Kan testi sonucları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve muarrem tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. muarrem

muarrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaslar 24 yasinda erkek bir bireyim. Yaklasik olarak 11 aydir spor yapiyorum ve spor yaptigim surece protein tozu kullandim bunun yaninda yarım kutu aminofx bir kutu assoult kullanmıslıgım var.
    Kan testimde Kreatin 1.4
    Bilirubin total 1.72
    Bilurubin direkt0.52 Total kalsiyum10.3
    Ldl kolostrol 58
    İnorganik fosfor 4.6
    cıktı doktorum bobregimi ve karacigerimi yormaya basladıgımı bir ay sonra tekrar test yapıcagını soyledi. Oldukcada fazla su tüketen birisiyimdir neden boyle cikti anlamadım.

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    doğru söylemiş aynı istem doğrultusunda 1 ay sonra yapılacak tetkiklerinde değişim göstermezse kalıtsal olsuğu konusunda hem fikiriz.
    karaciğerin aldığın supplement ve diğer maddeleri ayrıştırıp kan plazmasına geri göndermekte ve böbreklerin bunu idrar yoluyla atmakta zorluk çekiyor.
    sıvı ile alakalı değil.

1 kişi bunu beğeniyor.
  3. brhmcr

brhmcr Guest

Sevgili atakan_irresistable, yazdiginizdan anladigim kadariyla kalitsal bir rahatsizlik soz konusu, genel anlamda test sonuclarini kalitsal rahatsizliga mi yoksa supplement kullanimi olusan bir rahatsizliga mi baglamak gerekir. Her ne kadar konuyu anlamis olsam da daha aciklayici olabilirseniz, supplementin karaciger ver bobrek ustune etkileri konusunda bir isik daha tutumus olursunuz.

Sevgili Muarrem,

Ne gibi sikayetler ile doktoruna basvurdun, daha once bobrek veya karaciger rahatsizligi gecirdin mi? Ailede kalitsal bir rahatsizlik soz konusu mu?

https://www.bodyforumtr.com/vbforum...rdline-nutrition-creapure-t70502.html?t=70502 dun bu konuda creatine kullanmaya baslayavcagim hatta kombinasyon yapacagim demissin???

4. muarrem

muarrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Bir sure bogazimda bir sislik olusmustu onun icin gitmistim 1 kutu antibiyotik kullanmistim ama gecmemisti. Doktorada spor yaptigimi ve protein tozu kullandigimi soyleyince kan ve idrar degerlerine bakalim deddi. Sonuctu yukarda yazdigim degerler yuksek veya alcak cikti. Kreatini kan sonucu oncesi almistim aldigim gibi duruyor kullanmiyorum. Protein olarakta elinde birde optimum whey var ama bir ay kullanmasam iyi olacak gibi.

Peki bu bir kalitsal sorunsa benim birdaha supplement kullanmamam gerekiyor sanirim. Veya supplementlerdense bu sorun ne yapmam gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mart 2013
  5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    karaciğerdeki transimazlar çeşitli nedenlerle artış veya azalış gösterirler.
    şimdilik bunun akut veya kronik rahatsızlık olduğunu söylemek varsayımdan öteye geçmez.
    çünkü değerler sinir anı stress gibi anlık hallerde bile değişiklik gösterir.

sizin sormak istediğiniz supplementler vs. karaciğer ve böbrekleri etkilermi "tıp literatürüne" girmiş bir olaydır c+h+o+n parçalanmasında açığa çıkan azot "N"
    insan vucudu için son derce Zehirlidir ve bunu daha az toksik olan üreye çevirir. insan midesinin alabileceği protein bellidir.
    ancak yüksek dozda alınan protein tabiki karaciğerin daha fazla çalışmasına neden olur.

sonuç olarak bunlar denklem gibidir ; karaciğer transamizların değer artış veya azalışlarının neden olduğu organı bulmak en zor iştir.
    bu nedenle sayın forum üyesi muarrem beyin doktoruna katılmakla beraber neden olan artışın kronik yada akut kontrolü için bir ay sonraki tetkikleri nedeniyle supplement alımın kesilmesi gerekmektedir.

aynı sonuçların vuku bulması durumunda geniş kapsamlı kan testi neticesinde kuşkulu hastalığa teşhis konulabilir.

şuanlık korkulacak bir durum yok %60 supplementlerin bilinçsiz kullanılması kanısındayım.

1 kişi bunu beğeniyor.
  6. muarrem

muarrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    tesekkürler atakan bey. Kan tahlilini ac karna vermistim birde erken uyuyabilen bir insan olmadıgım icin gece 12 de acikmis ve 3-4 saat ac sekilde durduktan sonra uyuyabilmistim. Sabah saat 9-9,5 gibide gidip kanımı vermistim. Artık bir ay bekliycez yapıcak bir sey yok. Tek kafama takılan sey (biraz takıntılı bir insanımdır ) o tozu kullanmayınca bu zamana kadar yaptıgım seyleri kaybedicekmis gibi sacma bir fikre kapılmam. Ama düzgün sekilde beslenerek bir sey olmıycaginida biliyorum iste ama kafama takılıyor genede.

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mart 2013
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kan alımın geç saatte yapılmış torpillimisin ;)

aç vermen gayet iyi olmuş sadece insülin dengen belki 80-100 arası oynamıştır. genelde normal çıkar. saygıdeğer forum üyesi bir ay sonra yapılacak testi ihmal etmeyiniz.

1 kişi bunu beğeniyor.
  8. muarrem

muarrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    :)) biraz oyle oldu. Bir ay sonra tekrar degerleri burda paylasıcam fikir olur diger üyeler icin. yardim icin tesekkürler.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  9. VengeFul

VengeFul Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    Burda önemli olan alınan protein miktarı değil midir? Yani doğal beslenip 200 gram protein almakla supplement yardımıyla 200 gram protein almak arasında bu konuda fark var mıdır? Her türlü karaciğere binen yük aynıysa burda alınan protein miktarını gözden geçirmek gerek supplementten ziyade.

kaka bunu beğendi.
  10. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    sizin durumunuzun protein tozuyla bi ilgisi olduğunu sanmıyorum, bazı enzimler yüksek çıktığında kişinin hemen ilk aklına gelen ve doktora söylediği şudur:

ama ben protein tozu kullanıyorum ondan olabilirmi şeklide doktora soru sormasıdır, ve genelde doktorlar hah işte tabi yaaa ondan tabi, bunu hiç kullanmamalısın der :)
    benim bulunduğum poliklinikteki doktorlarımızdan biride bana aman içme ölürsün demişti :) bir diğer doktorumuzsa protein açığı olan bi bayan hastaya protein tozu kullanmasını önermişti... yani kimisi öcü gibi görüyor çoğu bilmeden vücuttaki her anormalliği protein tozuna bağlayarak esas sorun olan başka bişeyi gözden kaçırabiliyorlar...

bazı bitkisel çaylar yada bitkisel reçel kıvamındaki yiyeceklerde karaciğer enzimlerini oldukça yükseltmekte, bakın bunun altını çiziyorum...

böyle bir çay kullanıyormusunuz yada reçelvari bişey,

böbrekteki yorgunluk konusu irside olabilir aşırı su tüketmeniz nedeniylede olabilir, çünkü alınan suplementler böbrekleri etkilemesin diye çok su içilmekte ama bazıları korkusundan daha çok su içmekte ve biraz abartmakta bu içimi buda böbreği yormakta...

Son düzenleme: 15 Mart 2013
  11. muarrem

muarrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Oyle bir cay kullanmiyorum ama bogazim agridigi icin o siralar adacayi iciyordum o kadar oda maksimum 4-5 bardaktir 3 gun icinde. Ama cok su tuketen bir insanimdir bunu icmek icin yapmiyorum susadigim icin yapiyorum. Susayip uykumdan bile uyanip su ictigim olur.

12. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    ada çayının karaciğerdeki enzimler üzerine yüklü bi etkisi olmaz, başka bi problem var muhtemelen, yada geçici bir durumda olabilir,

lakin aç karna şekerinizede baktırmanızı öneririm...
    gerekirse şeker yüklemesi yapılarak bakılsın...
    ailenizde yada anne tarafından akrabalarınızda şekeri olan var mı bilmiyorum ama her ihtimale karşı sizinde baktırmanızı öneriyorum

Son düzenleme: 15 Mart 2013
  13. muarrem

muarrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Evet arkadaslar testimi yaptıralı tam bir ay oldu ve dün tekrar testi yaptırdım. Bir ay boyunca hic bir suplement kullanmadım sporumu yapmayı ve proteinli beslenmeyi sürdürdüm.

Bilirubin Total Degerim 0,79 ( Düzeldi )
    Bilirubin Direkt 0,27 (Düzeldi )
    Kreatin 1,1 (düzeldi )

Total Kalsiyım değerim aynı bir degisiklik olmamıs. Bu kalıtsal bir seymis sanirim doktorun deddigine gore.

Anlasıldıgı üzere kan degerlerimin yüksek cıkması nedeni kullanıdıgım protein tozuymus. Artık supplementsiz spora devam edicez. Umarım sizede bir fikir olur.

atakan_irresistable bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş