Kalp Çarpıntısı ve Panik Atak

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve death_0001 tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. death_0001

death_0001 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar arkadaslar bende öncelerıde kalp carpıntısı vardı ama adını koyamamıstım doktor fobım oldugu ıcınde doktora gıtmedım bı arkadasa kan verecektım ve tansıyonum fırladı nedense bu olay kavga durumunda ve bırden dısarı cıktıgım zamanlarda olamaya basladı ve benı cok rahatsız edıyor panık atakmıyım yoksa neyım ben durdurmak ıcın neler yapmalıyım benım gıbı arkadaslar varmı acaba?sıgarada kullanan bırıyım ama sporda yapan bırıyım ara sıra

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Başlığınızı ilgili foruma taşıdım.
    Ayrıca başlık adını da güncelledim.

death_0001 ve saydam bunu beğendi.
  3. death_0001

death_0001 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkurler yeniyim bende kusura bakmayın galiba forumda tek benim bu rahatsızlıgı olan sımdılerde biraz iyi hıseedıyorum kendımı agırlıkla nefes calısması yapıyorum bakalım ınsallah duzelır

4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Senin gibi olan birçok arkadaşım var. Saunaya götürmeye çalışmıştım birtanesi. Adam savunadan içeri adımını atar atmaz bayılacak gibi oldu. Saunanın sıcaklığı ve havasızlığıyla alakası yok. Panik atak böyle birşey işte. Ağırlığı arttırdığımda yardım etmeme rağmen yüzü kızarıyor ve yapamacağını, burada başına bir felaket geleceğini düşünüyor. Psikolojik tedavi şart. Doktor fobini de yenmiş olursun bu arada. Bu şekilde hayata devam etmek gerçekten çok zor olsa gerek. Kendi başına yenmeye çalışıyor musun? Kendini rahatlatıp, cesaretini toplayıp panik yapman gereken bir durumda extra çabayla soğuk kanlılığını koruyabiliyor musun? Cevabın evetse çabalamaya devam et; yakında aşarsın. Ama cevabın hayırsa sağlığın şakaya gelmeyeceğini hatırla ve ilk randevunu al...

atakan_irresistable ve death_0001 bunu beğendi.
  5. death_0001

death_0001 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet gercekten zor ama bendekı felaket gelecek falan degıl de nasıl desem bırden bıre kalp carpıntısı kalp atısı hızlanması ve bununla bırlıkte nefes alamıyorum bazen sankı vucut bırden kasılıyor ve donuk bır hal oluyor panık atak bırden bıre gelıyor sanırsam bende bundan ıkı uc sene önce böyle bır sey olacak sende deseler gercekten gülerdim basımdan bı olay gectı ondan berı böyle oldum heralde ıkı kısı yolumu kesmıstı bıcak cıkardı bana sonrada kavga etmıstık ayagıma bır darbe almıstım ve kactım o benım pıskolojımı bozdu sanırsam sonradanda böyle durumlar ortaya cıktı ılgınc olarak mesela önceden bi olay oldumu çok sakin oluyordum sımdıde en ufak olayda panık artıyor kontrol dısı oluyor buda doktora gıtmem sart sanırsam tesekkurler önerılerın ıcın sımdılık nefes calısması yapıyorum rahatlıyorum bıraz

6. optimus

optimus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

aynı sorun bende de var, ilaç da kullandım vaktiyle; artık ilaç kullanmıyorum. öncelikle nefes alış-verişlerini düzenlemelisin; bir şey düşünürken farkında olmadan nefes almayı unutabiliyor bizim gibi panik atak hastaları, ve nefes almayı unutunca birden sıkışma hissi ve çarpıntı yaşıyorsun.. nefes çok önemlidir, ayrıca bir meditasyon yöntemi olarak da kullanılır. bunun haricinde kendini aç bırakmamaya çalış, sigarayı bırakamıyorsan azalt, sporu ara sıra değil sürekli yapmalısın; bu doktorların panik atak hastalarına tavsiye ettiği bir yöntemdir. ve korkularının nedenlerini bulmaya ve yüzleşmeye çalış. beyin genellikle panik vb. gibi durumlarda sol tarafını kullanır, panik durumlarında içinden (biliyorum, kafanın içinde kendinle konuşuyorsun) konuşmamaya çalış ve beyninin sağ tarafını düşün, sadece oranın varlığını düşün ve hissetmeye çalış, bende çok işe yarıyor. umarım faydalı olur bu söylediklerim

death_0001 bunu beğendi.
  7. adolf_

adolf_ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dostum panik atak bende de var
    doktora gitmedim ama tv programlarında izlediğim kadarıyla biliyorum.
    özellikle geceleri yatarken nefes daralması kalp çarpıntısı şeklinde oluyordu.
    üzerine gitmedim fazla önemsemedim kendiliğinden kayboldu ama sen doktora gitsen iyi olur tabi.

death_0001 bunu beğendi.
  8. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
  9. death_0001

death_0001 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok tesekkurler tavsıyerlın ıcın evet dedıklerın bendede oluyor cıdden en çok nefes kontrolune yogunlasmam gerek sureklı hergun yapacam artık bır ıkı saat olmadı 3 saat ustesınden gelmem gerek bu sorunun ıs gorusmesıne gıttım en son bırden belırı verdı tansıyonu ölçtuler 175 cıktı bıde hıper tansıyonla ugras genc yasta bela gıbı bı sey cıdden ustune gıdıp cözmeye calısacaz bakalım tesekkurler faydalı bılgıler ıcın

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    aynı sendrom tekrarlandığında bir dostunuzdan yardım isteyiniz. göz bebeklerinizin durumuna bir baksın büyümüşlermi. büyüme var ise küçük bir fenerle göz bebeklerinize ışıkla temas ediniz küçülme olacakmı. olmadıysa tekrar yazınız.!!

death_0001 bunu beğendi.
  11. kdmstr

kdmstr Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar bendede bu sorun olmuştu genellikle paniğin ortaya çıkması sizi etkileyen bir olaydan sonra ortaya çıkıyor. Fazla detaya girmeden bendeki durumun zararlı birtakım şeyler kullandıktan sonraki yaşadığım aşırı korku ve çarpıntılarla dolu bir geceden yaklaşık 1 hafta sonra ortaya çıkmıştı. Durduğum yerde bi anda nabzım 200lere fırladı ve elim ayağım heryerim uyuştu hareket edemez hale geldim. Panik atak durumunda genelde tansiyonda bir değişme olmaz en azından bende öyle olmuştu. Ben fenalaşınca tansiyonum ölçüldüğünde 12 ye 8 di ama nabız 180lerdeydi o anı görünce zaten kendimi daha kötü bir moda soktum. Panik atak tamamen psikolojik bir olay ama ben ilaçların yardımı olmadan atlatamazdım gibi geliyor. O anı yaşadıktan sonra normal halimde bile bir korku vardı ve en normal halimde bile nabzım 110un altına inmiyordu resmen ölüm gibiydi. Doktor paniği kesmek için rivotril diye yeşil reçeteli bir ilaç yazdı ve çeyrek dozu aldığım andan itibaren 5 günlük ruh gibi geçen süre bi anda normale döndü ve şu anda da ilaç kullanmıyorum.

Paniği yaratan ortaya çıkaran her zaman kendi kafamız oluyor. Kendi iç sesimizle konuşup tedirginliğimizi arttırıyoruz. Doktorun bana tavsiyesi şu olmuştu. Paniği yaratan düşünce geldiği zaman üzerine git ve o düşünce üzerine fikir üret. Çünkü paniği tetikleyen olay otomatik düşünce. Otomatik düşünce de genelde bir olay karşısında sizin korkuyu yaratan bir düşünceye saplanıp kalmanız ve onu kafanızda tekrarlaya tekrarlaya büyütmeniz. Örneğin bir ambulans sesi duyunca tedirgin oluyorsunuz ve düşünmeye başlıyorsunuz. Yapmanız gereken belki ambulans olmadığı belki bir arabanın aracına siren taktırmış olacağı, ambulansın geçebileceğin çok normal olması ve her gün bir çok insanın hastalanabildiği, doğanın sürecinin böyle işlemesi falan filan derken kafanızdaki o otomatik düşüncenin de bulanmaya başlamasıyla panik gelmeden önüne geçebilirsiniz.

Benim zamanında en çok uyguladığım yöntemlerden biride nefes kontrolüdür. İlk panik atak geçirdiğim zaman çok hızlı nefes aldığımı farkettim. Çünkü nabzınız arttığında korku ortaya çıktığında vücüda daha çok oksijen pompalamaya başlıyosunuz ve istemdışı çok çok hızlı nefes alıp veriyorsunuz buda aynı zamanda baygınlık hissi de verebiliyor bu durumda zaten paniğin üzerine binince korkuyu iyice büyütüyorsunuz. Yapmanız gereken nefesinizi tutup sakinleşmek ve çok ağır kontollü nefes alıp vermek. Buna odaklanırsanız zaten insanın yapısı gereği nabzınızı arttırmanız panik geçirmeniz mümkün olamaz.

Foruma bakınırken bu yazıyı gördüm. Ne kadar iğrenç bir olay olduğunu bildiğim için kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim inşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bench Press bunu beğendi.
  12. Imp0rt

Imp0rt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
    Merhaba , ben sizi gerçekten çok iyi anlıyorum çünkü buna benzer bir hastalıkta bana çok çektirdi.Ben hastalığa halen adını koyamadım ama sonucu yine aşırı hızlı nabzım ve dakikada çok az nefes alışımdı.Yaklaşık 6 yıl önce bir boğulma tehlikesi geçirdim ve sürem daralıyordu.Daha sonra bu tip belirtiler bende de başladı.Duyduğum herşeyden tedirgin olmaya başladım fakat ben aşırı hayata bağlı,inatçı ve espri yapmayı çok seven neşeli bir insanım.Ve kolayca yendim.Yaptığım tek şey kendi kendimi motive etmek oldu.Hayata kaç defa geldiğimizi düşündüm ve kafama takmamaya çalıştım.Her zaman içimden en güçlü benim dedim.Ve en önemlisi her zaman pozitif düşündüm.Bence pozitif düşünmek bana en çok yardımcı olan şeydir.

13. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    "Panik ataktan bağımsız kalp çarpıntısı" diye bir başlık açmayı planlamıştım; ama buradan devam edersek daha faydalı olur..
    Son 2 gündür haftada 1 olan kalp çarpınları gece yatarken çok olmaya başladı.
    Sol tarafımın üzerine yattığımda, yüzüstü yattığımda, ağır yemekler yediğimde ve de mobil halde pat diye bi vuruyor ve 2-3sn sonra gidiyor.
    Bu kolestorolla alakalı olsa gerek; ya da başka sebebi. Ama gerçekten beni korkutmaya başladı.
    Size de olur mu iftardan sonra; ya da savurda yemeği yiyip yattığnızda. Bugün beni uyandırdı çarpıntı. Dedim " kesin gidiyorum öbür tarafa" Kolestorole bağladım ben bunu. Yediklerimle ilişkilendirdim. Sizce daha farklı bir sebep olabilir mi? Ne yapabilirim kısa vadede.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  14. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bununla ılgılı bır balsık forumda mevcut zaten https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kalp-ek-atimlari-ekstrasistol-t21007.html?t=21007

bu durumu bende yasıyorum ve tek tavsıyem doktora gıtmendır cunku kalp carpıntıntılarının bazı turlerı gercekten cıddı olabılıyor

benım ek atımımın sebebı yuksek kan yagları yuksek kolestrol ve yuksek tansıyon olark belırlendı ve ona gore bır tedavıye gecıldı

zaten hıc onemlı olmasada ınsana verdıgı korku bıle yeter

eger bu carpıntı degısık vakıtlerde oluyorsa sıze bendekı gıbı 1 gunlugune holter takılır(ustunde tasıdıgınız cep telı buyuklugunde bır kalp ızleme cıgazı)

evet aslında beslenmeyle halalı bır durum ama tabıı bılemıyor ınsan

15. bruce

bruce Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    EGE
    arkadaslar üzülmeyin yanlız değilsiniz bende panik atak hastasıyım.23 yasında erkeğim doktora gittim 2 tane ilac verdi.beynimi uyusturmaktan baska ise yaramadılar.doktoruda ilacıda kestim.1.5 önce cıktı buillet arkadasların dediği gibi kötü düsünceler kalp sıkısması delirecekmis yada ölecekmis hissi.bilmiyorum ne yapacagımı spordanda sogudum bunun yüzünden.o yüzden yanlız değilsiniz bizim gibi baya bi var bu hastalıkla ugrasan.1.5 öncesine kadar panik atak nedir diye sorsalardı cevap veremezdim.

16. krex

krex Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mrb arkadaşlar. Meğer ne kadar çok kişi varmış bu rahatsızlığı yaşamak zorunda kalan. Bende de yaklaşık bir haftadır oluyor. Akşamları daha doğrusu gece yattığımda başlıyor çarpıntı yaklaşık 15-20 sn fln sürüyor. Gerçekten çok kötü bir duygu. o esnada derin ve kontrollü nefes alıyorum bazen 5-10 sn fln sürüyor ama dediğim gibi hep gece yattığımda başıma geliyo bu durum. O bir kaç saniyede kalbim çok kuvvetli atıyor ve içimde bir sıcaklık hissediyorum. Herşeyi çok dert eden, çok takan, depresif bir yapım var, kolay kolay beğenmiyorum kafamda binbir türlü soruyla yaşamaya çalışıyorum. Yani bu açıdan panik atak hastalığına çok müsait bir insanım. Psikolojik bir desteğe kesinlikle ihtiyacım var. Umarım atlatırım bu durumu yoksa bu şekilde yaşanmaz gerçekten en ufak şeyden korkar oldum paranoyaklık derecesinde!! Spor esnasında böyle bir kalp çarpıntısıyla karşılaşırmıyım diye düşünmeye başladım o yüzden spor yaparken tedirgin oluyorum spora konsantre olamıyorum. Her neyse bu hastalıktan muzdarip arkadaşlara acil şifalar. Umarım en kısa zamanda kurtuluruz bu illet eşyden..

17. bruce

bruce Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    EGE
    pa

kardesim sorma ya bendede kalp carpıntısı ve sıkısma vardı kardiyolojiye gittim cuma günü 3 tane ekg 1 tane eko cekildi HAMD olsun bişiy cıkmadı. bu lanet olası panik atak böyle bisey iste kafayı yicekmis hissi kalp krizi gecirecekmis hissi veriyor ama sadece his hissettirdiği semptomlar basa gelmiyor sadece yalancı bi alarm.ALLAH herkese acil şifalar versin.

18. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    bruce, bu panik atağı yaşadığını söyleyen biri olarak sana sormak istiyorum. benim babamda 15seneye yakın panik atak hasyalığı olmasına rağmen, şu zamana kadar tam olarak ne hissettiğini anlamadım, anlayamıyorumda.

babam babasız büyümüş ve çok duygusal biri ve bu hastalıkla tanışmadan kısa bir süre önce sevdiği bir arkadaşını kaybetti. seneler evvelinin meşhur erzincan depremi sırasında babam camide teravihte idi, en ön sırada olduğu için sallanabilen bir şeyi göremediğinden depremin olduğunu değil sadece kendine birşey olduğunu ve ölmek üzere olduğunu zannetmiş sonrada deprem oldu diye söylenince bizimkide rahatlamış. odu budur panik atak hastalığı devam etmekte. ne zaman sıkıntıya düşse paniklediğini hissedebiliyorum. ağır hastalıkta, kalp çarpıntısında, kredi borçlarında vs. vs. bunları yaşıyor ve heyecanlanıyor.
    panik atak olduğunda, etrafa olan bakışları değişiyo, nefes alıp vermesi değişiyo, ağzı aşırı dercede kuruyor, eğer yanında su şişesi yoksa ayvası yedi yani. su olmadan simit bile yiyemiyo, kalabalıkta duramıyo ve sakinleştiğinde soruyorum ne hissdiyosun diye, bişey oluyo bana diyo, böle kalbim çarpıo , ölecek gibi oluyorum diyo. o kadar başka türlü açıklayamıo.

benim bu hastalığın oluşumundaki görüşüm: aşırı duygusal ve bazı temel duygulardan eksik kalmış ve ne kadar inançlı olsada ölümün ne olduğunu anlamamış insanların bunu yaşadığına inanıyorum.

yanlış düşünüyorsam bana açıklayın, bu hastalığın dıştan bakıldığında tek bi açıklaması var, zora gelemeyen ve ölümden korkanlar hastalığı.

bu hastalığı yaşayan kişilere "şu söylediğini yanlış düşünüyorsun" diyerek bana açıklama yapmalarını bekliyorum.

19. kdmstr

kdmstr Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Genelde bu tip durumlar geçmişten kalan bir tramvayla ortaya çıkıyor. Örnek vermek gerekirse senin babanın yaşadığı deprem. Bilinçaltında bu durum yanlış bi şekilde kaydedilmiş. Sebebsiz korku. Baban o anda sbebsiz yere olayları algılayamadan yüksek bir korku yaşamış. Bu sebeple de artık herhangi bir olay karşısında heyecanlandığında bilinçaltı otomatik olarak bu eski olayı yani sebebsiz korkuyu ortaya çıkarıyor. Yani o sırada aklına gelenler ya tekrar böyle bir olay yaşarsam gibisinden kafasında tekrarlanıyor ve korkuyu büyütüyor. Tamamen akıl oyunu gibi birşey. Ayrıca ölüm korkusu konusunda şu yönden katılmıyorum. Ben kendim yaşadığımda ölsem de şu acayip ruh hali bitse gibisinden düşünceler içerisine girmiştim tamamen farklı bir durum. Yani başka bir örnek vermek istersemde hayatımı riske atıcak olaylara girmekten kaçınmıyorum hatta hoşuma da gidiyor. Çünkü kontrolün benim elimde olduğunu biliyorum.

Diğer arkadaşlara da tavsiyem gidin spor salonuna, koşun kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi, yüksek irtifa antrenmanı gibi burnunuzu tıkayıp şnorkelle koşun, kalbinizin sınırını zorlayın, koşarken karşınızda 160 170 lerde nabzınızı görüp kendinizi nasıl iyi hissettiğinizi farkedin. Bir bakıma hem psikolojinizi rahatlatıyorsunuz hem de doğal olarak vücudunuzun endorfin salgılamasına sebep oluyorsunuz. Bu yüzden spor yapmaktan kesinlikle korkmayın, bu saçma hastalıktan kurtulmanın tek yolu üzerine gitmek.

20. bruce

bruce Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    EGE
    .

kardesim öncelikle cok gecmis olsun baban icin.gercek ten dediğin gibi ölümden yada ölmeden korkma nefes alamıyor sanma.bak simdi söyle izah edeyim ben ogün ölecem sandım kalbim sıkıstı beynim uyustu nefesim kesildi.hemen acile gittik bana 3 tane ekg 1 tane eko ve tahlillerde cabası yapldı.ALLAH'a hamd olsun doktor hic birseyin yok dedi.sayet babanda fizyolojik bi rahatsızlık yoksa bütün tetkikler pozitif ise babana deki ataklar istediği gibi gelsin aldırıs etme de sayet ilac kullanıyorsa bilemem.ama bu lanet hastalıgı kafaya takınca insan daha beter oluyor.benim panik hastalıgıda trafik kazası gecirince olmustu.bizim arac otobüsün altında kalmıstı:( acil sifalar

Sayfayı Paylaş