Kalori Sayarak Yağ Yakmak Hakkında.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve rewind tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    merhaba arkadaşlar.
    şuanda vücut yağ oranımı azaltmaya çalışıyorum.
    boy:187
    kilo:84
    belim 101cm.
    yağ yakımını kalori sayarak yapıyorum yani şöyle açıklayayım.
    benim vücut ölçülerime göre günde 2300 kalori yakıyor kendi kendine ben üzerine 600 kalorilik spor yapıyorum.2900 kalori oluyor spora gittiğim günlerde vücudumun yaktığı kalori.
    spora gitmediğim günlerde ona göre yemeklerimi azaltıyorum.
    spora gittiğim gün 2900 kalori yaktığımı varsayarak -700 kalori azaltıyorum 2200 kalori alıyorum ortalama olarak.yani her gün 700 kalori az alıyorum yaktığımdan.1 aydır bu şekilde devam ediyorum.kilomda nedense hiçbir değişim olmadı aynı kilodayım ama belim yaklaşık 3cm inceldi.
    kilo veremememin nedeni vücudumda ödem oluşması oldugunu düşünüyorum.yani vücudumda su toplanması.ama tam olarak emin değilim bu konuda ki fikirlerinizi bekliyorum.

bir de ben 2 öğün yemek yiyorum yani şöyle açıklayayım saat 2 ye kadar bir şey yemiyorum saat 2 de 500 kalorilik kahvaltı yapıyorum saat 4 de spor ardından gelince saat 8 de ortalama 800 kalorilik yemek yiyorum.ardından kalan 900 kaloriyi gece abur cuburla dolduruyorum.bu sayede hem kaloriyi geçmiyorum hem de gece yemek yiyerek kalori aşımına uğramıyorum.
    abur cubur yiyorum diye kötü düşünmeyin kilo veren biri için yeterli protein ve lif alıyorum.her gün sebze yemeye dikkat ediyorum.
    bu öğün şekli hakkında ne düşünüyorsunuz bunu da eklerseniz iyi olur.
    cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    belimi ölçeli biraz oldu tekrar ölçeyim dedim bu sabah ve 99.5cm çıktı ama kilo olarak yine aynıyım.

3. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Kalori sayma karbonhidrat say..

Karbonhidrat alımını düşürmedikçe yağ yakman zorlaşır.

Giren kalori = Çıkan kalori tabi önemli ama karbonhidratlar da bir o kadar önemli rol oynuyor.

Karbonhidratlar ne oluyor şekere çevrilip glikojen depolarına gönderiliyor, vücuda enerji sağlıyor.
    Glikojen depolarında yeterince enerji varken, vücut neden depo edilmiş yağları enerjiye çevirip kullanmak için uğraşsın, zaten hali hazırda oldukça enerji mevcut.

4. YiDo

YiDo Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Deneyimlerime dayanarak kendi çapımda cevaplamaya çalışayım.İlk olarak öğün sisteminde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum, kilo vermek isteyen birinin günü 2 öğünle kapatması pek doğru değil.Öğün sayını en az 3 e hatta 4-5 lere çıkartmalı, o 2 öğünde yediklerini de bu öğünlere bölüştürmelisin.2. olarak gece yatmadan en az 2 saat önce birşey yememelisin kaldıki sıkı bir yağ yakımı için bu 3 saate bile çıkmalı bence.Sen bir de gece birşey yemeyi abur cubur şeklinde yaptığını söylemişsin bu abur cuburdan kastın nedir bilmem ama çok yanlış yaptığın kesin.Bence senin vücudun az öğün ve gece yemelerden dolayı kendini savunmaya almış kilo verememenin başlıca sebeplerinin bunlar olduğunu düşünüyorum.Aranel in söylediği gibi karbonhidrat alımını azaltmak da çok önemli vücut ilk olarak onlara başvuruyor.Benden bu kadar.

5. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    gece yemenin hiçbir zararı olmadığını düşünüyorum şöyle açıklayayım.
    vücut günde 2300 kalori yakıyorsa gece yatmadan önce misal 2200 kalorisini yakmış olsun diyelim.ben o abur cuburu yesem de yemesem de o kaloriyi yakıyor vücut.ben gün içinde 2 öğün yiyip geceleride abur cubur yiyerek kilo vermek için almam gereken kalori değerini geçmiyorum.
    günlük yeterli protein ve lif de alıyorum.benim demek istediğim kas kaybı yaşamayı minimuma indirecek kadar protein aldıktan sonra yağ ve karbonhidratı hangisinden ne kadar aldığımı hesaplamama gerek yok.benim burda hesaplamam gereken şey günde vücuduma ne kadar kalori girdiği.günde kaç kalori yakıyorsam yaktığım kalori değerinden 700 kalori eksik yiyorum her gün.

doxux ve Extravaganza bunu beğendi.
  6. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Doğru yapıyorsun aslında. Total kalori alımı en önemli şey.

Biraz warrior biraz IF gibi bir beslenme yapıyorsun. Abur cubur kısmını çıkarmanı tavsiye ederim. İstediğin kadar say, çok kolay kalori açığını kapatabilirsin abur cubur yiyerek.

Ortalama bir günde yediklerini detaylı yazabilirsen nüanslar hakkında biraz daha yorum yapılabilir.

7. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    öğlen ikide ilk öğünümü yiyorum.genel olarak şöyle oluyor.
    3 taneden tavada yumurta, zeytin, peynir, tam tahıllı ekmek(genelde krem peynirle), süt-çay,salata domates.
    bunların tamamı ortalama 500 kalori oluyor bundan 2 saat sonra antrenmana gidiyorum gelince saat 7.30 gibi 2. öğünüm bu öğünde her gün sebze yemeği yerim + bunun yanında et-tavuk tüketiyorum ama çok fazla degil.fazla protein almama gerek yok çünkü kas kaybı yaşamamı minimuma çekecek kadar alsam yeterli diye düşünüyorum.tam tahıllı ekmek yine yerim.bu yemekte de ortalama 700-800 kalori alıyorum.spora gitmediğim günlerde vücudum 2300 kalori yakıyor kendi kendine ben 1600 alıyorum bu günlerde şuana kadar yediklerim 500+800=1300 etti geriye kaldı 300 kalori gece bu 300 kaloriyi doldurmaya çalışıyorum çikolata olsun kek olsun veya süzme yoğurt olsun bir şekilde dolduruyorum.öğünlerde yeteri kadar protein ve lif aldıgım gözüküyor zaten.spora gittiğim günlerde 600 kalori yakıyorum spor salonunda.almam gereken 1600 kaloriye +600 daha ekleyip 2200 kalori alıyorum böylece daha fazla yemek yiyebiliyorum haftanın 4 günü.rutinim böyle gidiyor.
    günlük protein ve lif ihtiyacımı alıp kalorimi geçmeden herşeyi yiyebiliyorum genel olarak.

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Ağustos 2013
  8. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Birşey sorabilir miyim günlük yaktığın kalori miktarını neye göre hesaplıyorsun ?

9. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    boy ve kiloya göre hesaplanıyor.internette hesaplayan siteler var ama hepsine güvenme derim.

10. bilkent

bilkent Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Kesinlikle eksik protein alıyorsunuz. Krem peynir ya da az et ile ancak gunluk hayatinizi idame ettirecek kadar protein alıyorsunuz demektir. Lif diyorsunuz bir de, lif bagırsak saglıgı icin iyi birsey, ama konumuz disinda.

Nereden baslasam diye dusundum bulamadim. Size onerim Yeni Baslayanlar Icin basligini dikkatlice okumaniz. Yazdiginiz sekilde kilo vermeniz zor, verseniz de kas yıkımını engellemek zor.

11. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    sen böyle gidersen o kilo düşebilir ama bel artıcak zaten 1.87 84 kilo çok deil ama belin böyle beslendiğin için uçmuş böyle devam et sen daha

Leopara bunu beğendi.
  12. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    günlük ortalama 90-100 gram protein alıyorum bilkent.
    yeterli değil mi sence bu rakam kilo vermek isteyen birisi için ?

birde bu su toplamasıyla alakalı yardımcı olabilecek var mı?
    belimin incelmesini bu su toplamasından olabileceğini de düşünmeye başladım.
    bu arada kilo 83 olmuş bu sabah tartıldım.

Son düzenleme: 22 Ağustos 2013
  13. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    senin o aldığın 90 100 kalori spor yapmayan insanların alması gereken oran gerçi o aldığın proteinin kaçı etten veya yumurta gibi besinlerden tartışılır senin alman gereken protein en az 150gr-160 gr

14. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    ben kardiyo ağırlıklı çalıştığım için çok fazla protein almam gerektiğini düşünmüyordum.
    ağırlık çalışanlara kilonun 2 katı kadar protein öneriyorlar yani kardiyo da yapsam yine kilomun yaklaşık 2 katı kadar mı protein almalıyım ?
    bir fark olması lazım bence aralarında.

Son düzenleme: 22 Ağustos 2013
  15. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    o karbonhidrat sana tavsiyem forumu oku bunlar yaziyor yanlış yoldasın böyle devam edersen zayıflayabilirsin ama vücudun o armut formundan çıkmaz sadece zayıflarsın

16. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    cikcik sağol yorumların için.
    ben yaptığımın söylediğin kadar yanlış olmadığı düşüncesindeyim.
    protein alımını arttırmaya çalışacağım.

vücudum şuanda fazla yağlı görünümde değil benim görünümümdeki insanlar genelde ağırlıktan başlıyor nedense ama ben kış gelmeden yağ oranımı iyice azaltmak istediğim için kardiyo yapıyorum.

17. YiDo

YiDo Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Gerçekten ilginç geldin bana baya.Sebebide şu; Cikcik in yanlış bilgilerine cevabın çok doğru ( Sadece cardio yapan, kilo vermede sıkıntı yaşayan birine proteini 150-160 a çıkarmalısın diye verilen cevaba cevap vermek bile gereksiz orası ayrı..) bu işi yapmak için gerekli temel araştırmayı yapmışsın, yazdığın öğünlere de uyuyorsun yazdığına göre ki işin en zor kısmı diyettir - %70 diet %30 gym - ama yağ yakımı yapan birinin günde 2 öğün yiyip gece 'aa almam gereken kalori eksik kalmış 2 cips yiyim bari birşey olmaz' demesi inan herşeyi tepetaklak ediyor.Bak bu forumda şöyle bir uyarı vardır 'Genel-geçer bilgilerin aksini iddaa etmeye çalışmayın' işte 'gece yatmadan en az 2 saat önceye kadar yağ-karbonhidrat almamak' da kilo vermenin, yağ yakmanın genel-geçer idir.Sana kim aksini iddaa etti bilmiyorum ama eğer biraz araştırırsan bana hak vereceksin.Aslında öyle gereksiz bir yazıyla kestirip atmışsınki yazdıklarımı sinirlendim, yazmayacaktım bir daha sonra dedim sevaptır, adam kafayı koymuş uğraşıyor.Şu dediklerimi birazcık ciddiye al araştır, sor soruştur en azından denemeyeceksen bile.

18. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    yido yanlış anlamışsın sen beni.
    söylediklerinde haklı olabilirsin ama gece yatmadan hemen önce yemekle 3 saat önce yemenin nasıl bir farkı olabilir anlayamıyorum nedense
    sonuçta vücut kaloriyi yakıyor günlük.

19. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Yido cins cins konuşmuşsun ben cardionun yaninda vg yaptigini varsayarak kilosuna göre alması gereken proteini söyledim.Ayrıca kilosunun 1.5 katı bile protein almiyor kişi karboyu düşürmesi lazim bunu yaparken de protein alması lazım sadece kardio yapsada yapmasada

20. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    tamam beyler teşekkürler yorumlarınız için.
    konu iyi yerlere gitmiyor tartışma olmasın lütfen kapatalım konuyu.

Sayfayı Paylaş