karaciğeri korumak:antioksidan

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve emrex tarafından 29 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Apikobal adlı B vitamini tableti var.B1 B6 ve B12 iceriyor.Bunu nasıl kullanmalı

2. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Küçük bir bilgi de ben vereyim. Belki bilmeyenler vardır.
    Balık yağları için kullanmadan önce bir test uygularım.

Piknik bardakları olur ya plastik, plastiğinden değil de köpük olanından alın.
    Yarısına kadar kaynar su koyun.
    Balık yağı soft jellerinizden birinin ucunu iğneyle delip, bardağın içine sıkın.
    10-15 saniye sonra bardak 2'ye ayrıldıysa kullanmaya değer bir balık yağıdır.

3. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Buna niye ihtiyaç duydunuz?
    Günlük beslenmenizde bu vitaminleri zaten almaktasınız. Ekstradan B grubu vitaminlerini, B1 (Tiamin), B6 (Pridoksin), B12 (Kobalamin) almak gereksizdir.

B1
    Tüm Tahıllar, kepekli ekmek, bezelye, patates, tavuk, biftek, yumurta sarısı, balık, süt gibi besinlerde bulunur.

B6
    Muz, balık, et, fasülye, bezelye, tavuk, hindi, fındık, kepekli ekmek, ıspanak, süt, ceviz gibi besinlerde bulunur.

B12
    Bir bardak pastörize süt'de 0.9 mg B12 vitamini vardır, yine başlıca kaynakları yoğurt ve et'dir.
    Kaynak : Prof Dr. Metin Özata (Vitamin, Mineral Rehberi / 2008)

Kanınızda bir eksiklik bulunmuşsa tabii ki doktor kontrolünde kullanın.

Kanınızda bir eksiklik yok ama yine de kullanmak isterseniz sabah kahvaltıdan sona kullanın.

4. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    karacigeri rahatlatmak icin b vitamini tavsiyesi vardı bende aldım bunu

5. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Karaciğeriniz rahatsız mı? Niçin rahatlatma gereği duyuyorsunuz? Sırf karaciğere iyi geldiğini okuduğunuz için kullanmanız sıra dışı. Kaldı ki B vitamin türlerinin karaciğeri detoks yaptığına (temizlediğine) dair bir bilimsel veri yoktur.

B12 vitamini karaciğer de depolanır ve bu depolama kişiye bir yıl yetecek düzeydedir. Ekstradan aldığınızda bu dışkı yolu ile atılır!

B6 vitamini yetersizliğinde karaciğer ve meme kanseri görülebilmektedir ama bu bazı kısa çalışmalar sonucu elde edilmiş bulgular, kesin sonuç için bilim adamlarının uzun süreli araştırmalar yapması lazım...

B1 vitamini karaciğer hücrelerine minerallerin daha kolay girip çıkmasını sağlar ve böylece karaciğer işlevini daha rahat yerine getirir fakat karaciğeri kimyasal maddelerden temizlemez!

Alkol kullanan kişiler bana göre B Complex vitaminlerini kesinlikle kullanmalı çünkü alkol karaciğerdeki B12 deposunu yok etmekte.

Sonuç olarak alkol kullanmıyorsanız, karaciğerinizde ciddi bir sorun yoksa ve günlük beslenmeniz yerindeyse B vitaminlerini kullanmanıza gerek yoktur.

6. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    alkol kullanmıyorum fakat kaldı ki ayda 90 yumurta 5 kilo tavuk yiyorum ve bu protein yuklemesi sırtımda sivilce yapıyor

7. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Yazınızın içinde bu sivilcelerden nasıl kurtulacağınızın da yanıtı var. :) Protein'i azaltın! Tüm bu protein yüklemesinin üstüne bir de B vitamin türlerini kullanıyorsanız sivilcelenme azalma yerine daha da artacaktır!

Süratle kabul edilebilir ölçülerde beslenme şekline geçmelisiniz.

Karaciğerinizi bir müddet rahatlatmak için enginar tüketimine ağırlık verin...

8. murinyo

murinyo Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    bodysoft b vitaminleri için almaya gerek yok demişsin ama bencee çook ama çok gerek var..bilindiği gibi karbonhitrat ve proteinin daha iyi kullanılması sağlıyor..fazla alınırsada buda zaten dışarı atılıyor.

9. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    B1 Vitamini ne işe yarar?
    Kan şekerinin yakılması, kalp sağlığının korunması ve öğrenme gibi beyin fonksiyonları için gerekli. Vücudu yaşlanmaya karşı koruyan, katarakt, alkol ve sigaranın zararlı etkilerini azaltan B1'in yetersizliğinde beriberi hastalığı, kabızlık, yorgunluk, unutkanlık ve iştah kaybı görülür. B1'in eksikliğine az gelişmiş ülkelerde sıkça rastlanıyor. İdrar söktürücü ilaç alanlar ve alkoliklerde aşırı B1 vitamini kaybı oluyor. Tavuk, patates, yumurta sarısı, süt, bezelye ve nohut gibi gıdalar tüketen kişilerde B1 eksikliği görülmez.

B6 Vitamini ne işe yarar?
    Karaciğer ve kaslarda yer alan Glukojen adlı depo şekerden kan şekeri oluşturmak. Kan şekerinin normal sınırlarda kalmasına yardımcı olmak dışında kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan ve oksijen taşıyan Hemoglobin adlı proteinle beyinde ki "mutluluk hormonu" serotonin'in yapımında rol oynar. Yetmezliğine nadiren rastlanır. Alkoliklerde, astım, şeker ve kalp hastalarında, hamilelerde, ve meme kanseri olanlarda B6 vitamini düzeyi azalır. Muz, balık, et, fasülye, buğday, patates, kepekli ekmek, portakal, süt, ıspanak ve ceviz'de gibi gıdalar tüketenlerde B6 eksikliği görülmez. Eksikliği, cilt iltihabı, ağız köşesinde yaralar, depresyon, kasılmalar şeklindedir.

B12 Vitamini ne işe yarar?
    Kısaca DNA yapımı için gereklidir. Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, süt ve yoğurt en önemli kaynaklarıdır. Bitki ve maya'da bulunmaz. Eksikliği, yorgunluk, halsizlik, bulantı, kabızlık, gaz, kilo kaybı, unutkanlık, dilde ağrı, kansızlık, kulak çınlaması gibi belirtilerlerdir.

Kaynak : Vitamin Mineral ve Bitkisel Ürün Rehberi (Prof. Dr. Metin ÖZATA - Gürer Yayınları)

Prof. Dr. Metin ÖZATA'nın kitaba giriş de vitaminlerle ilgili çok önemli notu;
    Vitamin ve mineraller hayatımızın vazgeçilmez ögeleri... Kuşkusuz, dengeli beslendiğimizde onları vücudumuza yetecek ölçüde alıyoruz. Üzülerek bir kez daha ifade edelim ki, bu ilaçları kimseye danışmadan, adeta avuç avuç yiyoruz; bunun hayatımızla oynamak olduğunu düşünmeden!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu bilgileri kitap'dan özet olarak verdim lakin telif haklarını ihlal etme durumuna düşmek istemedim. Peki neden verdim? Sizin gibi pek çok kimse B grubu vitaminlerini olmazsa olmaz olarak tabir etmekte ve mutlaka alınması gerektiğini düşünmektedir. B grubu vitaminler çok ama çok önemlidir ancak beslenme yetersizliği/düzensizliği varsa çok önemlidir. Yoksa Sayın hocamın da söylediği gibi gereksiz yere kesinlikle alınmamalılar.

Aslı, doğalı varken ve her an elimizin altında ki yiyeceklerde bulunurken sentetiğini almak akıl kârımıdır?

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    metin özata yanlış hatırlamıyorsam gata doktoru idi yanılıyorda olabilirim.

kendiside belirtmiş fakat sınırları ben söyleceğim. b1 ve b6 yemeklerdeki öğünlerle fazlası ile karşılanır. b12 nekadar alırsanız alın karaciğer büyüklüğüne göre 2-5 mg arası stoklanır. 1 yıllık ihtiyacız kadardır. siz değerli sporcuların vazgeçilmez öğünü olan yumurta b12 vitaminini yüksek oranda içermektedir.

anlayacağınız oturup düşünün her birey her sporcu öğünü güzel ve yüksek geçmiş ise ara vermeli takviyeye gerek duymamalıdır.

Bodysoft bunu beğendi.
  11. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Sentetik vitaminlere oldum olası soğuk bakmışımdır zaten..

Bodysoft bunu beğendi.
  12. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Sürekli kullandığım balık yağımı değiştirdim.
    Sadece omega 3 içeren, De Tuinen'in bir ürününü kullanıyorum artık.
    TR'de bulunmuyor diye biliyorum, lakin De Tuinen bir Hollanda şirketi.

Yinede yazayım, olur da birileri rastlar biryerde, çok iyi bir ürün.

De Tuinen
    Super EPA
    Omega 3 Visolie 1000mg 180 soft jel

1 soft jeldeki EPA: 300mg
    DHA: 200mg

------------------
    Aksu Vitalden'de denemelik 250gr çekilmiş siyah üzüm çekirdeği ve 250gr'lık çekilmiş çörek otu aldım.
    Bugünlerde bu antioksidan yüklenmeleri baya bir zindelik yarattı bende.

13. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Çörek otu'nu fazla kaçırmayın kilo aldırır... Yoksa çok yararlıdır...

Omega-3 desteğini her gün tüketmeseniz de olur, ayrıca ciddi bir kan incelticidir, bu kalp krizi riskini azaltsa da farkında olmadan aspirin veya E vitamini gibi ürünlerle birlikte kullanıldığında ciddi sorunlara yol açabilir...

Kür şeklinde kullanırsanız daha yararlı olur gibime geliyor... 3 ay kullanıp 1 veya 2 ay ara vermek gibi...

tezcatcatl bunu beğendi.
  14. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Hiçbirşeyi fazla kaçırmamak mantığıyla kullanıyorum zaten supplementlerimi.
    Herşeyden alıyım, azar azar aliyim. Teşekkür ederim uyarılar için :)

Tabularımı yenerek ilk defa yan etkileri olan bir ürün (hydroxycut advanced pro series) kullanmaya karar verdim ve bir kutu alıp başladım. Gerek günlük hayat performansı, gerek antreman performansı olsun, şu yoğun günlerde çok iyi geldi.
    O yüzden bu ara antioksidanlarımı eksik etmemeye çalışıyorum. Malum karaciğere ve böbreklere bindirdiği yük heryerde söyleniyor. Şimdilik bir sıkıntı yok, aksine cildim bayağı bir temizleşti, sivilceler azaldı, bol su döküyorum (hergün yeşilçay ve bol su içtiğimden de olabilir) ama koyu renk idrar gibi bir sorun yok.
    Bu kutu bitene kadar bu şekilde bol antioksidanla devam edeceğim.
    O arada COQ10 da bitmiş olacak, dediğin gibi 2 hafta falan her supplementi kesip, detoks yapmayı, ardından da COQ10 yerine Resveratrol koyup bi dönem de öyle devam etmeyi düşünüyorum.

15. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Her gün yeşil çay tüketmeniz yararlıdır ancak ne kadar tükettiğiniz de önemlidir. Yeşil çay'ın herkes yararlarından bahseder ama zararlarına kimse değinmez! Şurada bazı bilgiler vermiştim, inceleyiniz.

Yeşil çay'ı ben de oldukça severim ve günde 3 bardağı geçmemek koşuluyla (Yaz ay'larında 2 bardak) içerim.

Yeşil çay'ın aroma katılmamış halini alıp demleyin, diğerleri hikaye...
    -----------------------------------------------------------------------------------------------

İdrar'a bol çıkmanız büyük bir ihtimalle yeşil çay'dan ve/veya diğer kullandığınız bitkilerden kaynaklanmaktadır. Bitkilerin %90'nı idrar söktürücüdür. (Nedeni bilinmiyor!)

Tehlike de zaten buradadır!

İdrar'a sıkça çıkmak sanılanın aksine iyi bir şey değildir. İdrar'a sık çıktığınız da, idrar ile birlikte vücudunuzdan bolca vitamin ve mineral'de (daha çok mineral) gitmektedir. Özellikle yaz ay'ların da bu vücut için hiç de iyi bir şey değildir. Kalp hastaları için ölümcül olabilir...

İdrar'a düzenli çıkmak böbreklerin düzgün çalıştığının garantisidir ancak sıkça çıkmak da aşırı çalıştığının ve buna da bir şeyin neden olduğunun açık göstergesidir.

Elbette kural olarak idrar renginiz koyu olmamalı ve buna dikkat etmelisiniz, koyulaştığında su tüketimini arttırıp rengi açık olacak şekilde sabitlemelisiniz. Ancak bitkilerin idrar söktürücü özelliklerinin yanında bir de terlemeyi arttırmaları bazen siz ne kadar su içseniz de dengeyi bozabilmektedirler. Özellikle yaz ay'larında...

Çok fazla idrar'a çıktığınızda ve ter attığınızda mineral yönünden uyanık olmanızda yarar var...

tezcatcatl bunu beğendi.
  16. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen bol idrara çıkmama yeşil çay sebep oluyor büyük ihtimalle. Gerçi günde 2 bardağı geçmiyorum çoğunlukla ama çok sıvı tüketiyorum bu yüzdendir.. Kara çay, beyaz çay, yeşil çay, papatya çayı,rooibos çayı (Türkçe'sini unuttum ama şu bozanın üstüne tozunu serpiştirdiğimiz bitki kabuğu varya) en az 3 litre su vs.. Tabi şeker yok. Stevia var.

Heh hatırladım.. Tarçın çayı..

Son düzenleme: 26 Mayıs 2011

Sayfayı Paylaş