Karanlıkta Uyuyun, Kanserden Korunun..(Melatonin)

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve diez tarafından 12 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
 1. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.628
  Beğenileri:
  14.610
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Karanlıkta uyuyun, kanserden korunun

  Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa ve yatarken ışığın kapanmasını istemiyorsa, “Ne olacak canım, ışıklar açık uyuyuversin” demeyin. Çünkü sağlıklı bir vücuda sahip olmada rol oynayan ve kanserden koruyan melatonin hormonu ancak karanlıkta salgılanıyor.


  Peki Nedir Melatonin
  Melatonin, beyinde sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag sendromu denen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diğer antioksidan tesirleri de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlenlerini de oluşturabiliyor. Şu anda, yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da bu hormonun üzerinde önemle durulmaktadır. Can alıcı noktalardan biri, hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa'da lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlıkta yatırılması, çünkü melatoninin güçlü biçimde salgılanmasının kanserden koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde, uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiş. Bilimsel bir gerçek.
  "Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın ...
  Unutmayın, körlerde kanser oranı sıfıra yakındır.
  kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Melatonin


  Dr. Abdullah Özkardeş, melatonin hormonunun özellikleri ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında şu bilgileri veriyor:

  İnsanlar, enlem ve mevsim şartlarına göre ortalama 12 saat aydınlık ve 12 saat karanlık gün düzenine adapte olmuştur. Gece yapay ışık kullanma yeteneği, ateşin keşfi ile birlikte 250 bin yıl önce başlar. Kandillerle 5 bin yıl önce tanışılmıştır. Sokaklar gaz ışıkları ile 1700’lü yıllarda aydınlatılmaya başlanmıştır. Son 120 yılda elektriğin keşfiyle, yapay aydınlatma bugünkü boyutlarına ulaşmıştır.

  Işığın insan fizyolojisi ve davranışları üzerine geniş etkileri vardır. Uygunsuz bir zamanlama ile insan fizyolojisini değiştirebilir. Işığın tetiklediği bozulmalara bir örnek; günlük vücut organizasyonlarının etkilenmesidir. (Hormonların üretim ritminin değişmesi gibi) Işık ve karanlığa maruz kalma saatlerindeki değişiklikler, vücut organizasyonlarının zamanlamalarında kaymalara neden olabilir. İnsanın içindeki ritimlerin, dış çevreyle uyumu kaybolabilir. Uyku ve uyanık kalma saatlerinde etkilenme olabilir. Ayrıca ışık; nöroendokrin sistemleri akut bir şekilde etkiler, melatonin üretimini azaltır, kortizol üretimini artırır.

  IŞIK, MELATONİN ÜRETİMİNE ENGEL OLUYOR
  Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormondur. Triptofan isimli bir maddeden elde edilir. Hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlamaktır. Melatonin üretimi, gecenin uzunluğu ile ilgilidir, gece ne kadar uzarsa, üretim de o denli uzar. Karanlık fazın başlangıcında veya sonundaki ışık, melatonin üretimine engel olur. Işık kısa süreli de olsa yeterli şiddette ise, melatonin salınımını baskılar. Günlerin kısa olduğu kış mevsiminde melatonin üretimi artar, yaz günleri ise azalır. Uykusuz kalmak, melatonin üretimini etkilemez.

  DEPRESYONDA KORTİZOL YÜKSELİR MELATONİN AZALIR
  Depresyon hastalığında kortizol seviyesi yüksek, melatonin seviyesi düşük bulunmuştur. Birçok depresyon ilacı, etkilediği beyin kimyasal maddeleri aracılığı ile melatonin salgılanmasını artırır. Melatonin seviyesindeki artış ve tedaviden faydalanma arasında paralellik kurulabilmektedir.

  Melatoninin bağışıklık sistemini olumlu etkileyerek ve stresi azaltarak yaşam süresini artırdığına ve yaşlanma bulgularını azalttığına dair yapılmış çalışmalar vardır. Melotonin, başta kanser olmak üzere hastalıklar üzerinde baskılayıcı etki yapıyor. Gece çalışan kadınlarda meme kanseri gelişimi çok daha fazla olmaktadır. Melatonin ve kanser ilişkisi için birçok çalışma yapılmıştır. Melatoninin kanser engelleyici bir ajan olduğuna dair çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Deneysel olarak melatoninin birçok tümör tipinde büyümeyi sınırlandırdığı gözlenmiştir. Melatonin, deneysel meme tümörlerinde baskılayıcı bir rol oynamaktadır.

  Melatonin, tedavi edici dozlarda verildiğinde direkt olarak tümör hücrelerini öldürücü etkiye sahiptir. Gece çalışan bayanlarda geceleri aydınlık nedeniyle melatonin salgılanması azaldığı için, gündüz çalışan bayanlar göre meme kanseri gelişimi oldukça fazla bulunmuştur. Gece çalışılan yerlerde, karanlık ortamların aydınlatılması ve bu nedenle melatonin düzeyinin baskılanması ile kanser riski artmaktadır.

  DAHA FAZLA MELATONİN İÇİN
  Düzenli ve yeterli bir melatonin salınımı için, karanlık ortamda uyumak gerekmektedir. Eğer kullanılıyorsa gece lambaları solgun kırmızı ışık vermelidir. Televizyon karşısında uyuklama yapılırsa, televizyon kapatılmalıdır. Düzenli ve yeterli bir uyku düzeni oluşturulmalıdır. Aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterilmelidir. Gece çalışmaları mümkünse gündüze kaydırılmalıdır.

  kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/news/437581.asp
   
  Setenay, zigbog, GoLD_WaRRioR ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
 2. hkkaynak
  Offline

  hkkaynak Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşekkürler bu konuda aydınlattığınız için


  edit : lütfen teşekkür butonunu kullanınız..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Mart 2008
 3. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.575
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  geçenlerde melatonin satışı için açık arttırmaya girdim sırf geyik olsun diye.benden başkası teklif vermeyince bir kutu melatonin 1ytl'ye bana kaldı.kullanmadığım için sadece uyku bazında bana destek olacağını düşünüyordum ama daha fazla faydası oldugunu öğrenmem guzel oldu.
   
 4. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.628
  Beğenileri:
  14.610
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Setenay ve guardbody bunu beğendi.
 5. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.575
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  diez melatonin kullanımına 4 gündür devam ediyorum.gece vardiyasında olduğumdan gündüzleri sadece atarax içerek uyuyabiliyordum fakat uyandıktan sonrada tabiri caizse mal gibi dolaşıyordum etrafta.4 gündür ise yatmadan önce sadece 1 kapsül melatonin alıyorum ve kesinlikle hiç bölünmeden derin bir 6-8 saatlik uyku çekiyorum.uyandıktan sonrada kesinlikle vucutta bir tembellik belirtisi yok.geçte olsa vucuttaki eksik malzememyi buldum sanırım.uyku sorunu olanlar için bence eczanedeki ilaçlardan önce denenmesi gereken bir ürün.
   
  Setenay ve diez bunu beğendi.
 6. B.B. King
  Offline

  B.B. King Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2008
  Mesajlar:
  355
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Avustralya/Melbourne
  ingiltere'deyken bir supplement mağazasından melatonin almaya karar vermiştim.hatta kutusunu elime alıp,kasaya 1 adım atmıştım.sonra geriye dönüp bıraktım.

  çünkü korktum...

  testosteron örneğindeki gibi,vücuda dışarıdan melatonin girmesi,vücuttaki melatonin üretimini durdurabilir diye düşündüm.mantıken düşüncem doğruydu ve vazgeçtim.

  gerçeği bilmiyorum...
   
 7. Ferhat AYDIN
  Offline

  Ferhat AYDIN Yeni Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğenileri:
  111
  Ödül Puanları:
  0
  Bende eskiden gece ışıklar açık uyurdum. Sonra gerçekten böyle birşeyin olduğunu duydum ve tüm ışıklarımı kapattım. Bu arada paylaşım için teşekkürler...
   
 8. B.B. King
  Offline

  B.B. King Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2008
  Mesajlar:
  355
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Avustralya/Melbourne
  melatonin ve gaba hakkında gh seviyesini ciddi miktarlarda arttırdığı yönünde gelişmeler var.antremanlardan önce kullanmaya karar verdim.
   
 9. drakula
  Offline

  drakula Yeni Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Odamın camları son 1.5 yıldır aliminyum folyo ile zerre ışık girmeyecek şekilde kaplamıştım daha 2 ay önce geri söktüm sebebide sabahın olduğunu anlamayıp öğleden sonra 2-3 e kadar uyuyordum. Zifiri karanlıkta uyumak kadar güzel birşey yok gerçekten çok derin uyutuyor folyoyla kaplamamın sebebide buydu, şehir ışıkları oyunbozanlık ediyor.
   
 10. gitarsist
  Offline

  gitarsist Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  tiyatro sinema oyuncusu
  Yer:
  istanbul
  ya hocam bu melatonini nasıl kullanıcaz bilinen bir yanetkisi varmı bide doğal salgıyı durdurmaması için yine kür halindemi uygulanıyor mesela x ay kadar kullanıp sonra ara vericez diye bide tam kullanım şekli nedir mesela melatonin deneyleri hep antreman öncesi ve sonrası deneklere verilerek kullanılmış ve değerlendirilmiş bizde öylemi kullanalım..
   
 11. YesiLZeytin
  Offline

  YesiLZeytin Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  313
  Beğenileri:
  198
  Ödül Puanları:
  53
  Geceleri melatonin salgısının azaldığı zaman diliminde melankolik ve depresif olma eğilimin arttığını okumuştum ben de, Bilim Teknik'ti sanırsam.
   
 12. himes
  Offline

  himes Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2007
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  68
  Ödül Puanları:
  0
  vaktinde uyumak lazım demekki,Supplement olarak kullanmak değilde,doğal yollardan arttırmanın yolları nelerdir
   
 13. SEZER YZL
  Offline

  SEZER YZL Yeni Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2008
  Mesajlar:
  885
  Beğenileri:
  480
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ögrenci
  Yer:
  istanbul
  benım bılgıgım tek yok karanlıkta uyumak
   
 14. zerdustoldu
  Offline

  zerdustoldu Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makina Mühendisi
  Yer:
  Kocaeli
  Siyah göz bandıyla gündüz uyumakla, gece normal bir şekilde uyumak arasında fark var mıdır? Körlerle ilgili bir örnek verilmiş. Yani gözlerin görmemesi ancak vücudun ışık görmesi melatonini etkilemiyor mu?
   
  Setenay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş