karbonhidrat alımını çok düşürmek

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve devasa1 tarafından 10 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. devasa1

devasa1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar son günlerde kafamı karbonhidrat alımı karıştırıyor
    boyum 197 95kiloyum sporu 9aydır falan yapıyorum
    karbonhidratı sadece spordan önce ve spordan sonra alıyorum.Ama yağ oranından dolayı karında sixpackler görünmüyoru aslında belim kiloma göre oldukça ince yaklaşık 88cm civarında.
    Yeni birşey denemek istiyorum karbonhidrat alımını günlük 100-150gram civarına çekip protein alımını 180-200gram civarına çıkarıp vücudumu oldukça kurutup parçalamak istiyorum.
    Sizce bu şekilde minimum kas yakımı maksimum yağ yakımını sağlıyabilirmiyim?

2. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  3. byormantik

byormantik Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    karbo almadan nasıl enerji toplycak onu anlamadım hocam biraz daha açar mısın konuyu

4. devasa1

devasa1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    bende hep idmandan önce almaya özen göstermeyi doğru buluyorum
    idmandan 2saat önce lapa veya yulaf ezmesi olacak şekilde

5. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Tabiiki. İlkokul 4. sınıf fen bilgisine kadar iniyorum :D vücud enerji olarak (yazıldığı sırayla) Karbonhidrat-protein-yağ kullanır. Nedense ilkokul 4 de fen bilgisinin ilk konusu bunu hiç unutmadım yıllar geçti nedenini bilmiyorum valla o zamandan içime doğmuş ilerde spor yapacağım :D Yani enerji için tek seçeneğimiz karbonhidratlar değil bunun altını çizerim. Vücüd enerji olarak bunları yazdığım sırayla kullanır öncelik sırası olarak. Çünkü en kolay enerji olarak kullanılan karbolardır sonra protein ve yağ. Yağın enerjiye çevrilmesi mitokondride kullanılması taşınması zordur bunun için öncelik karbolardadır . Proteinde çok sporun gıkını çıkarmadıkça harcamaz vücud. Yani ya karbo seçeceğiz ya yağ. İnsanlar yağ diyince sanki yağ tüketince direk yağ olarak depolanıyor zannediyorlar. Halbuki yağlar aşırı alınmadıkça yağ olarak depolanmaz , vücuddaki depolanmış yağlar karbonhidratlardır fazla karboyu vücud ( basit-komplex ayırmaksızın ) yağ olarak depolar.

Enerji olarak karbonhidratı seçersen vücud insülini yükselir yağ yakımı durdurur. Bu istemediğimiz bişey definasyonda.

Yağlar ise insüline hiçbir etkisi yoktur hiçbir şekilde insülini etkilemez. Eğer idman vaktine kadar gün içerisinde insülini yükseltmezseniz yağ yakıcı hormon lepitit miydi neydi tam hatırlayamadım insülinle zıt çalışır. İnsülün düşük olursa yağ yakıcı hormon yüksek olur. İdman esnasında gerek dışardan aldığımız yağlar gerekse vücud depoladıgı yağlar enerji olarak kullanımına olanak sağlarız. Başta dediğim gibi depolanmış yağların enerji olarak kullanımı zordur dışardan yağ yakımı için enerji almamız lazım onuda kaliteli yağ tüketerek sağlayabiliriz idman öncesi .

Karboyu ne zaman alcaz peki ve neden alcaz ? Karboyu idman sonrası almak zorundayız ne kadar istemesekte. Çünkü idman sonrası kataboliğe geçmemek ve kas kaybı yaşamamak , yağ yakımının devamını sağlamak , vücudun toparlanması ve idmanın boşa gitmemesi için idman sonrası öğünde alınması gerek karboların. İlla karbo istiyorsanız vücutta zaten 500 gr karbonhidrat deposu halihazırda vardır. Bu depolar doluysa (ki idman öncesi zaten doludur ) bu 500 gr lık depo doluyken fazlasını almak çoğu direk yağ olarak depolanır enerji falan vermez sana pek fazla. Zaten karbo depoları dolu çünki idman öncesi almak gereksizdir. İdman esnasında karbo depoları azalıyor idman sonu doldurmak gerek onları umarım anlamışsındır uzattım biraz :(

byormantik, thekinger ve devasa1 bunu beğendi.
  6. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    İdmandan sonraki karbonunda basit değil komplex ve idmandan 1 saat sonra alınması yağ yakımının devamlılığı açısından önemli.

Blonde bunu beğendi.
  7. washburn

washburn Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    günde 150gr karbonhidrat alımı 95 kg biri için çok zor olabilir ama ağırlık antrenmanını biraz hafifletip kardiyoyu arttırsan ve bu karbonhidratı yağsız ve komlex şekilde alırsan kesinlikle faydalı olur. bence öncelikle 200gr karbonhidratla başla, zamanla değişime bakıp karbonhidratı daha aşağı çekmeye gerek varmı öyle karar ver

Sayfayı Paylaş