Karbonhidrat önerisine ihtiyacım var

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve cevapksk tarafından 18 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. cevapksk

cevapksk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Eczacı
    Yer:
    İzmir
    Herkese iyi günler.
    Antrenmanlarımı genelde sabahla öğle arası yapıyorum.Yani genelde 10-13 arası.Günde kilonun 4-4,5 katı ya da daha fazla karbonhidrat alınması gerektiği yazılıyor.Gün boyu enerjiyi sağlamak ve vücuttaki proteinleri yakıt olarak kullanmamak için.Fakat bu enerji ihtiyacı;akşam saatlerinde spor yapanlar için değil mi?
    Yukarıda yazdığım gibi ben kahvaltıdan 1 saat sonra antrenman yaptığım için;spordan sonra yine de bu kadar karbonhidrat almalı mıyım?Sonuçta spor için gerekli enerjiyi aldım,fazlası yağlanmaya neden olmaz mı?

2. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Antrenmanın hemen sonrasında vücudun acil bir şekilde proteine ihtiyacı olur. Siz saat 13'ten sonra proteinin yanında karbonhidrat almazsanız, gün içinde gerekli olan enerjiyi vücut karbonhidrat alınmadığından dolayı aldığınız proteinden karşılayacaktır. O nedenle antrenman sonrası kesinlikle protein + karbodhidrat almanız gerekiyor. Aslında karbodhidrat vücudun her zaman kullandığı bir yakıt gibi olduğundan eksik etmemenizi öneririm.

cevapksk bunu beğendi.
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    selam...bazı noktalar:

-yemekten 1 saat sonra idman yapılmaz...vücut yorulur, metabolizma açısından son derece sakıncalı bi süreç...

- yemekten 3 saat sonra idman yapmak doğrusu...

4. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0

yemekten 3 saat sonra ? heleki metobolizması hızlı çalışan bir sporcu rahatlıkla 3 saatte acıkır aç karınla idman ne kadar doğru?

---------- Post added at 07:27 ---------- Previous post was at 07:21 ----------

Sabah akşam diye bir kavram yok enerjiyi sadece idman yaparken harcamıyorsun 1 saat idmanda yakarsın atıyorum 500 kalori gün içinde vücudun yakar 3000 kalori bunu tamamlaman gerekir sabah veya akşam idman yapman birşey ifade etmez. vücudumuz hiç hareket etmese bile organlarımız hayati fonksiyonlarını yerine getirmek için kalori yakar. umarım açıklayıcı olmuştur.

cevapksk bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sporun türü ne olursa olsun, hele ki performans içeriyorsa , spor aktivitesi "boş mide ile "yapılır...

bu "genel kuraldır" ...çeşitli nedenleri vardır...herşeyden önce ,vücut yenilen besinleri sindirmek için de enerji harcar ,yani besinleri absorbe edebilmek için sağlam olarak metabolizma faaliyete geçer...artı,şişkinlik,kalbe basınç vb vb...

daha önceki, yazıları okursanız ,bu konuda neler yapılabileceği hakkında çok format verilmiştir...bunlardan bazılarını yeniden verelim:

**antrenman gününde kompleks karbonhidrat olarak "glikemi indeks "değerleri düşük karbonhidratları yemek olarak seçeceksiniz...yani, "daha uzun süreli, kana azar azar karışacak ,hücrelerde basorbsiyon,konvertasyonu düşük devirli, ama yüksek torqlu makina gibi sizi çalıştıracak gıdalar tüketin...antrenman öncesi öğün..

**eğer , yemek yeme durumunuz yok ise, antrenmandan 1.5 saat önce 1 muz, ya da 2 -3 galeta, ya da 1 haşlanmış patates yiyebilirsiniz...antrenman boyunca ,yarım saatten sonra olmak üzere "sporcu içeceği ,serum 200 cc " yudum yudum kullanın..

6. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    aç karna idman olmaz sayın ercan gürgöze spordan 1,5 - 2 saat önce en az 100-150 gr kompleks karbo almak gerekir bunu bi ayıralım! geri kalan görüşlerinize katılıyorum saygılar.

7. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    en ideali spordan 2-3 saat önce alınmış komplex karbosu bol öğünden sonra spor yapmak.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    aç karna idman olmaz sayın ercan gürgöze spordan 1,5 - 2 saat önce en az 100-150 gr kompleks karbo almak gerekir bunu bi ayıralım! geri kalan görüşlerinize katılıyorum saygılar.
    ---------------------------------denmiş

antrenör müsünüz?!...veya hekim mi?...)

**hiçbir şekilde karnınızı normal öğünle doldurup, yediklerinizi hazmetmeden , ki kişinin metabolizma hızına bağlı olarak bu süre 2.5-3 saat civarıdır idman yapmayın...nedenleri çoktur...

**eğer uzun süre yemek yememişseniz. antrenmandan 1.5 saat kadar önce " 1haşlanmış patates, 1 muz, ya da 5-6 tane bisküi "yeyin...ve antrenman süresince " sporcu içeceği "kullanın...

9. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0

antrenör de değilim hekim de değilim kendini öyle zannedenlerdende sadece bilinçli bir sporcuyum sayın ercan gürgöze. Burası bodyforum atrenör ve hekimler forumu değil herkez dilediği gibi yorum yapabilir.

Ne iş yaptığınızı yada sporcu olup olmadığınızı bilmiyorum ama ;

alıntı ''ya da 5-6 tane bisküi "yeyin...ve antrenman süresince " sporcu içeceği "kullanın...'' şu yazdıklarınızda eminim forumda çoğu kişiyi gülümsetecektir saygılar :)

Son düzenleme: 20 Nisan 2011
    MrProsperous bunu beğendi.
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    forumda kaç tane antrenör var?...))

mektepli?..

Sayfayı Paylaş