kahve konusu

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve lenguaraz tarafından 8 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. lenguaraz

lenguaraz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar forumda yaptığım kısa bir araştırmanın ardından kahvenin spordan önce yararlı olduğunun söylendiğini gördüm,yağ yakımını hızlandırdığı söyleniyor.bu ne kadar doğrudur spordan önce kahve içmek kalp ritmini bozar mı ? birde biraz halk deyimi gibi ama herkesten duyduğum bir laf kahvenin yağ tuttuğu nescafe çeşitli işlemlerden geçtiği için türk kahvesini tercih etmek daha doğruymuş duyduğuma göre.bende kahve hastası bir insan olduğum için şu an aklım çok karışmış durumda bu konuda bir yardımcı olsanız :D şimdiden teşekkürler...

2. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    özellikle düsük karbonhidrat diyeti dönemimde cok tercih ettigim birsey antremana kadar kendini garip hissediyorum antremandan once 15-30 dk 1 fincan acı kahve iciyorum salona gelmedende yag yakıcılarımı gercekden performans olarak etkisi oldugunu söyleyebilirim fakat yag yakar mı hala ikiliemdeyim sanırım vücuttan vücuta fark ediyor ve kahvenin yag tutuguna ben inananlardan degilim

3. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Kahve yağ yakımını arttırır ama illa antremandan önce içmene gerek yok ben her gün karın çalıştığım için kahve içince çalışamıyorum karnıma baskı yapıyor lıkır lıkır ses geliyor mesela ben kahvaltıda şekersiz nescafe içiyorum Meter Mevsimler'in programında görmüştüm hem seni gün boyu dinç tutar hem de kafein alman lazım zaten günde. Bu yüzden öneriyorum.

Yağ tuttuğu halkın değil iki üç malın uydurmasıdır zamanla yayılmış tabi :)

4. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    bende antr öncesi kahve icerim vücut ısısını arttırıyor

5. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    tamda yağ yakmak istediğim ( ve kilo vermek) dönemdeyim içiyorum ama hergün değil o zmana hergüne yamak lazım geldi artık :)

6. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Kahveden kahveye gerçekten de fark ediyor ( bana göre). Güzel kavrulmuş iyi çekirdeklerden yaptığım esansına da bayılarak içtiğim filtre kahve ile, 1 dakikada hazırladığım ...cafe ya fiziksel olarak gerçekten ya da psikolojik olarak form tutmama yardımı daha da fazla. Tavsiyem keyif alarak "gömeceğiniz" iyi bir filtre kahvedir.

7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    valla artık günde 2-3 fincan şekersiz nescafe içiyorum vücudun ihtiyacı olan kafeini karşılaması birde belkim yağ yakımında yararı olur diye içiyorum..umarım zararını görmem göreceksemde geç olmadan öğrenmek daha iyi ...

8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Kafeinin en güzel özelliklerinden biri de su atıcı olması. Ayrıca vücut sıcaklığında kesinlikle etkili. Onun dışında insanın motivasyonunu ve performansını bile etkiliyor. 3-4 ay önceki bir Muscle And Fitness dergisinde bunun için bir makale vardı. "Yasal Doping Kafein" adı altında. Vücudun beyne yorgunluk sinyali taşıyan sinir hücrelerini engellediğinden bahsediyordu o makalede. Birde bu etkisinden dolayı vücudun bunu tolere ettiğinden ve dozajı arttırmanın aynı etkiyi devam ettirdiğini anlatıyordu. Bu nedenle düzenli olarak değilde, vücudu şoklamak amacıyla kullanılmalı bence.

Bozo-Baku, Alper19891, mtcinar ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    yani hergün vede günde 1-2 fincanın pekte bir faydası yok diyosunuz öylemi..ara ara mı içmek gerekli sizce ?

10. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Kesinlikle. Okulumdan dolayı sayısız gece sabaha kadar çizim yaparken kahvenin artık beni kesmediğini farkettim. Tabii sonuçta doz aşımı yapmam gerekti. Daha doğrusu şöyle anlatayım. Proje teslimine son 10 gün kala günde maksimum 1.5-2 saat uyuyarak 10 gün boyunca çizim yaptım ve yaklaşık 10 günde 250gr kadar Nescafe yi tek başıma bitirdim. Hatta evdeki diğer arkadaşlarla günde 2 defa da nöbetleşe olarak türk kahvesi molası veriyorduk:) Teslime 1-2 gün kala artık kafeinden ellerim titremeye başladı ki 2 saatte bir fincana çıkartmıştım. Son gün dünyaya bakış açım değişti, sanki balık merceği bir kameradan kendimi böyle uzaktan izliyormuş gibi bir hisle devam ettim. Aşırı dikkatsizlik ve dalgınlık cabası. Ertesi gün projeyi teslim ettikten sonra kahveyi bıraktım ve o gün yaklaşık 20 saat uyudum. Ertesi akşam kalkıtığımda başım aşırı derecede ağrıyordu. Tabii bende tek bildiğim şeyi yaptım ve bir fincan koyu kahve içtim ve ağrı kesildi. Ağrı kesilince kafayı koyup yine bir 13-14 saat uyudum ve yine baş ağrısı ile uyandım. Bu böyle 2-3 gün devam etti ve uyku düzenim düzelmesine rağmen o baş ağrısı hafif şekilde bir hafta kadar sürdü. Tabii bu bir hafta kahveyi tamamen kestim. O nedenle kesinlikle abartılmamalı. Çok tehlikeli etkileri olabiliyor. Şu aralarsa sadece günde 1-2 fincan, antreman önceside 200mg kafein tableti alıyorum ve off günlerde de bırakıyorum.

themertyildiz bunu beğendi.
  11. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    hımm anladım..o zmaan bende spora gideceğim gün 1 fincan içsem yeterli..

teşekkürler bilgilendirmen için biraz özeline girdik :D

12. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Olsun:) Ben birileri bundan ders alsın diye yazdım. Sonuçta sınavlar olduğu zaman kahvesiz yapamayan yok.

13. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    1. Sorunuz;
    Kahve'nin yağ yakma özelliği içinde bulunan kafein maddesi ile ilgilidir.

Kafein ile vücudu yağ yakma moduna geçirebilmek için yüksek oranda kahve içilmesi, dolayısıyla vücuda yüksek miktarda kafein'in girmesi gerekir. Ama bu oldukça tehlikeli bir iştir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bir makalesinin sonunda kafein'in kilo kontrolü için kullanılmaması gerektiğini belirtmişti. Çünkü kilo kontrolü için yüksek doz gerekiyor ve bu da kalp sorununa yol açıyor.

Ancak kafein'in Parkinson hastalığı riskini azalttığı yönünde bulgular da mevcut...

Enerji içeceklerinde ki yüksek risk'i de atlamamak gerekir...

2.Sorunuz;
    Kahvenin yağ tuttuğu veya kilo aldırdığı bir çeşit efsanedir. 3'ü bir arada gibi bazı içeçeklerin içinde çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır belki bunlar bayanlarda selülit/yağ sorunlarını tetikleyebilir ama normal bildiğimiz klasik kahvenin kilo aldırması mümkün değildir. Yüksek şekerle içilen kahveler tabii ki bir takım kilo problemleri yaratabilir.

Kafein her evde bulunan yasal bir uyuşturucudur! Duvar yazısı gibi oldu ama doğru... :)

Tabii "Dünya Sağlık Örgütü" (WHO) böyle düşünmüyor! Dünya Sağlık Örgütü, ciddi madde bağımlılığında görülen fiziksel ve sosyal etkilerle (sapıtma demek istiyor) kafein tüketiminde görülen etkilerin benzer olduğuna dair hiç bir bulgu yoktur demekte ancak bana göre yanılıyor lakin gün içinde belirli oranda kahve tüketmediği için sapıtan, sinirli davranışlarda bulunan bir yığın kişi bulunmaktadır. Bu kişiler çay veya kahve tükettiklerinde çevreleri ile daha uyumlu ve zihinsel performansları daha açık şekilde güne devam edebilmektedirler. Aynı sigara gibi...

Kafein'i yasal yapan ve diğer uyuşturucu maddeler ile arasına set çeken en önemli özelliği tüketilmediğinde krizlerin en fazla 2 hafta sürmesidir. Kimyasal literatür de "Trimetilksantin" familyasına ait bir alkali olarak geçer ve bu madde aslında çok ilginç alanlarda kullanılabilir! Yüksek miktarlarda tüketilip birden bırakıldığında ise başağrısı ve yorgunluk en tipik yan etkileridir. (Tabii ki geçicidir...)

Aynı zamanda bir zehirdir!
    10 gramdan fazlası bir kişiyi öldürmek veya komaya sokmak için yeterlidir!. Bu da aşağı yukarı 80-100 fincan kahveye (evde denemeyin!) eşdeğerdir. Migren hastaları, etken maddesi kafein olan Migren haplarını kullanırken, baş ağrıları geçmese dahi günlük hap alım limitlerini kesinlikle aşmamalıdırlar. Migren hapı kullananlar gün içinde kahve, çay ve çikolata tüketimlerini de gözden geçirmelidirler...

Peki kafein tüketmek ne kadar mantıklı?
    Elbette ki konu body building olduğunda kafein'in her zaman özel bir yeri vardır. Kafein en başta kondüsyonu arttırır, dikkati keskinleştirir ve bunu da beyinde ki adenozin adlı kimyasalı bloke ederek gerçekleştirir. (Aslında bu kimyasalı ters yönde taklit eder/detaya girmiyorum...) Enerji miktarında artışa yol açar, kişi kendini güçlü ve dinamik hisseder, body building ile uğraşanların arayıp da bulamadıkları şey aslında kafein de gizlidir de denilebilir. Buraya kadar bir sorun yok, ancak yüksek dozları ciddi kalp çarpıntısına kadar işi götürebilir hatta kalbi zayıf olanlar da daha ciddi komplikasyonlara (kalıcı hasar) neden olabilir...

Kafein'i yazının başında da belirttiğim gibi en başta bağımlılık yapan bir madde olarak değerlendirmeliyiz. (Psikotrop Madde) Olaya bu açıdan yaklaşırsak "bağımlılık" faktörünün tıp'da istenmeyen bir olgu olduğu, orta ve uzun vade de değişken sonuçları olabileceğini akılda tutmak gerekir.

Çünkü bir madde "Merkezi Sinir Sistemi" üzerinde etki gösteriyorsa bağımlılık potansiyeli var demektir.

Peki bir maddenin bağımlılık özelliği olup/olmadığını nasıl anlarız?
    Çok basit; kişinin bir maddeyi periyodik olarak kullanması ve belirli bir süre sonra o maddeden çok daha fazla ister duruma gelmesi ve onsuz yapamaması bağımlılığın en büyük kanıtıdır. (Şeker'de bağımlılık yapar...) Tahmini fikrim dünyada ki insanların yüzde 60'ı sabahları kahvaltıdan önce ya da sonra mutlaka kahve içer... Örneğin Türk insanı çay'sız yapamaz. Ancak çay'da ki kafein kahveye oranla oldukça azdır.

Forumun şu bölümünde Despo'nun kafein ile ilgili bir yazısı var ancak tıbbi araştırmalar devamlı geliştiği ve güncellendiği için bazı bilgilerinde zamanla değiştiğini görebiliyoruz. Örneğin o yazıda; hamilelik döneminde günlük olarak tüketilen 300 mg. kafeinin olumsuz etkisinin olmadığı belirtilmekte ancak son yapılan araştırmalar bunun riskli olabileceğini söylüyor...

Daily Mail gazetesinde çıkan bir habere göre kafein anne karnında ki bebeklerde lösemi riskini arttırabiliyor. Kafein'in anne karnında ki bebeğin DNA'sına zarar verebileceğini konusunda bir takım endişeler mevcut!

Kişisel fikrim, hamilelerin kesinlikle ama kesinlikle kafein içeren içecek ve yiyecekleri tüketmemeleri gerekmektedir. Hamilelik dönemlerinde canları kakao veya kahve çektiklerinde kafeinsiz kakao/kahve tercih etmelerinde büyük yarar vardır.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Tekol'ün 2008 yılında Hürriyet gazetesinde çıkan güzel bir yazısı var, inceleyiniz...

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü 2003'te kafein ve efedrin veya çeşitli kombinasyonları, hızlı yağ yakma etkisinin yanında paranoya ve ölüme de neden olduğu için engellemişti...

Acıbadem Hastanesi'nin internet sitesinde "Kafein Bağımlılığı" ile ilgili güzel bir yazı mevcut. Okunmasını öneririm...

Kafein masum bir madde değildir, çay, kahve, cola, çikolata gibi besinler tüketirken ölçüyü mümkün olduğunca düşük tutmanızda veya kafeinsiz kakao/kahve tüketmenizde büyük yarar vardır...

Bu çok ayrıntılı bir konu bir ara kafein'in beyinde yarattığı tahribata da değinirim...

Azi bunu beğendi.
  14. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kafein kullanmak her babayiğidin harcı değil ve benim gibi kalp hastaları için tehlikeli bir madde...
    kalp atım hızını artırır ve ritm bozukluğuna yol açabilir. dikkatli kullanmak lazım...

"...
    Kafeinin metabolizmayı hızlandırıp kilo kontrolüne destek olabileceğini gösteren bulgular var. Ama ne var ki kafeinin bu olumlu etkisi çok yüksek dozlarda alındığı zaman ortaya çıkıyor. Metabolizma hızını etkileyebilmesi için kafeinin muhtemelen 350mg'dan fazla tüketilmesi gerekiyor. Bu yüksek dozların ise sağlığa zararlı olduğu biliniyor. Kafeinin günde 200-250mg'dan fazla alınması çarpıntı, kan basıncı artışı, uykusuzluk, sinirlilik gibi sağlık sorunlarına neden oluyor. Sonuç olarak kafeinin kilo kaybını destekleyen bir besin unsuru olarak kullanılması şimdilik pek doğru ve mantıklı görülmüyor...."

15. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    bende bir deniyim şu kafein olayını ramazandan sonra ...
    performans artırımı açısından , ant.kaç dk.öncesi ne dozda almamı önerirsiniz ?

16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    @sultanmehmed, jack3d 1 ölçeğinde 100mg kafein var. ben 1.5 ölçek aldığımda çarpıntı yapıyor. sana öyle söyliyeyim :)
    ama yukarda da gördüğün üzere @draft 200mg alıyor ve son derece memnun....
    yani bünyeden bünyeye değişiyor....

kafeinin etkisi 40 dk sonra maksimuma çıkıyor. yani antremandan 30-45dk önce alınması en iyi sonucu verir.

bu arada ek bilgi, 330mlık bir kutu kolada yaklaşık 50mg kafein var.

sultanmehmed bunu beğendi.
  17. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih

Savaş74 tşk butonu kullandım ama hazır msj yazmışken yyine de eyvallah cevabın için demekten kendimi alıkoyamadım :D

kahveyle aram hiç iyi olmadı oldum olası ama vg için her yol mübahtır :Djack3d dediğin tam olarak nedir ? duh nette arattım ama supplement gibi bir şey çıktı karşıma hyper_
    ben normal nescafe alsam , bunu soğuk suya karıştırıp idman dan 30-45 dk öncesi alsam sanırım etkisini görürüm ...
    hangi tarz nescafe önerirsin , normal nescafe (üçü birarada değil de cam kavanozda satılandan ) ufak bir kavanoz alsam , idman öncesi suyla karıştırıp diksem olur sanırım ...
    bende 150 mg cafein ile başlarım sanırım , 150 mg cafein alımı için kaç kaşık nescafe kullanmam lazım ?
    uzun oldu sorry , ama bilmediğim bir konu , dediğim gibi kahve konusnda cahilim duh

18. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ikili mesajlaşmaya gitmesin ama yine de bilmeyenler için genel olarak söyliyeyim: jack3d bir performans artırıcıdır, internete gerek yok forumda bile bulabilirsin. BB sitesinde an çok satılan ikinci üründür.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/usplabs-jack3d-t25144.html
    http://www.bodybuilding.com/store/usp/jacked.html;jsessionid=B91DB56E850A0D3681FDA44D71D7A153

kahve konusunda uzman kişi @draft gibi duruyor :D
    ben daha fazla antioksidan özelliğinden dolayı "nescafe green blend" kullanıyorum.

sultanmehmed bunu beğendi.
  19. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    linkler den araştırcam savaş , teşekkürler...
    sadece gramaj bilgisi verirseniz yeterli olacak benim için ,
    kaç kaşık nescafe almalıyız 150 mg cafein için ?

20. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    draft ,
    Normalde nescafe seven birisi değilim , yanlız okuduklarımdan sonra , performansımı artırması açısından su ile karıştırıp içmeyi düşünüyorum ant.dan 35-40 dk önce kadar ?
    150 ml kafein için , kaç kaşık nescafeyi ne kadar su ile karıştırıp içmeliyiz ?

Sayfayı Paylaş