayı makalesinden çeviridir...
   
  Son düzenleme: 29 Kasım 2008
  serkanhancer, jimraynor, Akay ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
 2. Reddie
  Offline

  Reddie Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.213
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  93
  idman sonunda 1-2 pump set yapiyorum, sanirim yazida da bu kastedilmis
   

Sayfayı Paylaş