Kardiyo Sonrası Basit Şeker Alınmalı mı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve requ. tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Herkese iyi forumlar. Bildigimiz gibi antrenmandan sonra basit şeker almalıyız katabolik etkiden kurtulmak için. Aynı şey kardiyo antrenmanlarından sonra da geçerli midir ?

2. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Amaca göre değişir, kardiyo yapmadaki amacın yağ yakımıysa basit şeker alıp insülin seviyeni yükseltmene gerek yok. Fakat amacın yağ yakımı değilde, sadece kondüsyon artışı, kalp ve damar sağlığı, terleyerek toksitlerden arınma ve vücuttaki laktik asidin dağılmasıysa basit şeker kullanmanda bi sakınca yok.

3. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Amaç yağ yakımı ve ben sabah aç karnına yapıyorum kardiyo. gece zaten vücut yıkıma ugruyor kortizol nedeniyle bir de kardiyo yapınca daha çok yıkım olur diye düşünüyordum ve hep kardiyodan sonra reçel yiyiyordum. yanlış yapıyorum sanırım. peki bu yıkım olayına ne diyorsunuz ?

4. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Yağ yakımını amaçlıyosanız basit karbonhidrat kullanmayın. Genel bi öneri yapabilirim, (bu önerim kişinin kas kütlesine, antrenman performansına göre değişir). Sabah kardiyo öncesi protein + bcaa + C vitamini almanız kas yıkımını önlemenize yardımcı olur.

5. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    antrenman kardiyo da olsa sonuçta kaslar çalışıyor. Antrenman öncesinde protein + bcaa + C vitamini aldık diyelim, peki antrenman sonrasında yükselen kortizol için yine aynılarını ant. sonrası içinde tekrarlamalı mıyız ? yoksa ne yemeliyiz kardiyodan sonra ?
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Şubat 2014 ---
    Ek olarak burda da hızlı sindirilen karbonhidrat (basit şeker) önerilmiş : Hangi Antrenman İçin Nasıl Beslenmelisiniz? (Sadece Kardiyo Antrenmanı)

6. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Linkteki yazıda uzun ve yoğun kardiyo için 45-60 gram basit karbonhidrat alın diyor. Mesajımda da belirttim benim önerilerim antrenman sertliğine ve kas kütlene göre değişir dedim. Senin antrenman yoğunluğunu ve kas kütleni bilmediğim için genel bi öneri getirdiğimi de belirttim bunları hiç okumadın sanırım. Bu yazıda kardiyo idmanından sonra 60gr basit şeker alman gerektiği yazıyor, sence bu kural spora yeni başlayanlar için geçerli mi? sakın evet 60gr alınmalı deme çünkü komik duruma düşersin. Forumdaki üyelerin çoğu en fazla 8-9 aydır düzenli olarak bu sporu yapıyor ve çoğunun uzun ve yoğun kardiyo yaptığını da sanmıyorum. İşin özü linkini verdiğin yazı bikaç aylık sporcuları bilgilendiren bi yazı değil.

Son düzenleme: 9 Şubat 2014
  7. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    zat en ben de 7-8 aydır yapıyorum bu sporu ve 45 dk %15 egimde 6 km/h süratte yürüyüş yapıyorum. peki sizin önerileriniz nelerdir ? ant. öncesi bcaa + c vitamini demiştiniz ant. sonrası neler önerirsiniz ?
    bu arada boy : 177, kilo : 76.5, yag oranı : %18.8

Sayfayı Paylaş