Karatay Diyetim..!

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve PizzaBoy tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar

Ben 1 hafta karatay diyeti yaptım ve ciddi anlamda sıkıntı yaşadım. Sanırım bu diyet bana göre değil. 1 Hafta burada var olan beslenme biçimlerini uyguladım ve her seferinde tansiyonum ciddi oranda yükseldi. Karbonhidrat alımım düşük olabilir çünkü karbları ceviz vb ürünlerden almaya çalışıyordum ve bu durum dolayısıyla baya bir yorgunluk oluştu bende. Karatay diyetini kötülemiyorum ama her bünyede aynı sonuçları vermiyor. Bu diyeti yapmadan önce bi doktora görünmelisiniz bence...Evet çok kısa bi tecrübe ama bana bu diyeti bırakmamı sağlayacak ciddi sorunlarım oluştu. Daha önce yaşamadığım tansiyon sorununu yaşadım.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

28 yaşındayım

Kg: 107
    Boy: 180

Artık spor salonuna yazılma zamanı gelmiş geçiyor. Yalnız nasıl bi beslenme modeli yapabilirim bilemiyorum. Sanırım öğün oluşturma konusunda beceriksizim.İlk kez Kopya öğün yaptım oda sorun oluşturdu. Beslenme ve cardio programımı burada ayrıntılı şekilde yazacağım umarım yardımcı olabilirsiniz.

Son düzenleme: 26 Şubat 2012
  2. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Yaptığın hata bariz belli..

Karataya geçerken yavaş yavaş geçiceksin. Örneğin normal beslenmende günlük 6 dili ekmek yiyosan. İlk hafta günlük 4 e birdaha ki hafta 2 ye sonra 1 e daha sonra da tamamen kesiceksin.

Çok kişi tanıdım aniden kesip yorgun düşen. Kendimden biliyorum bende aniden kestim.

Karatay beslenmesi herkeste aynı etkiyi göstermiyor demek saçma. Karatay beslenmesi sağlıklı bir beslenme türüdür. Herkes böyle beslenebilir.

Sana önerim şu yavaş yavaş kes ekmeği pilavi makarnayı şekeri vs. vs.

Efrahim ve PizzaBoy bunu beğendi.
  3. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dynamo

Evet karbları hızlı bir şekilde kestim. Şekeri zaten pek kullanan biri değilim. Ekmek vb ürünleri ve yanında diğer yemek çeşitlerini aniden kestim. Tek sorunum yorgunluk değil elbet. Yorgunluk dışında yaşamadığım tansiyon sorununu yaşadım. Aniden karbları kesmem tansiyon vb şeylerin yükselmesine veya alçalmasına mı sebep oluyor bilmiyorum açıkcası. Zaten yeni beslenme programım bol karblı olmaz :)

4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    tansiyonun yukselmesi degil dusmesi gerekiyor

vucudda karbonhidratlar yuzunden tutulan su atıldıgı zaman tansiyonun dusmesi lazım

vucudundaki yuksek insulin yuzunden vucud yagları enerji kaynagı olarak kullanamayabilir

seviyeli gecis yap yada bastaki sıkıntıya 1 kereligine katlan

kac cıktı tansiyonun ?

5. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Heldic

Genelde tansiyonum 13-8 aralığındadır ama son 1 hafta içersinde 15-10 çivarlarında seyredip durdu. Bugün diyeti bozayım dedim ve karblara bir dönüş yapayım dedim tansiyonum biraz düştü. 14-9 aralığındayım şu an.

------------------------------------------------------------------

Bu arada 1 hafta içerisinde tam 2 kg verdim. Elbette su kaybı yaşıyorum ama bu diyetten çok umutluydum ve şu tansiyon sorunu gözümü korkuttu çünkü yaşam kalitemi etkiliyor. Bu sorunu aşabilsem ömür boyu yapılacak bi beslenme olarak görüyorum.

6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bu diyetten ötürü tansiyon problemin olmaması lazım benim 9 14 olan tansiyonun

6 10 7 11 lere dustu ve cok zindeyim altında yatan baska problem olmasın

ogunlere pirinc ekle ilk 2 hafta sonra azaltarak dene istersen

sonucta bir bagımlılıktan kurtuluyor vucud seker bagımlılıgı

7. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Heldic

Acaba yumurtadan kaynaklanan bir durum olabilir mi? Çok fazla yumurta tüketmiyordum ben şimdi günde 2 tane tüketiyorum. Tansiyonum yükseliyor ve ciddi baş ağrısı ile birlikte görme kaybı yaşıyorum. 1 hafta boyunca her gün yaşadım bunu ama bugün diyeti bozdum ve su ana kadar durumum iyi ve yaşamadım bu durumu. Yediğim bir şeyden kaynaklı mıdır acaba?

8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ben en az 6 tane yiyorum hergun tam olarak

karbonhidratı tamamen kıstın vucud ketosise giriyor sanırım

zararlı degil aslında faydalı ketosis fakat alısık olmadıgından olsa gerek

ilk 1 ay biraz princ eklemeyi dene ögünlere 1 kac gun sonra nasıl hissettigini yaz bizlere

9. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Heldic

Yumurtayı öğünlerden çıkarmayı deniycem ve kahvaltılarda 2 dilim kepek ekmeği eklemeyi düşünüyorum.
    Dediğin gibi öğlen yemeklerinde pirinç ekliycem.

Kahvaltı : 1 domates + 1 salatalık

Avuç içi kadar beyaz peynir

10-15 tane zeytin

100 gr ceviz

Şekersiz kahve ( Çay içemiyorum )

Öğlen : 200 gr tavuk gögsü
    Pirinç veya Bulgur pilavı
    Bol salata..

Akşam : 200 gr tavuk + 100 gr haşlanmış patates
    yoğurt+ bol salata..

Elbette bol bol su...

Yumurta dışında ( pilav , kepek ekmeği şimdi eklendi) 1 haftadır aşağı yukarı böyle besleniyordum zaten. yumurtayı çıkardım biraz karb ekledim. Bir kaç hafta böyle devam etmeyi düşünüyorum...Gelişmelerden haberdar ederim..

10. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Yumurtayı çıkarman iyi olmadı ama protein açısından.

Yumurtayı cıkarma kahvaltıdan. heldicin dediği gibi pirinc ekle öğünlerine biraz.

11. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dynamo

Deneme amaçlı çıkarıyorum yumurtayı. Yumartaya alerjim olabilir diye düşünüyorum. Aylarca hatta yıllarca yumurta yememiş bu bünye birden günde 2 tane yer hale geldi. Açıkcası bana hangi yiyecek dokunuyordur diye düşündüğümde aklıma tek yumurta geliyor nedense. Bir kaç gün yemeyip pirinç ekliycem öğünlere eğer sorun olmazsa bu sefer yumurtayı geri öğünlere koyucam böyle deniycem.

12. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Anladım. Dene bakalım. İnşallah yumurtadan kaynaklı değildir sorunun.

13. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    heldic in dediği gibi bende tansiyon düşmesi beklerdim.
    Herkesin vücut aynı değil. Farklı tepki de mümkün.

Yaptığın diyette.. birinci hafta veya 2 hafta süreli kendinde rahatsızlık hissetmen normal..

Çünkü vücudun sürekli enerji olarak kullandığı karbonhidrat- şeker i göremeyince afallar.

Yağları kullanmaya başlar. Yağları enerji olarak kullanmasını bilir fakat tüm enerjinin yağlardan temin edilmesine alışması için süre geçecek.

Bu sürekli benzinle çalışan motora dizel yakıt yüklemek gibi birşey..

Yağları keton cisimleri denen kolay yanan hale çevirir, sonra kullanır.

Keton cisimleri denen şeyler ph olarak asidik maddelerdir. Bundan kaynaklanan asidozu vücut bikarbonat sistemini, kullanarak nötürlemeye çalışır. Böbreklerde hidrojen iyonu atmaya çalışır, diğer asidik madde olan Co2 daha fazla atmaya çalışır..
    Yani baya bir sistemi devreye sokmaya çalışır.. Bu baş ağrısı huzursuzluk yapar.
    Fakat zamanla alışır.... Normale döner.
    Bu diyeti ben birkaç haftadıri yapıyorum.

Fakat agresifçe yapmadım. Geçiş sürecinin sıkıntılı olduğunu bildiğimden dolayı.. yoğun aktivite mental aktivitede gerekeceği için önce karbonhidratı azaltarak başladım.

Ama hiçbir zaman sıfırlamadım.

ilk 3-4 gün sıfırlamayı denedim. Senin bahsettiğin durumu kısmen yaşadım. Bir nevi leyla oldum.

Performansımı belirgin düştü.

Kısa sürede 3-4 kilo kaybettim. Arkasından sabitlendi.

Sabitlenmesinin bir sebebi, karbonhidratı birden kesmedim.
    2. si ise spora ağırlık verdim. cilt altı yağlarımın inceldiğini aynı zamanda kaslarımda büyümede hissetmeye başladım. Kilo sabitlenmesinin sebebi birde bu.
    Aslında hem kilo kaybettim, hem kilo aldım.
    Kilo kaybını yağlarımın azalmasıyla, kilo almamda kas büyümesiyle oldu.

Yağlarda hiç kısıtlama yapmadığım gibi, artırdım.

Ultrasonla atardamarlarımı 2 gün önce kontrol ettim. tabiri caizse mis gibi...

Yukarda dediğim gibi tansiyon yükselmesini hiç beklemezdim.

olsa olsa en fazla sıkıntıyı karbon hidrat almayınca beyin hücreleri çeker.
    Bu galiba vücudunda stres oluşturdu. Bu kortizol, aldesteron gibi hormonları çalıştırır. Böbrek kaynaklı tansiyon oluşturur.
    Acaba yanlış birşey mi yapıyorum endişesi adrenalini de yükseltir. adrenalin belli bir seviyeden sonra tansiyona sebep olabilir.

Yalnız hiç bir zaman tehlikeli boyutlara geleceğini zannetmem.

Bu diyeti yapan, işi yoğun değilse, kolayca dinlenme fırsatı varsa... kolayca yapabilir.

Ama çalışan ve dikkat gerektiren işi varsa.. bariz sıkıntı olabilir.

Bu diyeti yapanın böyle bir şeyin olacağını bilmeli.

Araba kullanan biriyse dikkati dağılır, hata yapabilir.

Karatay diyetini tavsiye edenler başlangıçta ki zorluğu galiba hatırlatmıyorlar...

Hatırlatmalılar...
    VEya kısmen revize ederek sunmalılar...

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    protein miktarıda arttırılabilir baslangıcta

vucud proteini sekere cevirip kullanabilir buda baska bir yol

15. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    benim senin kadar yagım yoktu ama.
    ilk başlarda beni hem yağı hem de karbonhidratı kestim.

ama köpek gibi de cardio yaptım.
    yanında da agırlık calıştım.

simdi karataya gectim gibi.
    az yag az karbonhidratla gidiyorum..

kaldı ki zaten istesenizde karbonhidratı kesemezsiniz.
    yediginiz herşeyde karbonhirdat bulunmakta.

fakat bir konu da gerçekten bende müzdariptim agresifleşme.
    aman allahım böyle bir agresifleşme yoktu.
    hatta konu falan da acmıştım :)

simdi az yag az karbonhidratla multuyum.

16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bu diyet çok zor bir diyet. bir defa mevcut tüm sosyal yaşamını komple değiştirmen gerekiyor ki, başarabileni zaten asosyal bir hayat bekliyor demektir. ayrıca biraz ucundan deniyeyim dedim, karbonhidratı azaltabildiğim kadar azalttım, tam 2 haftadır düşük yoğunluklu bir şekilde hastayım, öksürük/başağrısı/yorgunluk/eklemlerde ağrı hepsi 15 gündür üzerime çullanmış bi türlü gitmiyor. en uzun soğuk algınlığı hastalığım bile 3 günden uzun sürmemiş iken tam 15 gündür öksürmekten başıma ağrılar girdi. şu yazıyı yazarken bile deliler gibi öksürüyorum. o diil, ben en son grip-soğuk algınlığı gibi bir hastalık kapmayalı yıllar olmuştur, en son ne zaman hastalandım hatırlamıyorum bile...

şunu öğrendim bu diyet her babayiğidin harcı değil.

yine de bu diyetin en güzel yanı akşam yemeğini karbonhidratsız yapıp, akşam saat 8den sonra birşey yememek...
    sırf bunu bile yapabilsek, çok daha iyi bence.

17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bende paleo yapali hic hasta olmuyorum

bu sene hic soba yakmadim ceket giymedim yagmur falan islemiyor

Gecen sene grip olmustum oda 1 gun surdu herhalde bu diyet ben icin yaratilmis :)

Deli enerjigim cok guclu hissediyorum kendimi

18. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Ben 2. ayımdayım karbonhidrat az almaya dikkat gösteriyorum. Yavaş yavaş en aza indircem karbonhidratı. Ama spordan önce karbo almak gerektiğini düşünüyorum.
    Önemli olan akşam karbonhidrat almamak bence. Vücut alıştıktan sonra sorun olmuyor.
    Hatta pazar günü vücudu şaşırtmak için bir hamburger yiyeyim dedim yarısı kaldı(Chichken royale)
    Zamanla alışacaksın. Aldığın sonuçlar ise senin en büyük motivasyon kaynağın olacak.

19. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Hehe . Vücudu güzel şaşırtmışsın. :D

Güldüm akşam akşam. Madem şaşırtıcan. Aldığın kh ya deysin. Baklava felan yerdin.

deepsoul bunu beğendi.
  20. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar...

Bugün kahvaltıma 2 dilim kepek ekmeği ekledim. yumurtayı çıkarmadım bu sefer haşlamadım omlet yaptım. Pirinç eklemedim öğünlerime. Sadece sabah kahvaltısına ekmek ekledim 2 dilim. Şu an hiç bir sıkıntım yok. 1 haftadır hergün tansiyon sorunu yaşıyordum ama bugün yaşamadım. 2 dilim ekmeğin faydası değildir sanırım.

Spor yapmadan bu diyetle çok fazla kilo verilmeyeceğini herkes biliyordur umarım :) Spor yapamıyorum şu an ama 1 hafta içerisinde kesinlikle başlayacağım.dumbelllls

Sayfayı Paylaş