Karbonhidratlar kas kütlesini arttırır mı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Proteinlerin kas yapımında önemini biliyoruz.
    Ama şu var ki 1 ölçek protein tozunda 25 gr protein varsayalım. Bunun %100'ü sentezlenip kas oluşsa bile 25 gr yok gibi bir şey.
    Kazein proteinlere değineceğim biraz. Düşünün gece yatmadan önce alınan 1 ölçek kazeinin bize faydası aslında yok gibi.
    Oluşturduğu kas kütlesi 25 gr. Bir de 1 öğünde 30 gr proteini geçmeyin diyolar. Bakıyorum 100 gr tavuk göğsüne. Diyorum abi bu bana nasıl yetsin.
    Hacim istiyorum çok çalışıyorum gramlarla kas mı olur. Bilmem sizde de oldu mu bu durum..
    Umarım anlatmak istediğim şeyi anlamışsınızdır. Sorularıma gelecek olursak.
    - Proteinlerin asıl olayı nedir ? Kas yıkımını durdurmak mı yoksa direk olarak kas kütlesi oluşturmak mı ? (Gece yatarken alınan kazein proteinleri baz aldım burada)
    - Tükettiğimiz karbonhidrat içeren gıdaların kas yapımındaki rolü nedir ?

2. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    o bendede oluyor ben 250 gram yiyorum tek seferde 40-50 gram giriyor tek seferde protein 100 gram ufacık bişe nasıl yetecek bana ee günde 2 x 80 kg 160 gram proteini nasıl alacam başka türlü ben 30 30 30 30 30 50 kere 30 30 protein almak saçma gelıyor 40-50 gram alıyorum başka yolu yok vucut sindiremiyor diyolar bilmem ne nasıl olacak bu iş 50 sefer 30 gram hesabı yapmak gereksiz ben günlük limitimi doldurayım yeter tabi tek seferde 100 gram almadan abartmadan 40 45 50 en fazla

elite35 bunu beğendi.
  3. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Şöyle modelleyelim:Duvar öreceğiz (duvar=kas).Proteinlerin içerisindeki aminoasitler tuğla, harç olsun.Peki duvar kendi kendine örülebilir mi? Iş gücü lazım.O zaman iş gücünü de karbonhidratlar sağlayacaktır.Yani fizyolojideki klişe bir cümleyi söyleyecek olursak "protein sentezi enerji gerektiren bir olaydır".Hücre öyle bedavadan, rastgele proteini sentezlemez.Diğer soruna cevap olarak sen gram gram protein alıyorum yetmez felan diyorsun ama emin ol normal bir insan kütle kazanırken çok küçük oranda protein olarak kazanır.Büyürken biraz yağ olarak, biraz da su tutarak büyüyoruz.Bu yüzden sen bir öğünde kiloyla tavuk yesen de hiçbir işe yaramaz.Sindirirsin, kanına karışır Karaciğer e gelir ve aminoasit havuzuna girdikten sonra sentez için kas vb dokulara gider.Fazlasını da bir güzel işeriz :) Zaten yüksek miktar protein vücudun azot dengesini bozabilir.Dikkatli olmak lazım.

elite35 bunu beğendi.
  4. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    üstad bu protein aldıktan sonra tuvalete gidince dışkı katı oluyor onu nasıl çözecez :eek::eek::D:D:D

5. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Diskinin katiligi,aldigin proteinerden degil,yedigin besinlerde yeterince lif olmamasindan ileri gelir,lif li besinler ve ne ise yaradiklari konusunda ggoogle amcaya yaziver sana anlatir.hep söylerim yazarin ister bulk yapin ister diyet lif i ihmal etmeyin diye.50 sine gelmeden forumun yarisi basur olacak:)

Balboa7 bunu beğendi.
  6. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    günlük yulafını düzenli tüketen biriyim sabah kahvaltıda 1.5 su bardağı hergün öğlen akşam yeşillik salata yerim 2-3 kg su içerim arada oluyor böyle yeterli lif ile alakası oldugunu sanmıyorum.

7. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Peki !!! ne diyim:)

8. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Volvo eğer dediğin gibi gün içerisinde yeterli lif almana rağmen uzun süre devam eden kabızlık varsa vakit kaybetmeden hekime başvurmanı öneririm.Iyi sporlar.

9. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Güzel cevap AnTiCoRe. Yani buradan da anlaşılacağı gibi kası oluşturan saf protein değil yanında alınan karbonhidrat, yağ ve diğer besinler.
    Protein olmadan karbonhidrat, karbonhidrat olmadan protein bir işe yaramaz kanısına vardım ben burdan ve tecrübelerimden.
    Sadece protein diyetine girenlere duyurulur. (Hacim kaybetmek istemeyenler için) :)

AnTiCoRe bunu beğendi.
  10. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Bir öğünde 25 gram protein alınca 25 gram kas ekleme diye bir şey söz konusu olamaz, bu forumda sürekli kullanılan bir cümle var 'protein tozundan fazla bir şey beklemeyin'
    1. Aldığın proteinin tamamı vücut tarafından absorbe edilemez
    2. Absorbe edilen kısım kasların onarımında kullanılır
    3. Kasların onarımı sadece kas eklemek değildir
    Öğüne gelince mesela 150 gr tavuk göğsü yanında arkadaşlarında dediği gibi lif oranı yüksek bir sebze bir de salata olursa harika olur
    Karbonhidrata gelince özellikle antrenman için enerji kaynağıdır, insülin yükseltir bu da vücudu anabolik evreye geçirir yani protein sentezlemesini kolaylaştırır.
    Gece kazein olayına gelince yatmadan 2-3 saat önce yemeyi kesme taraftarıyım bu bir protein shake bile olsa yine yatma saaatine çok yakın olmamalı diye düşünüyorum.

elite35 bunu beğendi.
  11. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Günlük 200 gr protein alan bir kişinin her gün 200 gr.kas yaptığını düşünsenize:):)10 günde 2 ayda 6 bir yılda 72 kg kas eder,kulağa hoş geliyor ama malesef böyle bir dünya henüz yok:)

sezer1994 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş