kalp büyümesi (sol ventrikül)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve CEMS22 tarafından 13 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    herkeze selamlar.. aslında yeni başlık açmalımıyım bilemedim ama konuyu buraya yazmayı uygun gördüm, askerdeyken sürekli göğüs ağrısı yaşıyordum ama birtürlü ekokardiografi çektirememiştim.. 2 gün gün önce sık olmasada ağrı ve sıkıntı devam ettiği için bir kardioloji merkezine gittim.. doktordan ne yalan söliyim pek memnun kalmadım.. içkime sigarama bişi deseydi yine iyiydi ama kesinlikle ağır spor yapmayacaksın dedi.. geri kalanı normal hayatına devam et dedi... değerleri burda benzer sonuç alan kişiler yada spor doktorları yada doktor arkadaşlar fikirlerini söyler diye paylaşıyorum ; sol ventriküldiyestolik çap 6.15 çıktı (normal:5.5), sol ventrikül sistonik çap ta 3.97(n:4.0) EF:%64 doktor kalbin sporcu kalbini falan çoktan geçmiş dedi pompalamada sorun yok ama 6 nın üstü tehlikeli dedi.. ne bir ilaç verdi nede tavsiyelerde bulundu sadace spor yapma.. konuyla ilgili BİLGİSİ olan arkadaşlardan paylaşımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.. (bu arada mitral kapak yetersizliği minimal ve aort kapak yetersizliği hafif,diğer değerler normal )

2. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    sanırım sitede hiç kardioloğumuz yok :) yada benzer sonuçları olan.. artık yorumlar için yeni bir doktora gideceğiz..

3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    ben 2 sene evvel komple checkup a gitmiştim. doktora gogus bolgesinde olusan agridan bahsettim. dedim ara sira oluyor sonra geciyor. bazen sanci gibi bazen bir sey saplanmis gibi. halen devam ediyor ama oyle bir sey ki ne zaman olacagi belirsiz 1-2 gun surup geciyor sonra 2-3 ay olmuyor hic. agridigi zaman nefes alirken daha cok hissetiriyor. bu agri yillardir var. 2 sene evvel 28 yasinda iken doktora anlattim cevap super:
    bu yasta kalpte goguste sorun olmaz seninki psikolojiktir 60 yasinda misin gogsunde agri olacak. bunu diyen de devlet hastanesinde basindan sagmak isteyen bir doktor degildi, ozel hastanedeki full checkupdaki aile hekimi idi. Cevap bana sacma geldi sonucta 14 yasinda kalp krizinden giden var. Ama uzerine gitmedim hic. Sizdeki ağrı nasıl bir ağrı, sıklığı ne şekilde?
    bence onemli bir konu ve bircok kiside de vardir vg calisanlarda bu sorun. kalp buyumesi oluyor agirlik calisanlarda kalp kasi da buyuyor cunki. Ben merak ediyorum baska doktorlar ne diyecek.

Son düzenleme: 15 Şubat 2010
    CEMS22 bunu beğendi.
  4. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Cem geçmiş olsun öncelikle.Haftaya kardiyoloji stajına başlıyorum :D 3 hafta sonra görüşelim tekrar :)

Rihter ve CEMS22 bunu beğendi.
  5. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Valla bu konu hakkında bilgi almak çok güzel olur birde merak ettiğim birşey var madem bizim kalplerimiz bu kadar risk alanına kadar geliyor IFBB Pro Mr.Olympia gibi yarışmalarda boy gösteren sporcularda durum ne ?

CEMS22 bunu beğendi.
  6. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    İlginç,bu konuya hiç kimse bakmıyor ama işin komiği bu sporda en önemli konu iken hiç bakılmaması..

Biraz araştırdım kalpte duvar kalınlığı sınırı 13mm olarak kabul ediliyor.Bir deneyde Naturel olarak bu sporu yapan ve steroid kullanan kişilerde ölçümler yapılıyor..1 naturel sporcular 13mm sınırında görülüyor steroid kullananlarda da sınırların civarinda hatta bir tanesinin 16mm çıkıyor..

Ayrıca bir deneyde de naturel,anabolikler ve HGH+steroid kullananların sonucu var..HGH ile kullanlarda kalp genel olarakta büyüyor sol ventrikülde büyüyor ayrıca kalp eskisinden daha yavaş pompalıyor..

7. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    senin doktorunda süpermiş. :) bende yaşı olan bir sorun olduğunu düşünmüyorum.. kendi hasarını kolay tamir edemeyen çok hayati bir organ hatta en hayati! benim ağrım genelde şiddeti az ama hemen hemen hergün hissettiğim tarzda göğüsün sol kısmının sağ üst tarafı ve sol aşağı kısmında oluyor genelde.. sanırım çok yorulduğum günlerde oluyor ama dediğim gibi şiddeti az... şimdi 1 aya yakın bir sorun çıkmadıkça yeni bir doktara gitmeye pek durumum yok sigortadan 2.5 ay sonra anca faydalanabileceğim belki onu beklerim ama gelişmelere diğer arkadaşlarada bilgilendirici olması açısından buraya yazacağım.. şimdilik idmanlarıda kardio& fitness şeklinde değiştirdim ne olur ne olmaz:) yazan herkeze teşekkürler..

deathlifter bunu beğendi.
  8. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    tabi çok memnun olurum :) belki beni sol ventrikul hakkında da aydınlatırsın biraz daha..

9. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    bana doktorun, benim için söylediği sporculara görede çok büyüdüğü ama pompalamasının normal olduğu.. ama bende zannetmiyorum bir cutler'ın yada colaman'ın kalbiyle kıyaslanınca benimkine büyük denilebileceğini... çok bilgimde yok ama her spora göre farklı değerlendirilmeli bence durum.. en iyisi bir spor hekimi bu konuda.. ilerleyen zamanlarda birde spor hekimine danışacağım zaten .. bu arada su araştırma yaptığın yerlerin link lerini zahmet olmassa atarmısın? merak edenler de bakmış oluruz..

10. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    Arnold'ın da böyle bir sorunu olduğunu ve ameliyat sırasında kalbinin aşırı büyüdüğünden dolayı kalp kapağı ile ilgili sıkıntılar olduğunu okumuştum ama çok da iyi bilmiyorum tamamen tıbbi bir durum ama gerçekten çok üzüldüm avatarına bakıyorumda ciddi bir emek vermişsin şimdi bırakmak çok zor geliyırdur anlayabiliyorum ama herşeyden önce sağlık geliyor bırakmak zorundaysan bırakmalısın netice bu kadar emek verdiğimiz vücutlarımız bugün bize çok lazım gibi gelsede yaşlılığımızda kalbimiz bize çok çok daha fazla lazım olacak ayrıca bir şeyi merak ediyorum kalp büyümesi ile ilgili sorun yaşayan bir çok profesyonel vücutçu duydum zaten büyümeside normal diyenlerde çoğunlukta büyüyen kaslara kanı pompalayabilmek için kalbinde büyümeye ihtiyacı olduğu kesin ama sende sorun tek taraflı bir büyümemi bumu ağır spor yapmamanı gerektiriyor onu anlayamadım ???

Bozo-Baku bunu beğendi.
  11. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Adı üzerinde kardiyovasküler sporların hep kalbi güçlendirdiği bilinir ama bir uzun mesafeci atlet, bisikletçi, yüzücüye bakın bu kalp büyümesiyle ilgili durumla çok karşı karşıya gelirler. Kısa mesafecilerin ise yaşlılıklarında sarkmalar görülebilir. Orta mesafeciler ise bir sıkıntı yaşamamaktalar... Böyle bir gözlemi ortaya koyunca aklıma iyinin daha iyisini istemenin yarar sağlarken kötüye sebep olduğunu sporda da görüyorum. Hele ki bir profosyonel bodyci kalbi güçlendirmek bir kenara kalbi zorlayan bir spor yaptığından ve bunu yüksek zaman dilimlerinde yaptığında kalbi zarar görür gibi geliyor. Bir diğer şüphelendiğim konu ise kan dopingi... Kan dopingini yine uzun mesafeciler sıklıkla baş vuruyor. Bir de buna günümüzde gen dopingi de eklenmeye başlandı ki bence bunlar da kalbi direk yorabilecek etkenler olabilir.

12. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle geçmiş olsun. aslında tam açıklıkla anladığımı söyleyemeyeceğim. kalbin sistol(Kasılma), diyastol(gevşeme) sonu normal çapı sırasıyla 4.1-5.5'tir. Ama boyun kaç, az da olsa bu da çapları etkiler. Atlet kalbinde, hipertrofik KMP denilen bir kalp hastalığıyla karışabilecek kadar kalp kası, özellikle sol ventrikül büyüyebilir. Ama bu genelde kalp duvarında dilatasyondan(genişleme) ziyade kalınlaşma(Hipertrofi) olarak kendini gösterir. konsantrik hipertrofi gibi bir söz etti mi? Ailede genç yaşta kalple ilgili bir sorun yaşayan var mı veya genç yaşta aniden ölen? bu arada sen kaç yaşındasın? EKG'de birşey var mı? Ayrıca EF iyiyse şayet, spora bağlı atlet kaybını herhangi bir kalp hastalığından ayırabilmek için bazen sporculara 2 ay kadar sporu bıraktırıp tekrar EKO çektirmek gerekebilir. Biraz daha açıklarsan daha çok yardımcı olabilirim.

CEMS22 bunu beğendi.
  13. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
  14. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    slm benim boy 175 cm, doktor konsatrik hiportrofiden bahsetmedi bnm eko da da yok ; ailede kalp le ilgili problemler var ama kalpten ölen yok bildiğim kadarıyla genelde ileri yaşta ortaya çıkan sorunlar onlardakiler.. ben 26 yaşındayım.. benim eko kağıdımda yazan tüm değerler ilk mesajımda yazdığım dışındakiler normal değerdeler.. sorduğunuz soruloara sırasıyla cvp vermeye çalıştım, ilginiz için teşekkürler..

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    çok geçmiş olsun..ben de salt ağırlık kaldıran bizlerde kalp büyümesinden ziyade kalp duvarı kalınlaşması olur diye biliyordum ve aslında büyümeyi iyi algılardım..

tabi tek doktor hiçbirzaman yeterli değil..doktorlar bile enaz 2 doktora görünün derler..tekrar gözüktükten sonra çıkan sonuç daha olumlu yönde olursa ki inşallah olur yine vg yapın ama tekrarları artırarak ve kardioyu fazlalaştırarak..buna bence yüzme dahil eğer imkanınız varsa..

merak ettiğim şu son olarak..doktor spordan neyi kastetti..vg.yi mi yoksa tüm sporları mı?

zigbog bunu beğendi.
  16. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Diez, kişi kardiyologsa VG'i kastetmiştir olabilir. Babam birkaç ay evvel bypass ameliyatı oldu. Durumu iyi şuan. Ağır kaldırmak yasak ama gün içinde kardiyovasküler sporları yapması tavsiye edildi. O da yürüyüş yapıyor, yaza bisiklet ile yüzmeyi de ekleyecek. Beşe tane de ilacı var. Belki bir fikir verebilir diye ekliyim dedim. Durum bundan ibaret...

Cem, benim kanaatimce çok zorlanmadan kaldırılacak ağırlığın çok ufak yüzdeleriyle de ağırlık kaldırılabilinir belki yüksek tekrarlı bir şekilde... Yerinde olsam bir de spor hekimine görünürdüm. Başta savma bir cevap vermek yerine uzmanı oldukları konuda en iyi tavsiyeyi hekimliklerde onlar vereceklerdir diye düşünüyorum. İzmir'de spor hekimliği var mı hiç bilmiyorum. İstanbul'da ve Ankara'da var ama İzmir'de olup olmadığını da sordurabiliriz. Şehir dışında bir yer düşünürsen Hacettepe'ye git mutlaka. Geçmiş olsun.

17. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    başta geçmiş olsun diğer arkadasların dediği gibi tek bi doktorda takılı kalma üniversite hastaneleri bu konularda deneyimlidir oralarada baktır bi inş. geçici bi durumdur da seni spordan uzaklaştırıcak bi sorun olmaz .

18. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    herkeze teşekkürler ilgiden dolayı.. benim gibi adamları spordan uzaklaştıracak nedenler çok daha ağır olmalı.. zaten spor yapmamı engelleyen çok durumlar oldu, oluyorda durmadan ama birçok dengemide sporla koruyorum.. zaten amaç kas yapmaktan çıkalı çok oldu sporda.. ne beslenmem beslenme ne hayat tarzım uygun.. estetik fenomeninde dediği gibi banada doktor kardiovasküler sporları yapmamı hatta devamlı yapmamı önerdi.. zaten uzun zamandır ağır kg lerle çalışmıyorum şimdi sabit kg.lerle 18-14 tekrarlı yeni bir programa geçtim.. bu çok daha yoruyormuş gibi geliyor ama :) fitness tarzı çalışıyorum, ama set arası bekleyemediğimden baya yoruyor.. yakında fotolar ekleyeceğim foruma.. askelik dönüşü ilk hafta çekmiştim.. sporda genelde hedefim hep kg vermek oldu şimdi bir sebep daha oldu sadece :)

19. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    bence çok iyi bir altyapın var zaten gelişimin ileri seviyede. birkaç doktora görünmeden vg çalışmalarını bozma. dkotorların çoğu derse ki bir sorun yok ki diyebilirler çok örneği var, yine no pain no gain şeklinde ağır çalışmalar ile devam et. avatar daki resmi yüksek tekrarlar ile yapmadın sonuçta. tabi diğer doktorlar da derse durum ciddi, o zaman iş değişir. ama bence bayağı bir doktora görünmeden kesin karar verme.

20. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    175 cm boy için diyastol sonu çap geniş sayılır, ama sistol sonu çap diyastol sonu çaptan daha önemlidir. o da sen de üst sınırda(4.0 a yakın olan değer). son zamanlarda artan nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetin yok sanırım. yakın zamanda kür falan yapmadın di mi? Sonuçta kalp boşlukları genişlediğindde buna bağlı kapaklarda genelde(Her zaman önemli olmasa da) kaçaklar olur, bunun derecesini en azından senin EKO sonucundan daha ciddi beklerdim. Bence çok da önemli bir sorun çıkmayacak ama tedbiri elden bırakmamakta da fayda var. Bence kardiyo agırlıklı olmak üzere ve kaslarda yıkımı minimuma indirecek kadar VG ile 2 ay kadar bir süre kalbi ve vücudu dinlendir, sonrasında tekrar bir EKO çektir. Kafanı rahatlat. Geçmiş olsun.

CEMS22 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş