Karatay Türü Beslenme Günlüğü - Hedef 90!!!

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve aunsalg tarafından 29 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar;

Beslenme günlüğü açmaya karar verdim. Daha dün başladım diyete ama burada her gün paylaşarak sizdende önerilerle beslenme programımı dahada geliştirmek istiyorum.

Ayrıca günlük spor salonuna gittiğimde yaptığım çalışmalarıda yazacağım, o konularda da önerilerinizi almak istiyorum.

Kendimi tanıtayım ilk önce;

Boy : 1.87
    Kilo : 125
    Yağ oranı : %29
    Kas ağırlığı : 89 kilo civarı

Tek derdim kilo vermek, öyle üçgen vücudum olsun gibi bir derdim yok. Eminim çoğu fitness yapmaya başlayan kilolu kişide benim gibi düşünüyordur :)
    Göbeğim ve göğüs bölgem aşırı büyüdü. Tabiiki bu durumdan hiç hoşnut değilim.
    Hedefim 90 kilo.

Bu hedefe kendime en uygun gördüğüm beslenme programı olan Karatay türü beslenme ile ulaşmak istiyorum. Bunu neden seçtim anlatayım. Fast food türü beslenmeye çok yatkınım. Daha doğrusu ete yatkınım. Et yemeden doyduğumu anlamıyorum. O nedenle benim diyetimde kesinlikle et bolca olmalıydı.

Yumurtayıda çok severim o nedenle sabah kahvaltısı sorun olmayacaktı benim için.

Diğer bir neden günde 6-7 öğün yapmakla uğraşamam. Eğer böyle birşey oluyorsa yanıma bir hizmetçi verecekler, o hazırlayıp getirmesi lazım devamlı :)

Ayrıca en önemli neden, bende insülin direnci var, ailemde de şeker geçmişi var. O nedenle eğer kilomu düşürmezsem şeker hastası olacağım. Bunu engellemem gerekiyor. Karatay diyetide insülin direncine en iyi etki eden diyet olarak düşünüyorum.

Yağ yakımı, kas yakımı önemli değil, hedefim 90'a ulaşmak bir şekilde. Ondan sonra kaslara önem verebilirim.

Dün yediklerim;

06:30 2 adet haşlanmış yumurta
    13:30 Karışık tavuk ızgara(4 pirzola, 4 kanat, az bulgur pilavı), ayran
    18:30 Tavuk şinitzel(Keskinoğlu'nun şinitzellerinden 5 adet)
    20:30 4 avuç antep fıstığı

Ekmek, kola, mevyeyi tamamen kesmek amacım. Dün spor yapamadım. Haftada en az 3 gün spora gitmek istiyorum.
    Hedefim interval kardiyo ve mekik hareketleri yapmak.

Önerilerinizi bekliyorum.

2. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Önce çıkacağın yolda başarı dilerim sana. Sabah kahvaltına eğer karnın tam doymuyor lor eklemeni öneririm ve domates salatalık. 20:30 daki 4 avuç antep fıstığı fazla ilk etapda 2 avuca daha sonra bir avuca düşür kaliteli yağ vücut için gerekli elbet ama fazlasına gerek yok. Akşam yemeklerinde et,tavuk,balık,hindi gibi besinleride kullan farklılık olur en azından damak tadı içinde. Bitki çayı tüketmeni öneririm yeşil çay yada doğadanın 7 otlu çayı var. Öğle yemeğindeki kanadı yerken deri tüketme yağ oranı oldukça fazla göğüs tercihi daha iyi olacaktır. Şimdilik aklıma gelenler bunlar günlüğünü takip edip eksiklerde yardımcı oluruz.

aunsalg bunu beğendi.
  3. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sainted teşekkürler önerilerin için. Sabah 06:30'da evden çıkıyorum o nedenle çok birşey hazırlama şansım olmuyor. Öğlene kadar beni çok etkilemiyor açlık, bir şekilde geçiriyorum. Sadece h.sonu için sorun olur heralde açlık, kahvaltıda peynir falanda ekleyebilirim. Lor peynir ne kadar yiyorsunuz?

Benim derdim özellikle akşamları.
    Çünkü normalde akşamlarım bir yarım ekmekle yenilen yemek, kuruyemiş, mevyeler ile geçiyordu. Şimdi onları tamamen kestiğim için zorluk o bölümde olacak :)

Akşamları zaten tek çeşit olmayacak. Dün öyle denk geldi. Normalde bezelye yemeği, balık, bamya gibi yemeklerde olacak.

4. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    50-100 gram arası lor tüketebilirsin rahatlıkla. Akşamları zorluk çekiyorum dersen yemekten sonra kuruyemişi tüket yatana kadar işte 1-2 bitki çayı içerek açlığı biraz bastırabilirsin belli süreden sonra vücut kendisi alışıyor mide ufalıyor zorluk çekmezsin.

aunsalg bunu beğendi.
  5. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet dün yediklerim;

06:30 2 adet haşlanmış yumurta
    12:30 Panelenmiş tavuk parçaları(6 adet) , ayran
    16:00 2 adet grissini
    19:30 Ispanak yemeği 1 tabak, yanında yoğurt
    20:30 4 avuç antep fıstığı

Mümkün olduğu kadar öğünlerim arasında 3er saat olmasına özen gösteriyorum. Tartılmayı haftalık olarak gerçekleştircem. Haftaya Salı akşamı tartılınca farkı göreceğiz :)

6. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam öncelikle başarılar dilerim.

Size tavsiyem protein oranını artırın. Bu programla kesin zayıflarsın ama yağ yanında kasta gidecektir.
    Ayrıca saat 8den sonra karboyu kesin.

Karatay diyetinde 3 öğün yada max 4 öğün tavisye ediliyor

aunsalg bunu beğendi.
  7. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Yaptığın öğün sayısı çok fazla yediğin yemekler ise çok az diyebilirim.
    Karatay diyetinin esasında öğünler arası ortalama 5 saat ara bırakmak vardır. Bu da 3 öğünle sağlanabilir. Ayrıca daha fazla protein almalısın ve eğer Karatay diyeti yapacaksan alacağın proteinler sağlıklı olmalı. Paketli ürünlerden kullanmamalısın. Tavuk pane veya Schnitzel yerine tavuk şiş yiyebilirsin. Yağ tüketimine de özen göstermelisin. Sabahları iki tam yumurtadan başka bolca peynir ve 8 10 arası zeytin yemelisin.
    Bunlardan ayrı eğer body yapmayı da düşünüyorsan öğlen karbonhidrat almak zorundasın . Bunu da Bolca bulgur pilavı yiyerek karşılayabilirsin.

aunsalg bunu beğendi.
  8. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Programımı aşure yüzünden bozdum Cuma akşamı :) Neyseki Aşure senede 1 kere o nedenle devam diyete.
    30 Kasım Cuma

06:00 2 adet haşlanmış yumurta
    12:00 8 adet panelenmiş tavuk parçası, yanında ayran
    19:00 4 küçük tabak aşure( ne yazıkki :(( )

1 Aralık Cumartesi

Kahvaltıyı baya geç yapmak zorunda kaldım, o nedenle öğünlerim sarktı.

11:00 2 adet haşlanmış yumurta, 100 r peynir, 15 adet zeytin, 100 gr civarı patates kızartması(patates fazla oldu biliyorum)
    16:00 Yoğurtlu iskender(pidelerinden tadımlık aldım, sadece etleri ve yoğurdu yedim.) yanında ayran
    19:00 Haşlama et yanında 2 kaşık pilav, yanında ayran
    20:00 1 adet mandalina

2 Aralık Pazar
    10:00 2 adet haşlanmış yumurta, 100 gr beyaz peynir, 10 adet zeytin
    14:00 3 avuç antep fıstığı
    19:00 1 porsiyon kalamar, 1 adet palamut ızgara
    20:00 1 adet mandalina

Pazar yine iyi geçti. Haftaiçi daha rahat uyabiliyorum rejime. Haftasonu biraz daha zor geçiyor evde ve dışarda olduğumdan.

Son düzenleme: 3 Aralık 2012
  9. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Saat 8 deki mandalinayı kaldır süzme peynir tüket.

uzzman, Efrahim ve aunsalg bunu beğendi.
  10. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler önerileriniz için.
    Açıkçası kas konusunda çok dert etmiyorum. Yukarıda da yazmıştım, kas oranım zaten yüksek. O nedenle yine max kas versem, %50 kas, %50 yağ versem yine benim için yeterlidir. Dediğim gibi derdim vücut yapmak değil. Önceliğim kilo vermek.

8'den sonra tamamen kesmek gerekiyor ama işte alışkanlıkları değiştirmek birden kolay değil. Yavaş yavaş keseceğim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:15 ----------

Teşekkürler ilgin için.

Karatay diyetinde kafama uyanlar var uymayanlar var. Ayrıca benim yapabileceklerim var yapamayacaklarım var :)

Bu duruma göre kendime uyarladım diyelim.
    Şu anda programımın tamamen doğru olduğunu düşünmüyorum zaten. Sizin önerilerinizle geliştireceğim.
    İstediğim şekilde tavuk yapan bir yer bulamadım burda. O nedenle yiyorum panelenmiş tavuk.
    Kahvaltıma dediğin gibi peynir zeytin ilave etmem gerekiyor ama şu anda sabah baya erken gidiyorum, yumurta yemek bile anca alışacağım birşey. Zamanla onlarıda eklemeye çalışacağım.

Body yapmayı düşünmüyorum. Bu ara gidemiyorum ama spor salonuna gidince sadece interval kardiyo ve mekik hareketleri yapmak istiyorum. Şu anda en azından diyetle 1 hafta geçmesini bekliyorum. Vücudum biraz diyeti hazmetsin, güç düşüklüğü gitsin, alıştığında sporla tekrar zorlamaya başlamak niyetim.

11. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet dün yediklerim;

12:30 2 adet tavuk pirzola, yanında bulgur pilavı ve ayran
    19:00 Karışık kebap(2 adet kanat, 2 et şiş, 2 tavuk şiş, adana kebap ve bulgur pilavı), yanında küçük bir kaşarlı pide ve ayran
    21:00 Türk kahvesi :)

Bu arada akşam evde yemek olmadığından birşeyler söylecektik dışarıdan, acaba bugün kaçamak yapıp pizza, hamburger falan mı söylesem diye düşünüyordum. Tam o sırada kanalları gezerken bir baktım, Canan Efendigil Karatay :) Karatay diyetini anlatıyor Kenan Erçetingöz'ün programında.
    Dedim bu bir ilahi işaret olmalı, yiine ona uygun birşeyler yiyeyim, diyeti bozmadım :)

12. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53

Daha yeni başladınız kaçamaklar için çok erken, kaçamakları 15 günde 1 yapmanızı öneririm vücut şuan yeni yeni alışıyor ve ayak uydurmaya çalışıyor diyetinize vücudun istediklerini verirseniz olmaz. Aynı şekilde devam etmenizi öneririm.

aunsalg bunu beğendi.
  13. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet çok haklısın. Daha tartılmadım bile, tartılıp sonucu görünce dahada iyi olur. Cuma tartılcam bakalım kaç çıkıcam. Fakat kilo verdiğimi pantolon ve gömleklerden hissediyorum :)

Spor olarak ne önerirsiniz? Spor salonuna gitmeye başlayacağım. İnterval kardiyo ve mekik yapmayı düşünüyorum sadece.

14. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Tartıda kilo verdiğinizi düşününce artık pizza ve hamur işi görmek istemiyeceksiniz aklınıza bile gelmeyecektir. bende 130 Kg dan başladım şuan 86 dayım ve halen iyi bir diyet yapıyorum 80'e düşene kadar böle devam edicem..

Spor olarak günde 40-50 dk kardiyo öneririm. Birgün kardiyo ertesi gün kardiyo+ağırlık ( ağırlıktan kastım hafif ağırlıklarla yada makinalarla çünkü kilo verirken vücudunuz sarkmasın) Ağırlıklara 20-30 dk ayırırsanız yeter.

Kardiyoyu ise şöyle yapabilirsiniz 20 dk koşu bandı + 20 eliptik +10 bisiklet

aunsalg bunu beğendi.
  15. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dün yediklerim;

12:00 Hamburgerciye gittik ama ordada kendime uygun olanı buldum :) Yeşil burger yedim, hamburger köftesini 2 adet göbek marulun arasına koyuyorlar. Kısaca ekmeksiz hamburger yedim :)
    17:00 Öğlen öğünü çok hafif geçirdiğimden acıktım, 1 adet 46 grlık Ülker'in Altınbaşak Yulaflı Kepekli light bisküvisinden yedim. Elimin altında o vardı.
    19:00 1.5 tabak tavuk etli bezelye yemeği, 1 dilim ekmek
    20:00 1 Türk kahvesi

16. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Merakla bekliyorum bende tartıya çıkışını bakalım sonuçlar ne olacak..

aunsalg bunu beğendi.
  17. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dün uyanamadım, son anda çıktım evden, o nedenle yumurta yalan oldu. Bugünde yalan oldu :( Onun yerine çiğ fındık yiyorum.

Dün yediklerim;

07:30 2 avuç çiğ fındık
    12:00 1.5 porsiyon köfte(ekmek yok), yanında ayran
    19:30 Az pideli iskender, yanında ayran.

Tartılmama az kaldı, bende merak ediyorum. Bakalım kaç kilo vermişim?

18. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün tartılacağım gün :) Akşam tartılıp sonucu buraya geçerim.

Dün yediklerim;

Sabah yine acil çıkmak zorunda kaldım. O nedenle yumurta yalan oldu :(

08:00 3 avuç fındık
    11:00 Türk kahvesi
    13:00 Karışık köfte(patates ve 2 kaşık pilav), yanında ayran
    19:00 Izgara köfte (300 gr civarı) yanında ayran

19. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet Cuma akşamı tartıldım ve 121.5 kilo gördüm tartıda. 3.5 kilo gitmiş yani. Mutlu oldum ve diyete devam aynı şekilde :) Bakalım 100'ün altınıda göreceğimiz günler gelecek mi?

Cuma yediklerim

14:00 6 adet panelenmiş tavuk parçası, yanında ayran
    20:00 az pideli iskender

Cumartesi;
    10:00 2 adet haşlanmış yumurta, sucuklu yumurta, domates, peynir, zeytin
    16:00 4 adet panelenmiş tavuk parçası, yanında ayran
    20:00 3 avuç antep fıstığı

Pazar
    11:00 1 adet haşlanmış yumurta, sucuklu yumurta, peynir
    15:00 4 avuç antep fıstığı
    19:00 6 adet şinitzel, yanında ayran
    20:00 2 avuç antep fıstığı

Aynen devam. Cuma yine tartılcam, bu sefer hedefim 120'nin altını görmek tartıda. Bakalım başarılı olabilecek miyim? :)

20. aunsalg

aunsalg Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dün yediklerim;

07:30 2 adet haşlanmış yumurta
    12:00 1 porsiyon pazı sarması, 1 porsiyon ciğer, az pilav
    19:00 1 tabak bulgur pilavı yanında yoğurt
    20:00 2 avuç antep fıstığı

Sayfayı Paylaş