Karın Kası Çalışmasında Sınır

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Tolgaa tarafından 1 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle herkese mutlu yıllar ve iyi bayramlar...

Karın kası çalışmasıyla ilgili bir sorum var...

Büyük kas gruplarını çalıştıktan sonra 3 gün dinlendirmek gerekiyor, küçük kas gruplarını ise 2 gün...

Peki ya karın kasları ?

Günde iki kere, haftada altı gün çalıştırmakta bir sakınca var mı ?

En az en çok ne kadar çalışmayı tavsiye edersiniz ?

Selamlar...

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Midenin diğer kaslardan bir farkı yoktur, onun da iyileşmek için zamana ihtiyacı var. Ben bir gün ara öneririrm,;

Ptesi: Mide
    Salı: -
    Çar: Mide
    Per: -
    Cuma: Mide
    Ctesi: -
    Pazar: Mide
    Ptesi: -
    ...

3. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Bende öyle 1 gün arayla çalışıyorum. cumartesi-pazar boş.

4. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    tam nedenini bilmiyorum ama karin kaslari kendini cabuk toparladigini saniyorum
    salondaki hocam in bana hazirladigi programda antremandan once hep karin kasi yapiyorum 4*?(yorulana kadar)

5. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben anlamıyorum ama katın çalışmama rağmen hiç ağrı hissetmiyorum bunun sebebi ne olabilir 2 tane krın hareketim var çok tekrar yapmam gerekiyor ve çokda zaman kaybediyorum

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Hareket normalde vurması gereken kasları vurmuyor olabilir, doğru teknikle yaptığına emin misin?

7. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Karın kaslarında bır sınır yoktur, dıger kasları neden bellı bır sure dınlendırıyoruz, kaslar dınlensın asırı calısmadan dolayı kavruk kalmasın buyusun genıslesın dıye, karın kaslarında ıse boyle bır derdımız yok herseyden once, ıstedıgı kadar kavruk olabılır, ne kadar ufak ve sıkı olursa o kadar ıyıdır.

Ayrıca karın kasları oldukca azgın kaslardır, hergun gunde bır kac saat bıle calısabılırsınız, benım tavsıyem eger karnınızdan motorsıklet falan gecırtmeyeceksenız haftada 4 gun ve bır gun alta yonelık dıger gunse uste yonelık calısmadır. Set sayısı tekrar sayısı gozetmeden her seferınde artık yapamana kadar zorlamalısınız.

MaxBody bunu beğendi.
  8. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    salondaki hocamla konuştuk yapışıma baktı çok hızlı yaptığımı ve boynumu çok kaldırdığımı söyledi doğrusunu gösterdi yine yapıyorum ama hissetmiyorum fazla 100 geçinçe canım sıkılıyor zaten bizim salonda yarım mekik çektiriyorlar acaba ondan mıdır tam mekik mi yapayım

9. chıno42

chıno42 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yarım mekik dogru olanıdır agrı hissetmemene bir anlam veremedim bu konuya en olumlu yaklaşımı bence flexor hocam gösterecektir.Saygılar.

10. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Basic Crunch

Decline Crunch

Bench Crunch

11. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    mide çalışırken karın kaslarına konsantre ol ve yukarı kalktığında karın kaslarını kullandığından emin olmalısın. zira çoğu kişiler boyunlarına fazla yüklenerek oradan güç alırlar. ve birde yavaş yapmayı dene. örneğin yavaş yaparken 8 de hissediyorsan hızlı tempoda 16 da hissedersin.

12. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Ilk baslandımı boyuna yuklenılır sora mıde kaslarını kullanırsın. Cok yukarı kalkmazsan boyuna yuklenmezsın vucut alısmıstır ztn yarım mekıkte...Mesela bende 40 50 de yanma hıssedıorum sonra 100 150 ye kdr agrısız gıdıorum ne zmn bıraz boyun agrıdı o zmn set arası werıyorum set dınlenme surem 20 sn fln yanlısım warsa bılgılendırın :)

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Burada master dostuma katılıyorum karın kası antremanlarında sınır olmaz sebebi ağırlıkla çalıştığımız bölgeler genelde ağırlık yüzünden yırtılarak büyür buda ikinci bir antremanda onarıma ihtiyacı olduğunun belirtisidir ara vererek adelenin toparlanıp onarılmasını bekleriz bu bekleyişin sebebi ağırlıkla çalışmadır

fakat mide antremanlarında ağırlıkla çalışmıyorsak eğer abdominallerin arasındaki zar vasıtasıyla yaptığımız tüm mide çalışmaları abdominallerin yapısına göre dağılım olur ve gerek bu dağılım gerekse ağırlıksız çalışma abdominallerin yıpranmamasını sağlar.

14. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Peki karın kası gibi sınırsız çalıştırılacak başka kaslar var mı ?

Mesela kalça ve bel çalışmaları da karın kası gibi sınırsız şekilde yapılabilir mi ?

Özellikle bu ikisini bu merak ediyorum...

Selamlar...

15. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Bence çalışma sistemi mantığı yürütmeliyiz...

Eğer ki çalışma sistemimiz bulk dönemindeki hacime dayalı ağır kilolarla dropset çalışma sistemiyse , kesinlikle aynı şey karın kasları için de geçerlidir...Çünkü karın kasları da diğer bütün kaslar gibi yenilenme zamanına ihtiyaç duyar...Amacımız karın kaslarını kütle ve hacim olarak arttırmaksa , yenilenme sürenize göre haftada en fazla iki kez "AĞIR" şekilde çalıştırmak (Vücut ağırlığı + ekstra ağırlık ve yavaş yavaş yedirerek) yeterli olacaktır...

Şayet ki çalışma sistemimiz hafif ağırlık çok tekrarsa ve karın kaslarını da bu sistemle çalıştırırsak(hızlı tekrarlar yaparak yüksek tekrarlarda yormaya çalışıyorsak) bilmemiz gerekir ki karın kaslarımızın yenilenme zamanı çok daha kısalacaktır...

Aşağıdaki linklerdeki bodybuilding.com dan Layne Norton ' ın yazısından ve extremefitness.com forumundan faydalanarak bu bilgileri sizlere sundum...

http://www.bodybuilding.com/fun/layne4.htm
    http://www.extremefitness.com/forum/archive/index.php/t-30003.html

16. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Antrenmandan önce enerjini karın kaslarını çalıştırmaya harcaman , antrenman performansını olumsuz etkiler...Bu yüzden bence hocana da bunu sor ve karın çalışmalarını antrenman sonlarına sakla , enerjin kaldığı kadar...

17. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    karin calisirken cok fazla yorulmuyorum yani vucut u cok fazla yormuyor
    bugune kadar dezavantajini gormedim
    tam tersine antremanda kendimi daha dinamik ve enerjik hissediyorum

18. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Tabi herkesin genetik yapısı ve çalışma stili farklı...Belki de o karın çalışmaların eklemlerin ve kaslarını iyi açıyor ve ısınma niteliği taşıyor...Tabi bunu en iyi sen bilebilirsin...Sağlıklı günler...

19. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Enerjide hissetmen ve iyi ant çıkarman karın çalışırken iyi ısındığına bağlıyorum ve bel bölgesindeki sinirlerin gevşeyerek kan akışı hızlanarak vucutta iyi bir enerji kazandığını anlıyorum

fakat mide yaparken yorulmuyorsan ya hep aynı yoldan gidiyorsun yada mide hareketlerini tam manasında yapmıyorsun derim çünkü her kes mide antremanında yorulur coleman bile :)

20. s1nan

s1nan Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    It & Organisation Manager
    Yer:
    Ankara
    masteer motorsiklet olayina cok guldum valla. iyi yazmissin. benim de nacizane 1-2 tavsiyem olacak izninizle.
    -karin calisirken mutlaka alt karin kasina da onem verin.
    -mutlaka cesitli hareket yapin surekli ayni hareketleri yapmayin.
    -belli bir seviyenin uzerine ciktiysaniz agirlik koyarak yapin.
    -bu onemli; bir gun alt karindan diger gun ust karindan calismaya baslayin. hep ust karindan baslarsaniz alt karin kaslarinina gectiginizde yorgun olacaginizdan daha az calistiracaksiniz
    -mayo kasi goruntu olarak en az six-pack kadar onemlidir, alt karin calisirken bacaklari her zaman duz kaldirmayin saga ve sola da kaldirarak açılı calisin.
    -hatta tam olarak anatabilecekmiyim ama dips yaptiginiz alette bacaklari kaldirarak alt karin calisirken bacaklari bitisik bir sekilde karniniza cektikten sonra ayak tabanlari bir sagi bir solu gosterecek sekilde bacaklari saga sola cevirin. yani cek saga cevir birak cek sola cevir birak seklinde. super harekettir. insallah anlatabilmisimdir. :)

p.s bu arada soldaki resimde cok iyi gozukmese de hafif bir mayo kasi cizgisi var . bilabong dusuk bel mayo ile iyi kombinasyon olur tavsiye edilir.

selamlar

Sayfayı Paylaş