Kansızlık dikkati dağıtıyor...

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve elrunks tarafından 30 Eylül 2006 başlatılmıştır.

 1. elrunks
  Offline

  elrunks Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  209
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Kaynak: Zaman Gazetesi. Ersan Temizel - Kayseri

  ----------------------------

  Kansızlık dikkati dağıtıyor

  Okulların açılmasıyla birlikte çocukların bazı sorunlarla karşılaşabileceklerine dikkat çeken uzmanlar, bu sorunların başında demir eksikliğine bağlı kansızlık geldiğini belirttiler.

  ‘Çocuklarda dikkat eksikliği ile birlikte okul başarısızlığına ve sinirlilikle birlikte davranış problemlerine yol açan nedenlerden biri de demir eksikliğidir.’ diyen Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, okulların açılmasıyla birlikte velilerin bu konuya dikkat etmelerini istedi. Dr. Karakuş, aneminin yani demir eksikliğinin bazen zor anlaşılmakta olduğunu, bazen de doktor tarafından tespit edilip tedavi edilmesi gerektiği halde aile tarafından ihmal edildiğini vurgulayarak, “İhmali durumunda yeterli beslenememeye de bağlı olarak ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Anemi, beyne yeteri kadar oksijen gitmemesi ve bünye için ciddi bir tehdit olan stres kaynağı oluşturması sebebiyle başka organik problemlere ve depresyon gibi psikolojik, huzursuz bacak sendromu gibi nörolojik problemlere yol açabilmektedir.” dedi. Aneminin yol açtığı problemlerin bir kısmının başlangıç aşamasında aneminin tedavi edilmesi ile düzeldiğini hatırlatan Karakuş, bazen anemi hastalığının tedavi edildikten sonra da devam ettiği ve ancak bu hastalıklarla ilgili uzmanlar tarafından tedavi edildiğinde düzelme olduğuna dikkat çekti.

  Okulların açılmasıyla birlikte velilerin çocuklarını yakından takip etmeleri çok önemli diyen Karakuş, “Kronik enfeksiyon hastalıkları, aşırı kan kaybına yol açan ciddi yaralanmalar, fazla kanamalı olan ameliyatlar, sık burun kanamaları, bağırsak parazitleri, tiroit bozuklukları da anemiye yol açabiliyor. Kalıtımsal bazı hastalıklar, mesela ‘Akdeniz anemisi’ de özel tedavi gerektiriyor.” şeklinde konuştu. Kansızlık tedavisinde ilk önce kansızlığın sebeplerinin çocuklar için çocuk hastalıkları uzmanı, büyüklerde ise dahiliye uzmanı ile görüşüp tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Karakuş, tedavi süresine mutlaka uyulmasını isteyerek, “Tekrarlayan anemi durumlarında sebep araştırılmalı ve ciddi derecedeki anemi durumlarında bir kan hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir.” dedi.

  Aneminin belli başlı belirtileri:

  Sıkıntı hissi, hava açlığı, nefes alamama, çarpıntı, bilhassa büyük çocuklarda sol kola vuran ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, denge kaybı, uykuya düşkünlük, halsizlik, ders çalışmak istememe, dikkat dağınıklığı veya bozukluğu, aşırı sinirlilikle veya duygusallıkla birlikte aşırı hareketsizlik veya tam tersi hırçınlık ve aşırı hareketlilik başka problemlerin olduğu gibi aneminin de habercisi olabilir. Anemi, kan tahlilleri ile kolay tespit edilen bir rahatsızlık olmakla beraber ‘gizli anemi’ denilen daha detaylı tahlilleri gerektiren türleri de vardır. Aşırı stres de dolaylı yoldan anemiye yol açabilmektedir. Mesela aşırı streste vücut normalden daha fazla B vitamini tüketmekte, bu da alınan gıdalardaki yiyeceklerde bulunan demirin emiliminde yetersizliğe yol açabilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş