Kası Şaşırtmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve forever tarafından 2 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaşlar

uzun süre aynı programı yapmanın kas gelişimine olumsuz etkisi olduğunu, yani kas gelişiminin durduğunu bu forumdan öğrenmiştim. peki hareketlerimizi ne kadar sıklıkla değiştirmeliyiz ve nasıl değiştirmeliyiz. mesela ben henüz 3. ayımdayım ve ilk ay hazırlık programıyla geçti, sonra bölünmüş kas gruplarına geçtim haftada 4 gün olarak. bu şekilde ne kadar devam etmek gerekir? yani kası şaşırtmaktan kastedilen nedir? farklı hareketler mi yapmaya başlamalıyız?

2. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    baba bana kalırsa programları 3hafta da degıstır daha ıyı verım alırsın 1.program uzatma yap 2. programda topla 3.(2hafta yapsan yeterlı)de karısık yap bunlar benım goruslerım umarım ıyı olursun selametle

3. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    BU senın calısma sıklıgına ve dısıplınıne gore degısır.Elındekı programı uygularken kendını zorlayacak kılolar secmıyorsan veya 8 tekrar yapacagın yerde
    6 tekrarda bırakıyorsan ve sonra eksık kalan ıkı tekrarı ya partner yardımıyla yada dusuk kılo ıle tamamlamıyorsan, yanı programının set ve tekrar kararlılıgı yoksa, veya sureklı set arası 1 dakıka dınlnırken son sete gırerken bunu muhabbet edıp 2-3 dakıkaya cıkarıyorsan o zaman kası sasırtmak ıcın degısıklıge gerek yoktur.Oncelıkle calıstıgın programın gereklerını tam olarak yapmak gerekır. Benim cok dısıplınlı calısmadıgım zaman yerı gelıp 6 ay aynı programla calıstıgımda oldu, cunku sonuca almak ıcın sadece hangı hareketı yaptıgın degıl hangı kılolarla, set arası ne kadar dınlenerek ve hangı tempo ıle yaptıgın onemlı.

Bır programı mınımum 2 ay uygulamak gerektıgını dusunuyorum, ayrıca hıc kaytarmadan devam ederken gelısım suruyorsa ve durumdan memnunsan programın degıstırılmesı gerektıgıne ınanmıyorum, ufak tefek rotuslar, set arası dınlenme suresını kısaltma, tekrarlarla oynama gıbı ayarlar yapılabılır.
    Ancak cok dısıplınlı calısıpta sonuc alamadıgını hıssettıgın anda her kas ıcın temel hareketlerı degıstırmeden dıger hareketlerde degısıklık yapılabılır.
    Bu kısıye gore 3-4 ayda bır olabılır.

Ayrıca en onemlı dıkkat edılmesı gereken konu yaz ve kıs donemlerının geregının yapılması , yanı kısın uyguladıgımız programda havalar ısınınca ısrar etmemek lazım.

1reex1 ve everest bunu beğendi.
  4. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    masteer cevabın için saol. ben programımı disiplinli bir şekilde devam ettiriyorum. setler arası 1 yada max. 1,5 dakika dinleniyorum. ağırlıları sureklı artırıyorum ve son setlerde gırebilecegım max. ağırlıga gırıyorum partner yardımıyla. gelişimimde de bölgesel olarak farklılıklar var. cogu yerımden memnun ıken omuzlar da belirgin bir gelişme goremıyorum. omuz programımı değiştirmem uygun olurmu, temel hareketin kalması sartıyla. omuz için 3 hareketim var. değiştirsem hangı hareketlerı onerırsın. 1) oturarak dumbell press 2) ayakta yana açış 3) neck press

ayrıca yaz ve kış programlarının farkı nedir biraz bahsedermisin. şimdiden tesekkurler..

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    proğram degiştirme zamanı adeledeki doyum oranına ve kas ustunluğune gore değişir gore kendini bir bolgeye belli bir ay olarak baglamamalısın adele gelişimini tamamladığında zaten o harekette etkisini kaybeder şaşırtma dediğimiz olayda burada devreye girer girdiğin proğramda pectorale tanıdığın zaman ile bicepse tanıdığın zaman aynı olmamalı ikisinin de degişim zamanı farklıdır biceps küçük adele ve kuruluk oranı düşüklüğüyle ve çalışkanlığıyla pectoralden daha çabuk doyuma ulaşır eger sende daha üç ayım var dersen pectoral gelişirken biceps yerinde sayar :)

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Evet, Flexorun dedıgı gıbı bu degısıklıkler , sasırtma konusu her kası kendı basına dusunecegımız bır sey, bende yazımda altta belırtmeye calıstım ama pek becerememısım.Kısın programda agır kılolar dusuk tekrarlar, baharla beraber ıse daha cok normal kılolar ve daha cok tekrarlar ve supersetler, set arası kısa dınlenmeler, son setlerde drop set yanı 8 basıp dınlenmeden kılo dusup bı 8 daha basıp gene dınlenmeden kılo dusup takrar 8-10 basıp kasların dıbını tutturdugumuz enteresan uygulamalar var.

Omuz ıcın uzun sure once Dorıan Yatesın programı olarak bı yerlerden aldıgım sıstem bana cok yaramıstı;

ısınma harıc cok agır dumbbell press 10-8-8-6
    one kaldırıs sıra ıle 2x8
    yana acıs 2x8
    arkaya acıs 2x8

bunların hepsı cok agır dınlenme max.1.dk

7. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    masteer omuzda öne dambıl kaldırış hareketini sen de uyguluyor musun ? ben bi türlü alışamadım o harekete fazla da sevmiyorum yapmayı es geçiyorum genelde.. omuzlarımı düşürecek hissi veriyor.

bi de enseye press çok tartışıldı, dambılla press yaparken nereyi hiza alalım; ben tam yanağımı hizalıyorum.

8. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    maaster cok tesekkurler yardımın için. senin sayende bir çok şey öğrendim ve uyguladım, hala da uygulamaktayım. bu sporda bilinçlenme çok önemli. bilgilerini paylaştığın için saol...

9. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    hax7,

One kaldırıs mutlaka yapıyorum, hatta bazen dumbbell yerıne cable da sırtımı donum halat cekerek mchammer hareketı yapıyorum, bence cok yararlı .Dumbbell press te eller karsıya bakıyor ve ınebıldıgı kadar asagı ınııyor , bar yerıne dumbell ın mantıgı da bu zaten daha cok esnetme/gerılme daha cok gelısım.

Forever,

Rıca ederım, acıkcası benden oncekı jenerasyon ketumdu, bu yuzden de bılgısızlık ıcınde cok zamanımı ıstegım ve enerjım maxımum noktadayken heba ettım, yanlıs sıstmler veya fazla geregınden uzun antrenmanlar, hareketlerın krıtık ozellıklerı
    yaptıgımız ısın bır seye yaramasını saglıyor. Eger Ulkemızde bu sporun daha cok sevılmesını ve ılgı gormesını ıstıyorsak
    hepımız daha paylasımcı ve yardım ıstegı ıcınde olmalıyız. Dereceler almıs bazı sporcular var , kımse ıle bılgısını paylasmaz, kımseye yardım etmez, uzaktan pıspıs keserler adamı sadece , kendı karızmalarının pesındedırler, boyle
    oluncada basarısı sadece kısısel oluyor kendınden baska kımseye faydası olmuyor.

10. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Kası şaşırtma terimi kafamı çok karıştırıyor. Kas mevcut sisteme ve programa uyum sağladığında yeni bir programa ya da yeni bir set uygulamasına geçmek gerekiyor. Çünkü kas nizami zorlanmaya alışıyor ve değişim adına yol almıyor...
    Örn. Gögüs-biceps, omuz-triceps, Kanat-önkol antreman dizisiniyle bulk döneme uygun set uygulayan biri olarak vücudu şaşırtmak için drop, süper, piramit vs. set uygulaması geçsem, antreman ve hareket sırası aynı şekilde kalsa bu tam anlamıyla şaşırtma sayılabilir mi? Yoksa bölge, antreman, set ve bölgeler için seçilen ağırlıkları da değiştirmem gerekir mi???
    Yani şaşırtmak için gerekli olan değişimin kapsamını merak ediyorum. Sadece setleri değiştirmek istiyorum: süper set ya da piramit uygulamak istiyorum. Sizce yetersiz mi, yoksa gerektiği kadar mı?

Son düzenleme: 3 Ekim 2008
    Gondor ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    birde sayın solvadore kas şasırtmak özellikle böyle 1 aya yakın boş geçip yapmak daha iyi olmazmı sizce. siz ne dersiniz.

ben öyle düşünüyorum sizin görüşleriniz nedir.

salvadore_xp bunu beğendi.
  12. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Flexor hocamın ve diğer üyelerin yazılarında bol bol okumuştum bunu. Yalnız bu ara çok kısa süreli oluyordu sanırım. Yani Üç ay düzenli antremandan sonra 1 hafta ara civarıydı. Bu da yılda 4hafta yapıyor ki bir süre sonra da 4 aydan sonra 1 hafta ara vermeyi tavsiye ediyorlar. Yani yılda ortalama 1'aya yakın bir ara oluyor. Ben sürekli aynı antremanla çalıştım. Yalnız şimdi favori bölgem sayabileceğim gögüslerimin geride kaldığını hissediyorum. Bir de triceps'imin. Aslında kaldırdığım ağırlıklara nazaran daha fazla kasımın olması gerektiğini düşünüyorum; yalnız antreman kadar beslenme,dinlenme ve işinin ehli bir hocanın nezaretinde olmak da önemli... Artık tam anlamıyla kasları şaşırtmam ve radikal bir değişimim yapmam gerektiğini düşünüyorum; çünkü eski tepkilerin hiçbirini vermiyorlar haslar. Bu benim motivasyonuma da yansıyor. Sürekli eksikliği beslenmemde aradığım için de haddinden fazla yeme ve dengesiz beslenmeye uygun zemin hazırlanıyor.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  13. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    uzun süredir yaptığınız programa vücut tepki vermiyorsa programı baştan aşağı değişmek farklıdır..
    kısa süreli kası şaşırtma programları farklıdır..

önce bunda hemfikir olmak lazım..
    ör:bicepste bir sıçramaya ihtiyacınız var..ayda bir biceps programınıza ilk sıraya buddy curl (ahbap curl) alın bakın nasıl şaşırıyor kas..

ayrıca biceps gibi diğer kas gruplarına da kısmen daha uzun süreli süper ,dev setler şaşırtma etkisi yapacaktır..

ör: 4 hafta süper setli gidersiniz..

salvadore_xp, bonatschi ve D.Wolf bunu beğendi.
  14. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    diez dogru noktalara değinmiş...kasları şaşırtmak sadece antrenman düzenniizi değiştirmekle de yetmez tabi..önemli olan beslenme biçiminizi, dinlenme sürelerinizle de oynamanız lazım..antrenman programında, drop sets, super sets,isolation sets, forced repetitions,multi exercising gib çalışma şekillerini deneyebilirsiniz..sonucta gelişemiyorum diye birşey yok.. ama benden bir öneri isterseniz,
    size tavsiyem; örnegin 2-3 ayda 10 gün ara veren birisiyseniz, bunu belli bir dönem ayda 6-7 gün aralarla yapmaya çalışın , ama bu süreçte cok cok iyi beslenecekseniz ve hiç denemediginiz yiyecekleri deneyin (karbonhidrat için konuşuyorum)..vücut gelişemiyorsa, karbo kaynagında bir sorun vardır esasında..protein her zaman alınıyor, ama karbo yetersiz alındıgında gelişim durur...dinlenmeyi hallettiginiz, beslenmeyi tamamladıgınız anda geriye sadece farklı bir antrenman stratejisi izlemek kalıyor .kısacası, rutin değiştirmek lazım...antrenman programı içinde yukarıda yazdıgım tekniklerden birisi uygulanır..kolay gelsin..

salvadore_xp ve everest bunu beğendi.
  15. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ben 4-5 aydır gögüs-biceps, omu-triceps, kanat-önkol çalıştım. Bacak hiç çalışmadım; artık çalışmak istiyorum. onu da proglamın içine yerleştireceğim. Aslında problem sadece gögüsler değil. Omuzlarda 1.5 aydır değişim yok; tricepslerde de. Tam anlamıyla bir rolanti dönemi yaşıyorum. Beslenme alışkanım pek iç açıçı değil. Onu düzenleeyceğim, Yalnız günlük kaloriyi, karbonhidrat,yağ ve proteini hesaplamak ve buna uygun beslenmek bana çok zor geliyor. Ayrca hassas terazi olmadan da bu hesapları yapmak pek mümkün değil. Bu gidişle en yakın zamanda hassas terazı alacağım. Süper set yapmak, diezin ve d.wolf'un yazısından sonra daha mantıklı geldi. Yalnız ben kaynağı antremanımdan olduğu düşünüyorum. Çünkü hiç program değiltirmedim, set uygulamasını da değiştirmedim. Hep az tekrar-çok ağırlık prensibiyle çalıştım. Sizce ne yapmalıyım. Süper set yapsam, hem yağlıyım biraz: Daha çok kalori yakarım....

atakan_irresistable bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş