karbonhidrat alma saatleri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Loaris tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Loaris

Loaris Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaslar merhaba ben 1.5 aydır diyet yapıyorum 5.5 kilo verdim bir şey sorucaktım . Ben karbonhidrat ihtiyacımın çoğunu akşam alıyorum çünkü sabah yumurta öğlen tavuk derken akşam da çorba sebze yiyorum alın size 50-60 carb . Zaten totalde 100 alıyorum . sizce ne yapmalıyım karbonhidratı akşam almaya devam ediyim mi yoksa öğlen carb yiyip akşam mı tavuk yiyim .

2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Fark etmez, zamanlama önemsiz. ne kadar aldığın önemli. bu şekilde devam etmende bi sakınca yok.

doxux ve Master_Blaster bunu beğendi.
  3. Arşidük

Arşidük Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar ;

Eğer spor yapıyorsan spordan önceki öğünde karbonhidrat almanı tavsiye ederim ...

4. ÇağataYılmaz

ÇağataYılmaz Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşıma katılıyorum ara öğünden 3 saat önce karbonhidrat almanı tavsiye ederim.

5. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Peki bisey sorcam. Definasyon için konusuyorum.Ben sabah kahvaalti yapip dershaneye gidiyyorum 7 saat dershanedeyim. Zamanlama önemsiz demişsiniz 7 saat bişey yemesek kastan kilo verme vs tarzi bisi olurmu ?

6. ÇağataYılmaz

ÇağataYılmaz Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Dershanede atıştırma yapabilirsin 1 tane elma,5 adet fındık ve 5 adet badem aşırıya kaçma.

Blonde bunu beğendi.
  7. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Definasyonda uzun süre aç kalma ara öğun yapmamak gibi bikac şey duydum da detayli bilgi bulamadim. Elma tuketmicem definasyonda şeker var icerisinde

8. ÇağataYılmaz

ÇağataYılmaz Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Ben definasyonda elma tüketiyorum ama elma yerine cevizde olabilir günde en az 5 tane ceviz yenilmeli.Şu üçlüden hiç şaşma ceviz,badem ve fındık.

9. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Yine aynı mantık, günde ne yediğin önemli.
    Kahvaltıdan sonra 7 saat aç kaldıkdan sonra, ihtiyacın olan besinleri almazsan eğer kilo ve kas kaybı olabilir.
    Ama yeteri kadar besleniyorsan, 7 saat açlık hiçbirşey degil. aksine, yağ yakımına yardımcı olur.
    24 saat açlıkda bile kas kaybı çok nadir yaşanıyor, yapılan araştırmalar bu yönde. ancak çok kötü bir diyet ve yaşam tarzı olursa kas kaybı gözlemlenmiş.
    Ağırlık antrenmanı yaptığın sürece kas kaybı minimum olacaktır.

doxux, Master_Blaster ve Blonde bunu beğendi.
  10. Arşidük

Arşidük Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar ;

Yemek yedikten 4 - 6 sonrası idealdir . 4 den öncesi yağ yapabilir , 6 dan sonrası kas kaybettirebilir . 4-6 saat arası yediklerin vücut için kullanılmaya çalışılır

11. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28

Selamlar,

2-3 saat arayla yemek yemenizi tavsiye ederim. Gerek Dr. Gürkan Kubilay'ın yazılarından, gerekse netteki başka kaynaklardan edindiğim bilgiler bu yönde. Az miktarlarda 6 öğün yiyin denilir hep. Bu kilo vermek için de kas yaparken sağlıklı bir şekilde kilo almak için de doğru olacak bir tercihtir. Bu vakitten daha fazla aç kalınırsa vücut yağ toplamaya başlar tarzında bişeyler okuduğumu hatırlıyorum. Nette araştırırsanız benden daha da iyi bilgiler de edinebilirsiniz. Ben beslenmemi bu düzende gerçekleştiriyorum ve en geç 2,5, normalde de 2 saat oluyor öğünlerimin arasında. Kolay gelsin.

Iyi geceler..

12. murat-ciftci

murat-ciftci Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    7 saat bence çok uzun bir süre.Belki kas kaybı yaşamazsın fakat metabolizman hızın düşer,bu da dolaylı olarak senin kilo vermeni yavaşlatır.2-3 saat aralıklı meyve kuruyemiş az az tüketebilirsin.Elmanın glisemik değeri düşüktür.Kan şekerinde ani oynamalar yapmaz.Mr.Olimpia'ya hazırlanmıyoruz o yüzden o kadar kafana takma.Bence karbonhidrat alımının saati öenmli.Eğer sen 22:00-23:00 gibi yatıyorsan ve saat 20:00-21:00'de karbonhidrat tüketiyorsan bu kilo vermek isteyenler için bence doğru değil.Güne başlarken karbonhidrat miktarına ve antrenmandan 2 saat öncesi karbo alımına dikkat et.Antrenmandan sonra ve akşam karbo alımını düşür derim ben.

Blonde bunu beğendi.
  13. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bu dedikleriniz bilindik seyler zaten. Hepimizin yaptiği seyler. Yinede saģolun.

Bu günde 3-4 öğün olayini birkaç yerde okudum mantıklida geldi ama detayli bilgi bulamadim bilgisi olan link atabilecek vs varsa iyi olur.

Meyve konusuna katilmiyorum. Kilo verme dòneminde meyve yenmemelidir yani bu spor için konuşuyorum kuruyemis daha iyi bir sećenek. Yaģ yakmak için diyet veren diyetisyenlerde meyve yiyjn diyen görmedim.

14. tLh

tLh Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Peki bir ay boyunca aldığın karbonhiratı ağırlıklı olarak metabolizmanın yavaşladığı yani 21.00'den sonra al. Sonuçlarını da bizle paylaş. Ayırca 7 saat aç kalmak yağ yakımına yardımcı olur gibi bir mantık da yok. Vücut uzun süre besin almadığı taktirde depo edilen yakıtı daha uzun vadede kullanır. Yani metabolizmayı yavaşlatır.
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Şubat 2014 ---
    Karbonhidrat almanın saati önemlidir. Saat 18.00 - 19.00 gibi aldığın karbonhiratı azaltmalısın. Metabolizmanın yavaşladığı saatlerde alınan karbonhidratı vücut kullanamayacağı için fazlası yağ olarak depolanacaktır.
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Şubat 2014 ---
    MEyve yenmemelidir demek doğru olmaz. Üzüm, karpuz, kavun gibi kan şekerini ani şekilde yükseltecek meyvelerden uzak durabilirsin. Tamamiyle glisemik değerleriyle alakalı bir durum.

Son düzenleme: 2 Şubat 2014
  15. murat-ciftci

murat-ciftci Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Sayın blonde,
    Elma gibi glisemik değeri düşük meyvelerin bir sakıncası olmaz.Vücudun buna da ihtiyacı var.tlh arkadaşımızın dediği gibi burada meyvelerin glisemik değerlerini bilmek lazım.Sen meyve diye günde 2-3 tane muz yersen,üzüm yersen tabii ki bu kilo vermek isteyen biri için aleyhte bir durum olacaktır.Ama günde 1-2 elmanın ara öğünlerde hiç kimseye zararı olmaz.
    Bu arada hayatım boyunca hiç diyetisyene gitmedim ama denk geldiğim diyetlerde de meyvesiz diyet görmedim.

16. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Öyle yapıyorum zaten, genelde karbonhidratı akşam üstü saat 6 ile gece 11 arası alırım. şaşıracaksın belki ama, yağ oranımı bu şekilde düşürebilmeye devam ediyorum.
    Eğer sen belli bir saate kadar karbonhidrat almamış ve bir takım aktivitelerde bulunmuşsan, gece karbonhidrat almanın bir zararı olmaz.

doxux bunu beğendi.
  17. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28

Bana da salondaki hoca aksam 5'ten sonra karbonhidratı kes diyor mesela göbek eritmek istiyorsan diye. Metabolizmanız mı farklı acaba ya da harcanan kalori alınan kalori denklemesi sebebiyle mı size islemiyor açıkcası ilginç:) Maşallah diyelim nazar degdirmeyelim ozaman.:)

18. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Genelde hocalar pratik bilgi verir, çok detaya inerse adamın kafası karışır. benimki biraz detaylı bir program normale göre tam tersi çalışıyor. sabahları ve antrenman öncesi karbonhidrat almıyorum. akşamları ve antrenman sonraları alıyorum.

19. murat-ciftci

murat-ciftci Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Benim çalıştığım salonda müsabık,vücut yarışmalarınan hazırlan bir hocam var ve o da eğer bulk döneminde değilsen akşam antrenmandan sonra kısıtlı karbonhidrat tüketmem gerektiğini söylemişti.

20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    İdmanlarini saat kacta yapiyorsun ? Bide neden karboyu bölye alıyorsun sebebi ne?

Sayfayı Paylaş