Kalsiyum - çinko etkileşimi..

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve jan99 tarafından 15 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. jan99

jan99 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dans
    Yer:
    istanbul
    Merhaba arkadaşlar.

Takviye olarak çinko tablet kullanan arkadaşlara sormak istiyorum. Bildiğim kadarı ile kalsiyum , çinkonun emilimini önlüyor.Kalsiyum ile çinko beraber alındığında etkileşimi giriyorlar gibi bir şey vardı.Gerçi multivitaminlerde genelde ikisi de oluyor sanırım ama etkileşime girmemesi için oranlarında oynuyorlardır diye tahmin ediyorum.

Bu konu ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşım varmı acaba?

bir de çinko tablet kullanan arkadaşlar bu tabletleri kahvaltıda mı yoksa gece yatmadan önce mi aldıklarında daha çok verim alıyorlar paylaşabilirlermi?

2. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Fazla kalsiyum alınırsa, aldığın çinkonun emilimi düşük kalıyor yani çinkonun etkisi azalıyor. Ben çinkoyu sabah kalkar kalkmaz ve gece yatmadan önce kullandım.

3. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    sütle kullanılmamalı yani

4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Aynı anda kullanılmamalı. Süt ve süt ürünleri alacaksan, bunu çinko alımından 1-2 saat gibi daha önce yapman iyi olacaktır. Sütle kullanılması emilimini düşürüyor, kalsiyumdan kaynaklanan bir sebep bu.

Çinko yu sabah kalkar kalkmaz eger ac karnına alırsan, mide bulantısı yapabilir, şahsen tavsıye etmıyorum.

Çinkoyu cok yuksek oranda aldıgınızda diğer kasların daha hızlı yapılanmasını ve çalışmasını saglayan önemli minerallerin emilimini de düşürüyor, bu yuzden porsiyon olayını da iyi ayarlamak gerekiyor. Nasıl bir vitaminin yuksek olması, diğerin vitamin türlerine engeller koyabiliyorsa, mineraller arasında da böyle bir etkileşim bulunuyor.

Kafein tarzı ürünlerini genel olarak vitamin ve mineral kullanımından önce yapılması taraftarı değilim çünkü vitaminlerin kana kolay karışması ve emilimi böyle cok daha kolay olacaktır. Bu, çinko için de gecerli.

ilbilge_11 ve zhu.zhq bunu beğendi.
  5. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    peki vitamin hapiyla sut arasinda buna benzer bir durum soz konusu mu?

Sayfayı Paylaş