Kan Bağışlamak

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Serious_Sam tarafından 6 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar; adele ve kuvvet'te kan bağışlamanın normal bir insana sağlayacağı fayda dışında, vücut geliştiricilerede faydalı olacağı yazıyordu. birde sizin düşüncelerinizi almak istiyorum. nede olsa kitap eski, bunun aksi bir görüşü savunan bilimsel çalışmayı bilen bir arkadaşımız varsa yardımcı olabilir veya kan vermenin neden faydalı olduğunu detayıyla anlatacak bir arkadaşımızda yardımcı olabilir. benim bildiğim kanın temizlenmesi,yenilenmesi, kalbin dinlenmesi. peki başka ne faydaları var?

2. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    [FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. [/FONT]
    • [FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
      AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
      Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. [/FONT]
    • [FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.(alıntı)[/FONT]
    aynı zamanda www.KANbankasi.gen.tr adresindende çok faydalı bilgilere ulasabilirsin aynı zamanda üye olu ihtiyacı olanların sana ulasmasını sağlayabilirsin.ben üyeyim ve 4 ayda bir kan veriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Eylül 2007
    builtman bunu beğendi.
  3. Ayta

Ayta Özel Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Danimarka - CPH
    Biraz belki tam topic olmayacak ama: Ayni zamanda baska bir insana yardim edebilme imkani var...

Ben sahsen senede bir kac kez kan veriyorum, ve hic bir sorunum olmadi. Tabi kanimi almadan ölcüyorlar yeterli var mi diye, igneye bakmazsan cok rahat geciyor. Tabi kan vermeden öncede yemek yemeniz gerekki, basiniz dönmesin.

walldonthitback bunu beğendi.
  4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    kan bağışlamanın hem manevi yönden hemde sağlık açısından artıları tartışılmaz.bilmem sağlık açısından faydaları manevi olanından daha mı fazla tatmin eder seni ama yinede anlatayım..
    vücutta sarı ve kırmızı kemik iliği vardır.doğdumuz zaman tüm kemik ilikeri kırmızıdır..sarı kemik iliği yağ hücrelerinden oluşur kırmızı ise kan üretimi sağlar ancak kırmızı kemik iliği sürekli kan üretmemize gerek olmadığı için yaşla doğru orantıda sarı kemik iliğine döner..yani kan vererek kırmızı kemik iliğini aktif durma geçirmiş olur,yağlanmayı engelleriz
    elbette kanın temizlenmesi ve kalbin dinlemesi gibi ilerisi çok çok önemli bir etken,kalp krizini azaltmış oluruz.genç kan hücrelerine sahip oluruz
    kan verdiğin ilk zamanlar tansiyon sorunu yaşayabilrsin ancak onunda bikaç günden ibaret olacağı kanısındayım,ağır spor yapmamaya çalış..

5. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslarin dediklerini biliyorum bende sadece ama arastirma istiyosan google entez pubmed yaz sonra istedigin konuyu yazarsin sana tum arastirmalari gosterir hepsi bilimsel ve universitelerin arastirmalari. ingilizce bilmen gerek ama yardimci olur sana

6. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    sağol:) artık çok geç, dün bağışladım bile :D

7. noghay

noghay Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    anladığım kadarı ile burada bu konu ile bilgili kimse yok...

8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Eyvallah noghay ya biz o kadar açıklama yapalım, sen git burada konu ile bilgili kimse yok de. Cevap alamadığın konu varsa sor, yanıtlayalım...

9. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    sorunlarını daha açık cümlelerle ifade edersen sana yardımcı olcak biri mutlaka bulunur veya yukarıdaki mesajları okursan cümle kurmana bile gerek kalmaz.

koçero ve Mestano bunu beğendi.
  10. noghay

noghay Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    bilgi veren herkese teşekkür ederim benim öğrenemk istediğim bunu denemiş yaşamış birisinden bilgi almaktı.ben zaten sporcuyum geçmişte boks yaptım ve kan verdiğim zaman en az bir hafta ağır idman yapmazdım ama o zamanlar kan verdiğim hafta hemen bikaç kilo alırdım(kilo korumam gerektiği halde,fazla kilodan maça çıkamadığım bile olmuştur).yani direnç ve dayanıklılk gerektiren sporlarda bence kan vermek yanlış.acaba diyorum bu sporda etkisi nasıl oluyo sonuçta kan vermek kilo aldırıyo bunu çok iyi biliyorum çünkü yaşadım.
    kan bağışı yapıp etkisi nasıl oluyo gören varsa onlarında fikirlerinden istifade etmek isterim...

11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kan Vermenin Faydaları
    • Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
    • Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
    • Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
    • Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
    • Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
    • Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
      AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
      Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
    • Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.
    Kaynak: http://www.gata.edu.tr/dahilibilimler/kanbankasi/GATAKANBANKASI_files/KBKanvermeninfaydalari.htm

Forumda canlanması gereken bir konu olduğunu düşündüm Alperen ve Rpac'ın bahsetmesinden sonra. Ben maalesef sadece askerdeki acemi birliğinde kan verdim çünkü böyle bir alışkanlığım yok maalesef ve iğnelerden de pek hazzetmediğimi itiraf edeyim. Askerde ise bundan sonra sürekli veririm düşüncesiyle bağışta bulunmuştum çünkü faydalı olduğunu biliyordum. Ancak kilo verince kan vermekten vazgeçtim, sanırım hata yaptım çünkü sivil ortamda kan verince kilo alırım sanırım. Çünkü inanın iştahınız biraz daha artııyor ve dinç hissediyorsunuz kendinizi o ilk günlerdeki yorgunluğu atınca. 1-2 sene sonra nasip olursa devamlı bir bağışçı olmayı düşünüyorum.

Bu arada bir çeşit kan aldırma olan hacamat eskiden beri islam aleminde uygulanan bir koruyucu hekimlik uygulamasıydı. Ancak günümüzde bu işi yapan ehil kişiler kalmamış olup bir kaç cahil şaklaban türedi bunu da duyurayım eğer yaptırmak isterseniz doğru düzgün birini bulun yoksa hiç yaptırmayın. Hacamatın islami geçmişi peygamberimizin "yapın" önermesine dayandırılan rivayetlerden ötürüdür. Sahih hadis diye bilinen bir kaç hadiste onun yaptırdığı söylenmiştir. Koruyucu hekimlik açısından faydalı olduğu kabul edilmektedir. Kürek kemiklerinin arasının biraz yukarısından, kafadan (kafadaki belirli bölgeden) ve sırtta kalp hizasıyla sırttan yapılabilir.

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    spor yapmaya ara vermelisin. kandaki serbest protein oranında azalma meydana gelmiştir. artı bu dönemlde kan kaybı vs. durumlarda vucudun su istemesi max seviyeye ulaşır spora ara ver. 1 hafta.. bol protein ve sıvı tüketmelisiniz.!

Son düzenleme: 12 Ekim 2008
    salvadore_xp bunu beğendi.
  13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    GADDAR yazın güzel. ve çok doğru. ayrıca faydalarına değinelim. ve kan gruplarımızı yazalım. özellikle dalakta biriken acil müdahele kanı devreye sokulur bence faydalı. özelikle hafıza kuvvetlendirici ve hastalıklardan kurtulma için harika özelikle hipertansiyon hastaları için.

fakat kan verme işi o kadarda kolay değil bayınlandan ayılana kadar ağlayanına kadar bir çok verici gördüm =D

salvadore_xp bunu beğendi.
  14. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Atakan demek kan vermenin yukarıda sayılan faydaları var, insani faydası zaten harika ama fizyolojik faydaları da çok iştahlandırıcı.
    Kan verdikten sonra 1 hafta spora ara mı verilmeli dedin bir önceki mesajında?
    En kısa zamanda kan vermek istiyorum ama spora bir hafta vermeyi hiç istemem, dilerim yanlış yorumlamışımdır mesajını.

15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    benim kızılayda kan belgem ver yakında belki madalya verecekler ( bu arada madalya şaka değil belli oranda verene veriyorlar. )

her 3-5 ayda bir kan vermeliyiz. hem ülkemiz için hem kendi sağlığımız için en büyük yedek parça insan özellikle kan. bu sebeble kan vermeyi adet edinmeliyiz ve desteklemeliyiz.

karasanın cevabını verdikten sonra faydalarını yazmakta fayda görüyorum.

kan plazma sında sudan sonra en yüksek bulunan organelleden biri radikal serbest proteinlerden bir dalak gibi işlev görürüler nasılki vucut ağır bir yara aldığı zaman vucudun görme ve reflex faaiyetleri ve olası bir şoka girmeyi önleyen organmlardan biri olan dalak yedek batarya görevi görür. acil kanamalarda vucuda kan verir.

kan plazmasındaki proteinlerde olası hormonsal faaliyetler, kas yıkımları vs durumlarda amino asitlerin kana karışmasının 3 saat olduğu için acil mühale eder ve gerekli yerlere protein intikal ettirir.

kan plazmasının 100 ml 9-15 arası serbest protein oranı bulunmaktadır. özellikle kan vermenin belli aşamaları ve safları vardır.

özellikle

ilk 2 saat ve 1 gün.

plazma seviyesi sıvı oranı düşmüştür ilk 30 dakkada aşırı susama isteği görürülür. kan ve şeker seviyeniz. 80-85 mg olmuştur. kollestrol ve yağ varsa etken maddelerden arınmışsınızdır. ve mineral dengeniz düşer daha doğrusu kanda calsium 9-14 arası fosfor 8-12 arası gibi eser maddeler oranı düşmüş olur. bu medenle

vucut kendini toparlaması için en az 3 gün gerekir. , tavsiye ettiğim oran 1 haftadır.

GELELİM FAYDALARINA

kan verdiğiniz zaman vucudunuz 1.4 olan motoru 2.00 motora yükselmekte bu nedenle vucudunuza en iyi yakıtları veriniz.

örnek meyve
    incir hurma gibi.

yumurta
    z.yağı
    balık.
    vs. zararlı ve katkı maddesi içermeyen hertürlü besin olabilir.

- kan şekerinizi yüksek ise dengeler
    - hormonel sisteminizi düzenler.
    - kollestrol seviyenizi dengeler.
    - protein sentezini hızlandır.
    - beyin ve hücrelre oksijen taşınmasını hızlandırı.
    - plazma dengesi az yoğun olduğundan ağrı ve hastalıklardan kurtulursnuz.
    - hücre yenilenmesi gerçekleşir
    - özelikle dalakta biriken demirin kana karışması sağlanır.
    - az uyursunuz.
    - az yer ve doyarsınız.
    vs.

en önemlisi saç yüz vs. dış görünüsünüz güzelleşir. bir nevi zayıflarsınız. özellikle kan verdiğiniz zaman magnezium yüklü diet yapınız. çok önemli.

Son düzenleme: 13 Ekim 2008
    walldonthitback, koçero, builtman ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  16. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Az uyuma ve az yemekle canlanma olayı da bende olmuştu. Sanırım daha çabuk dinleniyor insan kan verdikten sonra. Ama işte benim gibi askerde verirseniz kan verdikten sonra kaliteli beslenmek "tatlı bir hayal" olur ancak :)

atakan_irresistable bunu beğendi.
  17. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    kan verdikten ne kadar süre içerisinde kan kendini yeiliyor. Kan verdikten ne kadar süre sonra antreman yapılmalı?

18. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Atakan madalya falan demişsin hakkaten doğru. Babam inek nasıl süt veriyorsa öyle kan veriyor. İlk kez ben doğarken babamı direk anneme bağlamışlar o zamandan beri düzenli veriyor. Bu arada babam eski güreşçi, düzenli yürür, şınav, barfiks çeker ve tavuk, sebze ve meyveyle beslenir(bence rambo gibi adamdır). Kısmetse bende 1 ay içinde onunla gidicem vermeye. Bide madalyadan sonra plaket falan da veriyorlar. En güzelide kan verdikten sonra verdiğin kanı kullandıkları zaman mesaj atıyorlar tele "vermiş olduğunuz kan bir can kurtardı" diye. İnsan zevkten uçuyor. Tavsiyem Üsküdar daki Kızılay'a verin bağıştan sonra sınırsız soda+probis(proteinli bisküvi) veriyorlar.

19. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar bende bu konuyu merak ediyorum. Şimdi bizler vg sporu ile uğreştığımızdan dolayı iyi beslenmeliyiz protein almlıyız bu hususta hepimiz hemfikiriz. kızılayada 2 senedir 3 aydan 3 aya kan veririm. Bu sporada fittnes olarak başladım son 2.5 aydırda vg yapıyorum benim merak ettiğim kan verdiğimizde adelelerde kayıp olur mu yada gelişimi engeller mi sonuçta yeni kan üretmek protein sentezlemek demek. Enerj ve besinlerin o işe kanalize olması demek. Bu sorunun cevabını merak ile bekliyorum

20. DeliKase

DeliKase Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar merak ettiğim birkaç soru var:
    - alkol aldıktan kaç saat/gün sonra kan verilebilir?
    - bir ünite kan kaç ml/lt yapıyor?
    - kan verirken acıyor mu :eek:
    - ken verdikten ne kadar süre sonra kendinizi toparrlıyorsunuz?

ne zamandır kan vermeyi düşünüyorumdum ve konuyu görünce tekrar bu isteğim çoğaldı. teşekkürler.

Sayfayı Paylaş