karate mi kung fu mu?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve satrab tarafından 16 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim öncelikle sert çıkmak istemiyorum ama sen o sporu bilmeden içine girmeden nasıl böyle afedersin ama saçma konuşuyosun karatede 7. yılım siyah kuşağım karatenin etkisiz olduğunu söyleyen birçok kişi oldu evet belki kickbox kadar gösterişli değil ama bir kick boxçunun 2 kat hızına sahip olduğumuzu iddia ediyorum ve karatenin üzerine konulup inşaa edilebilmeye müsait olduğunu düşünüyorum , ve son olarak benim görüşüm ister kungfu ister karate ister muay thai ister taekwondo olsun önemli olan dövüş sanatı değil onu kullanandır.

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Sert çıkışma istemiyom gibi bir başlangıç hoşgörülü oluşunu belirtti ama zaten burda sadece görüşlerimizi bildiriyoruz hiç kimsenin kızmasına gerek yok , benim jeet kune do hocamda karatenin geleneksel bir kalıbın içinde sıkışmış kalmış ve gereksiz birçok teknik içerdiğini söyliyor bende öyle düşünüyorum.Gösterişli olan asıl karate kata mı pumsemi acayip şeyler yapıyor , onları geçtim vuruş teknikleri :) hız neye göre hız ? hız nedir bikere onu tanıyalım , vuruş hızı ? yoksa hızdan kastın senin genel kondisyonun mu çünkü karatecilerin genellikle kondisyon artırıcı zıplamalar felan artistlik çalışmaları olduğunu biliyorum o hız ise zıplaya hoplaya nereye kadar , onu geçtim yanlış teknik ile istediğin kadar hızlı olsanda bir yere varamazsın , 7. yılın olduğunu söyliyorsun 7 yıl kickboks yapmış olsaydın şuan olduğunda hızdan emin ol 2 kat hızlı olurdun , onu geçiyorum dövüş sanatları kişiye öznel değil bence kişinin onu yapma isteği onu zirveye , hırsı , çalışması götürür..

3. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Evet doğru bende karatenin bazı şeyleri üstünden atmasını isterdim ve evet müsabakalardan pek hoşlandığımda söylenmez ama canımı sıkan şey bence hiç bir geleneksel dövüş sanatını bi yere atamazsın yani jeet kunedo da wing chunun geliştirilmiş versiyonudur her ne kadar bruce lee abimiz tam olarak geliştirebilmiş olamasada ama bence karate gelişmeye müsait ve geliştirilmeli imdi arkadaşım kızıyorum çünkü bak sen en azından jeet kunedo falan yapıyosun yani işin içindesin ya şimdi adamlar geliyor bi kaç tane film izlemiş geliyo diyo yok işte bu böyle bu şöyle atıp tutuyor sinirlerim bozuluyor. Ufcde lyoto machida var bi kaç videosunu izle shotokan karateci benim stilim gerektiğinde iyi kullanılabiliyor.Ama evet bazı dediklerine katılıyorum karate geliştirilmeli ve ben de üstüne başka sporlar yapmak istiyorum değişik şeyler birleştirmek istiyorum inşallah :D

4. satrab

satrab Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    ne yani şimdi karatede öğrendiğim bütün teknikleri silmelimiyim? okadar yapam var yani siyah kuşak abilerim hocalarım var hepsi boşmu diyonuz?

5. just4forme

just4forme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kung fu diyorum

6. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    sen ve diğer arkadaşlar şuna başla buna başla deme hakkımız yok. kimin ne yapması gerektigine karar verecek değiliz. ve yazındada karate hakkında aptalca bi spor demişsin çok yanlış...

karetede yumrukların iyi olmadığını ve yumruk kombinasyonlarının olmadıgını söylemişsin sebebi gayet basit duruştan kaynaklanır. çok iyi yumruk ve kroşe aparkat direk her türlü yumrugu iyi kombinasyonlarla uygulamak gerekecekse bu sporun adı boks olmalı zaten...karateden niye böyle birşey bekliyoruz? karatenin böyle bi amacı yok daha fazla tekmelerin kullanıldıgı duruşunda buna dayalı oldugu bir spor. isteyen yapar isteyen yapmaz.

dersenki kickboksta da tekme kullanıyorlar hem yumruk atıyorlar olabilir evet. o zaman bu durumda karate senin tabirinle aptalca bir spor mu olacak. bu sporu yapanlara ve bu spora saygısızlık yapmış oluyorsun beğenmeyebilirsin hoşunada gitmeyebilir ama saygısızlık yapma hakkımız yok..

kadirmol80 bunu beğendi.
  7. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeşim tabiki hayır karateye gitmişsin temelin azda olsa oluşmuş üstüne koy hiç bi emek boşa değildir yani.Ben sana şuna buna git demiyeceğim asla gönlünden ne geçiyorsa bir gün yaptıktan sonra sıkılmıyacağın hep devam ettirebileceğin bir spora git sen azimli ve hırslı ol gerisi gelir inşallah.

8. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Ercan Gürgöze doğru cevabı zaten vermiş.
    bir daha yinelemeye gerek yok, yılların hocasını dinlemekte fayda vardır!

9. M.Liberation

M.Liberation Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    okul
    karate diyip atmayin karatenin bir cok ceşidi vardir.
    Ashihara(şuan turkiyede budo kai do olarak bilinir.serttir)
    Kyokushinkai(sert tir)
    Seido (bilmiyorum)
    Shidokan(etkiiz birsitil vuruş yok sadece hız)

bunlar arasından
    Ashihara
    Kyokushinkai yapa bilirsin ila karate diyorsan.
    önü acık olan sitilde 2 yıldır yapıyorum budo kai do
    http://www.twf.gov.tr/HD298_Budokaido-Spor-Bransi.html

Son düzenleme: 19 Aralık 2012
  10. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    shotokana sadece hız vuruş yok diyorsunda shotokan kontrolü öğretiyor insana yani ister yumruğu adamın suratına ramak kala tutarsın ister suratını dağatırsın sana kalmış...

11. M.Liberation

M.Liberation Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    okul
    surat dagıtmak derken shotokan antremanlarınıda biliyorum atıkları yumrukları aldıkları gartlarıda diğer sitillere göre bir musabakada şansları yok sadece estetik ve serilik. Güç:S

12. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Lyoto Machida yı izle ve shotokanın diğer stillere neler yapabildiğini gör arkadaşım

13. M.Liberation

M.Liberation Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    okul
    https://www.youtube.com/watch?v=SvDMIt-WOmI eger Lyoto Machida bu macta shotokan yapıyor veya diğer maclarında birbirimizi kandrmış oluruz nezamandan bere shotokan gartı değişti veya omuzdan yumruk atmaya basladılar sarılıp yere atıyormuydunuz ? MMA veya UFC Lyoto Machida sadece shotokan yapıor diyorsan birakıp tum yaptıgım sporları kendimi shotokana adarım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:20 ----------

shotokan sadece bir sanat

SiR_Arawn bunu beğendi.
  14. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Ben sana demedimki sadece shotokan dövüşüyor sonuçta adamın karşısındaki karışık dövüşürken bizimki sadece shotokanmı kullanıcak? Karışık dövüşsede ana stili shotokandır. Ayrıca bazen düşüncelerinize hak veriyorum shotokanda güç kullanılmadığına dair. Sonuçta her shotokancı benim gibi yetiştirilmedi. Arkadaşlarımı biliyorum.50 kilo zayıfçacık çocuk o adam ne yapsın şimdi ? :D

M.Liberation bunu beğendi.
  15. M.Liberation

M.Liberation Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    okul
    benim sabahtan bere anlatmaya calıştıgım sadece shotokan yapan baska sitiller karsında pek şansı yok istisna cıkar elbete ama shotokan vurus yok vurmadan cekme kas kontrolu bunu dövüş sporlarının dansı olarak ta soyleyebilliriz demek istediğim shotokan katalar ve görsel bakımdan yapıla bilecek bir spor yarar olarakta serilikle estetik katıyor okadar

16. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Birazda nasıl çalıştığına bağlı şimdilerde çoğu klüp müsabakalar için çalıştırıyor 4-5 adam gibi teknik kullanılıyor bunlardada. Bu durumdan çok şikayetçiyim bende. Yani normal bir karate kulübüne başlarlarsa evet teknikleri dışarıda diğer stillere göre kullanmaları bi hayli zor. Ama bundan bi 20 sene 30 sene öncesini konuşursak hocam anlatıyor çok sert antrenmanlarmış şimdi eser yok. Benim hocamda kendi nasıl eğitildiyse öğle eğitti beni. Ama bazı adamlar biliyorum klüpte gerçekten vurdumu indirir yani ama harbiden nadir :D

17. satrab

satrab Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    biz goju ryu yapardık ama biraz aşartırdım diğer stilleri bizimki harbiden dandikmiş.tabi diğerlerini bilmiyorum ama tek çeşit yumruk vardı bizde direk düz omzun altından çıkardı sadece dachi değiştirirdi yumruk seviyesini vurçek yapardık.şimdi iyiki bırakmışım diye düşündüm işe yarar birşey öğrenmemişim.sadece hoca bizi maçlara hazırlarken değişik şeyler öğretiyordu

18. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeşim birazda kullanılıyoruz aslında çoğu klüp hocasının gözünde sadece madalyadan ibaretiz.Bu arada movie do diye bi organizasyon var bir bakmanızı tavsiye ederim can aydın diye bir türkte var. Ayrıca bir adam varki en sevdiğim David Szatarski. Shotokan karate kungfu ve taekwondo kullanıyor ama adam bir müthiş :D

19. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Machida shotokan kullanıyor derseniz bu doğru olmaz.
    adam bildiği dalda çok esaslı ve ciddi değişiklikler yaptıktan sonra dövüşebiliyor.
    sıradan bir shotokan ile hiç alakası kalmamış artık!

20. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğim gibi mma de shotokan kullanılacaksa değiştirilmesi geleneksel müsabaka stilinden farklı teknikler vs. kullanılması şart.

Sayfayı Paylaş