Kalori sayimi yağ yakarmi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve TheProject tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    Merhaba merak ettiğim birşey var bazal metabolizmam 1800 diyelim ben ise 1200 kalori aliyorum günde 600 kalori fark olmuş oldu
    yag yakımı gerçekleşir mi böyle yani yoksa illa cardio şart mi
    tabi 1200 kaloriyi diyet edasında proteinli , yağsiz tuzsuz alicam

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ben sana bir soru sorayım, 1200 kaloriyi yağlı, tuzlu alırsan ne olur?

3. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    savaş cikar

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Sadece diyet mantığıyla kilo vereyim olarak diyorsan , öylede kilo verirsin ama ne kadarı yağdan , ne kadarı kas kütlesinden gider meçhul.Ama cardio ile diyet yaparsan yaptığın cardioda vücut yağdan yakıcak zaten.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kardiyoyu yağ yakımıyla özdeşleştirmenin nasıl büyük bir hata olduğunu tekrar yazamayacağım. Merak eden olursa epoc'u araştırsın. Günlük harcadığın kaloriden daha az kalori almaktan başka yağ yakımı yolu zaten yoktur. Yani senin bu dediğin böyle yağ yakar mıyım sorusunun cevabı zaten başka türlü yağ yakamazsın. Harcadığından az kalori almak için iki şeyden birini yapmak zorundasın, ya aldığını azaltacaksın ya da harcadığını arttıracaksın. Kardiyo harcadığını arttırmanın bir yoludur. Yapmak şart değil, hiçbir zaman yapmak şart olmadı, yağ yakımına sadece yardımcıdır. Hiç kardiyo yapmadan da yağ yakabilirsin. Bol proteinli beslenip ağır çalıştığın sürece kolay kolay kas kaybın olmayacaktır.

Bu gördüğüm zaten forumda görülen genel bir bilgisizlik hali. Birçok insan temel ilkeleri bilmeden temel ilkelere yardımcı olan yan çabaları temel ilke zannediyor. Çok basitçe açıklayayım sana yağ yakmak için gereken şudur:

1-Harcadığının %20-25 altında kalori al
    2-Vücut ağırlığı başına 2 gr protein al
    3-Ağırlık çalış
    4-Bunu sürekli hale getir.

Kas yapmak içinse gereken şudur:

1-Harcadığının %20-25 üzerinde kalori al
    2-Vücut ağırlığı başına 2 gr protein al
    3-Ağırlık çalış
    4-Bunu sürekli hale getir.

Bitti.Bunun dışında duyduğun herşey, öğünlerin saatleri, öğün sayısı, günlük alacağın karbonhidrat miktarı, yediklerinin GI değerleri, antrenmandan sonra üzüm suyu mu bilmem ne mi, herşey sadece ya çok küçük fark yaratan ya da hiç yaratmadığı halde 80'lerin eskimiş bilgileriyle ülkemizde hala fark yarattığı zannedilen ayrıntılar.

Tabi kalori açığını bazal metabolizma üzerinden değil, toplam günlük kalori harcaman üzerinden yaratırsın. Bazal metabolizmanın altında kalori alımı kas kaybıyla sonuçlanır.

yusufincikli, SmartEolution, oviedo ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  6. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Zayıflamak istiyorsan kalori saymak iyidir. Bazal metabolizma 1800 ise 1300 kaloriden aşağı kalori alma yani fark 500 kaloriden fazla olmamalıdır. Tabi bu rakamları örnek olarak verdiğini düşünerek bende aynı rakamları kullanıyorum. Yoksa özellikle spor da yapacaksan 1800 kalori alman bile çok düşük. Kalori sayayım derken metabolizmanı yavaşlatmamalısın.

Kaloriyi nerden aldığına gelince, kalori kaloridir. Nerden aldığın fark etmez.

Hedeflediğin kaloriyi yağlı, tuzlu şeylerden alırsan normal bir tabakk yemekle kotanı doldurmuş olursun. Gözün doymaz, bu işini çok zora sokar. Bunun diğer kötü tarafin da; kaloriyi sadece rakam olarak hesaplarsan, protein-karbonhidrat ve yağ dağılımını önemsezsen arkadaşların dediği gibi ne kadar yağ ne kadar kas kaybedersin bilemezsin. Hatta bana göre kötü beslenmeyi vücut bir tehdit olarak algılayacağı için enerji sarfiyatını minimuma indirip yani yağ yakımını zorlaştıracaktır. Bu da yağdan çok kas kaybına neden olacaktır. Bu şekilde zayıflayanları etrafındakiler genelde beğenmezler. Çok kilo vermişsin hasta gibi olmuşsun, biraz al derler. Bunun sebebi kas kaybıdır.

İşte bu yüzden sağlıklı beslenerek kilo vermelisin.
    Sağlıklı şeyler tercih edersen az yemek zorunda kalmazsın. Zaten bana göre diyet bile olsa az yemek yenmez, gerektiği kadar yenir. Bu şekilde yersen 2-3 tabak yemekle anca istediğin kalori miktarını alabilirsin. Hem gözün hem karnın doyar. Kimse sana hasta gibi olmuşsun demez.

7. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    tesekkurler cok güzel yazmişiniz yalniz
    Harcadığının %20-25 altında kalori al dediniz altindada Bazal metabolizmanın altında kalori alımı kas kaybıyla sonuçlanır
    harcadiğin kalori = bazal metabolizma değilmi zaaten?

8. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18

konuyu okudum da mesajınla ilgili bir sorun aklıma takıldı bir insan harcadığı kaloriyi nasıl hesaplayabilir sonuçta nefes alırken bile kalori harcıyoruz

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:38 ----------

ortalama bir insanın günlük kalori ihtiyacı 3000 civarı değil mi 1200 kalori alımını ne ye göre hesaplıyosunuz

9. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    ortalama bir insanın günlük kalori ihtiyacı 3000 civarı değil mi 1200 kalori alımını ne ye göre hesaplıyosunuz[/QUOTE]
    araştir internette bazal metabolizma hesaplama diye 1200 örnekti sadece ve 3000 değildir 3000 cok

WALK bunu beğendi.
  10. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    araştir internette bazal metabolizma hesaplama diye 1200 örnekti sadece ve 3000 değildir 3000 cok[/QUOTE]

cevap için sağol araştırdım günlük kalori ihtiyacı ve bazal metabolizma hızının ne kadar önemli olduğunu öğrendim daha sağlam bir program yapabilirim şimdi thums:
    dediğin gibi 3000 fazla benim bazal metabolizma hızım 1609.5 çıktı internetten kalori ihtiyacımı hesaplayınca 2,776.39 kcal/gün böyle bir şey çıktı tam olarak kaç oluyor anlamadım sanırım 2776 kalori oluyor neyse
    bu internet hesaplamasına ne kadar güvenebilirim doğrumudur?

11. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    cevap için sağol araştırdım günlük kalori ihtiyacı ve bazal metabolizma hızının ne kadar önemli olduğunu öğrendim daha sağlam bir program yapabilirim şimdi thums:
    dediğin gibi 3000 fazla benim bazal metabolizma hızım 1609.5 çıktı internetten kalori ihtiyacımı hesaplayınca 2,776.39 kcal/gün böyle bir şey çıktı tam olarak kaç oluyor anlamadım sanırım 2776 kalori oluyor neyse
    bu internet hesaplamasına ne kadar güvenebilirim doğrumudur?[/QUOTE]

Bence 2776 yine cok yani amacin ne bilmiyorum yağ yakmak mi şişip sadece kas hacmi mi plaj vucudumu onu bilmek gerek ama sadece fit gözükeyim öyle şişmeyim diyosan 2776 cok olabilir ama tabi 2776 yi nerden alcağinin önemi var onada dikkat ediceksin 2776 protein ve karbonhidrat ağirlikliysa sende spor yapiyosan düzenli 2776 cok gelmez ama tavsiyem yinede 2000 civarinda kal max

WALK bunu beğendi.
  12. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Bence 2776 yine cok yani amacin ne bilmiyorum yağ yakmak mi şişip sadece kas hacmi mi plaj vucudumu onu bilmek gerek ama sadece fit gözükeyim öyle şişmeyim diyosan 2776 cok olabilir ama tabi 2776 yi nerden alcağinin önemi var onada dikkat ediceksin 2776 protein ve karbonhidrat ağirlikliysa sende spor yapiyosan düzenli 2776 cok gelmez ama tavsiyem yinede 2000 civarinda kal max[/QUOTE]

hergün ağırlık çalışıyorum biraz kas olarak hacim yapıp kilo almak için şimdilik 2750 olarak kalori alımı yapacağım o zamn bi zaman sonra yağ yakımı yapacağım onu artık o zamn düşünürüz ;) ilgin için tesekkür ederim

13. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Elimde olsa şunu bölüme sticky yapardım :)

Eline sağlık. Çok güzel özetlemişsin.

14. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Bence kalori hesabı gibi şeyler gereksiz.. 3 ayda 10-12 kilo verdim ve yağ olduğuna inanıyorum göbek bölgemde bile azalma oldu.

diğer şeylere katılıyorum.

fast food ve basit şeker haricinde herşeyden az miktarda yiyordum. Kardiolar çok sertti ama çok yiyordum

15. sunbeamz

sunbeamz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle bu basit dilli anlatımınız için teşekkür ediyorum. Yağ oranımı düşürmek için açıkladığınız yolu uygulayacağım fakat aklıma takılan bir detay var. Gereken günlük kaloriyi ve yağ yakımının başlayacağı kaloriyi hesaplasam, kabaca aldığım kaloriyi saysam yağ yakımı durumu başlar mı yoksa gıda tartısı vesaire kullanıp ciddiyetle takip etmem mi gerekir?

Sayfayı Paylaş