Kahvaltıda neden zeytin yumurta peynir ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve SipahiPower tarafından 7 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. SipahiPower

SipahiPower Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Garip bir başlık oldu ama son gunlerde kafama takıldı sizlerede sorayım dedim.

neden kahvaltı diyince akla direk bunlar geliyor,gelenekten adetten mi böyle? zeytin peynir yumurta kahvaltıyla özdeşmişler.Başka ögünlerdede tüketenler illa vardır ama sabah tercih edilmesinin bir özelligi varmı?

Bir kaç gündür deneme amaclı sabah ögle yemegi gibi makarna tavuk yiyorum.Bir sıkıntım olmadı şimdilik hatta kendimi daha iyi hissediyorum bile diyebilirim.

Bu konuda bilgisi olan varsa ya da herkezin fikirlerini ögrenmek isterim

2. defance04

defance04 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    bizim ülkemizde böyle. avrupaya giden yakınlarım corn flakes, sandaviç v.b şeyleri tüketiyolar dediler kahvaltılarında.

Big_Hammer bunu beğendi.
  3. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Bizim kahvalti gelenegimiz dunyanin hic bir yerinde yokda ondan , yurtdisinda yasayan bir Turk un geleneksel bir Turk kahvaltisina olan hasretini bir bilsen sen :) AMA cikarsan yurtdisina anlarsin zeytin bulamazsin dogru duzgun ki vucut icin en faydali meyvedir. Peynir ister canin acarsin dolabi Krem peynirden baska bir sey yok, veya supermarketlerde cok pahali italyan peynirleri var alamazsin, kaliteli bal bulamazsin pet sisede icine seker basili sacma sapan bir sey gosterirler sana, kahvaltida bir domates salatalik bulupta yedinmi kendinden gecersin. Yani Bulamazsin bizim kahvaltimizi hicbir yerde , disari cikmadan da degerini anlayamazsin.

sailor16, Big_Hammer, NacHo ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Valla bunu bende dusundum baya bi 1 hafta denedim sabahlari tavuk kavurma ton baligi yaninda salata yedim aksamlarida gene ayni bi fark olmadi ama :)

5. Deliammo

Deliammo Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Siyah Zeytin (40-50 adet) Yeşil Zeytin (40-50 adet)
    Enerji (kalori) 207 144
    Yağ (g) 21.0 13.5
    Karbonhidrat (g) 1.1 2.8
    Protein (g) 1.8 1.5
    Kalsiyum (mg) 77 90
    Demir (mg) 1.6 2.0
    Vitamin A ( IU ) 60 300
    Vitamin B1 (mg) 0.02 0.02
    Vitamin B2 (mg) 0.02 0.02
    Niasin (mg) 0.2 0.1
    Vitamin C (mg) 0 0

Süt Ürünleri Kalori Yağ Karbonhidrat Protein
    Beyaz Peynir 106 kcal 4.4 g 2.65 g 12.4 g
    Beyaz Peynir, tuzsuz145 kcal 11 g 3.65 g 9.1 g
    Yumurta, pişmiş 150 kcal 10.61 g 1.12 g 12.58 g

Hem besleyici hemde kolay sindirilebilir olmasıdır sanırım .

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Uykudan daha yeni kalkmışsın vücut daha kendine gelememiş hormonlar allak bullak melatonin tavan yapmış mide aşagı yukarı 10 saattir boş sende o bünyeye makarnayı eti dayanırsan olmaz tabi. Önce hafif bir çorba , bitki çayı veya sebze türü yiyeceklerle mideyi alıştırıcaksın ( tıpkı ramazandaki iftar misali ). Ondan sonra protein ihtiyacını yumurta , peynir aşırıya kaçmadan pastırma olabilir. Karbonhidrat olarak kepekli veya cavdar ekmeği tamamdır.

Big_Hammer, NacHo, bravehearts ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. SipahiPower

SipahiPower Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    yurt dısına bir çok defa cıktım, kaliteli bir otelde kalmadıgım zamanlar özellikle yemeklerde her ögün sıkıntı cektim zaten :) peynirin iyisinide kötüsünüde gördüm yurt dışındada ama hiç bir yerin zeytini buradakiyle kıyaslanamaz ona katılıyorum.
    Bunu sorma amacım her gun kahvaltıda tavuk,et,pilav,makarna yemek degil zaten.''Türk kahvaltısını'' bende cok severim.Bazen sıkıyo ama o zaman boyle yaparsam ne olur onun merakındayım.

Kolay sindirilebilrmi bilmiyorumda, tam tersine tok tutması acısından uzun sindirilen şeyleri sabah tüketmek daha mantıklı geliyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:57 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:48 ----------

Beachboy katılıyorum sana ama makarnanın yulaftan,ekmekten cok farklı oldugunu sanmıyorum(mide için).Kavurmaydı iskenderdi yiyelim de demiyorum zaten hatta pastırma bile sabah icin agır bence.Dedigim gibi tavuk , az yaglı bir et makarna sebze yemekleri gibi şeylerden bahsediyorum.

8. silyum

silyum Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    sabah hafıf bırseyler ıstıyorsan 1 2 tatlı kasıgı kecı boynuzu pekmezı ve yarım olcek proteın tozu :) bı 20dk sonrada yumurta,zeytın,bal(kepek ya da cavdar ekmegıne),peynır,tahın helvası,bır de sıkma meyve suyu kahvaltı tamamdır. kahvaltıda da makarna,tavuk,ton balıgına fln gerek yok bence :)

9. FedoR

FedoR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    helva pekmez bal bunların hepsi şeker dolu bodyci bunları yiyemez.

10. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    neden yenmez ki :)

sabah basit şeker alınablir sonuçta kimse kiloyla yemicektir helvayı :) yese yese 1-2 ince dilimdir :)

---------

sabah sabah kavurmaya falan gerek yok klasik adetlerimiz en sağlıklı kahvaltı şeklidir mesela az modifiye edin :)

az yağlı peynir -zeytin-yumrta-yulaf-meyve suyu-salatalık-domates-jambon :)

az az yerseniz hem hafif olur hemde aslında iyide protein alırsınız :)

bravehearts ve zrb20 bunu beğendi.
  11. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    zeytin kültürü akdeniz etkisinden ileri geliyor. kuzey avrupada hatta orta avrupada bile zeytin kültürü yoktur ya da azdır. zaten pahalıdır da... peynir ve yumurtaya ise katılmıyorum. özellikle fransada gördüğüm peynir çeşidi kadar hiç bir ülkede görmedim. bu biraz da damak tadı ile alakalı, burda yüzüne bile bakmayacağım hatta kokusundan midemin bulandığı küflü peynirleri orda buranın 5 katı fiyatla satıldığını görmek şaşırtmıştı. yumurta da öyle, genelde aile kahvaltılarında vardır.

haa bir de burda anladığım kadarıyla otel kahvaltısı ile aile kahvaltısı aynı zannediliyor ki öyle değil. avrupada oteller pahalıdır, dolayısıyla turla da gitseniz şirket de götürse genelde 2 yıldızlı butik tarzı oteller tercih edilir ve onların da kahvaltısı farklıdır. ucuz olan conrflakes + süt hepsinde bulunur, bir otelde "çay-yağ-kruvasan-reçel"i kahvaltı diye sunmuşlardı da inanamamıştım :) askerde daha iyi kahvaltı veriyorları yahu. ayrıca meyve sebze avrupada pahalıdır, özellikle domates karpuz gibi şeyleri otellerde göremezsiniz. çünkü çok pahalıdır.

yani uzun lafın kısası, coğrafi şartlar, maliyetler ve geleneksel damak tadı dolayısıyla kahvaltı anlayışı her ülkede farklılıklar gösterir. bizim çok beğendiğimiz sucuk ve sucuklu yumurta onlara çok itici geliyor mesela. ama salam sosis gırla gidiyor. mantık aynı şey tamamen. damak tadı farklı. yemek anlayışı farklı. iyi mi güzel mi tartışmak çok yararlı değil. adam ona alışmış. onların çok beğendiği cereal'i ise daha bir kere bile kahvaltıda yemişliğim yoktur.

ben bunu biraz da LOTR filminde bir sahneye benzetirim; frodo bir tavşan yakalar ve yemek için ateş yakar, tavşanı kızartmaya başlar, o sırada gollum çıldırır, 'naapıyorsun' der, 'yemeği mahvediyorsun'...zira o tavşanı çüğ çiğ yemeği sevmektedir...

işte aynen böyle. herkesin yemek anlayışı bir değil. olması da mümkün değil. :)

NacHo ve Kara Kalem bunu beğendi.
  12. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    Kişin bal, helva, peynir zeytinli, yumurtali kahvalti çok güzel gider, yazin domates , salatalik,peynirli kahvalti çok güzel gider

13. silyum

silyum Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    kompleks karb. her zaman yıyorsun. basıt karb. yemekte ıyı sonuclar verır.KAHVALTIDA bunları abartmadıkca yıyebılırsın.her yonden artılar kazandırır bence.sabahları metabolızma cok hızlı calısır bunuda neredeyse bılmeyen yok.ayrıca sabah yenen bal,helva,pekmez gun ıcınde tatlı ıstegınıde azaltıyor.en azından bende boyle.yanlısta anlasılmasın ben kımseye bunları ye demıyorum.herkezın kendıne gore dogruları vardır elbette.

NacHo bunu beğendi.
  14. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    SipahiPower ; İki ince dilim kepekli veya çavdar ekmeğiyle bir tabak makarna araşında hem kalori hemde sindirme güçlüğü bakımından fark olacaktır.

Pastırmayı ben protein çeşitliliği olsun diye 30-40 gr kadar yumurtayla beraber tüketiyorum. 30-40 gr çemensiz pastırmada yaklaşık 10-13 gr et proteini mevcut. İsteyen hindi veya tavuk füme de tüketebilir damak tadı meselesi. Ama ben sabahları aşırı et tüketimine karşıyım en fazla 30-40 gr kadar yerim. Komplex karbonhidrat ve et tüketimini genelde öğlen yemeğinde tercih ederim.

Big_Hammer, NacHo ve Danny Boy bunu beğendi.
  15. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    ben uzun bir süre ingilterede yabancı bir ailenin evinde kaldım lisedeyken ve sabah kahvaltısında yedikleri şey genelde kornfleks idi...
    çok nadir de olsa Türk usulüne yakın bir kahvaltı arada bir yapardık...

Big_Hammer bunu beğendi.
  16. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    evet bende yurtdışında bulundum dedikleriniz doğruda yalnız bizdede artık kaliteli peynirler zeytinler meyveler sebzeler bulmak zor kaliteli var ama tabi biraz pahalı mesela kış geldi geçti öyle iyi bir elma yiyemedim

Danny Boy bunu beğendi.
  17. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Amerikadan akrabamız gelmıstı (gelrknde bi amino istedk 160 tab getirdi i...ne) , gelir gelmez ucaktan indi gittik bir açık büfe kahvaltıya.

Bir yemeklere saldırışı var yani olamaz böyle bişy kıtlıktan cıkmıs kenyalılar gibiydi kıymetini anladım valla ülkemizin :) Adamlara özeniyoruz ama harbiden özenilcek bir b.kları yok desemde inanmayn :).

Big_Hammer ve Danny Boy bunu beğendi.
  18. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bir kere istediğin gibi yaşıyorsun beyne zorla dayatılan şeyler yok güzel tatlı modern kızlarla tanışmak en önemlisi üstelik defalarca yazdım ama şımarık havalı kendini çok beğenmişde değiller yani amerikada bulunmadım avrupada bulundum ama severim oradaki insanları en azından benim tanıdıklarım iyi insanlardı

19. SipahiPower

SipahiPower Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Herkese görüşleri için teşekkürler.
    Yorumlardan kahvaltının böyle olmasının kültürel bir şey olduğunu çıkartıyorum.Bence de öyle ve kahvaltı açısından hem lezzetli hem saglıklı güzel bir kültürümüz var bence.

Bende yurtdısında farklı bir kaç tıp bitiren bir tanıdıgımıza sormustum bu durumu.Onun memleketinde de (Kırgızistan) sabah et yeniyormus.Bir sakıncası olmadıgını söyledi.

Kalkar kalkmaz basit şeker bence de alınabilir bir sakıncası yok ama sabahın o saatinde protein tozuna gerek olduğunu da sanmıyorum.

SAVAŞ Gürcistan'da bir otelde kaldım sabah öğle akşam aynı şey cıkıyordu (Sigara böreği,reçel,yoğurt,1-2 çeşit bisküvi)Bu olaydan sonra sigara böreği seven biri olarak son 2 yıldır hiç yemedim :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:16 ----------

Pardon abide konuyla çok alakasız oldu :):D

Danny Boy ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  20. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    CarpeNoctum arkadaşımıza yazdım hani amerikalılara özeniyoruz ama özenilecek bir haltları yok desemde inanmayın diye yazdıya bende o konudaki yaşadıklarımı yazdım :)

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş